Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wybór wideodomofonu porady

21 Maj 2015 21:43 4794 36
  • Poziom 11  
    Witam. Chce kupić wideodomofon 2-rodzinny. Odległość od domu do furtki 35m. Zastanawiam się nad dwoma modelami EURA NEPTUN 1200zł i ZAMELVP-709B 1600zł z tym że Zamel ma więcej bajerów tylko jak to się ma do jakości. Chciałbym się zmieścić w 2tys zł i jakie przewody pociągnąć? wystarczy 2*Ftp cat 5e do unifonu + Utp cat 5e do elektrozamka i sterowania bramy?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Eura to chyba najniższa półka, po pierwszym deszczu będą problemy, kable puść takie jakie są w instrukcji, Eura z tego co pamiętam wymaga 4x1.5mm* powyżej 30m, więc o skrętce zapomnij.
    Z zamelem nie miałem nigdy do czynienia, ale znając życie nie będzie szczególnie lepszy...

Jeśli chcesz coś co będzie działać więcej niż rok i nie sprawiać problemów to weź Elfon, Urmet, Commax, Lanz, ewentualnie Kenwei.

Pozdrawiam
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Wafer napisał:
    Eura to chyba najniższa półka, po pierwszym deszczu będą problemy

Tu się zgodzę.
    Wafer napisał:
    kable puść takie jakie są w instrukcji, Eura z tego co pamiętam wymaga 4x1.5mm* powyżej 30m, więc o skrętce zapomnij.

To źle kolega pamięta i niepotrzebnie wprowadza w błąd. Po drugie jako osoba zajmująca się CCTV powinien kolega wiedzieć że do transmisji wideo nie potrzeba przewodu 1,5 mm kwadrat. . Właśnie że należało by ułożyć skrętkę, + ewentualnie kabel telekomunikacyjny min te 2X12X0,5. Oba kable żelowane ziemne. Co do samej topologii okablowania trudno się wypowiadać, bo autor zbyt dużo szczegółów nie podał/ rysunku nie zamieścił.
    Odnośnie jakości sprzęty było kilka tematów i proszę je sobie przeczytać. Warto.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 7  
    Właśnie też myślę o czymś takim, ale jak widać - znów schody, bo w temacie kompletnie nie jestem. Czytam opinie i jakby to po chińsku było. Trzeba będzie zadzwonić i zdać się na eksperta...
    Maksimax napisał:
    Właśnie też myślę o czymś takim

Czyli o czym?
    Maksimax napisał:
    Czytam opinie i jakby to po chińsku było. Trzeba będzie zadzwonić i zdać się na eksprerta...
    Ale chyba nie w sklepie internetowym :) :) :)
    Z całym szacunkiem i bez zbędnej skromności, ale porozmawiać z osobami które zamontowały podobnych urządzeń setki, wiedzą co dany sprzęt potrafi, gdzie się sprawdzi, a gdzie nie, maja niezłe rozeznanie w rynku i nie polecą tego akurat tego co im na półce zalega, to ma akurat kolega największą szansę tutaj.
    Tyle ze potrzebujemy więcej informacji. Pisze kolega o sprzęcie dwurodzinnym, a mi po wpisaniu symbolu tej eury wyskakuje jednorodzinny.

Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    O, dziękuję za wiadomość. Tu trafione w sedno. napiszę szczegóły w wolnej chwili. Bardzo dziękuję:)
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    Knopers10 napisał:
    Witam. Chce kupić wideodomofon 2-rodzinny. Odległość od domu do furtki 35m. Zastanawiam się nad dwoma modelami EURA NEPTUN 1200zł i ZAMELVP-709B 1600zł z tym że Zamel ma więcej bajerów tylko jak to się ma do jakości. Chciałbym się zmieścić w 2tys zł i jakie przewody pociągnąć? wystarczy 2*Ftp cat 5e do unifonu + Utp cat 5e do elektrozamka i sterowania bramy?

