Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Evo 850 - czy warto ten SSD?

katana1 21 Maj 2015 02:16 2973 14
  • #1 21 Maj 2015 02:16
    katana1
    Poziom 12  

Witajcie, co sądzicie o dosyć nowym dysku SSD Samsung Evo 850 250GB? Cena 430zł nówka, może coś lepszego w tej kwocie (nacisk na ~250GB).
    Ma ktoś? Opinie? Przyznam, że prócz transferu kusi mnie gwarancja 5 letnia.
    Czy jak zamiast CD-ROMU wsadzę w kieszeń zwykły dysk 1TB (wraz z nowym SSD) znacząco wzrośnie pobór prądu (bateria)?
    SSD na system/programy zamierzam przeznaczyć. HDD zewnętrzny na pliki mniej używane typu książki, muzyka, filmy itd...

0 14
  • #3 21 Maj 2015 03:14
    katana1
    Poziom 12  

Prześledziłem ten test już wcześniej i zastanawiałem się nad np. Crucial M550M, ale jednak stwierdziłem że jest to starsza konstrukcja. Zawsze takie testy robią mętlik w głowie moim zdaniem... bo choć w innych benchmarkach EVO 850 wypada np. lepiej i niby problemy modelu 840 zostały wyeliminowane to wykresy z takich testów świadczą inaczej....

Bo jednak zestawienie cena do wydajności przy różnicach 30-50zł są dla mnie śmieszne. Zwłaszcza, że 3 lata a 5 lat gwarancji to dużo większa różnica niż niewyczuwalne minimalne transferowe niuanse...

Co do PRO to trochę inny segment cenowy.

Różnice duże są między technologią MLC a TLC?

0
  • #4 21 Maj 2015 09:47
    perlit
    Poziom 39  

ziomas1233 napisał:
    Jak już ten to lepszy Pro, pobór prądu rzecz jasnyx wzrośnie, jak dużo?, trzeba by zmierzyć.

katana1 napisał:
    Cytat:
    SSD na system/programy zamierzam przeznaczyć. HDD zewnętrzny na pliki mniej używane typu książki, muzyka, filmy itd...

W takim przypadku pobór energii nieznacznie zmaleje, gdyż dysk SSD zapewnia niższy pobór energii w spoczynku - w porównaniu do standardowych dysków HDD.

1
  • #5 21 Maj 2015 13:33
    fiend_
    Poziom 43  

Mówisz o włożeniu SSD w miejsce napędu, czy może masz niedorzeczny pomysł zmieścić tam i HDD i SSD, bo tak wynika, z tego co piszesz?

Cytat:
    Czy jak zamiast CD-ROMU wsadzę w kieszeń zwykły dysk 1TB (wraz z nowym SSD) znacząco wzrośnie pobór prądu (bateria)?

HDD ma większy pobór prądu niż napęd, bo na ogół pracuje praktycznie non stop (rzadziej jak jest SSD systemowy), a napęd tylko przy odtwarzaniu i uruchamianiu systemu.

1
  • #6 21 Maj 2015 15:23
    katana1
    Poziom 12  

Oczywiście to była freudowska pomyłka. SSD ląduje w miejscu starego dysku (wzgląd na SATA III), a stary dysk 1TB w miejsce CD-ROMU. Zastanawiam się, czy bateria z której często korzystam nie ucierpi znacząco (np: z ~3 godzin możliwej pracy spadnie do 1 godziny).

Myślicie, że da się programowo odmontowywać dysk w systemie (HDD) i w razie potrzeby go montować i używać z niego plików? Chociaż wydaje mi się że rozkręcenie talerzy więcej ciągnie niż jego "spoczynkowa praca". Ma to jakiś sens? Nie chciałbym traktować dysku 1TB jako zewnętrzny w jakieś obudowie bo takowy już posiadam...

0
  • #8 22 Maj 2015 15:00
    katana1
    Poziom 12  

Może ktoś się orientuje. Mój laptop nie posiada modułu TPM, system operacyjny to legalny Windows 8.1 Pro. Ten dysk o którym mówimy wspiera sprzętowe szyfrowanie.

Da się jakoś włączyć i skonfigurować BitLockera i nośnik SSD w taki sposób, aby broniło dostępu do dysku za pomocą hasła (tak jak TrueCrypt przed uruchomieniem systemu)? Oczywiście korzystając z wsparcia sprzętowego...
    //EDIT
    Dobra udało się z tym: Szyfrowanie Samsung EVO 840/850/PRO

0
  • #9 22 Maj 2015 22:49
    piotr.solek
    Poziom 20  

katana1 napisał:
    Witajcie, co sądzicie o dosyć nowym dysku SSD Samsung Evo 850 250GB? Cena 430zł nówka, może coś lepszego w tej kwocie (nacisk na ~250GB).
    Ma ktoś? Opinie? Przyznam, że prócz transferu kusi mnie gwarancja 5 letnia.

Mam. Tylko ,że wersję 1TB. Dysk jak dysk...okaże się za jakiś czas czy było warto.
    Co do konfiguracji dwóch dysków to dyrastycznie nie zmniejszy ci się czas na baterii.

