Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO.

pochetino 19 May 2015 11:04 6138 38
 • #1
  pochetino
  Level 8  
  Witam.  Jestem w trakcie, a w sumie już prawie na końcu remontu który bardzo dużo mnie kosztował. Wszyscy swoją robotę dobrze odwalili, ale chyba po za hydraulikami. Otóż jaki mam problem.

  Miałem piec kaflowy w kuchni z pompą którym ogrzewałem dom, ale kiedy prąd wyłączano robił się sajgon w postaci walenia w rury itp. przez co musiałem wybierać z pieca wszystko. Zaopatrzyłem się w UPS który tą pompę załączał kiedy nie było prądu i było ok. Teraz już tego pieca nie ma, a zainwestowałem w piec CO który zamontowano mi w stodole, przekopano się do domu i tam przyłączono. Od samego początku mówiłem że mam mieć z głowy problem wyłączania prądu i zapewniano mnie że tak będzie. W tej chwili piec ten ogrzewa poddasze które adaptowałem i parter. Jest to piec z komputerem, dmuchawą itp. Więc rozpaliłem i zauważyłem że wyłączono prąd , piec wygasał, za 15 min włączono prąd z powrotem i się zaczęło: walenie w rurach, wrząca woda leciała od dołu i od baniaka z góry, na piecu ponad 120 stopni że brakło skali, więc wyłączyłem dmuchawę i po jakimś czasie ustało to wszystko. Wezwałem hydraulików i powiedziałem im o sytuacji i nagle okazuję się, że pompa którą mam zamontowaną musi mięć cały czas zasilanie, albo mam wyłączyć komputer(więc po co mi on? ano powiedziano mi że chociaż do rozpalania, a pózniej wyłączyć, śmeszne). Nagle dowiaduję się, że nie ma grawitacji, że można było zrobić ten piec gdzie indziej,a to że nie chcieli mnie naciągać na jakieś droższe rury pod ziemią, za które był z chęcią zapłacił byle piec spokój z prądem. W tej chwili zostaję mi tylko chyba agregat automatyczny gdzie najtańszy kosztuję 7 tys zł ponieważ ja nie mam zamiaru w nocy wstawać i włączać agregat czy też odłączać komputera za który zapłaciłem i w ten sposób z pieca CO za 4,500 tys robi się piec kaflowy. Swoją drogą to jeszcze im nie zapłaciłem, ale ich koszty przekopania 4-5 metrów, podłączenia się do już instniejących rur na dole , oraz poprowadzenie ich na góre i przyłączenie grzejników wycenili na 12 tys zł nie wiem czy to nie za dużo, ale jeszcze czekam na kosztorys. Proszę o poradę.
 • #2
  tomjed
  Level 28  
  Jaki piec? Jaki sterownik? To podstawowe info. Daj foty. Aby mieć spokój daj UPS np APC 1400, który ma dwa aku 17Ah. Policz sobie zapotrzebowanie na energię, przez piec. Masz niestety kocioł na paliwo stałe. Chcesz mieć "wygodę"? Niestety to kosztuje... Taki UPS załatwi Ci problem. Ja mam u siebie piec na pellet. Przy braku prądu "zestaw" pracuje mi ok 6 godzin. Mam bufor 800l i po zagrzaniu wody do 70*C chodzi tylko pompka oc CO, elektroniczna, pobierająca w porywach 30W przy otwartych wszystkich zaworach.

  pzdr
 • #4
  mitsurugi
  Level 25  
  Ogólnie to powinno się nadawać do działu "Radosna twórczość instalatorów".
  Na wyjściu zasilania pieca od razu redukcja na 3/4" i dalej rura 22, ale jak by tego było mało zaraz przechodzimy na PEX (prawdopodobnie Tece lub Kan). Zamiast zaworu różnicowego - zwrotny.
  Same kwiatki
 • #5
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Ciekawi mnie zamontowany tam zawór bezpieczeństwa. Do czego on słuzy jesli jest to układ otwarty.
  Ta stodoła jest ocieplona lub ogrzewana? Jak zimą zabraknie opału w kotle to zamarznie.
  Jedyne rozwiązanie to UPS i pompa elektroniczna która pobiera malo prądu.
 • #6
  tomjed
  Level 28  
  Panowie fachowcy, czy ja dobrze widzę na zdjęciu zbiornik wyrównawczy pod samym nieocieplonym dachem... Kol Piotrze jeśli tak to pewnie po to zawór bezpieczeństwa, ba jak dla mnie to woda tam na bank zamarznie...

