Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Altium - Jednostronne pady w elementach przewlekanych

m8se 21 May 2015 09:38 1464 1
Altium Designer Computer Controls
    m8se
    Level 15  
    Witam.

Czasami tworzę sobie komponenty przewlekane mające pady wyłącznie po jednej stronie płytki, np. rezystor z polami lutowniczymi wyłącznie od spodu płytki. Robię to w taki sposób: stawiam w komponencie pad typu "multi-layer", zaznaczam mu we własnościach pole "Top-Middle-Bottom" i w sekcjach "Top" oraz "Middle" podaję mu wymiary 0 (zero).

I działa tak, jak chcę - mam pad tylko z jednej strony płytki. Problem mam z tym taki, że pomimo braku obecności miedzi po tej drugiej stronie płytki, Altium pozwala mi podłączyć ścieżkę do tego komponentu i nie jest to dla niego błąd typu "antena" (przynajmniej w Altium wersji 10). Dodatkowo przy rysowaniu płytki na padzie nie ma żadnego wizualnego rozróżnienia między takimi, które mają miedź po obu stronach a takimi, które tylko po jednej. Wyglądają tak samo i można się po prostu pomylić. Niby zawsze się pilnuję, ale zastanawia mnie czy:

- można jakoś zmusić go do nie pozwalania podłączania ścieżki do takiego padu po stronie bez miedzi?
    - można w jakiś inny sposób stworzyć komponent z padami po jednej stronie (przewlekany)?
  • Altium Designer Computer Controls
    Mirko51
    Level 15  
    niestety o ile mi wiadomo, nie da się utworzyć bezpośrednio pada SMD z otworem, tak aby na pozostałych warstwach elektrycznych nie było połączenia otworu z miedzią. Bo jak wstawiasz otwór i jest on połączony z padem to oba obiekty muszą mieć ten sam net (inaczej będzie naruszenie DRC).

Można to obejść na kilka sposobów:
    1. utworzyć pad tak jak robisz to Ty + dodanie na przeciwległej warstwie obiektu Keepout Arc, który nie pozwoli połączyć elektrycznie żadnego obiektu z otworem na tej warstwie. Place => Keppout => Arc
    2. utworzyć pad SMD z otworem: tworzysz pad na warstwie np. Top Layer + do niego dodajesz otwór (pad ma ustawione X i Y na 0, warstwa MultiLayer, Hole Size > 0) + dodajesz na przeciwległej warstwie obiekt Keepout Arc.