Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy do domu 207m2

19 Maj 2015 14:08 1326 19
  • Poziom 7  
    Dzień dobry

Planuje w to lato wymienić piec węglowy na gazowy, ale nie wiem jeszcze czy jest to do końca opłacalne i czy koszty miesięczne nie będą zbyt duże. Dom ma około 270m2 są to dwa piętra i parter. Dwa pierwsze poziomy są zagospodarowane przez moją rodzinę trzy osobową, a ostatnie jest wynajmowane trzem osobom, które mają swoją kuchnie, oraz łazienkę z prysznicem. Moja rodzina korzysta z łazienki z wanną i prysznicem. Aktualnie ogrzewam dom węglem i drzewem, ale temperatura w domu nie przekraczała 20 stopni w zimę. Koszt ogrzewania w okresie zimowym to jakieś 3,500zł czy piec gazowy przekroczy znacznie te kwotę? Jaką będzie można utrzymać stałą temperaturę? Dom ma wymienione okna w większości pomieszczeń, stare okna są uszczelnione, dom jest również ocieplony, ale ma już swoje lata(zbudowany w latach 80. tych).

Z tego co rozmawiałem z specjalistą stwierdził, że koszty ogrzewania piecem gazowym kondensacyjnym będą około 5% większe niż obecnie oraz uda się utrzymać temperaturę około 20 stopni. Byłbym wdzięczny za zweryfikowanie tych słów
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 7  
    Nie wiem na jakie zasilanie dobrane są grzejniki, ale na piecu który mam obecnie czyli Kocioł węglowy SAS z 2002 roku, na tabliczce widnieje moc cieplna 23, a temperatura nigdy na nim nie przekraczała 60.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Rozumiem. Na podstawie tych informacji, które podałem w pierwszym poście można jakoś w przybliżeniu obliczyć koszt takiego ogrzewania w okresie zimowym?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Napiszcie jaki kocioł w takim wypadku kupić (ja mam 150 m2)?
  • Poziom 35  
    Mocno mroźnych dni jest naprawdę niewiele, więc to, że przez np. tydzień w sezonie grzewczym kocioł będzie dawał temperaturę na zasilaniu 70 (czy nawet 75) stopni, nie powinno znacząco zmniejszyć sprawności. Trzeba pamiętać, iż dla kondensacji ważna jest temperatura powrotu a nie zasilania (a bywa, że np. na zasilaniu jest wysoka a na powrocie niska, gdyż całe ciepło zostało oddane przez grzejnik). Gdy np. przy mrozie -20 stopni będzie potrzebne na zasilaniu 70 stopni, to przy zerze zapewne ok. 50 stopni (a większość sezonu grzewczego to temperatury dodatnie).
  • Poziom 7  
    Odkopię trochę temat, bo trzeba w końcu podjąć jakąś decyzję. Specjalista zaproponował mi trzy kotły: De Dietrich MCR 3 24/BS100, De Dietrich Innovens MCA 25 oraz De Dietrich Modulens AGC25/100. Czy te piece nadają się do ogrzania domu o parametrach, które podałem w pierwszym poście? Po drugie jaka jest między nimi różnica i czy warto dopłacać do tych droższych modeli?

