Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować?

darek170 21 May 2015 12:33 522 5
 • #1
  darek170
  Level 10  
  Mam bardzo starego laptopa w pracy, chciałem wyjąć dysk w celu zrobienia jego obrazu niestety po otwarciu laptopa "wyskoczył" pewien element (patrz zdjęcia). Jedyne sensowne miejsce w którym mógł być to takie dwa styki, gum dociskająca również przemawia za tym. Niestety nie wiem jak go tam z powrotem umiejscowić, czy napisami na lewy styk czy na prawy. Szkoda było by losować i uszkodzić coś więcej... Trochę chaotycznie napisane ale proszę spojrzeć na zdjęciach w wszystko będzie jasne.

  IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować? IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować? IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować? IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować? IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować? IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować?
 • #2
  Polon_us
  Level 42  
  Ten element - to jest kondensator elektrolityczny. W przypadku tych elementów, mają one na swojej obudowie oznaczenie "+" lub "-" w odniesieniu do jednej z nóżek.

  Na zdjęciach niestety tego nie widać. Można dokładnie obejrzeć ten kondesator, być może takie oznaczenie jest. I wtedy będzie wiadome, jak go przylutować.

  Zakładam, że kolega ma na myśli miejsce oznaczone C67.
 • #3
  ziomus90210
  Level 35  
  Kondensator należy przylutować w miejscu oznaczonym C67, plusem do środka płyty minusem na zewnątrz. Kondensator ma minus tam gdzie czarny pasek zaś plus tam gdzie podstawka ma ścięte boki. Odwrotna polaryzacja może uszkodzić zarówno kondensator jak i płytę.
  IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować?
 • #4
  boro1234567
  IT specialist
  ziomus90210 wrote:
  Kondensator należy przylutować w miejscu oznaczonym C67, plusem do środka płyty minusem na zewnątrz.

  Oczywiście wymienić go na nowy, na foto widać że jest uszkodzony.
 • #5
  darek170
  Level 10  
  Dzięki za nakierowanie!
  Tylko jak ja teraz to przylutuję jak tylko zwykłą transformatorową lutownicę z zagiętym drutem mam...
  To trzeba "od drugiej" strony płyty głównej lutować?

  IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować? IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować? IBM ThinkPad 350C - Luźna część w laptpie, jak ją zamontować?
 • #6
  boro1234567
  IT specialist
  Ten kondensator co na foto powyżej również do wymiany.
  Transformatorówka się nie nadaje do lutowania na płytach.