Eure zdecydowanie odradzam, co do Zamela, to zamontowaliśmy dokładnie ten zestaw kilka szt. i działa poprawnie. Jest to tzw. "lepszy chińczyk" wszystko mający. Aha - mieliśmy kilka zgłoszeń, że nie zawsze otwiera się furtka i faktycznie 1 na 10 przyciśnięć nie działał przekaźnik w kasecie. Ogólnie za tą cenę markowego systemu z takim pakietem bajerów nie dostaniesz.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    .. ZAKAZANY LINK .............. link do tej eury. A co myślicie o tym modelu Kenwei http://www.kenwei-sklep.pl/pl/p/Wideodomofon-KENWEI-KW-S704-B-KW-1370-MC-1B-420/168 lub ................. ZAKAZANY LINK ................ Czy to sygnału wideo poprowadzić przewód koncentryczny dodatkowo? Dziękuję za odpowiedzi
    Moderowany przez Tracer2:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Poziom 20  
    suworow napisał:

To źle kolega pamięta i niepotrzebnie wprowadza w błąd. Po drugie jako osoba zajmująca się CCTV powinien kolega wiedzieć że do transmisji wideo nie potrzeba przewodu 1,5 mm kwadrat. .

Fakt, źle napisałem, ale po pierwsze nie napisałem że tak ma być, a jedynie jeśli dobrze pamiętam, po drugi napisałem żeby zrobić tak jak w instrukcji, po trzecie w instrukcji jest podany przewód 4x0.75, więc 4x1.5 na pewno by zadziałał, po czwarte wideodomofony PROCOMM, czyli podobna półka co Eura podaje w instrukcji minimum 4x1.0, co w praktyce oznacza optymalne 4x1.5, po piąte jako osoba od CCTV to polecam kabel koncentryczny do video.

No i po szóste, to Ty wprowadziłeś w błąd mówiąc o skrętce, czy telefonicznym, nie pisząc nawet że Ci się tak wydaje, a instrukcja kompletnie nic nie mówi o przewodach poniżej 0,5mm²

Pozdrawiam ;)
    Ale mnie kolega ubawił. Informatyk , który poleca do CCTV kable koncentryczne :)
    Czy kolegi nigdy nie zastanawiało jak to jest że kamera CCTV na kilkuset metrach pójdzie na żyle 0,5 (bez kwadratu) a zamontowana w panelu zew. wideodomofonu według wielu instrukcji potrzebuje już przekroju przynajmniej dwu i pół krotnie większego ( 0,5 mm kwadrat) ? A może ten kwadrat dopisują niedouczeni/ niedoinformowani tłumacze, którzy nie wiedzą że w przypadku przewodów telekomunikacyjnych podaje się średnicę a nie pole przekroju?
    Proszę nie pisać o przewodach 1,5 mm kwadrat, bo jeszcze ktoś w to uwierzy i połozy sobie takowy kabel elektryczny.

Z praktyki ( dość dużej ale nie obejmującej takich wynalazków jak eura i pochodne)
    1. Do 40 metrów klasyczny wideodomofon 4 żyłowy zadziała bez podwajania żył na 0,5 mm ( nie mówię o zasilaniu rygla, które w wynalazkach często prowadzone jest tymi samymi przewodami co zasilanie kamery. Tu trzeba uwzględnić jeszcze prąd pobierany przez zaczep).
    2. Od 30 metrów w górę zawsze ( o ile to możliwe) podwajam zasilania.
    3. Jeżeli sam układam okablowanie stosuję przewody wielożyłowe żelowane ziemne z żyłą 0,5 mm z zapasami, a nie na styk, bo jak w instrukcji napisali ze cztery żyły, to kładę cztery . Dzięki temu mam zapas na sterowanie bramą, zamek szyfrowy, czujnik otwarcia furtki czy przycisk wyjścia.
    4. Wkurzają mnie wszyscy Ci którzy kładą w ziemię przewody poniżej 8 żył ( do fotek w bramie staram się dawać te min.6),
    5. kabel koncentryczny ziemny nie jest tak łatwo dostępny, jak przewody telekomunikacyjne.
    6. I mogę jeszcze tak długo.....

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Mnie kolega bawi jeszcze mocniej, tym bardziej że jest moderatorem, czyli osobą powszechnie zaufaną na forum, a potem ludzie mają problemy bo tego słuchają.

