Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie tranzystora do mikrokontrolera, z diodą czy bez

18 Maj 2015 09:21 1263 15
  • Poziom 16  
    Do mikrokontrolera ma podłączony przez tranzystor BC547 pewien układ zasilany z 12V. Czy pomiędzy wyjściem mikrokontrolera a bazą powinna być dioda? Jest szansa, że przy spaleniu tranzystora 12V przedostałoby się do pinu mikrokontrolera?
  • Poziom 16  
    No jest, ale na pewnym forum mi poradzili aby dać diodę. Zmieszałem się i dlatego zapytałem na alternatywnym (lepszym) forum.
  • Poziom 42  
    Obejrzyj garść schematów, na których z pin mikrokontrolera podaje sygnał (przez rezystor) na bazę tranzystora niskosygnałowego. Będziesz miał wtedy szersze spojrzenie na temat.
  • Poziom 32  
    A jak tę diodę chcesz podłączyć ?
    Gdy w kierunku przewodzenia to tranzystor będzie gorzej wyłączany.
  • Poziom 27  
    Nieważne z jakiego napięcia zasilany jest tranzystor. Dioda jest tu niepotrzebna. W najbardziej standardowej konfiguracji pracy tranzystora bipolarnego (tzn. wspólny emiter) złącze baza-emiter jest spolaryzowane w kierunku przewodzenia i występuje na nim spadek napięcia około 0,65 V dla tranzystorów krzemowych. Jeśli emiter masz na masie, to na bazie, podczas przewodzenia masz 0,65 V. Jeśli z uC podajesz 5V to obliczasz spadek napięcia jako 5 - 0,65 V = 4,35 V. Teraz, masz parametr tranzystora oznaczony jako Hfe, czyli wzmocnienie prądowe. Chcąc uzyskać odpowiedni prąd kolektora obliczasz Ic = Hfe * Ib, gdzie Ic - prąd kolektora, Ib - prąd bazy. Wyznaczasz jaki prąd bazy będzie potrzebny. Teraz znając spadek napięcia (4,35 V) oraz potrzebny prąd bazy Ib obliczasz wartość rezystora podłączanego pomiędzy bazę tranzysora a wyjście mikrokontrolera. Diodę (szybką i spolaryzowaną zaporowo) podłącza się jedynie pomiędzy styki cewki przekaźnika włączanej w obwód kolektora tranzystora, aby zapobiec przepięciom w momencie odłaczenia zasilania cewki.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    ka_3 napisał:
    Jest szansa, że przy spaleniu tranzystora 12V przedostałoby się do pinu mikrokontrolera?

Koledzy już wyjaśnili więc ja tylko dodam, że jeżeli złącze tranzystora bipolarnego ulega uszkodzeniu (przegrzanie), to po prostu nie przewodzi. Zagrożenie więc nie występuje.
  • Poziom 16  
    Dzięki, o uszkodzenie tranzystora się martwiłem. Na YT jest taki poradnik w którym pewien youtuber dawał diodę pomiędzy pinem a bazą, jak widać niepotrzebnie.
  • Poziom 26  
    ka_3 napisał:
    Na YT jest taki poradnik w którym pewien youtuber dawał diodę pomiędzy pinem a bazą, jak widać niepotrzebnie.

Z diodą, czy bez na YT, czy innym forum. :?:
    Spojrzyj na rysunek i oceń, czy Twój układ, będzie zachowywał się logicznie.
    Jedynka logiczna na bazie(0,7V) tranzystora, może odpowiadać wartości logicznej 0 na wyjściu cyfrowym.
    Podłączenie tranzystora do mikrokontrolera, z diodą czy bez
  • Użytkownik usunął konto  
    albertb napisał:
    Podaj źródło twojej informacji?

takie samo jak Twoje:

albertb napisał:
    ... z mojej praktyki ..

albertb napisał:
    Bo jeśli równolegle do rezystora, katodą do MCU to może być jak najbardziej potrzebna.

Z pierwszego postu wynika, że nie o taki przypadek chodzi.
  • Poziom 30  
    @ka_3, jeśli już koniecznie chcesz diodą zabezpieczyć port to wstaw zaporowo zenerkę na napięcie ciut niższe jakim zasilasz uC między masę, a dzielnik rezystorowy między pinem portu, a bazą. Rezystor przy pinie około 100om wystarczy. W razie zwarcia na diodzie się odłoży nadmiar, a rezystor 100om ochroni pin przed ewentualnym zbyt dużym obciążeniem (na diodzie odłoży się ułamek napięcia, które wychodzi z pinu w stanie wysokim)

Prawda jest taka, że zrobiłem setki wyjść z układów uC oraz TTL na przełomie 25 lat i jeszcze NIGDY nie spaliłem układu sterującego przez uszkodzenie tranzystora (które czasem się zdarzały przez np. przypadkowe zwarcia wyjścia, uszkodzenie przekaźnika, itp.) i to nawet przy napięciu odbioru 24V.
  • Użytkownik usunął konto  
    Takie doświadczenie - nic na to nie poradzę :)
    Faktem jest, że dość dawno nie usmażyłem żadnego tranzystora, a aktualnie nie świadczę usług serwisowych.
    Nie pamiętam bym kiedykolwiek czytał na ten temat jakieś opracowanie, ale jeśli ktoś ma takowe, to z chęcią się z nim zapoznam.
  • Poziom 39  
    Tranzystor inaczej uszkadza się przy przeciążeniu a inaczej przy przepięciu. Kilkukrotnie spotkałem się z tym że na wskutek uszkodzenia tranzystora wyjściowego wysokie napięcie przedostało się na bazę i uszkodziło układ sterujący tranzystorem.
  • Poziom 33  
    Tranzystor tak jak i dioda prawie zawsze uszkadza się na zwarcie ;-). W rzadkich przypadkach uszkadza się na przerwę lub "w dziwny sposób" np. ma bardzo małe wzmocnienie, albo silnie zależne od temperatury. Wtedy diagnozuje się podgrzewając gorącym powietrzem i chłodząc na przemian ;-) Co ciekawe czasami przytrafia się to elementom w o gole nie obciążonym.

excray napisał:
    Kilkukrotnie spotkałem się z tym że na wskutek uszkodzenia tranzystora wyjściowego wysokie napięcie przedostało się na bazę i uszkodziło układ sterujący tranzystorem.

Dlatego rezystor powinien mieć największą możliwą rezystancję. Np. jeżeli z obliczeń wyjdzie nam, że może być z zakresu 0,5 - 10 kOhm to stosujemy 10 (oczywiście zostawiając odpowiedni margines bezpieczeństwa dla najgorszego możliwego przypadku). Wtedy po pojawienie się nawet potencjału 100V prąd wyjścia jest ograniczony do ok. 10 mA. Jeżeli ryzyko pojawienia się wyższych napięć jest znaczne to należy sięgnąć po transile lub diody Zenera.