Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownie wiatrakiem 230V przy użyciu układu 12V+termistor

18 Maj 2015 20:11 1152 8
  • Poziom 9  
    Witam, pogrzebałem na forum ile się dało i nie udało mi się znaleźć podobnego tematu więc go założyłem.

A więc tak, idea jest taka, aby układem 12V, zawierającym termistor, sterować wiatrakiem zasilanym z sieci 230V.

Docelowo wiatrak ma się załączać przy wcześniej zadanej temperaturze, którą regulujemy za pomocą potencjometru.

Na początek stworzyłem taki prosty układ jak poniżej, aby wysterować wiatrak 12V:

Na pokładzie znalazło się:
    -LM 317
    -Potencjometr 200k
    -Termistor 10k
    -Zasilacz 12V 300mA
    -Wentylator 12V 160mA

Układ działał poprawnie.

Następnie, zastąpiłem wentylator przekaźnikiem, sterowanym napięciem 12V, który załącza wentylator 230V.

Efekt tego jest taki, że przy minimalnym odkręceniu potencjometru układu sterującego od razu załączany jest przekaźnik, przez co nie da się wyregulować zakresu temperatury, w jakiej ma działać.

Póki co próbowałem zastąpić potencjometr takimi o mniejszej wartości (100k,50k) jak i sam termistor (6k i 3k). Lecz to nic nie dało.

I tutaj moje pytania:
    - czy ten układ sterujący, będzie w ogóle działał z przekaźnikiem?
    - jeżeli tak, to co należy dodać/zmienić aby móc go wysterować docelowo na 25'C, wiadomo że nie idealnie ale z histerezą progu +/- 5'C?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    W takim zastosowaniu lepszy byłby prosty komparator, który po przekroczeniu zadanego progu załączyłby przekaźnik. Sam układ "termostatu" na LM317 wygląda dla mnie niedorzecznie. Można się pokusić o zbudowanie układu ze wzmacniaczem operacyjnym, który przetwarzałby sygnał z czujnika np. LM35. W tym temacie rozwiązano ten problem, może nie sterowało to akurat wentylatorem, ale idea działania układu ta sama: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1260984.html
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dzięki za porady, tamten układ rzeczywiście będzie lepszy a i przy okazji łatwiejszy do udoskonalenia.
    Mam jeszcze jedno pytanko, w poleconym układzie, napięcie sterujące przekaźnikiem będzie wynosiło 5V ?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Tak, będzie wynosiło 5V, choć również możesz zasilać układ 12 woltami - wówczas przekaźnik też na 12V.
  • Poziom 9  
    Jeszcze raz wielkie dzięki, jak go poskładam, to dam znać co i jak :)
  • Poziom 9  
    Witam ponownie.

Zmontował teaki oto układ, jak poniżej, na płytce prototypowej:

I mam problem z tym, że przekaźnik, po pojawieniu się minimalnego napięcia, od razu jest załączany.

Próbowałem chłodzić LM35 za pomocą lodu oraz zmieniałem potencjometr na większy (200k) lecz to nic nie dało.

Proszę o porady i z góry dziękuję.
  • Poziom 21  
    Sprawdź z innym czujnikiem. Czy na pewno dobrze zmontowałeś układ? Jaką wartość ma R5? I jakiego tranzystora użyłeś? Dobrze podłączony?
  • Poziom 28  
    LM35 wyjście ma na środkowe nóżce, tak też podłączyłeś?