  Kol pochetino ja bym nie zapłacił za takie coś...Mało tego powiedziałbym Twoim "instalatorom", że teraz to Ty musisz wziąć fachowców, żeby Ci to poprawili i obciążych ich kosztami... Wierzyć mi się nie chce, że ludzie ludziom robią takie rzeczy... Widać, że tu na elce są ludzie, którzy mają wiedzę jak powinna być zrobiona taka instalacja i powiem Ci, że w tej akurat dziedzinie chętnie się wypowiadają i pomagają. Szkoda, żeś wcześniej nie pytał przed i w trakcie roboty.

  pzdr
 • #7
  pochetino
  Level 8  
  Chcę tylko napisać, że mam wiedzę w tym temacie jaką mam i angażując do wykonania tych robót "fachowców" dostali oni moje pełne zaufanie, ponieważ ja mam inne rzeczy na głowie, a komu mam nie ufać jak osobą które się powinni na tym znać.

  Co do baniaka na górze jest on otoczony wełną w środku(jakiej grubości nie wiem) i zabudowany jak widać na fotkach, ale czy to zda egzamin- zobaczymy. Jeśli chodzi o ocieplenie stodoły , to nie jest ona ocieplona. Zawory bezpieczeństwa są bodajże 3, dwa na dole i jeden na górze. Te zawory koło pompki kazał nie zakręcać bo to wtedy chyba zatrzymuję się obieg wody czy coś takiego. Jeszcze jest zawór poniżej pieca gdzie nie zrobiłem zdjęcia, jest to zawór do napuszczania wody.

  Chciałem się dopytać jaki to ma być UPS i jaka pompa elektryczna do tego abym przy braku zasilania pompka się załączała?(Jakieś fotki?Cena?)
  Jestem ciekaw kiedy mi kosztorys przedstawi bo już zapowiedziałem ze odejmę mu przyłączenie pieca CO ponieważ nie jest tak jak ja chciałem aby było.

  Ps. Jeśli jakieś zdjęcia były by potrzebne to mogę zrobić jeszcze dokładniejsze.
 • Helpful post
  #8
  Ptak3124
  Level 24  
  Gdyby ktoś mnie spytał o opinie, ta ja bym dla bezpieczeństwa użytkownika instalacji pocioł to wszystko...

  Kocioł zasypowy na paliwo stałe musi być podłączony i użytkowany wg. pewnych podstawowych zasad. Określają to wszystko ogólnie przyjęte warunki użytkowania i przepisy, które nie są wcale takie głupie.

  Problem, że w kotle zagotowała się woda po zatrzymaniu pompy, to "normalne" przy tak wykonanej instalacji.
  Instalator powinien wziąć pod uwage zaniki napięcia i przygotować instalacje do pracy grawitacyjnej.

  Najpierw ogarnij Twoją stodołe, by można tam wykonać kotłownie. Komin już masz. Pomieszczenie typu kotłownia musi spełniać szereg wymogów, ale dla ciebie to nie problem. Wydziel ze stodoły pomieszczenie z sufitem. Musisz to ocieplić, by ciepło nie uciekało. Pamiętaj o wentylacji.

  Jeśli grawitacja ma działać poprawnie, to podłoga kotłowni musi być tak głęboko, by poziom rury zasilającej z kotła był ciut niżej od rur w ziemi. Czyli musisz zrobić piwniczkę.
  Przekroje rur muszą być "znaczne" od samego kotła. Zależy to głównie od odległości odcinków i mocy kotła i grzejników. Z kotła zdaje się wychodzi 2' czyli nie całe 50mm przekroju i zdaje mi się, że ze stodoły do budynku to rury muszą być nie wiele cieńsze. Grzejniki w domu podłączasz do pionów rurami min. 18mm a ze wskazaniem na 22mm. Nie montuj zaworów grzejnikowych. Kaloryfery o dużym przepływie z podłączeniem 3/4cala. Pamiętaj o spadkach w przebiegu rur w poziomie.