Po pierwsze, instrukcja jest od tego, by się do niej stosować, jeśli coś Ci nie zadziała i to reklamujesz, to pierwsze pytanie z serwisu jest z reguły o okablowanie, jak zadzwonisz do serwisu Eura i powiesz że nie działa Ci rygiel, na 100% zapytają o kabel, Ty odpowiesz że masz to na 4 żyłach 0,5 (bez kwadratu), to się zaśmieją pod nosem i powiedzą żebyś nauczył się czytać instrukcję, bo zresztą sam sobie odpowiedziałeś, że:

Cytat:
    nie mówię o zasilaniu rygla, które w wynalazkach często prowadzone jest tymi samymi przewodami

No ale Eura to wynalazek, tam właśnie tak jest, zasilanie rygla ma wspólny tor z video (dlatego też gaśnie obraz w momencie otwierania rygla), i na Twoich 30 czy 40m na 0,5mm bez kwadratu to nie pójdzie i jeśli chcesz żeby to działało to trzeba założyć kabel elektryczny, ot taki system.
    Ja nic nie mówiłem żeby na tym poprzestać, bo dodatkowe żyły zawsze się przydają, też w fotokomórkach mam 6x0,5 i do tego 2x0,75mm² do zasilania :)

Co do koncentryka, tak wiem że teraz leci się skrętką, ALE... gdybyś zajrzał do instrukcji ww. Eury to byś wiedział że producent do poprawnego działania video na większych odległościach zaleca kabel koncentryczny 75Ω, i jaki by to niedouczony tłumacz nie tłumaczył to nie przetłumaczy słowa 'skrętka komputerowa cat5e' na 'przewód koncentryczny 75Ω'.

I może faktycznie nie mam w tym temacie takiej wiedzy jak Ty, i nie zamontowałem tyle sprzętu co Ty, ale naprawiałem już instalacje po takich jak Ty, co myślą coś takiego jak spadek napięcia nie istnieje, a zasilanie charakteryzuje się tylko napięciem, a o natężeniu ani słowa, przesłanie zasilania 12V i 2A dwoma żyłami 0,5mm bez kwadratu na 40m jest śmieszne, tak robią ludzie którzy "wiedzą lepiej" a producent się nie zna i pisze głupoty w instrukcji.

Na koniec tylko dodam, że cała ta i poprzednie wypowiedzi dotyczą wynalazków typu Eura ;) Nie zmienia to faktu że w przypadku innego sprzętu, dajmy na to Elfon, stosuję przewody elektryczne zamiast telekomunikacyjnego, bo tak nie jest, instrukcję Elfona też przeczytałem i tam producent dopuszcza stosowanie takich przewodów bez zastrzeżeń :)

Pozdrawiam :)
  • Poziom 11  
    A co myślicie o tych modelach Kenwei co napisałem wyżej?
  • Poziom 20  
    Nie wiem czy dokładnie ten sam model, bo nie pamiętam ale wygląda identycznie montowałem około 2 lata temu, może z 3-4 sztuki, do dzisiaj działają wszystkie, aczkolwiek osobiście nie lubię tych domofonów pod względem montażu, jakieś takie nielogiczne, nawet zasilacze na 14V i musi być oryginalny bo inaczej nie działa, do tego od czasu do czasu się zawiesza i nie działa, albo np. nie otwiera rygla, ale jak przyjedzie się na serwis to zawsze wszystko chodzi, stąd moja opinia.

Na pewno są lepsze od Eura i w przeciwieństwie do niej warto go założyć, może idealny nie jest ale na pewno długo pochodzi i nie będzie z nim takich problemów ;)

Kolego Wafer,
    Tak jak pisałem że należy czytać ze zrozumieniem instrukcje, tak bym prosił o przeczytanie ze zrozumieniem mojej wypowiedzi. I proszę nie pisać bzdur że panele zewnętrzne wideodomofonów pobierają 24 waty ( 12V , 2A). Proszę o przykład !!!. Zazwyczaj oscyluje to w okolicach 300mA. Proszę sobie policzyć spadek napięcia dla takich wartości. Co do stosowania koncentryka to wcześniej pisał kolega o stosowaniu go w instalacjach telewizji przemysłowej, co moim zdaniem w obecnej dobie jest po prostu bezsensowne.
    Zgadzamy się natomiast co do oceny sprzętu marki kenwei.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Kolego suworow,
    Staram się jak mogę czytać ze zrozumieniem, jeśli coś źle zrozumiałem to proszę o poprawę, tak jak Ty mnie źle zrozumiałeś, nie napisałem że do CCTV polecam koncentryk, choć można z mojej wypowiedzi tak wywnioskować. Miałem na myśli jedynie zastosowanie koncentryka do ww. wideodomofonu dla toru video, ponieważ tak zaleca producent i jeśli po zamontowaniu coś by nie działało to podstawą reklamacji jest okablowanie zgodne z instrukcją.

