Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okap Gorenje DKK900MS - Uszkodzony sterownik, potrzebny schemat lub zdjęcie

18 May 2015 19:59 1734 7
 • Level 12  
  Witam,

  czy któryś tu z kolegów jest w posiadaniu schematu do okapu firmy Gorenje model DKK900MS i mógłby się nim podzielić?
  Mam uszkodzony sterownik, który był wcześniej u jakiegoś magika. Niestety ten magik nie naprawił go, a przy okazji wylutował dwa elementy (chyba warystory), których teraz brakuje. Chciałbym to wszystko poskładać i jeśli się powiedzie to również naprawić.
  Z tego co mi wiadomo to był z nim problem zarówno z oświetleniem jak i wentylatorem.

  A jeśli nie schemat, to może jest ktoś w stanie zrobić zdjęcie tego sterownika w dobrej jakości, tak abym mógł odtworzyć brakujące elemanty na swoim.

  U mnie wygląda to tak:
  Okap Gorenje DKK900MS - Uszkodzony sterownik, potrzebny schemat lub zdjęcieOkap Gorenje DKK900MS - Uszkodzony sterownik, potrzebny schemat lub zdjęcieOkap Gorenje DKK900MS - Uszkodzony sterownik, potrzebny schemat lub zdjęcieOkap Gorenje DKK900MS - Uszkodzony sterownik, potrzebny schemat lub zdjęcie

  Pozdrawiam,
  Przemek
 • Level 22  
  Łatwiej będzie, jeśli kolega wyśle ostre zdjęcia swojego sterownika od strony elementów i PCB :)
 • Level 12  
  xdiax wrote:
  Łatwiej będzie, jeśli kolega wyśle ostre zdjęcia swojego sterownika od strony elementów i PCB :)


  Wg Twoich wskazówek dodałem zdjęcia.
 • Helpful post
  Level 31  
  Temat zapewne już nieaktualny, ale brakujące dwa elementy to triaki BT134, Q1 odpowiada za silnik, Q2 za lampę. W egzemplarzu, który mi się trafił, wymieniłem je na BT138B-600 w obudowie D2PAK.
  Płytka ze zdjęcia została nieźle przez kogoś zniszczona, ale powinna i tak dać się naprawić.
 • Level 10  
  Dobry wieczór, podepnę się pod temat. Jestem w posiadaniu identycznego okapu, który został uszkodzony na skutek zbyt dużego napięcia w sieci, przez zwarcie masy w skrzynce rozdzielczej. Okap jest zabudowany i nie mam możliwości jego demontażu. W chwili zwarcia silnik nie pracował, włączone było jedynie oświetlenie. Stąd pytania:
  1) Czy przez zbyt duże napięcie, uszkodzony mógł zostać tylko moduł sterownika czy silnik również?
  2) Z tego co widzę po rozebraniu obudowy od dołu, do silnika prowadzą tylko dwa przewody. Czy możliwe jest podpięcie samego silnika bezpośrednio pod 220V z gniazdka by w ten sposób ominąć moduł sterownika i przywrócić okap do działania na zasadzie 0/1?
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Level 22  
  Gwoli ścisłości - w sieci 230V nie ma czegoś takiego jak masa. Zapewne chodzi Ci o przerwanie przewodu neutralnego? :)
  Ad.1 Zależy jak długo trwał taki stan, ale skoro silnik był w tym czasie wyłączony, to prawdopodobnie poległ tylko sterownik. To też na szczęście nie jest pewne - mogło zadziałać zabezpieczenie w postaci warystora (elementu podpisanego na płytce "RV").
  Ad.2 Tak.
 • Level 10  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź i sprostowanie - fakt, chodziło o przewód zerowy :) Jestem laikiem, stąd jeszcze jedno pytanie: czy takie podłączenie silnika dwoma przewodami jest bezpieczne? Co z uziemieniem?
 • Level 22  
  Jest bezpieczne, przewód ochronny (PE) jest zapewne podłączony do obudowy przy zaciskach zasilania okapu. Oczywiście przy tego typu modyfikacjach należy zwrócić szczególną uwagę na typ silnika, bo w zależności od konstrukcji silniki jednofazowe mają różny rodzaj rozruchu. Prawdopodobnie u Ciebie jest to po prostu zwarty zwój (silnik jak na zdjęciu poglądowym), ale zdarzają się też takie, w których rozruch jest realizowany za pomocą dodatkowego uzwojenia z kondensatorem - wtedy do silnika prowadzi odpowiednio więcej przewodów.
  Okap Gorenje DKK900MS - Uszkodzony sterownik, potrzebny schemat lub zdjęcie