Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik trójfazowy 1,1kW-spalon -

21 Maj 2015 12:50 840 5
  • Poziom 12  
    Witam,
    udało mi się spalić silnik jak w temacie, od piły stołowej (silnik jest w przewijalni).
    Natomiast nurtuje mnie to dlaczego doszło do tego uszkodzenia, w skrzynce elektrycznej znajdującej się przy pilarce znajduje się podzespół który wygląda na zabezpieczenie przed przepływem zbyt dużego prądu, być może ma jeszcze jakieś inne zabezpieczenie postaram się dodać zdjęcie. (trochę później)

Pierwsze symptomy uszkodzonego silnika objawiły się znacznym spadkiem mocy i obrotów piły, następnie piła zrobiła zwarcie, wyrzuciło mi zabezpieczenie na jednej fazie.

Urządzenie ma już dość sporo lat może układ który miał chronić silnik jest uszkodzony?
    W jaki sposób można to sprawdzić?
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista AGD
    Zabezpieczenie silnikowe termiczne wymaga czasu na wyłączenie. Prawidłowe ustawienie powinno wyłączyć do około minuty gdy prąd jest ponad 1.5 krotny prądu znamionowego, do około 10 sekund gdy prąd jest ponad 4 krotny prądu znamionowego. Często jest zła, nieprecyzyjna nastawa, uszkodzenie wyłączniki co powoduje, że czasy wyłączenia są dużo większe.
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator Elektrotechnika
    szefmaly napisał:
    Urządzenie ma już dość sporo lat może układ który miał chronić silnik jest uszkodzony

Urządzenie które masz kolego może nie spełniać już tych zakresów na które był nastawiony (zmęczenie materiałowe ) . Po za tym nie ma takich urządzeń których nie można zniszczyć.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie,
    chyba znalazłem przyczyną spalenia silnika. Mam instalację 5 żyłową, natomiast uprzędzenie jest leciwe i pracuje na wtyczce 4 bolcowej. Rozkręciłem wtyczkę i gniazdo podłączając kable bezpośrednio za pomocą listwy zaciskowej (łącząc przewody odpowiednimi kolorami). Chyba z głupoty, nie sprawdziłem jak te przewody są zakończone w skrzynce elektrycznej piły, wygląda na to że piła zamiast na trzy fazy chodziła tylko na dwie co jak mi się wydaje miało wpływ na dalsze efekty mojej pracy :-x
    Jak wróci silnik z naprawy wydam jeszcze parę złoty, i wymienię układ zabezpieczający na nowy termik z kontrolą zaniku faz.
  • Specjalista AGD
    Praca na 2 fazach, a nie na 3, to dość częsta przyczyna palenia się uzwojenia gdy brak zabezpieczenia zaniku fazy, bo nie zawsze termiczny wyłącznik silnikowy zdąży zadziałać zanim trwale się uzwojenie uszkodzi.
  • Poziom 12  
    Witam,
    silnik naprawiony, zabezpieczenie wymienione
    wszystko działa.
    dziękuję wszystkim za zaangażowanie.
    Pozdrawiam Szefmaly