Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm z cyfrową magistralą czy klasyk? Prośba o weryfikację czujek.

trębacz 20 Maj 2015 08:46 831 7
  • #1 20 Maj 2015 08:46
    trębacz
    Poziom 15  

Witam Kolegów,

Jestem w trakcie gruntownego remontu domu z lat '70. Chciałbym wyposażyć budynek w IP kamery z zewnątrz oraz alarm z powiadamianiem GPRS/WIFI wewnątrz.
    Wykonałem główny szkic budynku wraz z naniesieniem źródeł ciepła, pieców gazowych itp.
    Czy zaproponowane rozmieszczenie czujek alarmowych jest sensowne? Czy bardziej obyci koledzy mogą polecić jakiś system alarmowy z cyfrową magistralą który można nabyć w rozsądnej cenie? W dobie mikrokontrolerów każda czujka posiada takowy na swoim pokładzie, dlaczego dalej realizować komunikację pomiędzy czujkami w sposób przekaźnikowy? Ogranicza to moim zdaniem możliwość podziału na strefy itd, wymaga znacznego nakładu pracy na wkucie tych wszystkich przewodów. Ewentualnie czy mogę zastosować topologie gwiazdowego podłączenia centrali i expandera połączonych magistralą oraz rozlokownych na różnych kondygnacjach?
    Wszystko rozchodzi się o problematyczność prowadzenia przewodów ponieważ nie znam dokładnego rozkładu instalacji elektrycznej. Cześć jest poprowadzona w rurkach w stropie, cześć w ścianach pod tynkami itp.

Alarm był by zasilany z sieci 230V piętro z innej fazy, parter z innej fazy, dodatkowo awaryjne zasilanie z prywatnej instalacji fotowoltaicznej na dachu.

Przewidywane fundusze na alarm / bez monitoringu do 3000zł.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

0 7
  • Fibaro
  • #2 20 Maj 2015 09:35
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

trębacz napisał:
    Wykonałem główny szkic budynku wraz z naniesieniem źródeł ciepła, pieców gazowych itp
    Chwali się. Widzę że kolega podchodzi do spraw bezpieczeństwa bardzo poważnie :)
    trębacz napisał:
    Czy bardziej obyci koledzy mogą polecić jakiś system alarmowy z cyfrową magistralą
    np Paradox EVO.
    trębacz napisał:
    W dobie mikrokontrolerów każda czujka posiada takowy na swoim pokładzie, dlaczego dalej realizować komunikację pomiędzy czujkami w sposób przekaźnikowy? Ogranicza to moim zdaniem możliwość podziału na strefy itd
    Każdy ma prawo do swojego zdania. Ja nie zauważyłem aby tradycyjna komunikacja ograniczała mi mozliwości podziału systemu np na strefy. Zauważyłem natomiast że do magistrali paradoxa nie da się podłączyć czujników innej firmy, co może być w pewnym stopniu kłopotliwe.
    trębacz napisał:
    Ewentualnie czy mogę zastosować topologie gwiazdowego podłączenia centrali i expandera połączonych magistralą oraz rozlokownych na różnych kondygnacjach?

Jak najbardziej. To słuszna koncepcja
    .
    trębacz napisał:
    Alarm był by zasilany z sieci 230V piętro z innej fazy, parter z innej fazy

Czyli expander będzie miał swój zasilacz i akumulator?. Bardzo dobrze. Oczywiście mogą oba te elementy być zasilone z różnych faz, ale równie dobrze z jednej.
    Pozdrawiam
    ps. Właśnie spojrzałem na ten "szkic" Kolega chyba z nas kpi. Proszę go poprawić. Co do samego rozmieszczenia czujek to wielokrotnie było to omawiane. Proszę przeczytać/ przejrzeć parę ostatnich tematów. Proszę tę część mojej wypowiedzi potraktować jako wpis moderacyjny, a tym samym ostrzeżenie.

0
  • Fibaro
  • #3 20 Maj 2015 13:38
    trębacz
    Poziom 15  

Dziekuje za odpowiedzi. Co do samych czujek to prosił bym o bardziej szczegółowe wypunktowanie naruszeń.

