Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Leonardo - Podłączenie modułu bluetooth HC-05

21 Maj 2015 10:55 1914 6
  • Poziom 2  
    Witem,
    Podłączyłem moduł bluetooth HC-05 do Arduino: Vcc -> 5V; GND -> GND; TX(modułu bluetooth) -> RX1(na Arduino); RX -> TX1.
    Później sparowałem go z laptopem, żeby uzyskać port COM do komunikacji. Następnie za pomocą programu Realterm sprawdzić czy moduł odpowiada na komendy AT. Niestety nie odpowiadał. Przed chwilą przeczytałem, że piny modułu bluetooth powinny być podłączone do Arduino za pomocą konwertera poziomów logicznych 5V<->3,3V.
    I właśnie w związku z tym mam, pytanie. Czy moduł HC-05 mógł ulec uszkodzeniu z powodu podania zbyt dużego napięcia i czy jeśli teraz kupię taki konwerter i za jego pomocą podłącze piny RX i TX to będzie działał prawidłowo?
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Zależy jaką wersję modułu posiadasz (z adapterem, czy bez, a jak z adapterem, to w jakiej wersji, ... itp.).
    Przeczytaj ten cykl artykułów o HC-05: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Bluetooth-mikrokontrolery-kurs-jak-zaczac.html
    a w szczególności artykuł: HC-05 (Bluetooth) - Informacje podstawowe

Konwerter napięć warto kupić/zrobić tym bardziej, że niestety każdy gotowy zestaw ma ograniczenia, co w Twoim przypadku ogranicza możliwość bezpośredniego podłączania modułów zasilanych z niższego napięcia. Dlatego zawsze warto mieć w szufladzie jakiś tani mikrokontroler działający z niskimi napięciami np. ATmega8A lub 8L i tani programator USBasp.
    Tak, tylko strasznie drogi.
    Zrób sobie go we własnym zakresie z tranzystorów:

Arduino Leonardo - Podłączenie modułu bluetooth HC-05

Tutaj znajdziesz pliki z PCB: https://www.sparkfun.com/products/12009

albo zamów 4 kanałowy w Chinach za 0,65$ z darmową dostawą.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź. Chyba jednak kupię STRASZNIE (8 zł) drogi, bo zależy mi na czasie, a mogę go kupić osobiście w sklepie.
    mtk1994 napisał:
    Chyba jednak kupię STRASZNIE (8 zł) drogi, bo zależy mi na czasie, a mogę go kupić osobiście w sklepie.

Czas to także pieniądz więc argument właściwy :)
  • Poziom 25  
    Przyjrzyj się czy moduł ma na liniach RX i TX diody jeżeli ma to raczej jest na 5V. Ostatnio męczyłem się z modułem CZ-HC-05 i konwerterem napięć (na stronie sklepu pisało że moduł pracuje na napięcia 3.3V) a się okazało że zaczął pracować poprawnie dopiero przy 5V.
    Spokojnie możesz podłączyć jednie TX modułu z RX Arduino bez żadnych konwerterów, na telefonie/tablecie uruchomić program "Bluetooth terminal" i wysłać jakieś dane do arduino.
    Żeby przełączyć moduł w tryb komend AT trzeba podać stan wysoki na pin "KEY" (przynajmniej u mnie ten pin jest tak opisany) ale tutaj już muszą być podpięte RX i TX