Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stworzyć układ sterujący modułami technicznymi

ziik89 19 Maj 2015 18:45 426 7
  • #1 19 Maj 2015 18:45
    ziik89
    Poziom 2  

Witam
    Układy cyfrowe miałem 8 lat temu a teraz trafiło mi się na studiach takie zadanie na zaliczenie przedmiotu .
    - Zaprojektować układ sterujący modułami technicznymi wykorzystywanymi w technice transportu szynowego (np. instalacje grzewcze wagonów) Rozwiązanie oprzeć o rachunek algebry Boole'a i funktory logiczne:OR,AND,NOR,NAND ORAZ NOT.Do projektu dołączyć tabelę stanów logicznych modułu nadzoru/sterowania.

Wiem że muszę rozpisać kombinację stanów czujników, zrobił bym układ sterowania wentylacji składający się z 3 czujników i wentylatora w wagonie na przykład: 3 czujniki temperatury,gdy zadziała czujnik nr 1 lub nr 3 spowoduje włączenie I-go układu wentylacji. Zadziałanie czujnika nr 2 lub trzech czujników spowoduje włączenie drugiego układu wentylacji.Jak się nie mylę powinno być 16 stanów rozpisanych i dla każdej z nich stany obu wentylatorów.I teraz zaczynają się schody powinienem mieć rozrysowany schemat i ten rachunek algebry ale nie wiem o co w tym chodzi .
    Pomógł by mi ktoś z tym ruszyć , lub ewentualnie jakiegoś linka z informacjami podać . To musi być bardzo prosty schemat, ale zapomniałem wszystko z technikum.

0 7
  • #2 19 Maj 2015 19:46
    slawussj
    Poziom 34  

Witam. Narysuj sam jakiś schemat, jak Ty to widzisz. Wtedy możemy podyskutować. Jak działają bramki i na czym polega sterowanie to chyba znajdziesz.

0
  • #4 21 Maj 2015 12:16
    slawussj
    Poziom 34  

A co w sytuacji, gdy działa A1 i A2. Czy S, A1 i A2 to czujniki z tematu?

0
  • #5 21 Maj 2015 18:48
    ziik89
    Poziom 2  

Projekt sygnalizacji systemu zasilania tramwaju miejskiego.
    Tramwaju zasilany jest z:
    -sieć trakcyjną 600V;
    -akumulatora 1;
    -akumulatora 2.
    Do wszystkiego podłączyłem generator przebiegu prostokątnego o częstotliwości 1Hz.
    Warunki działania sygnalizatora są takie:
    -gdy działa zasilanie sieci trakcyjnej 600V,oraz sprawne są obydwa akumulatory-diody na wyjściu układu (żółta i czerwona) są zgaszone.
    -Jak nie ma zasilania z sieci trakcyjnej,będzie migotać dioda żółta
    -kiedy nie działa jeden z akumulatorów – miga dioda czerwona.
    -Kiedy nie działają obydwa akumulatory-dioda czerwona stale się pali.
    Diody są wysterowane tak że zapalają się kiedy stan jest jeden.

Na focie mam schemat zobaczcie czy dobrze to zrobiłem bo myślę ze wszystko jest ok.
    http://zapodaj.net/d9ddf453628f9.jpg.html

0
  • #6 21 Maj 2015 19:24
    slawussj
    Poziom 34  

Wygląda, że dobrze. W #1 pytałeś o coś innego.

1
  • #7 21 Maj 2015 21:38
    ziik89
    Poziom 2  

Wiem sory podczas tworzenia zmieniłem koncepcje. I dzięki temu jest chyba lepiej i dużo zrozumiałem. Może czas potworzyć mały układzik do sterowania oświetleniem led. Duży trzeba mieć stopień zaawansowania aby sobie poradzić ?

Dzięki wielkie za pomoc :)

0
  • #8 22 Maj 2015 07:45
    slawussj
    Poziom 34  

Aby sobie poradzić wystarczy myśleć. Żadne stopnie zaawansowaniw i tytuły tego nie zastąpią. Powinieneś sobie poradzić z dużym układem, a nie tylko z małym. Co masz na myśli?

0