Opis czujek parteru:
    > Sypialnia 20mkw> 2 okna, kominek, rury na dwóch ścianach od centralnego grawitacyjnego biegnące pod sufitem i przy podłodze. -- czujka PIR+MW wiązka MW sięgac poza okna przy czym samo podejście do nich powinno wywołac alarm? Parter ma wysokość 2.2m Słońce nie sięga bezpośrednio pod sufit gdzie jest czujka

>Pracownia 10mkw> czujka PIR ulokowana prostopadle do okna i przejścia

> pomieszczenie przy kotłowni 8mkw> czujka PIR ulokowana prostopadle do 2 oknien. Słońce tam nie zagląda bo to okna północne.

>kotłownia 20mkw> czujka MW PIR schowana w rogu włamywacz przechodził by prostopadle do wiązek. MW zabezpieczało by przed aktywacją w związku ze zmienna temperatura pieca półautomatycznego na eko-groszek. Czujnik czadu i pożaru

>klatka schodowa > 2 okna rozcjągające sie przez 1.5 kondygnacji. Zaproponowałem czujke pir + zbicia szyby. Zbicie szyby zgodnie z instrukcją powinno być skierowane w okna? Syrena wewnętrzna na klatce schodowej (otwarta na holl dolny i górny)

>holl odgrodzony szklaną przegrodą od wiatrolapu 16mkw> czujka PIR + MW wejście z okna powodowało by przejście prostopadłe przez wiązkę PIR, wejście na klatke tak samo. MW zabezpieczało by dodatkowo wiatrołap i manipulator.

>łazienka + pralnia 8mkw> czujka ustawiona nie na wprost okna zachodniego typu PIR.

>piętro oranżeria 2 ściany szklane 2.8m wysokości 8mkw> czujka zbitego szkła

Manipulator na piętrze.

>Łazienka górna 10mkw> piec Junkers --- czujnik gazu ziemnego i czadu.

>sypialnia górna 16mkw> okno wschodnie. Słońce nie świeci od strony północnej. Czujka PIR prostopadle do okna.

>pokój gościnny 20mkw> czujka PIR ta może faktycznie jest ulokowana niefortunnie i powinna być w rogu między oknami

> pokój dzienny 20mkw> słońce raczej nie będzie świeciło w czujke PIR. Czyżby parkiet az tak zmieniał temperaturę aby aktywować PIRa w słoneczny dzień? Okan na piętrze są dość duże

>kuchnia 10mkw> czujka PIR + MW + gaz ziemny prostopadle do okna zachodniego,

>spiżarnia 2mkw okno północ> czujka prostopadle do okna zabezpiecza centralkę

expander w pomieszczeniu gospodarczym pod schodami na parterze.

Jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów mógłby wskazać gdzie jest mój błąd myslenia?

Zasilanie z 2 faz expandera i centrali wynika z rozkładu faz w budynku i ich dostepności w puszkach. Cała instalacja alarmowa będzie mieć dostęp do wspólnej baterii.

Syrena zewnętrzna > umieszczona na elewacji od strony drogi i sąsiedniej kamiennicy.

Poza tematem znalazłem bardzo fajny system alarmowy http://www.sklep-jablotron.pl/flexible_ja-100 jednak koszt wykonania samego parteru + manipulator na piętrze to koszt w tym projekcie 5000zł co wychodzi dwa razy drożej od SATELA.

0
  • #4 21 Maj 2015 00:43
    suworow

suworow napisał:
    Jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów mógłby wskazać gdzie jest mój błąd myslenia?

pierwszy jest tu:
    trębacz napisał:
    Zasilanie z 2 faz expandera i centrali wynika z rozkładu faz w budynku i ich dostepności w puszkach. Cała instalacja alarmowa będzie mieć dostęp do wspólnej baterii.

