Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzwonek świetlny dla głuchych a unifon cyfrowy (2-żyłowy) - jak to zrobić?

19 Maj 2015 13:49 3843 12
 • Poziom 9  
  Szanowni forumowicze,

  Jestem osobą głuchą całkowicie oraz mieszkam w bloku, gdzie ostatnio była modernizacja sieci domofonowej, założono nową instalację elektryczną. Piszę to, gdyż wcześniej jak się wprowadziłem tutaj, to miałem gotową instalację dzwonków w postaci mrugających lamp (230V) we wszystkich pokojach na ścianach. Były takie włączniki, do których te wszystkie lampy były w jedną linię połączone i jak ktoś dzwonił naciskając to takim samym tempem lampy się świeciły. Te lampy służą tylko i wyłącznie do dzwonienia do mieszkania, do oświetlenia mam osobną instalację.

  Teraz wszystko się pozmieniało, nie ma już tych włączników, tylko założono zestawy domofonów cyfrowych Proel (po jednym na cały parter). Po wpisaniu nr mieszkania na domofonie dzwoni unifon, ale co da sygnalizacja dźwiękowa osobie głuchej? Po mojej interwencji firma, która instalowała nowe domofony dała mi moduł na gniazdko, gdzie po podłączeniu do unifonu oraz gniazdka można włożyć do niego cokolwiek innego o napięciu 230V, np. jakąś lampę, która zaczyna migać jak tylko unifon zacznie wydawać dźwięki. Takie rozwiązanie mnie nie satysfakcjonuje z tego względu iż w mieszkaniu mam 5 lamp w różnych pomieszczeniach i stają się bezczynne w tej sytuacji.

  Unifony są cyfrowe, Proel PC-255, 2-żyłowe (niebieski i biały przewód). I tu rodzi się pytanie co mogę poczynić w tej sytuacji, żeby w momencie dzwonienia unifonu instalacja świetlna zaczęła sygnalizować do momentu podniesienia słuchawki?

  Domofony są 2, jeden na podwórzu, drugi na moim piętrze, przed korytarzem. Natomiast na korytarzu, przy drzwiach do mieszkania jest jeszcze jeden włącznik dzwonkowy, po wciśnięciu którego też lampy się świeciły, a po modernizacji całej sieci ten włącznik przestał nadawać sygnał do lamp, tylko do samego dzwonka, którego nie słyszę. Byłbym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Mogę też zgodzić się na odpłatną wizytację kogoś wykwalifikowanego w tego typu sprawach celem zmodyfikowania instalacji, żeby działała. Jestem z W-wy.
 • Poziom 26  
  Kolego moja żona się zajmuje takimi rzeczami pierwsze co powiedziała to Bellman to specjalny osprzęt dla głuchych.
  Sygnalizuje lampką stroboskopową sygnał telefonu domofonu itp...
  Link
  Na pw wysyłam namiary do osoby kompetentnej w tej kwestii.
 • Poziom 9  
  Dziękuję. PW poszło.

  Nie chciałbym wydawać sporych pieniędzy na jakiś nowy sprzęt. Chcę po prostu, żeby obecna instalacja, którą miałem w domu zaczęła ponownie działać bez potrzeby zaopatrzenia się w nowe lampy, dzwonki, itd. Może jakieś przekaźniki, transformatorki?
 • Poziom 20  
  Hm, moim zdaniem jeśli dobrze zrozumiałem opis, to będzie podpięcie istniejącej instalacji 5-ciu lamp do tego modułu od firmy instalującej, jeśli ktoś zadzwoni, moduł zasili urządzenie na 230V, a tym urządzeniem będzie istniejąca już instalacja lamp. Takie rozwiązanie by odpowiadało ?
 • Poziom 9  
  Dokładnie tak, tylko moduł zajmuje gniazdko i jeszcze z niego wychodzi kabel do domofonu, a nie wygląda to elegancko. Wolałbym rozwiązanie z czymś miniaturowym, niewidocznym dla oka.
 • Poziom 20  
  To opisz mieszkanie, wszystko da się schować, masz jakąś rozdzielnice? Moduł byłoby można w niej schować, kabel od domofonu też nierzadko przelatuje przez nią to problem by się rozwiązał. Jak by była boazeria na ścianie to jeszcze lepiej. Gdzie jest źródło zasilania tych 5-ciu lamp ?
  W jaki sposób łączy się moduł z unifonem? Najlepiej jak byś podał jakąś nazwę tego modułu.
 • Poziom 14  
  Zgłoś się do firmy Proel - to firma z W-wy. Oni pomogą rozwiązać Twój problem.
 • Poziom 9  
  Próbowałem się skontaktować z Proel, napisałem maila - zero odpowiedzi.