Co do zasilania to ok, przesadziłem z tymi 2A, choć to znamionowa moc większości zasilaczy wideodomofonowych stąd u mnie ta wartość, nie wszystko z tego idzie na panel, żadna z przejrzanych przeze mnie instrukcji nie podaje jaki jest podział obciążenia między monitorem a panelem, więc przyjmijmy Twoją wartość 300mA, do tego pierwszy lepszy rygiel jaki znalazłem to 600mA, co w przybliżeniu daje nam 1A obciążenia.
    Podając takie parametry jak, napięcie 12V, natężenie 1A, odległość 30m, materiał miedź, średnica 0,5mm w kalkulatorze spadków napięć np. na stronie Pulsara (producent zasilaczy), otrzymujemy spadek rzędu 5,5V co przy panelu a więc i na ryglu daje nam 6,5V, no i owszem, nie jeden panel i rygiel jeszcze jakoś na tym pociągnie, ale z reguły są cyrki, raz działa raz nie, trochę popada albo włączą się diody IR i panel pada, pomijając już 'fachowość' i zostawiając klientowi domofon z zasilaniem 6,5V zamiast 12V.

• Poziom 11  
    Mam jeszcze pytanie odnośnie okablowania. Jeśli poprowadziłbym przewód Ftp cat 5e w rurze osłonowej w której będzie też przewód zasilający do centrali napędu bramy to czy nie będzie zakłóceń w wideodomofonie?
  • Poziom 20  
    Teoretycznie być nie powinno, aczkolwiek zdarzyć się może, różnie z tym bywam, ale niech się wypowiedzą inni, bo z tym słaba wiedza u mnie. Zastosowanie ekranowanej skrętki na pewno by poprawiło sytuację.

No i pytanie jaką tą skrętkę chcesz zastosować? Pamiętaj, że na rynku aż się roi od skrętki ze stali a nie z miedzi, a na takich kablach to jest problem ze wszystkim.
    Knopers10 napisał:
    Mam jeszcze pytanie odnośnie okablowania. Jeśli poprowadziłbym przewód Ftp cat 5e w rurze osłonowej w której będzie też przewód zasilający do centrali napędu bramy to czy nie będzie zakłóceń w wideodomofonie?
    A po co rura osłonowa cokolwiek to znaczy ( bo mam nadzieję ze nie peszel). Układasz kable ziemne bezpośrednio do ziemi i tyle. Najpierw zasilający, warstwa piasku a potem domofonowy i może ewentualnie telefoniczny, warstwa piasku, folia, ziemia. Co do ilości żył to trudno się wypowiadać, bo nie znamy dystansu., ale tak czy inaczej 8 to trochę pachnie malizną.

kolego wafer:
    1.
    Wafer napisał:
    Co do zasilania to ok, przesadziłem z tymi 2A, choć to znamionowa moc większości zasilaczy wideodomofonowych stąd u mnie ta wartość,

Kolego nie moc, bo tę wyraża się w watach. Ale nawet przyjmując że chodziło koledze o zasilacz 12V 2A co daje 24W to dalej kolega naciąga fakty. Większość wideodomofonów dostarczana jest z zasilaczami których moc to od 10 do 18W ( eura, orno, kenwei, Vidos). Jedyny znany mi wyjątek stanowi commax, gdzie zalecany jest zasilacz 24V 1A co daje te 24W. Tyle że nie wynika to z faktu że te wideodomofony mają takie zapotrzebowanie ( w wersjach zasilanych z 230V montowane są przetwornice o znacznie mniejszej mocy) , a z tego że po prostu taki zasilacz mają w ofercie.
    Wafer napisał:
    żadna z przejrzanych przeze mnie instrukcji nie podaje jaki jest podział obciążenia między monitorem a panelem, więc przyjmijmy Twoją wartość 300mA, .

A te przeglądane przeze mnie takie dane zawierają. Odpowiednie informacje znajdują się też na samych urządzeniach. Jak nie ma, to można/ trzeba sobie zmierzyć. 300 mA przy załączonych diodach. W duecie monitor- panel zewnętrzny, to właśnie monitor jest bardziej "prądożerny"
    Wafer napisał:
    do tego pierwszy lepszy rygiel jaki znalazłem to 600mA,
    co w przybliżeniu daje nam 1A obciążenia.

Kolejna manipulacja ze strony kolegi. W zestawach gdzie rygiel zasilany jest bezpośrednio z panela zewnętrznego ( a więc tam gdzie tymi samymi żyłami zasilany jest rygiel i panel zewnętrzny) instrukcje zalecają stosowanie rygli o niskim i krótkotrwałym poborze ( zaczepy z pamięcią).
    Pisałem też chyba wyraźnie, że nie dotyczy to zasilania rygla. Widzę że kolega nie doczytał, więc pozwolę sobie przypomnieć;

suworow napisał:
    1. Do 40 metrów klasyczny wideodomofon 4 żyłowy zadziała bez podwajania żył na 0,5 mm ( nie mówię o zasilaniu rygla, które w wynalazkach często prowadzone jest tymi samymi przewodami co zasilanie kamery. Tu trzeba uwzględnić jeszcze prąd pobierany przez zaczep).
    2. Od 30 metrów w górę zawsze ( o ile to możliwe) podwajam zasilania.

A teraz kolega sobie jeszcze raz wejdzie na stronę pulsara wpisze właściwe dane i zobaczy jaki będzie spadek napięcia. Proszę też pamiętać że napięcie na wyjściu zazwyczaj bywa wyższe niż te 12V.

I mamy rozwiązanie . Kolega posługuje się po prostu błędnymi danymi. Przy założeniu że panel zewnętrzny pobiera 2A przy 12V, to rzeczywiście przy 30m kabel o żyle 1,5 mm² wydaje się być pewnym minimum. Jeżeli weźmiemy prawdziwy pobór czyli te 250- 300mA, czyli przynajmniej 8 - krotnie mniejszy, to wyjdzie nam że minimalne pole powierzchni przekroju przewodu to 0,2 mm² ( czyli również 8 razy mniej). Wymagania te więc spełnia typowy przewód telekomunikacyjny o żyle 0,5 mm.
    Wiem że to trochę nieładnie, ale zapytam. To jakie kolega poleca/ układa przewody przy odległościach rzędu dajmy na to 100m?. 4 mm ²? :)
    Pozdrawiam

ps.
    Kolego Wafer.
    Jeżeli jeszcze raz kolega będzie posługiwał się w dyskusji świadomie zmanipulowanymi danymi, oraz będzie wprowadzał w błąd innych użytkowników forum, skończy się to ostrzeżeniem. ( ten fragment mojej wypowiedzi proszę potraktować jako wpis moderacyjny)
  • Poziom 11  
    Chodziło mi o to że chcę przewody w rurze kanalizacyjnej fi 50 położyć będą tam jeszcze przewody do oczka i do lamp ogrodowych. Tylko martwię się tym żę mogą być zakłócenia w wideodomofonie?
  • Poziom 20  
    suworow napisał:

A po co rura osłonowa cokolwiek to znaczy ( bo mam nadzieję ze nie peszel).

Widzę że zupełnie różne poglądy mamy, bo np. ja stosuję peszel mimo przewodów ziemnych, jest to dodatkowa ochrona, a tego nigdy za wiele.

Ogólnie wychodzę z założenia że skoro ktoś (autor wątku), pyta o taki rzeczy to chce zrobić to: sam, porządnie, na lata. I w tym chcę mu pomóc, inaczej się robi instalacje 'na 2 lata' by potem mieć co serwisować, a inaczej na 20 lat by mieć święty spokój :)

Jako że napisałeś:
    suworow napisał:

Jeżeli jeszcze raz kolega będzie posługiwał się w dyskusji świadomie zmanipulowanymi danymi, oraz będzie wprowadzał w błąd innych użytkowników forum, skończy się to ostrzeżeniem. ( ten fragment mojej wypowiedzi proszę potraktować jako wpis moderacyjny)

Proszę autora wątku o traktowanie moich wypowiedzi, tylko i wyłącznie jako moją czysto subiektywną ocenę i moje szare pojęcie o temacie jak sąsiad sąsiadowi, autor może się do tego zastosować albo nie, nie jest to żadna rada fachowca i proszę moich wypowiedzi tak nie traktować.

Piszę to bo zaraz dostanę ostrzeżenie bo doradzenie komuś żeby puścił sobie przewód w peszlu czy arocie.... eh, szkoda słów.
    suworow napisał:

Kolego nie moc, bo tę wyraża się w watach. Ale nawet przyjmując że chodziło koledze o zasilacz 12V 2A co daje 24W to dalej kolega naciąga fakty. Większość wideodomofonów dostarczana jest z zasilaczami których moc to od 10 do 18W ( eura, orno, kenwei, Vidos). Jedyny znany mi wyjątek stanowi commax, gdzie zalecany jest zasilacz 24V 1A co daje te 24W. Tyle że nie wynika to z faktu że te wideodomofony mają takie zapotrzebowanie ( w wersjach zasilanych z 230V montowane są przetwornice o znacznie mniejszej mocy) , a z tego że po prostu taki zasilacz mają w ofercie.

Fakt, nie moc a natężenie, zwykła pomyłka. Owszem, naciągam fakty, ale na korzyść autora/użytkownika/klienta, zaokrąglam do góry, by mieć zapas, dopisując do Twoich 18W, 30% zapasu (co daje 24W), nie jest zbrodnią. Pomijam już fakt że w poprzednim poście przyznałem się do tego i do obliczeń przyjąłem Twoje dane, sam napisałeś 300mA, na pierwszej lepszej stronie z ryglami (padło na Eltrox.pl), pierwszy z brzegu rygiel i to nawet z pamięcią tak jak Ty chciałeś, pobiera nie według mnie tylko według producenta 330-660mA, oczywiście biorą największe obciążenie bo tak należy zrobić, dobrać przewód do najbardziej niekorzystnych warunków, by działał też w deszczu i zimie. Biorąc pod uwagę prostą matematykę 300mA + 660mA to 960mA, od siebie dodałem 40mA do zaokrąglenia wyniku, to nie jest nawet 5% zapasuj, a Ty mnie oskarżasz o świadome manipulowanie danymi, jakimi? Cytowanymi z Twojego postu? Czy tymi z instrukcji producenta?
    suworow napisał:

Pisałem też chyba wyraźnie, że nie dotyczy to zasilania rygla. Widzę że kolega nie doczytał, więc pozwolę sobie przypomnieć;

Pisałeś, a ja doczytałem i odpowiednio skomentowałem, ale to Ty nie doczytałeś, bo odpisałem Ci że bez sens jest pisanie o systemach gdzie "nie dotyczy to zasilania rygla" w temacie o sprzęcie w którym to zasilanie występuje i musisz je wziąć pod uwagę.
    suworow napisał:

A teraz kolega sobie jeszcze raz wejdzie na stronę pulsara wpisze właściwe dane i zobaczy jaki będzie spadek napięcia. Proszę też pamiętać że napięcie na wyjściu zazwyczaj bywa wyższe niż te 12V.I mamy rozwiązanie . Kolega posługuje się po prostu błędnymi danymi. Przy założeniu że panel zewnętrzny pobiera 2A przy 12V, to rzeczywiście przy 30m kabel o żyle 1,5 mm² wydaje się być pewnym minimum. Jeżeli weźmiemy prawdziwy pobór czyli te 250- 300mA, czyli przynajmniej 8 - krotnie mniejszy, to wyjdzie nam że minimalne pole powierzchni przekroju przewodu to 0,2 mm² ( czyli również 8 razy mniej). Wymagania te więc spełnia typowy przewód telekomunikacyjny o żyle 0,5 mm.

Dlaczego wciąż pomijasz ten rygiel? Sam pisałeś że panel pobiera 300mA, do tego dochodzi rygiel a ty w obliczeniach przyjmujesz 250-300mA, wybacz ale nie rozumiem.
    Pomijam przy tym już 'robotę na styk' bo na styk (oczywiście tylko i wyłącznie w moim prywatnym odczuciu) to działa rok, czasem dwa, potem dochodzi wilgość, zaśniedziałe kable a zapasu nie ma...
    suworow napisał:

Wiem że to trochę nieładnie, ale zapytam. To jakie kolega poleca/ układa przewody przy odległościach rzędu dajmy na to 100m?. 4 mm ²?

Podciągam nowego WLZ'ta :D A poważnie to w zależności od możliwości dociągam 230V i zasilam lokalnie. A skoro już mowa o niegrzecznych pytaniach to czytając kolegi wypowiedzi to obstawiam że puszczasz 100m skrętki i wpuszcza w to 18V ? Na końcu przy obciążeniu rzędu 0,5A akurat jest około 10-12V, byłem już przy takim patencie :D

Na koniec zwrócę się raz jeszcze do autora o nie traktowanie moich wypowiedzi jako wypowiedzi fachowca, oraz proszę innych o wypowiedzenie się w kwestii zakłóceń. Osobiście polecam peszel/arot/rurę kanalizacyjną i uważam że zakłóceń być nie powinno. I skoro to ma być fi50 to będzie możliwość wymiany przewodów w tym? To znacznie ułatwi eliminację ewentualnych zakłóceń gdyby występowały.

Pozdrawiam ;)
    Wafer napisał:
    Proszę autora wątku o traktowanie moich wypowiedzi, tylko i wyłącznie jako moją czysto subiektywną ocenę i moje szare pojęcie o temacie jak sąsiad sąsiadowi, autor może się do tego zastosować albo nie, nie jest to żadna rada fachowca i proszę moich wypowiedzi tak nie traktować.

Kolego mówimy o fizyce. a ta nie jest subiektywna. Prawda jest taka że dobiera kolega przewody w oparciu o dane z sufitu, nie ma bladego pojęcia jaki mają pobór urządzenia a czepia się innych, że nie wiedzą co robią. I wypraszam sobie insynuacje, że kolega musi coś po mnie lub takich jak ja poprawiać. Instaluję wideodomofony już spory kawałek czasu i nie mam praktycznie reklamacji/ napraw pogwarancyjnych.
    .
    Wafer napisał:
    Pomijam przy tym już 'robotę na styk' bo na styk (oczywiście tylko i wyłącznie w moim prywatnym odczuciu) to działa rok, czasem dwa, potem dochodzi wilgość, zaśniedziałe kable a zapasu nie ma...
    Jak się użyje odpowiednich przewodów i prawidłowo je połączy to działa i 10 lat. Jak do tej pory nie miałem zgłoszenia serwisowego z przyczyn o których pisze kolega.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    suworow napisał:

Kolego mówimy o fizyce. a ta nie jest subiektywna. Prawda jest taka że dobiera kolega przewody w oparciu o dane z sufitu, nie ma bladego pojęcia jaki mają pobór urządzenia a czepia się innych, że nie wiedzą co robią. I wypraszam sobie insynuacje, że kolega musi coś po mnie lub takich jak ja poprawiać. Instaluję wideodomofony już spory kawałek czasu i nie mam praktycznie reklamacji/ napraw pogwarancyjnych.

