Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBASP - Zwis po poprawnym odczycie sygnatury - WIN 8,1

18 Maj 2015 10:41 570 4
  • Poziom 11  
    Cześć.

Używam programatora USBASP z wgranym softem ze strony fischl.de w wersji 2011-05-28, schemat podstawowy. Do tej pory używałem go na komputerze z systemem Win XP, sterownik w tej samej wersji. W tej konfiguracji nie było z nim żadnych problemów.
    Przerzuciłem się na nowy komputer z systemem Win8,1 i tu jest problem, sterownik został chyba pomyślnie zainstalowany - urządzenie jest poprawnie widoczne w menedżerze urządzeń, Avrdude widzi go poprawnie i nawiązuje komunikację z procesorem. Jeżeli podam błędne urządzenie, Avrdude zwraca standardowy komunikat "expected device is...." przy czym poprawnie identyfikuje rzeczywistą sygnaturę. Problem pojawia się gdy ustawię poprawny uc, komunikacja przebiega do momentu odczytu sygnatury, i ostatni rezultat to "Avrdude.exe: Device signature = <poprawna sygnatura>". Dalsza komunikacja nie następuje, Avrdude wisi, dioda programowania się świeci.

Testowałem na 2 identycznych programatorach (oba na XP działały).
    Podłączałem 3 różne uc (atmega324pa, attiny 24 i attiny 25 - ze wszystkimi się wcześniej komunikowałem).
    Sterownik instalowałem na 3 różne sposoby:
    1- ręcznie przez wejście w tryb bez podpisywania sterowników - instalowałem dokładnie ten sam sterownik co na XP.
    2- za pomocą wizarda - wg http://mirekk36.blogspot.com/2011/05/wszystko-o-usbasp.html
    3 - za pomocą zadig-a http://mirekk36.blogspot.com/2013/03/usbasp-win8-instalacja.html
    Wszystkie 3 sposoby dają ten sam rezultat - urządzenie jest widoczne i można odczytać sygnaturę uc,a potem zwis.
    Arvdude testowałem w 2 wersjach - 5.11 (na niej pracowałem wcześniej) oraz na 6.1 i używałem go bezpośrednio z konsoli podając tylko typ procesora i programator.

Czy ktoś ma pomysł co jeszcze mógłbym sprawdzić? zmienić diody zenera? (aktualnie mam 3.6V)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Avrdude mam na innym (fizycznie) dysku - przełożonym z poprzedniego komputera, czyli w ścieżce dostępu zmieniła się tylko litera dysku (D->G). Z tym pozwoleniem na zapis na dysk w sumie nie wiem jak jest - faktycznie nie przypominam sobie żeby mnie system o cokolwiek zapytał przy uruchamianiu avrdude, wieczorem to sprawdzę. Dzięki za pomysł.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Skopiowanie Avrdude bezpośrednio na dysk C nie pomogło, natomiast udało mi się znaleźć błąd - całą komendę miałem skopiowaną z avrdude_gui i pózniej modyfikowaną. na końcu polecenia zaplątał się był przełacznik "-t" - czyli "Enter terminal mode" na co nie zwróciłem uwagi. Na systemie XP to działało, natomiast na Windows 8.1 już powodowało problemy. usunięcie tej opcje rozwiązuje problem i uc się programuje.