  Do paru elektryków znalezionych w necie tak samo, ale widzę, że każdy by tylko preferował kontakt przez telefon.

  To spróbuję na własną rękę coś zrobić. Wymyśliłem, że zakupię przekaźnik (relay) 5V DC/250V, który podepnę do unifonu oraz tej jednej instalacji wszystkich lamp służących za sygnalizację dzwonka. Przydałby się jeszcze jakiś potencjometr lub opornik, dzięki któremu można byłoby zrobić pulsowanie światła w odstępach 1 sekundowych podczas dzwonienia domofonu, tylko nie wiem jaki. Będę wdzięczny za jakiekolwiek linki, czy pokierowanie do sklepów, gdzie mógłbym to nabyć. Dziękuję.

  P.S. Ktoś się pytał o ten moduł, który dostałem od monterów, żeby podpiąć do gniazdka a następnie jakiekolwiek źródło światła 230V, które zaświeci się w momencie sygnalizacji dźwiękowej unifonu. To jest to samo co to:
  http://proel.pl/nasze-produkty/elementy-dodatkowe/przystawka-dla-slaboslyszacych/
 • Poziom 34  
  Ostatnio na rynku pojawiło się wiele urządzeń do powiadamiania wibracjami w formie opaski na rękę.
  Chodzi o różnego rodzaju smartband z interfejsem Bluetooth4.0. Czy to nie będzie wygodniejsze rozwiązanie ?
 • Poziom 9  
  W mieszkaniu jest w sumie 3 lokatorów niesłyszących, więc technologie typu wibrujące paski, które trzeba jeszcze ładować nie wchodzą w rachubę.
 • Poziom 26  
  A co jeśli utniesz sobie drzemkę po południu przecież mruganie świateł nie zda się na nic.
  Moim zdaniem to extra rozwiązanie, intryguje mnie jedynie cena takiej opaski.
  Aż mi się wierzyć nie chce że w Warszawce jest problem żeby znaleźć firmę która by to ogarnęła.
 • Poziom 34  
  gigi-44 napisał:
  intryguje mnie jedynie cena takiej opaski.

  Cena opaski to około 100-400zł w zależności od rozpoznawalności marki producenta. Ponoć taka opaska potrafi wibracjami nawet obudzić. Większość jest też wodoodporna. Nie trzeba więc ich zdejmować podczas mycia. Problemem może być zasięg. Ogranicza się on czasem tylko do jednego pomieszczenia. Wszytko zależy jednak od materiału z jakiego wykonane są ściany i lokalnych zakłóceń w paśmie 2.4GHz.
  Każda opaska ma unikalny identyfikator. Informację o powiadomieniu wysyła się do konkretnego urządzenia a nie do wszystkich opasek jakie są w zasięgu.
 • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  gigi-44 napisał:
  Aż mi się wierzyć nie chce że w Warszawce jest problem żeby znaleźć firmę która by to ogarnęła.
  . może by się i znalazła....
  Poproszę o dane kontaktowe na pw.
  Pozdrawiam