  Ważna rzecz w instalacjach otwartych, to zbiornik przelewowy. Nie może przymarznąć, zatkać się albo uszkodzić. Podłączyć do takiego naczynia zasilanie kotła (rura stalowa lub miedziana min. 22mm) ze spadkami tak, by się ten odcinek sam odpowietrzył. Należało by też podłączyć powrót z kotła. Na odcinku od kotła do naczynia przelewowego nie montować armatury (pomp, zaworow itp.).

  Umiejscowienie takiego zbiornika ja bym polecił rozważyć na ogrzewanym poddaszu użytkowym w domu. Jeśli instalacja zostanie wykonana jak napisałem, to dopuszczalne jest by role rury bezpieczenstwa i wyrównawczej do naczynia przelewowego spełniały piony ogrzewania, jeśli przebieg spełnia warunki.
  Jak padnie decyzja, by zbiornik przelewowy pozostal w kotłowni, to trzeba znaleźć sposób, by nie zamarzł zimą.
 • #9
  pochetino
  Level 8  
  Najlepsze jest to ze ja w stodole po drugiej stronie mam wolną przestrzeń poniżej poziomu stodoły tylko ze bez schodów, tylko że ja dowiedziałem się o braku grawitacji dopiero po tym jak zagotowała się woda, teraz czeka mnie zapewne kłótnia z tymi ludźmi a proszę mi wierzyć że ich szef uważa się za najmadrzejszego człowieka na ziemi.
 • #10
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  W takim razie poproś aby przerobili to zgodnie ze sztuką.
 • #11
  pochetino
  Level 8  
  Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO.


  Czy da się ten kosztorys jakoś zweryfikować? Ponieważ jestem w głębokim szoku, nie uważam aby ich robocizna była tyle warta oni w sumie byli razem może 2 tygodnie i jakoś nie widać aby ich robota była tyle warta, a ja powiem szczerze nie wiem jak to sprawdzić czego zrobili a co w tym kosztorysie może być ściemą.

  Do tego dochodzą jeszcze koszty materiału w kwocie 12 tys zł co razem daje 32 tys.
  Dodam że to nie jest dom budowany od podstaw, on już posiadał pewne rury itp, i to nie jest tak że wszystko od nowa. Oni mieli podłączyć się ze stodoły do domu(parter) i przejść na poddasze.

  Ps. Co to są te koszty pośrednie i zysk na ostatniej stronie?
 • #12
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Szczerze powiedziawszy to kosztorys nawet na "pierdnięcie", sam bym chyba kogoś wyśmiał jak by mi to przedstawił. A izolacja koło pieca rur czy pompy gdzie jest? Ciekawe czy i jak są izolowane rury w ziemi.
 • #13
  pochetino
  Level 8  
  d) kosztorys po wykonawczy jest dokumentem określającym rzeczywiste koszty wykonania i przysługujące wynagrodzenie wykonawcy, znajdujące wiarygodne potwierdzenie w dokumentacji technicznej, książce obmiaru, dziennika budowy z uwzględnieniem robót dodatkowych. Kosztorys po wykonawczy jest sporządzony z wykorzystaniem podstaw i zasad, na których opracowano kosztorys ofertowy lub zapisanych w umowie w warunkach kiedy strony umówiły się o wynagrodzenie kosztorysowe.


  Żadnej dokumentacji technicznej na oczy nie wiedziałem, żadnej książki obmiaru o dzienniku budowy nie wspominając.
  Żadnego kosztorysu ofertowego również na oczy nie wiedziałem, żadnej umowy nie mam.
  Wiec proszę mi powiedzieć jak można chcieć prawie 35 tys zł, moim zdaniem z kapelusza??
 • #14
  tomjed
  Level 28  
  O ja pierdziu... Chcesz powiedzieć, że "misiaki", bo nie fachowcy wykonali Ci instalacje, a Ty nie wiedziałeś za ile? Wow trochę sam jesteś sobie winny. Masz racje, że przy takich inwestycjach jest mało czasu na wszystko, ale jak nie Ty dowiesz się i dopilnujesz, to kto? Majstrów miałeś z polecenia chociaż? Tu już się kilku znawców tematu wypowiedziało (ja nie jestem ekspertem, ale jako laik, który też wykonywał CO u siebie, widzę rażące błędy o których zresztą piszą koledzy), a moja rada - pogoń ich...Idź do punktu, gdzie kupiłeś kocioł, może będą mieli namiary na jakiegoś inspektora od tych spraw. Będzie Cię to teraz kosztować, ale będziesz miał atuty i udowodnisz swoim "fachowcom", że się jednak nie znaja...
  pzdr

  P.S. I tu nie chodzi o same błędy, ale o bezpieczeństwo Twoje i rodziny...
 • Helpful post
  #15
  Ptak3124
  Level 24  
  Przedstawiony kosztorys to jedno. Natomiast jakość wykonanych prac, to drugie...

