Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić migającą świetlówkę lub żarówkę?

maciek1221 19 May 2015 22:49 2955 13
    maciek1221
    Level 18  
    Witam,
    chciałbym prosić o rady jak w najprostszy sposób zrobić migającą świetlówkę lub żarówkę. Chodzi o to, że ma to być na wystawie zdjęć i ma imitować zepsute mrygające światło w pokoju stylizowanym na jakiś tam horror. Chodzi o to, żeby nie budować skomplikowanych układów, no i żeby to świeciło z właściwą mocą w momencie mrygnięcia.
    To co na chwilę obecną zrobiłem, to podłączenie żarówki 60W pod starter świetlówkowy 65W. Miganie żarówki mnie zadowala, aczkolwiek czy to jest bezpieczne i czy będzie działać przez parę godzin? Po 15minutach testów nic się nie spaliło, ale nie wiem jak to się zachowa po 8 godzinach migania.
    Może jakieś inne pomysły, albo chociaż odpowiedź, czy ta żarówka jest bezpieczna?

Sprawa dosyć pilna. Pozdrawiam :)
    tomek122
    Level 22  
    Nic nie powinno się zepsuć. Nie dawno na Elektrodzie był wręcz identyczny temat.
    maciek1221
    Level 18  
    Chcąc połączyć ze sobą 5 żarówek, użyć 5 starterów, czy jeden wystarczy?
    tomek122
    Level 22  
    To zależy od ciebie, czy chcesz aby każda żarówka migała niezależnie czy wszystkie tak samo.
    Adam-T
    Level 40  
    Użyj osobnych starterów. Dużego obciążenia starter może długo nie wytrzymać i może się "skleic" zaświecająć żarówki na stałe. A na wystawę zabierz na zapas startery i żarówki, wymiana w razie potrzeby zajmie dosłownie chwilkę.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Można spróbować starterem sterować bramkę triaka i wówczas możemy podłączyć kilka żarówek. Zastosowanie kilku starterów do kilku może popsuć efekt, ponieważ żarówki nie będą migały równocześnie tylko każda sobie.
    maciek1221
    Level 18  
    A jest jakiś sposób żeby to zrobić na świetlówce, najlepiej jarzeniowej? Albo energooszczędnej, może zmiana któregoś elementu, może kondensator na większą pojemność?
    Z tego co się dzisiaj dowiedziałem od dwóch osób, to jednogłośnie orzekają, że żarówka spali się i to dosyć szybko, bo starter podbija napięcie....
    Adam-T
    Level 40  
    Artur k. wrote:
    Można spróbować starterem sterować bramkę triaka i wówczas możemy podłączyć kilka żarówek.

Ale w takim układzie trzeba by sztucznie obciążyć starter.
    tomek122
    Level 22  
    To może przekaźnik od kierunkowskazów sterujący przekaźnikiem na 230V a pod niego podłączone żarówki.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Adam-T wrote:
    Ale w takim układzie trzeba by sztucznie obciążyć starter.

Z tym akurat nie ma problemu, jedynie taki że będzie się wydzielało ciepło. Za to takie rozwiązanie znacząco przedłuży żywotność samego startera, jego styki nie są przecież przystosowane do ciągłego przełączania obciążeń rzędu 60W i więcej.

tomek122 wrote:
    To może przekaźnik od kierunkowskazów sterujący przekaźnikiem na 230V a pod niego podłączone żarówki.

To ma być w miarę losowe miganie światła, przekaźnik od kierunkowskazów takowego nie zapewnia. Poza tym przekaźnik od kierunkowskazów trzeba obciążyć dość znaczną mocą - rzędu kilkudziesięciu watów.
    Renegat_pol
    Level 20  
    maciek1221 wrote:
    .... bo starter podbija napięcie....

Nie starter tylko statecznik, ten owszem, podbija przy rozłączeniu startera.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Kiedyś robiło się pseudokolorofony na kilku starterach. Startery połączone szeregowo, za każdym starterem żarówka. Każda trochę inaczej mrugała.
    maciek1221
    Level 18  
    Zrobiłem listwę, otwornicą 4 dziury i po 2 żarówki do startera. Koleżanka zadowolona, miga tak jak sobie to wyobrażała, więc temat zamykam.
    Dzięki za podpowiedzi i owocną dyskusję, pozdrawiam.