Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szum podczas jazdy Skoda Fabia 1,4 MPI

20 May 2015 20:32 5604 11
  • Level 8  
    Witam . Posiadam skodzinkę 260tys.km już zrobiłem i drażni mnie szum podczas jazdy . Łożyska kół już wymieniałem i z autopsji wiem iż jazda po łuku ukazuje nam wyrobione łożysko natomiast u mnie tym razem kompletnie nic to nie daje . Szum jest zawsze z jednakowym natężeniem jadąc w lewo czy w prawo. Koła już wymieniałem i to nie jest wina kół . Co dziwne największy szum mam w okolicach 70km/h , zwalniając lub przyspieszając zaledwie o kilka km/h jakby cichł (aczkolwiek nie całkowicie). Następny wzrost szumu jest powyżej 100 km/h . Dodam iż jechałem na 4 i 5 biegu , również na luzie i zawsze ten sam szum ... Koła najmniejszego luzu nie posiadają szarpiąc 9/3 i 6/12 . Co powinienem jeszcze sprawdzić i jak ?
  • Helpful post
    Level 32  
    Można sprawdzić geometrię zawieszenia oraz zbieżność.
  • Level 8  
    ... czytałem opinie na temat skrzyni biegów . Czy owe szumy w moim przypadku mogą pochodzić od niej ? Jak wspominałem auto ma 260tyskm i oryginalne sprzęgło .
  • Helpful post
    Level 32  
    ....niewykluczone. Zabrać samochód gdzieś na podnośnik warsztatowy, przegonić trochę na podnośniku i nasłuchiwać gdzie szumi/wyje.
  • Helpful post
    Level 36  
    A tłusta oliwa w skrzyni to w ogóle jest?
  • Level 8  
    Dziś sprawdzę poziom oleju w skrzyni biegów . Jeszcze nie wiem gdzie i jak się to robi ale damy rade ;) - mamy internet . Olej ewentualnie tylko dolać czy zalać całkowicie nowym ? Nigdy nie było problemu z wybieraniem biegów ...
    Apropo zbieżności to ją kilka lat temu robiłem przy okazji wymiany drążków kierowniczych. Auto prowadzi się idealnie , nie ściąga i zużycie opon jest wzorcowe. Na weekend auto przegonie na podnośnikach i zobaczymy...
    Dzięki serdeczne za sugestie
  • Helpful post
    Level 33  
    Koła nie muszą mieć luzu aby szumiało łożysko.
    Na podnośniku obracaj każe koło po kolei i nasłuchuj innej (ciut głośniejszej) pracy któregoś łożyska.
  • Helpful post
    Level 43  
    Auto na "cegły przód" ,podeprzyj tył dwójka rozpędź koła tak do 60 daj na luz i wygaś silnik i posłuchaj. Tył tylko "na Macajewa"
  • Level 8  
    Wczoraj sprawdziłem olej w skrzyni i jest ok. Auto podniosłem na cegły , 4 bieg i 70km/h - w kabinie jakby wieksze wibracje , na zewnątrz ewidentnie słyszalny "klekot" ze skrzyni biegów ale podczas odsłuchu jest i szum z kół podczas kręcenia...
    Sam nie wiem czy to łożysko czy skrzynia biegów... Nie wiem czy tak powinna pracować skrzynia ?
  • Helpful post
    Level 32  
    Jedź gdzieś na weryfikację, mechanik bez problemu rozpozna czy taki odgłos jest prawidłowy czy nie. My przez internet niestety w tym przypadku nie jesteśmy w stanie pomóc.
  • Helpful post
    Level 33  
    Jak pisze @Alfred_92, jedź na sprawdzenie na Warsztat, za samo oglądnięcie i "osłuchanie" nie powinni wziąć pieniędzy, szczególnie gdybyś u nich to naprawiał.
    Dobry mechanik powie od ręki co jest nie tak.
    Tak na odległość w tym przypadku ciężko pomóc.
    Daj znać później co to było.
    Rozumiem że miałeś inne koła z innym bieżnikiem (inną oponą) podczas testu zamiany kół?
  • Level 8  
    ... zrobiłem jak podpowiadaliście . Pojechałem do mechanika . Po mieście jadąc nie potrafił podjąć diagnozy , natomiast po wyjeżdzie za miasto i przekroczeniu prędkości 100km/h zaczął dosyć gwałtownie manewrować lewa-prawa i eureka !!! Z perspektywy pasażera wyrażnie odczułem wibracje nasilające się przy ostrych skrętach w prawo a więc lewe łożysko koła przód . Na warsztacie jeszcze podniósł koło i zakręcił - dotykając sprężyny wahacza potwierdził przenoszenie wibracji z łożyska . A więc problem rozwiązany i pomimo już kilku wymian łożysk nigdy nie miałem takiego problemu z diagnozą !!! Dzięki serdeczne za porady a temat uważam za zamknięty.