  Nie znam zakresu wykonywanych prac, ale na fotografiach widać, jak został podłączony kocioł. Jeśli wszystkie roboty z kosztorysu są tak samo wykonane, czyli "byle jak" to taki sam jest kosztorys, czyli "byle jaki".

  Rozumiem, kiedy inwestor decyduje się na znajomego, pana X, by wykonał np. podłączenie zmywarki. Pan X wtedy pracuje pod dyktando inwestora i gdy on karze, to robota bedzie zrobiona jak on chce i nie zawsze właściwie...

  Inaczej jest, kiedy ten sam inwestor decyduje się na usługę firmy, jako ekspertów w danej dziedzinie. Wtedy przed wykonaniem usługi firma taka przedstawia wstępny kosztorys razem z obmiarem prac do wykonania. Obie strony powinny to zatwierdzić. Wtedy, jeśli prac przybywa, to inwestor jest o tym informowany. Na koniec prac wykonuje się odbiór jakości usługi i wykonawca przedstawia kosztorys powykonawczy.

  Wykonawca taki, jako fachowiec, musi przestrzegać, by prace wykonać zgadnie z zasadami i pod dyktando przepisów. Nie ma możliwości, by przymknął on oko na szczegóły, bo inwestor tego nie wamaga.

  Wracając do podłączenia kotła...
  Warunkiem gwarancji producenta kotła jest użytkowanie go zgodnie z przeznaczeniem i w określonych warunkach. Czyli np. minimalna temp. zasilania i powrotu kotła. Nie zastosowano żadnego systemu, by zabezpieczyć temperature czynnika z powrotu z instalacji.
  Źle podłączone naczynie przelewowe.
  Przed pompą c.o. nie ma filtra, czyli tracimy gwarancję na pompę.
  Kocioł podłączony w pomieszczeniu, który nie spełnia wymogów, jakim odpowiadać powinna kotłownia. Czyli w przypadku pożaru tracimy ubezpieczenie.
  Zasadą jest, by kocioł stałopalny był podłączony do instalacji, która chociaż w części powinna działać grawitacyjnie, by w przypadku zatrzymania pompy odprowadzić ciepło z kotła. Inaczej jest z kotłem z podajnikiem, bo ten zwyczajnie gaśnie w przypadku awarii.


  To tylko kilka wad podłączenia kotła zauważonych na zdjęciach.
  Jak to się ma do kosztorysu za 35000PLN ???

  Wykonawca powinien sam odradzić kocioł stałopalny i zaproponować taki z podajnikiem. Sugestia taka dlatego, że nie ma możliwości wykonać instalacji, by działała grawitacyjnie.
  Owa firma nie powinna zamontować i oddać do użytkowania kotła w pomieszczeniu, który nie spełnia warunków. Firma instalacyjna nie powinna pozwolić, by inwestor użytkował kocioł, który stwarza zagrożenie zdrowia i życia.

  Podsumowując.
  Wykonawca, który wycenia prace na podstawie kosztorysu powinien roboty wykonać prawidłowo. Znaczy to, że w książce nakładów rzeczowych która to służy do wyceny w kosztorysie są brane pod uwagę prace budowlane i czas na to potrzebny, by wykonać czynność dobrze.
 • Helpful post
  #16
  piotr_boncza
  Level 29  
  Sprawa zaczyna wyglądać śmierdząco. A partaczy tej klasy należy starannie tępić. Dobrze, że jest wiosna i masz sporo czasu. Moim zdaniem musisz sobie znaleźć rzeczoznawcę od instalacji co. Najprościej zapytać w lokalnym oddziale NOTu. Możesz też spytać w Izbie Inżynierów Budownictwa. A jeśli masz obawy co do dalszych działań tych wyłudzaczy, to bierz biegłego sądowego, tylko ci się bardziej cenią i czasem trafiają się tam prawdziwe leśne dziadki więc też starannie wybieraj.
 • #17
  pochetino
  Level 8  
  Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO.

