Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa skrajnie budżetowego wzmacniacza do subwoofera

21 Maj 2015 00:29 1509 16
 • Poziom 15  
  Witam
  tak jak wspomniałem w temacie, chciałbym zbudować możliwie najtańszy wzmacniacz do subwoofera. Sam sub jest gotowy, oparty na głośniku 50W, 20cm, 6Ohm. Pod zewnętrznym wzmacniaczem podłączony poprzez pasywną zwrotnicę działa poprawnie.
  I teraz pytanie; jakich elementów użyć, by wyszło jak najtaniej (oczywiście przy zachowaniu jako takiej jakości)?
  Mogę użyć zwrotnicy pasywnej, którą posiadam, więc zostaje kwestia samego wzmacniacza.

  Pozdrawiam
 • Poziom 36  
  Taniej będzie kupić nawet uszkodzony i naprawić niż robić od podstaw nowy. Podaj więcej danych co do wykorzystania tego
 • Poziom 15  
  Wykorzystany ma być w subwooferze domowym, głośnik 50W 6Ohm, podepnę to pod wyjście subwooferowe niskiego poziomu w amplitunerze. Nie potrzebuję aktywnej zwrotnicy, bo mam pasywną dobrze działającą z tym subwooferem.
  Jeżeli podać jeszcze jakieś dane, to proszę napisać jakie konkretnie
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  TDA 7294.
  Wzmacniacz dość dobry i względnie tani. Do tego głośnika będzie akurat.
  Można albo składać samodzielnie, albo kupić KIT'a (zestaw elementów do samodzielnego montażu).
  Najdroższy będzie w tym wypadku zasilacz (transformator, mostek i kondensatory) i radiator...
  O budowa - albo samodzielna, albo do wbudowania w kolumnę (zajmie trochę miejsca, ale nie za wiele).
 • Poziom 15  
  Radiatory mam wszelakiego typu, kondensatory powinno też być, do wyboru do koloru, zostaje mostek i transformator. Dzięki za pomoc, zacznę gromadzić elementy
 • Poziom 15  
  A czy mógłbym wykorzystać zasilacz komputerowy? Mam ich kilka, a nowy transformator trochę kosztuje...
  Czytałem kilka wątków na elektrodzie, gdzie mówiono, że zasilanie symetryczne 12V w takim zasilaczu jest za słabe (około dziesiątej części natężenia z plusa na minusie), ale ja oczekuję od tego wzmacniacza jedynie około 60-70W
 • Poziom 43  
  PawelMajda napisał:
  A czy mógłbym wykorzystać zasilacz komputerowy?

  Ja bym na Twoim miejscu nie robił tego.
  Z kilku powodów:
  1/ Dopuszczane natężenie prądu na ujemnej sekcji zasilacza komputerowego może być zbyt małe - grozi to albo wyłączaniem się zasilacza, albo uszkodzeniem; to zależy w dużej mierze od typu samego zasilacza i jego faktycznych (*nie koniecznie bym tu polegał na opisie!) paramentów.
  2/ Zasilacz komputerowy jest zasilaczem impulsowym - to rodzi wiele problemów, zwłaszcza dla amatora: wzrost zniekształceń, czy nawet wzbudzanie się końcówki mocy.
  3/ NAJWAŻNIEJSZE!!! - za małe napięcia dla uzyskania takiej mocy (50-60W). Przy zasilaniu +/- 12V można uzyskać co najwyżej ok. 10W...

  Ja preferowałbym a zwłaszcza dla stosunkowo niewielkiej mocy jaką jest te 60W, zasilacz klasyczny - transformator mostek, kondensatory. Nic więcej nie trzeba.
 • Poziom 15  
  Zatem tak zrobię. Przy okazji spytam - na jakie parametry powinienem zwrócić uwagę przy poszukiwaniu transformatora dla tego układu?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Moc i napięcie.
  Najlepiej gdy transformator będzie o mocy około 100W (więcej nie potrzeba!) i żeby dawał napięcie 2x24V AC (zmienne, przed wyprostowaniem). Po mostku i kondensatorach (co najmniej 2x4700uF/40V)da to na 6 omach właśnie około 60W.
  Ważne, żeby napięcia wtórne (te 2x24V) były jedynymi napięciami jakie są nawinięte na transformator. W wypadku większej ilości uzwojeń, może być tak, że co prawda napięcie będzie Ci się jakieś zgadzać, ale prąd jaki z niego można będzie pobrać będzie za mały.
  (Moc transformatora jest równa mocy pobieranej ze wszystkich uzwojeń przy znamionowych dla nich natężeniu)
  Takie transformatory są chyba najbardziej popularne - przynajmniej w wykonaniu toroidalnym nie powinno być kłopotu ze zdobyciem takiego.
  Tu :
  http://www.toroidy.pl/pliki/KK100.pdf chyba najtaniej, jakbyś nie znalazł w zasobach... ;)
 • Poziom 15  
  Dzięki! U siebie nie znalazłem nic, poza zardzewiałym transformatorem ze spalonego wzmacniacza Universum, ale jego to się boje podłączać do sieci, bo leżał jakiś czas pod ziemią.
  Znalazłem coś na Olx, kosztuje 45 złotych, w opisie "idel tst 100/013". Nadałby się?
 • Poziom 43  
  PawelMajda napisał:
  Nadałby się?
  NIE!
  Wyraźnie przecież napisałem "2x24V~" , a ten z OLX ma tylko jedno uzwojenie wtórne.
 • Poziom 15  
  Faktycznie, mój błąd. Po cenach rynkowych widzę, że niestety nie zamknę kosztów konstrukcji w 100 złotych... No, ale może uda mi się złapać coś taniej. Jeżeli tak - będę informował w tym temacie, a jeżeli nie, to po prostu nic nie zbuduję ;)
  W każdym razie wielkie dzięki za pomoc
 • Poziom 43  
  Ja bym zrobil filtr aktywny. Tak by uzyskać cięcie 80 do 120Hz. Ponizej nadstawek. Pasywny filtr tego typu byłby na wielkiej cewce i kondensatorze. Po za tym niepotrzebnie tracisz 10procent mocy na wysokie tony , które i tak wychodzą by potem je filtrować na wzmocnionym wyjściu.
 • Poziom 15  
  Co prawda mam już taki filtr, ale i tak chyba skuszę się na zwrotnicę aktywną - głównie ze względu na możliwość regulacji.
 • Poziom 43  
  PawelMajda napisał:
  wyjście subwooferowe niskiego poziomu w amplitunerze. Nie potrzebuję aktywnej zwrotnicy, bo mam pasywną dobrze działającą z tym subwooferem.
  Jeśli to istniejące wyjście nie spełni oczekiwań - można spróbować. Koszt takiego filtra w sumie niewielki, a (tak jak sam zauważyłeś) masz możliwość regulacji - w zależności od rodzaju albo tylko głośności i cięcia, albo i też fazy. Ta ostatnia możliwość wydaje się najbardziej kusząca, bo umożliwi ustawienie subwoofera w prawie dowolnym miejscu i zgranie idealne z głośnikami głównymi.
  Transformatora możesz poszukać też na innych aukcjach - czasem się zdarza za 30% ceny nowego znaleźć.
 • Poziom 43  
  Ja wymontowałem 2 stare transformatory ze sprzetu automatyki. Okazało się, że jeden daje rade. Tda 7294 robi za dopałkę małego wzmacniacza gitarowego.
 • Poziom 15  
  Zamówiłem z chin niedrogi gotowiec na cyfrowym wzmacniaczu, klasa D, duża moc, mała cena.