Jak oddzielne zasilanie to i oddzielny akumulator.
    Drugi to taki że nie otrzymaliśmy do tej pory porządnie wykonanego projektu. Proszę np zajrzeć tu i zrobić to przynajmniej podobnie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3027774.html
    pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

trębacz napisał:

pierwszy jest tu:
    trębacz napisał:

Jak oddzielne zasilanie to i oddzielny akumulator.
    Drugi to taki że nie otrzymaliśmy do tej pory porządnie wykonanego projektu. Proszę np zajrzeć tu i zrobić to przynajmniej podobnie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3027774.html
    pozdrawiam

-1
  • Fibaro
  • #5 21 Maj 2015 08:23
    trębacz
    Poziom 15  

Tak, tylko po co zasilać odrębnym akumulatorem expander skoro centrala nie będzie pracowała?
    Do jesieni planuję założyć instalacje fotowoltaiczną na dachu (grzanie wody cwu, oświetlenie, pompy obiegowe itp)
    Akumulatory tak czy siak będą potrzebne do falownika więc nie ma najmniejszego sensu dublowania ich.

Odnośnie projektu to chcę wytłumaczyć że to nie jest nowy budynek tylko budynek z lat '70 a projekt który otrzymałem od poprzednich właścicieli jest w opłakanym stanie. Szkic który wykonałem ręcznie oddaje faktyczny stan
    z dodatkowymi informacjami jak centralne/ grzejniki itd.

W całym projekcie uwzględniałem możliwość położenia przewodów tak aby nie kolidować z instalacją elektryczną, zminimalizować sobie ilość metrów bruzd do wykucia.

Jeżeli założę IP kamery na zewnątrz budynku to chyba raczej nie ma sensu montowanie czujek PIR na piętrze, jakie jest Wasze zdanie?

Legenda kolorów:
    niebieski - ściany, okna, drzwi
    czerwony - źródła ciepła, grzejniki
    pomarańczowy - wiązki czujek, linie proste wiązki dla PIR, wiązki proste z łukami poprzecznymi czujniki dualne MW lub szkła,
    zielony - instalacja gazowa, kominek itp

0
  • #6 21 Maj 2015 08:42
    suworow

Moim zdaniem to:
    1. Nie zamierzam się logować w google aby obejrzeć Twój szkic. Nikt Ci nie każe robić tego na oryginale. Prosty rysunek w jakimkolwiek programie do rysowania lub nawet odręczny ale z użyciem linijki i czytelny.
    2. Wszystkie założenia przedstawione w ostatniej wypowiedzi są błędne.
    3. Rozmieszczenie czujników mogło by być lepsze, ale skoro nie podlega dyskusji, to po co ten temat?
    4. Nie będę dla Ciebie naginał regulaminu, który nakazuje zapoznanie się z podobnymi tematami, ustanawia pewien poziom dyskusji, obliguje do staranności w wypowiedziach ( dot też rysunków). Postawmy sprawę jasno. Albo Ty robisz z tym tematem porządek, albo ja go wyrzucam do kosza (a chyba szkoda)
    Pozdrawiam

-1
  • #7 21 Maj 2015 15:13
    sosarek
    Poziom 43  

@trębacz Wstawisz wreszcie ten projekt we właściwy sposób? Obsługa nawet Painta nie jest wybitnie trudna.
    Kwota 3000zł - no nie wiem czy wystarczy na sam sprzęt.

trębacz napisał:
    Tak, tylko po co zasilać odrębnym akumulatorem expander skoro centrala nie będzie pracowała?

Jak to nie będzie - przecież także ma akumulator rezerwowy.
    trębacz napisał:
    Akumulatory tak czy siak będą potrzebne do falownika więc nie ma najmniejszego sensu dublowania ich.

Każde urządzenie musi posiadać osobny akumulator.
    trębacz napisał:
    W całym projekcie uwzględniałem możliwość położenia przewodów tak aby nie kolidować z instalacją elektryczną, zminimalizować sobie ilość metrów bruzd do wykucia.

Wszystko można zrobić tak by miało ręce i nogi, ale wystarczy podejść odpowiednio do zagadnienia.
    trębacz napisał:
    Jeżeli założę IP kamery na zewnątrz budynku to chyba raczej nie ma sensu montowanie czujek PIR na piętrze, jakie jest Wasze zdanie?

Kamera zabezpieczy Ci wnętrze przed nieuprawnionym wtargnięciem?

-1
  • #8 08 Cze 2015 23:03
    trębacz
    Poziom 15  

Temat zamykam. Problem rozwiązany, proszę o przeniesienie do kosza.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo