Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światła do jazdy dziennej - zakłócenia / próba naprawy.

Luki_g8 19 Maj 2015 17:41 2547 7
  • #1 19 Maj 2015 17:41
    Luki_g8
    Poziom 2  

Więc tak.
    Posiadam światła wyglądające tak (od 2 lat): swiatla-do-jazdy-dziennej-5x1w-high-power-led-drl

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

(Pozwalam sobie wkleić link z allegro ponieważ teraz po zakończeniu aukcji link dalej działa i odsyła nas do archiwum)
    Diody High Power 1W:
    Światła do jazdy dziennej - zakłócenia / próba naprawy.

Światełka są znacznie lepsze niż te za 20zł, ale wciąż nie są to markowce po 200zł :)
    Ale do rzeczy... Przestały mi świecić 2 diody w jednej z lamp, lecz z ich wymianą sobie poradzę.
    Od dnia ich zamontowania mam problem z zakłóceniami jakie wytwarzają te lampy.
    Na tym forum znalazłem wiele porad które oczywiście przetestowałem, np, plus do DRL leci od akumulatora, jest on sterowany po przekaźniku. A przekaźnik jest podłączony pod bezpiecznik od pompy paliwa.
    Ponadto zastosowałem stabilizator napięcia L7812 12V 1,5A i dopiero od tego leci kabelek do DRL.

Obniżyło to trochę zakłócenia, jednak nadal one występują.
    Ponieważ 2 diody nie świecą rozebrałem jedną lampę aby sprawdzić czy jest możliwa naprawa.
    I zacząłem się zastanawiać czy nie można by ulepszyć trochę tej konstrukcji.

Mianowicie na pleckach płytki pcb znajduje się mała cewka i rezystor 100µF.
    Światła do jazdy dziennej - zakłócenia / próba naprawy. . Światła do jazdy dziennej - zakłócenia / próba naprawy.

Na forum było już kilka tematów o tym jak się właśnie pozbyć tych zakłóceń, lub co może je powodować.
    W jednym z tematów czytałem że w nie markowych światłach te zakłócenia może powodować właśnie taka cewka/dławik.

I tutaj pytanie. Czy da się zastąpić ją jakąś lepszą wersją lub czymś innym?
    Nie posiadam wystarczającej wiedzy aby dać sobie radę samemu. Coś przylutować, naprawić dam radę (jeżeli naprawa polega na wymianie na nowy taki sam element). Dlatego prosił bym o używanie raczej prostszego języka.

Jeżeli uda mi się zmniejszyć zakłócenia z pewnością stworzyłbym jakiś poradnik. Przynajmniej do tego modelu świateł.

Nie chcę ich zmieniać na inne ponieważ co prawda z problemami ale służą mi już od 2 lat :D
    Takie jeszcze porównanie 20zł vs 85-100zł (zamontowane w Golf IV):
    Światła do jazdy dziennej - zakłócenia / próba naprawy. . Światła do jazdy dziennej - zakłócenia / próba naprawy.

0 7
  • Semicon
  • #2 19 Maj 2015 18:20
    arturavs
    Poziom 38  

Ten dławik jest elementem przetwornicy zasilającej diody. I to nie tyle on jest źródłem zakłuceń, a cała przetwornica. Wymiana zapewne nic nie wniesie. Trzeba by było od nowa zaprojektować cały układ. Ewentualnie dorobić liniowy driver do LED, ale wtedy straty mocy będą znaczne.

1
  • Semicon
  • #4 20 Maj 2015 18:57
    arturavs
    Poziom 38  

kotuniunia napisał:
    Luki_g8 napisał:
    Nie posiadam wystarczającej wiedzy aby dać sobie radę samemu

To daj komuś kto się zna, niech przerobi ukł. tak by nie zakłócał. Wywalić te peudoprzetwornice i na stabilizatorach liniowych przy tej mocy straty rzędu 1-2W to nic.

Dobrze mówisz Kolego.

Ponad rok temu zakładałem DRL dla szwagra. Specjalne niby, do auta ciężarowego. Sterownik fikuśny itp., itd. i cena stosowna ( coś koło 300zł, dokładnie nie pamiętam).

Pojechał w trasę, i dzwoni. Wiesz co?, no co pytam. Jak się świecą, to w CB zakłucenia do końca skali.

Dwa tygodnie temu, montowałem do drugiego auta ( też szwagra, i też ciężarówka).

Wziął ze sklepu na testy ( mnie znają i szwagra, inaczej by nie dali testować), kilka rodzajów.

I lampki polskiej produkcji, cena ok. 70 zł za sztukę ( z wbudowanym sterownikiem w każdej lampce, przetwornicą i dość prostym montażem, że o homologacji nie wspomnę), robią co ?

Absolutną ciszę. Bo żadnych śladów ich pracy, w eterze nie słychać.

Taniego chińskiego mięsa nawet mój kot nie chciał jeść.

Zamiast kombinacje z tymi lampami, dorzuć parę złotych, i kup dobre.
    Przeróbka może wynieść więcej jak nowe

0
  • #5 22 Maj 2015 10:40
    Luki_g8
    Poziom 2  

No trudno. Myślałem że poprawa ich działania będzie prostsza.

@arturavs. Może zrobiłbyś małą reklamę polskiej marce?
    Jakiś model, nazwa producenta? Ludzie którzy szukają dobrych DRL a znajdą ten temat kiedyś tam może też skorzystają.

0
  • #6 23 Maj 2015 17:14
    arturavs
    Poziom 38  

Firma, Waś. Żeby nie było; nie handluję, nie sprzedaję, akwizytorem nie jestem. Żadnego styku z tą firmą nie mam odnośnie sprzedarzy. Owszem montuję produkty tej firmy. Ponieważ, z gwarancją problemu nie ma ( 24 m-ce). Owszem, klient chce tańsze. Po kilku miesiącach przekonuje się, że lepiej było parę złote dołożyć i mieć solidne wykonanie. Po drugie, jestem zwolennikiem, naszych, krajowych firm. Poza tym, lampki od tej firmy, mają homologację. Wszystkie, czy to obrysowa, czy do DRL. A to świadczy o producencie.

0
  • #7 23 Maj 2015 17:44
    rafal_rx
    Poziom 25  

Luki_g8 napisał:
    Ale do rzeczy... Przestały mi świecić 2 diody w jednej z lamp, lecz z ich wymianą sobie poradzę.

Tracisz homologację. Nie przewiduje ona wymiany poszczególnych elementów świetlnych. Trafisz idealnie z kolorem barwowym?
    arturavs napisał:
    Owszem, klient chce tańsze. Po kilku miesiącach przekonuje się, że lepiej było parę złote dołożyć i mieć solidne wykonanie.

Ja za to kilka lat temu zakupilem Hella żarówkowe. I jest święty spokój. Jak się nie mylę, mają po kilkanaście watów (W) każda.

0
  • #8 15 Cze 2015 18:16
    s.adam80
    Poziom 9  

Witam wszystkich. Nie wiem czy do dobrego tematu się wtrąciłem, ale to też o swiatlach, mianowicie mam takie ledy o oznaczeniu CM 28 0502. Szukalem jakiś informacji na ich temat, tzn. jaka moc, napięcie zasilania itp. ale nic nie mogę znaleźć. Znalazłem jedynie coś takiego DPD-R28-0502, czy to jest to samo. Może ktoś mi coś podpowie. Światła do jazdy dziennej - zakłócenia / próba naprawy.
    Dodam jeszcze tylko że owe diody chcę zainstalować do świateł dziennych drl 18 premium, bo oryginalne padły po 10minutach.

0