1
  • #10 23 Maj 2015 02:21
    katana1
    Poziom 12  

Dziękuje, zakupiłem wersje 250GB Samsunga EVO 850. Jestem zaskoczony, to mój pierwszy SSD. Dla potomnych podrzucam benchmarki w różnych konfiguracjach Samsung Magiciala z trybem RAPID i ustawioną maksymalną wydajnością, bez trybu rapid i w trybie wydłużenia żywotności dysku. W załączniku dołączam też konfiguracje Maximum Reliability.

1) Czy ta konfiguracja za pomocą programu Magicial będzie wystarczająca, czy coś jeszcze proponujecie skonfigurować ręcznie (wydłużenie żywotności/optymalizacja pracy)? Posprawdzałem ręcznie i rzeczywiście powyłączał te opcje. System to legalny Windows 8.1 PRO x64.

2) Warto stosować RAPID, czy jednak ma to jakieś konkretne wady (poza zapewne poborem prądu zwiększonym)?

3) Transfery wydają się w miarę poprawne chyba dla tego nośnika, prawda?

4) Teraz dodatkowo wyłączyłem automatyczną defragmentacje. W przypadku dysku SSD dobrze postąpiłem?

0
  • #11 23 Maj 2015 08:53
    piotr.solek
    Poziom 20  

katana1 napisał:

1) Czy ta konfiguracja za pomocą programu Magicial będzie wystarczająca, czy coś jeszcze proponujecie skonfigurować ręcznie (wydłużenie żywotności/optymalizacja pracy)? Posprawdzałem ręcznie i rzeczywiście powyłączał te opcje. System to legalny Windows 8.1 PRO x64.

2) Warto stosować RAPID, czy jednak ma to jakieś konkretne wady (poza zapewne poborem prądu zwiększonym)?

3) Transfery wydają się w miarę poprawne chyba dla tego nośnika, prawda?

4) Teraz dodatkowo wyłączyłem automatyczną defragmentacje. W przypadku dysku SSD dobrze postąpiłem?

Zdaje się też taką mam (konfiguracje). Rapid wydaje się być fajną sprawą bo cześć pamięci RAM jest wykorzystywana jako "magazyn " stąd też większe wartości.
    Jak zrobisz test tym magician'em to podaj wartości. Choć u mnie mogą się różnić ze względu na konfiguracje oraz zdaje się inny typ kontrolera.
    http://m.benchmark.pl/testy_i_recenzje/samsung-ssd-850-evo-500-gb-test/strona/23880.html widziałeś testy? Z rapid'em mają nawet o połowę większe od twoich (chyba, że coś przegapiłem).
    Tak, piszą by wyłączać defragmentację..

Ps szkoda, że tej funkcji rapid nie można edytować (mam tu na myśli pliki, które są przechowywane w ram)..

1
  • #12 23 Maj 2015 14:40
    katana1
    Poziom 12  

Max performance bez funkcji rapid w załączniku. Moja maszynka to trzyletni NP350V5C-S05PL (wersja i7 z 8gb).

Co do edycji RAPID no niestety. Z tego co czytałem przy ilości 16GB RAMU funkcja Rapid może wykorzystać 4GB pamięci operacyjnej do operacji IO a nie tylko 1GB.

Co do testu który przytoczyłeś:

Cytat:
    W testach syntetycznych uzyskaliśmy bardzo podobne wyniki, które prezentowały wręcz astronomiczne transfery

Ja już mam AV i wiele innych aplikacji doinstalowanych i startujących może dlatego, nie jest to już całkiem czysty 8.1. Chociaż, nie chce skłamać ale za pierwszym razem pokazywał chyba benchmark też wyniki rzędu 4000+ / 6000+.

0
  • #13 24 Maj 2015 21:43
    piotr.solek
    Poziom 20  

katana1 napisał:
    Max performance bez funkcji rapid w załączniku. Moja maszynka to trzyletni NP350V5C-S05PL (wersja i7 z 8gb).

Co do edycji RAPID no niestety. Z tego co czytałem przy ilości 16GB RAMU funkcja Rapid może wykorzystać 4GB pamięci operacyjnej do operacji IO a nie tylko 1GB.

Co do testu który przytoczyłeś:
    Cytat:
    W testach syntetycznych uzyskaliśmy bardzo podobne wyniki, które prezentowały wręcz astronomiczne transfery

Ja już mam AV i wiele innych aplikacji doinstalowanych i startujących może dlatego, nie jest to już całkiem czysty 8.1. Chociaż, nie chce skłamać ale za pierwszym razem pokazywał chyba benchmark też wyniki rzędu 4000+ / 6000+.

No, u mnie to Precision 4600 (wersja i7xm z 8GB). Z wł. funkcją rapid..

0
  • #14 25 Maj 2015 02:07
    katana1
    Poziom 12  

U mnie z rapidem na max reliability i włączonym sprzętowym szyfrowaniem tego dysku AES (+BitLocker). Dodatkowo zaktualizowałem sobie Intel Rapid Storage Technology.

0
  • #15 25 Maj 2015 08:44
    piotr.solek
    Poziom 20  

O, aż z ciekawości raz jeszcze włączyłem bo była za duża różnica na niekorzyść. Szyfrowania nie mam aktywnego. Mam profil optymalizacji ustawiony na advanced. Wyniki poprawione Uff już myślałem, że coś popsułem :-). Czysty system win 7 64bit.

0