Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ARC5721 - Agregat pracuje cały czas, lodówka chłodzi.

20 Maj 2015 13:18 3378 3
  • Poziom 9  
    Witam.
    Tym razem nie opisuję problemu, lecz raczej chcę się podzielić rozwiązaniem, bo nie znalazłem żadnych podpowiedzi w sieci - może komuś przyda się taka wiedza.
    Problem jak w temacie wystąpił ponad tydzień temu - lodówka chłodziła na maxa (tylna ścianka wnętrza pokryła się lodem) i agregat nie wyłączał się. Wcześniej przez kilka tygodni każde załączenie agregatu było słyszalne w głośnikach komputerowych jako trzeszczenie.
    Podejrzenie - zaśniedziałe i sklejone styki termostatu (wiek lodówki ok. 10 lat uzasadnia takie podejrzenie). Brak pewności i cena nowego termostatu (161 zł) dały mi nieco motywacji do samodzielnej walki. Po demontażu drzwiczek lodówki i odkręceniu górnej plastikowej maskownicy wymontowałem termostat (uważać na kapilarę). Po rozgięciu metalowych haczyków oddzieliłem część plastikową termostatu (ze stykami) od reszty. Styki wyczyściłem wąskim paskiem papieru ściernego o granulacji 600 trzymanym w pensecie (mało miejsca) i zmontowałem termostat z powrotem. Niestety ingerencja mechaniczna spowodowała mocną zmianę punktu pracy termostatu i pomimo ustawienia chłodzenia pokrętłem na minimum agregat wyłączał się tylko sporadycznie. Pomogła regulacja śrubą regulacyjną widoczną w obudowie termostatu po stronie przeciwnej do styków po lewej stronie ścianki. W moim wypadku konieczne było wykonanie korekty o 2 obroty w lewo (regulacja w lewo "osłabia" chłodzenie, regulacja w prawo "wzmacnia"). Właściwy punkt należy dobrać doświadczalnie, "organoleptycznie" poprzez obserwację zachowania wnętrza lodówki, lub (tak zrobiłem) posługując się wtykowym miernikiem mocy i czasu, poprzez porównanie zużycia energii z danymi fabrycznymi i analizę czasu pracy agregatu.
    Lodówka odzyskała pełną sprawność.

Poniżej zdjęcie (zapożyczone z sieci) podobnego termostatu oferowanego jako zamiennik (mój oryginalny jest jednak nieco inny):
  • Poziom 2  
    Witam mam ten sam problem.tylko chciałbym wiedzieć którą śrubkę wykręcić ,w termostacie są dwie jedna wystaje druga jest głębiej,był bym wdzięczny.Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Cześć.
    Jak patrzysz na termostat od jego prawej strony, wówczas lewa śrubka jest od histerezy - jej wkręcenie zwiększa histerezę, wykręcenie zmniejsza. Prawa śrubka jest od punktu pracy. jej wkręcenie powoduje , że lodówka mniej chłodzi - szybciej się wyłącza. Ustawienie zbyt małej histerezy powoduje, że na tylnej sciance lodówki zbiera się lód.
    Ja opanowałem temat metodą wielokrotnych prób i obserwacji.
    Oczywiście najpierw upewnij się, że powodem Twoich problemów jest na pewno termostat a nie obieg chłodniczy.
  • Poziom 2  
    Dzięki Bardzo źle się do tego zabrałem wykręciłem dwie śrubki po dwa obroty , mam szron na tylnej ścianie co prawda nie duży ale jest. temp.na dolnej półce 9 st. na górnej 7 st. przy tylnej ścianie -1 st. będę kombinował jak coś nie będę wiedział to napiszę .Na razie dzięki i Pozdrawiam.