Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corasair - Różne kości pamięci o różnych napięciach

jactra 18 Maj 2015 21:24 2406 12
  • #1 18 Maj 2015 21:24
    jactra
    Poziom 10  

Witam,

Posiadam na płycie ASUS P5QL PRO 2x2GB Corsair o CL 4-4-4-12 i napięciu 2,10V.
    Czy jeśli dokupię 2x2GB Corsair o CL 5-5-5-18 i napięciu 1,80V to wszystko będzie działać bez problemów? Czy różnica napięć i CL spowoduje niestabilność pracy.

Czy ta płyta ma możliwość ręcznej regulacji napięcia, jeśli tak to jaka jest zasada regulacji. Czy dopasowuje się do wyższego czy niższego, a może uśrednia. I co CL. Czy różne wartości mogą mieć wpływ na stabilność/wydajność systemu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
    Pozdrawiam
    Jacek

0 12
  • #2 18 Maj 2015 21:47
    Pablo922
    Poziom 16  

Tak, komputer nie ruszy. Ba, czasami sytuacja jest taka, że przy dołożeniu pamięci pomimo takich samych parametrów gryzą się między sobą i są problemy, daltego proponuję kupić nowy RAM, zamontować i stary sprzedać.

0
  • #3 19 Maj 2015 12:51
    jactra
    Poziom 10  

A czy na tej płycie, która wg specyfikacji posiada dla:

pamięć: 4 x DIMM, Maks. 16 GB, DDR2 1066/800/667 Non-ECC Un-buffered

oraz

Front Side Bus: *1600/1333/1066/800 *Overclock speed MHz

będzie pracowała pamięć DDR3 Kingston 1333 Ghz FURY HX313C9FR/4 2x4GB?

0
  • #4 19 Maj 2015 12:57
    Pablo922
    Poziom 16  

Tym bardziej... DDR2 i 3 to są dwa różne rodzaje pamięci, której nawet fizycznie nie wsadzisz jak pamięć jest innego rodzaju, a bank na pamięć innego. Wiesz co, powierz może komuś kompetentnemu modernizację pamięci w tym komputerze, bo widząc jakie ty pytania zadajesz bardzo czarno widzę pomyślne zakończenie...

0
  • #5 19 Maj 2015 14:30
    jactra
    Poziom 10  

Kurde, ale wstyd. No oczywiście, że mają inną budowę. Od tego należało zacząć. Zmyliły mnie posty na rożnych forach, gdzie wyczytałem że są kompatybilne w dół i będą działać z parametrami wolniejszych kości. Pewnie dotyczyło to płyt głównych, które obsługują oba rodzaje pamięci.

Dzięki za pomoc

0
  • #6 19 Maj 2015 14:33
    Pablo922
    Poziom 16  

Zgadza się... Były takie płyty, że tak się wyraże w wersji combo gdzie dwa banki były DDR2 i dwa DDR3...

0
  • #7 20 Maj 2015 08:53
    toska78
    Poziom 15  

Pablo922 napisał:
    Tak, komputer nie ruszy. Ba, czasami sytuacja jest taka, że przy dołożeniu pamięci pomimo takich samych parametrów gryzą się między sobą i są problemy, daltego proponuję kupić nowy RAM, zamontować i stary sprzedać.

Ma kolega jakieś dowody na to że ta konkretna konfiguracja RAM-u na tej konkretnej płycie będzie niestabilna/niekompatybilna/nie pozwoli odpalić systemu? Bo to że jedna kość ma inne fabryczne timingi i napięcie nie dyskwalifikuje ich współpracy. Przeważnie można ręcznie dostosować w biosie parametry według słabszej kości, na płycie autora da się ustawić zarówno napięcie, timingi, a także inne opcje przydatne przy oc. Często gęsto ram poprawnie pracuje na obniżonym napięciu (jeżeli fabrycznie tzn. na naklejce ma napięcie >1,8v).
    Na pewno większym ograniczeniem jest np. niemożność współpracy 4 modułów dwustronnych o czym zresztą pisze zazwyczaj w manualu (instrukcji). Taki przypadek występuje np. w asusie p5b (patrioty 2x1GB 667 1,8V + apogee 2x2GB 800 cl4 1,8V), natomiast po dołożeniu do apogee jednostronnych 2x1GB kingstonów 667 cl5 1,8V problem zniknął.

0
  • #8 20 Maj 2015 08:59
    Pablo922
    Poziom 16  

To sobie nie wierz. Ja wiem tyle, że dokupiłem dwie kości pamięci i żaden z 3 kompletów mi nie działał i w końcu odpuściłem i wywaliłem stare gości i kupiłem nowy komplet o docelowej ilości. To to jest mało powiedziane, bo bywa tak, że wsadzisz pamięci niby takie same parametrami, a model wystarczy inny, że nie wspomnę o marce i już mogą być problemy. Dlatego właśnie jak już to najlepiej dokupować ten sam model tej samej firmy, bo wtedy na 100% będzie działać. Takie przypadki się zdarzały i jak chcesz dowodów wystarczy skorzystać z wyszukiwarki. Ja szukać nie będę, bo mam ambitniesze rzeczy do roboty niż udawadnie czegokolwiek, bo ty masz taki kaprys...