  Dodano po 5 [minuty]:

  1. Na pierwszy zdjęciu ,oraz drugim zrobiłem jeszcze dwie fotki w środku stodoły.
  2. Na trzecim zdjęciu studzienka z której idą rury.
  3. Na czwartym odległość którą trzeba było przekopać do domu.
  4. Na piątym pomieszczenie w którym stał piec kaflowy do którego instalacji się podłączono.
  5. Na szóstym rozprowadzenie z instalacji z byłego pieca kaflowego do góry na poddasze z ciepłą i zimną wodą, podłączenie jest ze zlewu. Rury poprzeczne są jego błędem, ponieważ nie było gorącej wody na baniaku przy paleniu w piecu, zamontowano je póżniej przy czym drapał się niezle po głowie.
 • #18
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  No nieźle Cie skroili, podłączanie zmywarki 600zł, izolacja ponad 3k, rury PCV fi 200 1600zł.
  Ceny jak w Szwajcarii. Czyste szaleństwo.
  Pierwsze przymrozki i Ci wszystko zamarznie.
  Bierz jakiegoś dobrego fachowca i rzeczoznawce.
 • #19
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Nawet w przypadku izolacji widać nieprawidłowości a cena ponad 3600. Rura podejrzewam 22 jest zaizolowana jednowarstwowo izolacją 6mm. To jest śmieszne i nie ma prawa bytu-niech zajrzą do polskich norm odnośnie izolacji.
 • #20
  pochetino
  Level 8  
  Jutro rano przyjeżdża inny hydraulik i zobaczę co powie a swoją drogą w kosztorysie jest zamontowanie wanny, umywalki co nie miało miejsca, ponieważ dopiero będzie to robione przez inną osob. Zadzwoniłem do gościa i powiedziałem parę słów i zobaczymy co bębędzie, jutro ma się zjawić.
 • #21
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Jak to co będzie - tłumaczenia i głupie wymówki. Tak, że jak to mówi mój kolega albo będziesz miał twardą dupe albo ........ Niestety dalsza część nie nadaje się do publikacji :)
 • #22
  bearq
  Level 38  
  W tym wypadku należało by zacząć od przystosowania stodoły poprzez wykonanie odpowiedniego pomieszczenia dobrze izolowanego w którym znajdował by się piec z podatnikiem i odpowiednim automatem regulujacym temperature pieca. Bez tego nie tylko czynnik będzie zamarzal ale i wiekszosc opału będzie wykorzystywana do ogrzewania stodoły. Przez wielkość budynku oraz brak izolacji i przewiewy piec dość że będzie spalal gigantyczne ilości opału to w dodatku blyskawicznie będzie się wychladzal i koło się zamyka. To jest jakiś partacz a nie fachowiec. Niech ktoś kompetentny to obejrzy i oceni bo wykonana praca jak i kosztorys jest śmieszny. Z zapłatą się wstrzymaj i nie daj się urobic bo to chodzic nie będzie
 • #23
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Co do instalacji instalacji się nie wypowiadam ale co do zasilania tak.
  Więc UPS 500W i bateria 62Ah przez noc jakieś 8h spokojnie wystarczą n a1 bieg pompki 50W.
  Po drugie co to za sterownik co 120'C na piecu i dmuchawa włączona.
 • #24
  pochetino
  Level 8  
  Dzisiaj był inny hydraulik oczywiście mówił to co zostało tu napisane, ocenił pracę z materiałem na maks 10 tys zł i oczywiście wysmial ten kosztorys, ja czekam dalej na naciagacza który mi zagotował ten nerwy bo ma mi przywiesc kosztorys materiału na 12 tys i dowiedziałem się ze mnie nie obowiązuje 23% vat a 8%,a on naliczyl 23.Jak dostanę to wszystko to sprowadze kierownika budowy z po za mego miasta który mi wszystko wyliczy i podbije, a przyda mi się to w razie sprawy w sądzie.Na razie dziękuję wszystkim za pomoc a naprawdę jak do tej pory bardzo mi pomogliscie.
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  mitsurugi
  Level 25  
  Już wcześniej o tym pisałem kolego, że zamiast zaworu różnicowego wstawili zwrotny, a na dodatek brak jest filtra przed pompą.
 • #27
  saskia
  Level 39  
  Brak słów. Takie wykonanie powinno być karane z urzędu, a wyroki jak za usiłowanie zabójstwa.
 • #28
  pochetino
  Level 8  
  Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO. Czuje sie oszukany przez hydraulików piec CO.