• Poziom 21  
    Agc stojący z wbudowanym zasobnikiem o rozbudowanej automatyce mogącej sterować kilkoma obiegami konsola i-system dobra i sprawdzona.Mca wiszący automatyka podobnie rozbudowana zasobnik oddzielnie, i-system. Mcr 3 wiszący o podstawowej automatyce do sterowania 1 obwodem zasobnik też oddzielnie, możliwośc rozbudowy na inne obwody o c-mix plus i-sense(rozbudowy nie polecam strasznie kłopotliwa działa jak chce). Wszystkie mają podobne wymienniki ,pytanie takie jeśli masz kilka obwodów sterowanych oddzielnie z mieszaczami wybierz agc lub mca są zdecydowanie droższe no i im więcej elektroniki większa podatność na przepięcia i uszkodzenia. Jeśli chcesz prościej i taniej weź mcr3, kociołek tak jak tamte dobry i oszczędzasz na automatyce nie ma co dopłacać. Do mcr 3 sterowanie i rozdzielić obwody możesz wtedy na przekaźnikach, sterownik wystarczy zwykły on-off niezawodny ,nie bierz tylko sterownika i-sensa chyba że lubisz spędzać czas na zabawie w ustawienia wiele dni :P.Co do zasobnika nie bierz zasobników De dietricha niestety drogie i słaba jakość, lepiej dobrać sobie jakiegoś biawara. Pamiętaj tylko jeśli to po węglowce o płukaniu instalacji i na dopuszczaniu zmiękczacz (pralkowy przepływowy 30 zł) i to co radze wszystkim do jakiegokolwiek nowego pieca sprawdzić czy w ubezpieczeniu domu jest warunek od przepięć elektrycznych :)
  • Poziom 32  
    Za mało danych o sprawności obecnego pieca.
    Ale moim zdaniem koszt wzrośnie od 50 do 100% .
    W twoim przypadku zastanowiłbym się nad ekogroszkiem/ Podejrzewam,że zwiększenie komfortu (tego oczekujesz) zwiększy ilość wykorzystywanego ciepła/
  • Poziom 9  
    Ekogroszek wychodzi tanio w zimowe mrozne dni teraz pali u mnie podobnie wiec przelaczam na gaz Imergas Superior ale to jest podwojny koszt
  • Poziom 9  
    ja bym polecił mca 25 bo jest tańszy od agc tu płacisz za obudowę bo wymiennik jest ten sam co mca to nie prawda że de dietrich ma drogie zasobniki bo stosuje u siebie zasobniki elektrometu w pakietach swoich,mam wiele zamontowanych kotłów na starych instalacjach i nie ma problemów z tymi piecami średnie żuzycie gazu roczne przy takim metrażu i z ciepłą wodą,gotowaniem to 2500m3 gazu razy 2,08zł to jest roczny kosz gazu,teraz sobie sumuj ile wydajesz na zakup węgla,drzewa,gaz do ciepłej wody,gotowanie lub prąd,to przypuszczam że stwierdzisz że taniej jest grzać gazem i mieć komfort i czas na robienie innych rzeczy niż rozpalanie:)
  • Poziom 9  
    wnoto napisał:
    skąd cena 2,08 zł ?

jest to średnia cena gazu czym większe zużycie to chyba taniej i zależności od taryfy
  • Poziom 32  
    moim zdaniem należy doliczyć opłaty za abonament bo w przypadku gazu są one duże. ok 600 rocznie. Po rozbiciu to daje dodatkowe ok 24 gr na m3.
    Akurat nie mam pod ręką rachunku aby dokładnie to opisać.
  • Poziom 9  
    od maja jest obniżka ceny gazu i 1 m3 kosztuje nie całą złotówkę a reszta to opłaty abonamentowe,przesyłowe itp.
  • Poziom 32  
    wprowadzasz chyba specjalnie w błąd. Cenę trzeba brać brutto - najlepiej jako roczny koszt na fakturze podzielony przez ilość m3.
    To tak jakby powiedzieć że prąd kosztuje nas 18gr za kWh (G11) reszta to podatki, przesyłowe itp...

Dodano po 2 [minuty]:

a obniżka cen gazu była od 1 kwietnia .... nic nie słyszałem o kolejnej w maju.
  • Poziom 9  
    jak byś wszystkie wpisy moje przeczytał to miałeś wcześniej podaną średnią cenę za gaz.
  • Poziom 32  
    OK. masz rację. Roczny koszt dla 2500 m3 ok 5200 zł. Z opłatami abonamentowymi (ja mam taryfę w2 - w tym przypadku będzie w3 - dlatego dokładnie teraz nie policzę.)