Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana ogniw Ni-CD na Li-ion

20 Maj 2015 08:59 2556 10
  • Poziom 10  
    Witam

Zainspirowany artykułem znalezionym w internecie postanowiłem zregenerować starą baterię wkrętarki Ni-CD na Li-ion. Użyłem do tego:
    - ogniwa Panasonic CGR18650 - 4 szt. (wkrętarka 14,4 V)
    - układ zabezpieczjacy BAC056 (Zamiana ogniw Ni-CD na Li-ion Zamiana ogniw Ni-CD na Li-ion
    1 - rezytor 2,20 kOhm
    2 - dioda prostownicz (brak oznaczeń - napięcie przewodzenia 607 mV)
    3 - rezystor 10 kOhm
    4 - tranzystor 9012
    5 - dioda
    Przewody patrząc od dołu:
    - wejście 29,8V DC
    - wyjście 17,2V DC
    - GND
    - GND

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Więc przy zastosowaniu układu BAC056 nie wystarczy zasilacz stabilizowany na napięcie 16,8V??
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    BAC056 to układ zabezpieczający pakiet przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem ogniw. Nie jest on ładowarką.
  • Poziom 10  
    Rozumiem. A czy jest może taki układ który spełnia obydwie te funkcje? Tzn. zabezpieczającą i balansującą ładowanie??
  • Poziom 43  
    Ten moduł BAC056 właśnie też pełni funkcję balansera.
  • Poziom 10  
    To trochę już się skołowałem...
    Więc ten układ spełnia rolę balansera ale i tak potrzebuję specjalnej ładowarki czy do tego układu może być zwykły zasilacz 16,8V DC tylko ja robię coś źle??
  • Poziom 43  
    Potrzebujesz jeszcze ładowarki do pakietu Li-Ion 4S 14,4V. Balanser i układ zabezpieczający nie ma funkcji ładowania. On jedynie (albo aż) zabezpiecza i utrzymuje pakiet w dobrej kondycji.
  • Poziom 10  
    OK. Dziękuję za cierpliwość :)
    Rozumiem że tą odpowioednią ładowarkę podłączam do zacisków P+ i P- układu BAC056 i będzie ok.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Gonzo24TP napisał:
    Rozumiem że tą odpowioednią ładowarkę podłączam do zacisków P+ i P- układu BAC056 i będzie ok.

Tak, P+ i P- są to zaciski do których podłącza się ładowarkę lub po naładowaniu podłącza się do nich odbiornik prądu, w tym wypadku wkrętarkę.
  • Poziom 10  
    Dziękuję!
    Już wszystko wiem co powinienem w tym temacie ;)

Pozdrawiam