  Więc tak zacznę może od tych faktur , pozycję 6-11 trzeba odjąć co jest z gościem uzgodnione ponieważ sam za grzejniki zapłaciłem jak i za piec który nie jest ujęty w tym zestawieniu bo był kupowany gdzie indziej.

  Czyli 13,571 zł - 2,900 za grzejniki + 680zł(jeden grzejnik nie zapłacony na innej fakturze)+ robocizna 25.334 = ok. 37000zł z vat.

  Moim zdaniem nie zrobiono tu tyle co jest napisane i w kosztorysie powykonawczym ,oraz w zestawieniu materiału. Jedna rzecz przykuła moją uwagę, otóż w zestawieniu materiału jest za OTULINE THERMACOMPACT około 500zł natomiast w kosztorysie powykonawczym Izaolacja ową otuliną kosztowała 3612 zł , czy ja dobrze rozumuję ze robocizna za to wyniosła 3000 tys zł?

  Gościu dzisiaj był i mówił że może jego kosztorysant się pomylił, żebyśmy razem ten kosztorys zrobili pochodzili itp. Ale ja się nie znam więc może mi każdą bajkę wcisnąć, że on tu dał to a tam dał to. Oczywiście moja wina bo mogłem na początku się określić za ile ma to robić jakąś umowę spisać, z drugie strony on powinien też się określić jaka to może być kwota a nie robić(jeśli w ogóle robił to co napisał w co wątpię) i tak naprawdę to mógł i by tu 50 tys napisać.

  Z tego co się trochę dowiedziałem to raczej kierownik budowy to na nie wiele się zda, może bardziej rzeczoznawca? Czy może iść do kosztorysanta innego,ale ja nie wiem czy oni sprawdzają same kosztorysy czy też na miejscu coś patrzą?
 • #29
  Ptak3124
  Level 24  
  Możesz zlecić wykonanie kosztorysu powykonawczego. Znajdź niezależnną firmę. Dokonają obmiaru i wstawią regułki z KNR. Wyjdą wtedy r-g pracowników poszczególnych specjalności. Bedzie cię to kosztować, ale będzie jasność w sprawie.

  Jednak w Twoim przypadku potrzebny jest ktoś poważny z uprawnieniami, kto określi jakość wykonanych prac. Bedzie to podstawa, by wykonawca naprawił niedociągnięcia przed wypłaceniem pieniędzy.
 • Helpful post
  #30
  zgryzliwy
  Level 13  
  Witam. Kolego znajdź w twojej okolicy za pomocą Inspekcji Handlowej rzeczoznawcę niech dokona oględzin i wystawi ekspertyzę. Zapłacisz ale będziesz miał w ręku argument osoby uprawnionej do oceny tego typu instalacji. Następnym krokiem będzie wystawione, koniecznie pisemnie, żądanie usunięcia nieprawidłowości na koszt wykonawcy. Wszelkie sprawy załatwiaj drogą pisemną za potwierdzeniem odbioru, niczego na słowo. Zainteresowałbym też Rzecznika Praw Konsumenta aby prowadził w Twoim imieniu korespondencję z wykonawcą, ta usługa jest bezpłatna. Nie dokonuj żadnej płatności za taką usługę, jeśli wykonawca chce zapłaty niech udowodni, że wykonał prawidłowo tę instalacje. Tylko tak wyegzekwujesz usunięcie usterek. Koledzy mają rację pisząc, że tak wykonana instalacja zagraża twojemu życiu. Jeszcze jedna rada jeśli masz możliwość nagrywaj to co będą robić ci pseudo fachowcy, w razie czego będziesz miał dowód ich fachowości. Bo czego Tobie nie życzę,jeśli sprawa ta będzie miała swój finał w sądzie będziesz miał na czym oprzeć swoje żądania. To co napisałem jest poparte własnym doświadczeniem, też miałem do czynienia z tego typu fachowcami.Pozdrawiam i nie daj się!