Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Deante - Głowica termostatyczna w baterii - jaka zasada działania

19 Maj 2015 19:18 6171 6
  • Poziom 15  
    Witam,
    rozebrałem głowicę termostatyczną z mojej baterii prysznicowej.
    Czy ktoś może mi wyjaśnic zasadę jej działania?
    Głowica ta jest uszkodzona - nie reguluje. Serwisant założył mi nową, a tę zostawił.
    Uszkodzona została dlatego, że hydraulik nie z tej strony podłączył ciepłą wodę (zamieniona ciepła z zimną) - to podobno było przyczyną zepsucia głowicy. Nie wiem, czy ona w ogóle działała wcześniej bo już przy pierwszym uruchomieniu chwilke poleciała gorąca woda, a poźniej juz tylko letnia lub zimna. W każdym bądź razie głowica nie reguluje.
    Poniżej zamieszczam zdjęcia:

Deante - Głowica termostatyczna w baterii - jaka zasada działania Deante - Głowica termostatyczna w baterii - jaka zasada działania Deante - Głowica termostatyczna w baterii - jaka zasada działania Deante - Głowica termostatyczna w baterii - jaka zasada działania Deante - Głowica termostatyczna w baterii - jaka zasada działania Deante - Głowica termostatyczna w baterii - jaka zasada działania
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Ok, poczytałem, ale teraz czy dobrze zrozumiałem.
    Poniżej jest zdjęcie z opisami działanie wg mnie.
    Z tego elementu powinien wysuwać sie trzpień pod wpływem temperatury, tak?
    W tej głowicy nic się nie wysuwa.
    Czy rzeczywiście zamiana ciepłej wody z zimną na wejściu mogła uszkodzić głowicę - ten element?

Można taki element gdzieś kupić? jak to sie fachowo nazywa? Jest na nim wybita nazwa Vernet i symbol 0829 3D074, ale w sieci nic takiego nie mogę znaleźć.

Deante - Głowica termostatyczna w baterii - jaka zasada działania
  • Poziom 32  
    Zamiana na pewno nie uszkodziła głowicy.
  • Poziom 15  
    Więc co mogło uszkodzić ten element? Serwisant twierdzi, że to właśnie było przyczyną usterki.

Aha, i jeszcze jedno.
    Na tej głowicy można ustawić tylko temperaturę zimną, lub letnią. Nie ma gorącej wody. Czyli ten trzpień jest wysunięty za mocno? I nie chce się schować przy niższej temperaturze na wyjściu? Dobrze rozumuję?
  • Poziom 32  
    Termostat na wskutek ogrzania wysuwa trzpień, więc logicznie myśląc wysunął się i nie chowa, jakaś wada.
  • Poziom 15  
    dabu napisał:
    Termostat na wskutek ogrzania wysuwa trzpień, więc logicznie myśląc wysunął się i nie chowa, jakaś wada.

To jest wręcz bardzo logiczne :) Interesuje mnie bardziej dlaczego, a właściwie to czy zamiana zimnej z ciepłą na wejściu może uszkodzić głowicę.
    Wydaje mi się że jest to bardzo prawdopodobne. Znalazłem w sieci prezentację z działaniem głowicy:

http://www.divapor.com/guides/vernet-thermostatic-cartridges.php

Przy zamienionych wejściach ustawiając pokrętłem temperaturę niższą (wkręcamy śrubę) natomiast wosk wypycha trzpień w kierunku tej śruby (chce przyblokować ciepła, a blokuje zimną - bo zamienione wejścia). W związku z tym koło się zamyka i pomiędzy śrubą a wysuniętym trzpieniem występują duże siły przeciwsobne, co moze doprowadzić do uszkodzenia termostatu.

Jeśli moja analiza jest błędna to proszę o wypowiedź.