0
  • #9 20 Maj 2015 08:59
    toska78
    Poziom 15  

Taką konfigurację kręciłem na FSB 400MHz na napięciu 1,8V, natomiast na p5q deluxe dałem FSB 424MHz i 1,9V (to nie było max. oc RAM-u). Poza tym zawsze można zwrócić zakupiony RAM w przypadku nieprawidłowej współpracy a sprzedawca deklaruje jego sprawność. W przypadku problemów warto też uaktualnić bios płyty głównej.
    @jactra
    Pokaż screeny z programu cpu-z (z zakładek memory i spd).

0
  • #10 20 Maj 2015 09:02
    Pablo922
    Poziom 16  

Pablo922 napisał:
    Takie przypadki się zdarzały i jak chcesz dowodów wystarczy skorzystać z wyszukiwarki. Ja szukać nie będę, bo mam ambitniesze rzeczy do roboty niż udawadnie czegokolwiek, bo ty masz taki kaprys...

I koniec tematu jak dla mnie. Nie mam zamiru się kłócić.

0
  • #11 21 Maj 2015 13:46
    jactra
    Poziom 10  

toska78 napisał:

@jactra
    Pokaż screeny z programu cpu-z (z zakładek memory i spd).

Niestety przy próbie przerobienia lga 775 pod intel xeon e5450 (lga771) przez nieuwagę uwaliłem jeden z pinów w sockecie. Płytę oddałem do magika. Jeśli podniesie płytę zrobię zrzuty i wrzucę na forum. Jeśli nie, to wątek trzeba będzie zamknąć.

A tak na marginesie, również czytałem o możliwości dostosowywania parametrów pamięci jednych do drugich. Zastanawiałem się tylko w sprawie napięcia. Czy taka różnica nie jest za duża. Jedne na 2,1V drugie na 1,8V. I którą wartość do której się dostosowuje. Wyższą do niższej czy odwrotnie?

0
  • #12 21 Maj 2015 14:57
    toska78
    Poziom 15  

W przypadku RAM-u istotne są taktowanie, timingi (opóźnienia) i napięcie zasilające. Nie podałeś:
    1. Jakie te 2 różne zestawy korsarzy mają nominalne (fabryczne) taktowanie, które jest istotne przy parowaniu dwóch różnych zestawów.
    2. Czy te 2 pary mają radiatory, które pomagają w odprowadzaniu ciepła z samych kości, na których są naklejane (moduły z 2,1v pewnie je mają). Same radiatory są istotne przy oc pamięci (pomagają lepiej odprowadzać ciepło z kości, które bardziej się nagrzewają pod wpływem zwiększonego taktowania i napięcia) - dlatego są stosowane na markowych modułach z podkręconymi fabrycznie parametrami.
    Napięcie potrzebne do prawidłowej/stabilnej pracy konkretnego modułu pamięci (przy danym taktowaniu) zależy w dużej mierze od zamontowanych na nim kości (na samych kościach jest zazwyczaj napisana nazwa ich producenta). Tę różnicę fabrycznych napięć można zniwelować (nie licząc podbicia fabrycznego 1,8V) poprzez 1. obniżenie taktowania nominalnego, 2. zwiększenie timingów modułów o fabrycznym 2,1V. Z drugiej strony nieraz można przeczytać w necie że np. gołe kingstony ddr2 667 na kościach elpida podkręcają się do np. 900 Mhz czy więcej
    http://www.komputronik.pl/product/25821/Sprze.../Podzespoly/Kingston_DDR2_1GB_667MHz_CL5.html
    Ale generalnie zestawy 2x2GB słabiej się sprawują względem 2x1GB jeżeli idzie o oc.

0
  • #13 21 Maj 2015 16:07
    Pablo922
    Poziom 16  

No nie wiem... Ja tam wolałbym dokupić takie same, czy wymienić na inne i mieć pewność, że zadziała, niż eksperymentować w ciemno. Owszem, timingi da się poprawić, ale zastanawiam się jak chcesz to osiągnąć jeżeli komputer w ogóle nie przejdzie do postu... Ponadto trzeba uważać na mieszanie kości różnych firm, bo miałem przypadek gdzie kupel połączył Kingstone z Goodram i komputer niby działał, ale co z tego skoro sypał po 10 razy w ciągu dnia bluescreenami. Jeżeli już tak się robi, to trzeba pamiętać aby połączyć je parami, czyli jeżeli w instrukcji jest podane, że np. w dual należy wsadzić kości w bank 1 i 4 i 2 i 3. to trzeba pamiętać, że kości jednej firmy muszą być w jeden i cztery, drugie 2 i 3, bo jak da się na przemian to mogą by konflikty i będzie właśnie sypać bsodami. Właśnie dlatego w przytoczonym przypadku Windows się sypał, bo kumpel wsadził pamięci na przemian, czyli kingstone obsadził z Goodramem, zamiast Kingstone z Kingstonem. Taka niby pierdoła, a jednak spowodowała sporo zamieszania i lepiej nawet nie pisać ile bluzgów padło z moich ust i ile czasu zajęło mi rozkmienienie o co chodzi... Szczerze powiedziawszy to już byłem na granicy wytrzymałości i już miałem odpuścić i kazać mu oddać kompa do serwisu po czym wpadłem żeby sprawdzić je osobno i dzięki temu dostrzegłem, że wszystko jest ok i oświeciło mnie, że chodzi o ich rozmieszczenie.

0