Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosiarka bębnowa - ostrzenie

radiola 21 May 2015 12:59 13206 4
    radiola
    Level 14  
    Mam problem z naostrzeniem wrzeciona kosiarki bębnowej. Przerobiłem starą kosiarkę ręczną na wspomaganie silnikiem elektrycznym z zasilaniem akumulatorowym, ale od pewnego czasu znacznie spadła mi wwydajność koszenia.
    Z opisu działania tych kosiarek zorientowałem się, że przy koszeniu bardzo istotne jest dskonałe naostrzenie noży. Zarówno wrzeciona, jak i stałego noża dolnego. Natomiast nigdzie nie mogę znaleźć sposobu w jaki trzeba to zrobić.
    Dolny nóż (przeciwnóż) naostrzyłem na szlifierce płaszczyznowej - to łatwe. Natomiast obrotowy to trochę bardziej skomplikowana sprawa. Na pewno należy zachować centryczność ostrzenia. Chciałem to zrobić na tokarce, ale tokarz nie chciał się tego podjąć. Pozostaje samemu zrobić taką ostrzałkę.
    Kosiarka bębnowa - ostrzenie
    vorlog
    Level 38  
    Hmm... Gdzieś coś takiego widziałem, chyba do jakiejś krajalnicy w przemyśle owocowo-warzywnym- również zestaw bębnowy noży spiralnych.
    Ostrzałka wyglądała jak mała szlifierka na prowadnicy, przesuwna, zaś bęben z nożami mocowany na dwóch konikach i obracany jakimś mechanizmem.
    Dokładnie się nie przyglądałem, ale zasada budowy dość jasna :)
    V.
    radiola
    Level 14  
    To znaczy, że jednak trzeba zbudować prowadnicę liniową i zamontować na wózku szlifierkę. Nie bardzo też mi się podoba zdejmowanie wrzeciona do każdego ostrzenia.
    A jakby do tej hipotetycznej prowadnicy zamocować całą kosiarkę a do obrotów wrzeciona wykorzystać ten sam silnik co do koszenia? Przecież to silnik stałoprądowy, który po zmianie polaryzacji zasilania będzie obracał się w odwrotną stronę.
    Wrzeciono i tarcza szlifierki obracały by się przeciwbieżnie a równoległy do osi wrzeciona posuw szlifierki powinien zapewnić równą powierzchnię ostrzenia noży walca.
    Na razie muszę dorobić mocowanie akumulatora i tablicę rozdzielczą, a o prowadnicy pomyślę później :-)
    vorlog
    Level 38  
    Pomysł całkiem realny- jeżeli konstrukcja kosiarki sztywna a bęben nie "wędruje" w łożyskowaniu, można spróbować. Wystarczy zrobić prowadnicę przykręcaną do tej rurki przed bębnem.
    Napęd bębna masz gotowy, choć może pasowałoby zrobić regulację obrotów.
    V.
    radiola
    Level 14  
    Bęben jest OK. Założyłem tam kryte łożyska kulkowe, bo w oryginale to były wianki na konusach. Luzów wzdłużnych też nie ma.
    Mocowanie prowadnicy do tej rurki nie bardzo przekonuje mnie ze względu na trudne wykonanie obejm. Myślałem raczej o mocowaniu jej do śrub na końcach trzpienia który przez nią przechodzi.
    Jako prowadnicę chciałbym wykorzystać stary statyw od powiększalnika fotograficznego. Ma wózek z pokrętłem do którego można by przymocować szlifierkę.
    Problem jest ze szlifierką. Kątówki jeszcze się nie dorobiłem. Wiertarka wymagała by przystawki kątowej, której też nie mam. Spróbuję wykorzystać Dremel'a ustawionego pod skosem. Przecież nie będę zbierać dużo materiału z noży. Uchwyt-przejściówka do mocowania już się robi :-)
    A może jednak dać wiertarkę z kamieniem kubkowym?

Pojemnik na akumulator i deska rozdzielcza juz gotowe. Jutro okablowanie i próba generalna :-) Przemyślę też regulator obrotów. Silnik jest od chłodnicy samochodowej. Nie wiem jak zbudować mu regulator.

Zrobione. Kosi, że aż miło :-) Ostrzałkę zrobiłem z Dermela zamocowanego w dorobionej tulei i prowadnicy profilowej. Prosto i skutecznie.