Nic nie insynułuję w stosunku do kolegi i dla ścisłości nigdy nic nie poprawiałem po Tobie, mowa tylko i wyłącznie o spotkanych instalacjach zrobionych przez kogoś kto trochę przesadził z kablami i cały problem leżał w nich a jak wiemy jest to najgorszy element do 'naprawy' :)
    Nie twierdzę też że jestem idealny i mam fizykę w jednym paluszku... ale wciąż nie rozumiem dlaczego upierasz się że moje dane są z sufitu, wartość pobieraną przez panel wziąłem z Twojej wypowiedzi, wartość pobieraną przez rygiel z danych jego producenta, nawet nie liczyłem sam spadku tylko korzystając z kalkulatora na stronie jednego z popularniejszych producentów zasilaczy, więc wybacz że nie rozumiem co Ci się w tych danych nie zgadza.
  • Poziom 11  
    Witam,
    Przepraszam, że wtrącę swoje 5 groszy do dyskusji, ale przeczytałem tu coś o tym jakoby skrętka była znacznie lepsza do CCTV od koncentryka. Nie jest to prawda. Dobry koncentryk 75ohm z miedzi (nie miedziowanej stali!), mozliwie gruby (najlepiej ten z żyłą środkową o średnicy 1,15mm ) jest lepszy od każdej skrętki. Na 30m słabo widać różnicę, szczególnie przy marnym sprzęcie albo jak się porównuje "na oko". Jak z dobrym sprzęcie sprawdza się z użyciem tablicy kontrolnej, to już widać różnicę. Całkiem inna sprawa, że zwykle nie ma się za dużych wymaga w standardowych przypadkach. Skrętka faktycznie dobrze działa i na kilkaset metrów, ale tylko wtedy gdy użyje się symetryzatorów. Wtedy skrętka pracuje w warunkach, do jakich została stworzona. Przewody ziemne koncentryczne wcale nie są trudno dostępne, ani przesadnie drogie (w tym specjalne tzw. kombo czyli koncentryk + 2 żyły 0,25mm2). Prawie w każdej Castoramie można kupić. Jeśli chodzi o 2-lokatorskie wideodomof. to warto rozważyć też użycie 2-żyłowych "cyfrowych" (cudzysłów, bo tak się zwykle o nich mówi, ale nie są cyfrowe, ale analogowe z modulacją sygnałów na częstotliwościach nośnych między 4 a 5MHz) . Spotkałem sie z takimi jak vk-1302 , vf-476 (a może 472? nie jestem teraz pewien) , ale nie wiem czy te modele
    są jeszcze dostępne na rynku. Zwykle mają troche gorszy obraz i wymagają sporych przekrojów, ale instalacja dużo prostsza, co może mieć znaczenie.
    Nareszcie jakaś rzeczowa dyskusja.
    To normalne że wraz z odległością tracimy na jakości, ale w przypadku wideodomofonu nie ma to większego znaczenia ( przeważnie małe odległości, rozdzielczość i jakość kamer, rozdzielczość samych monitorów- w tych tańszych można sobie śmiało liczyć linie na ekranie :) ). Oczywiście że można zawsze użyć transmiterów pasywnych. Zawsze mamy je na zapasie obok transmiterów aktywnych, wzmacniaczy, rozdzielaczy)
    Co do kabli to być może w castoramie są koncentryki ziemne, ale jak patrzę na cenę zwykłych kabli telekomunikacyjnych kupowanych tam na metry ( zwykła skrętka akceptowalnej jakości około 2 zł, kabel ziemny 2X5X0,5 coś około 3 zł) to nawet nie będę sprawdzał. Nie spotkałem natomiast kabli zimnych typu "combo". CCTV ma nieco inne ( mniejsze) wymagania niż TV odnośnie koncentryków ( patrz właśnie kabel typu combo).
    Wideodomofony 2 żyłowe. Owszem tu może przydać się nieco większy przekrój przewodu, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby sobie dobrać po kilka żył. Kilka razy podłączałem taki sprzęt, ale sam ich nie polecam i nie oferuję. Te które widziałem oferowane były w postaci prostych zestawów. Raczej wolę otwarte systemy gdzie mam do wyboru kilka różnych monitorów, możliwość podpięcia drugiego wejścia, dodatkowej kamery..... Moje obawy budzi też późniejszy serwis ( dotyczy to wszystkich kitów). Kończy się seria, kończy się gwarancja i kończy się serwis :).
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Chodziło mi o to że chcę przewody w rurze kanalizacyjnej fi 50 położyć będą tam jeszcze przewody do oczka i do lamp ogrodowych. Tylko martwię się tym żę mogą być zakłócenia w wideodomofonie?
    1.Ułóż to się przekonasz. Zasada jest taka że nie powinno się prowadzić przewodów zasilających razem z przewodami niskoprądowymi. Praktyka różna, i różne potem skutki. U jednych nie ma to najmniejszego znaczenia, gdzie indziej pojawiają się problemy. Ma na to wpływ wiele czynników ( odbiorniki, jakość przewodów, długość przewodów itp). Pewne jest jedno. Przewody ziemne tam gdzie nie będą np kursowały ciężarówki, nie wymagają dodatkowej osłony.
    2. Do tej pory kolega nie podał podstawowych danych dot. warunków instalacji. Odległości, topologia okablowania, wysokości na jakiej może zamontować panel na furtce, układu wejścia na posesję, typu słupka ( wąski, szeroki, metalowy, murowany). To jak mamy koledze coś doradzić. Proszę uzupełnić te dane, bo bez nich ta dyskusja to taka pogadanka o wyższości jednych świąt nad drugimi.
    Pozdrawiam
    ps. ostatnie zdanie proszę potraktować jako wpis moderacyjny.
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    Popieram kol. suworowa (pkt. 1.). Ewentualne zakłócenia, oprócz oczywistości oddzielnego prowadzenia okablowania (oddzielna rurka), zależą też od jakości zamontowanego sprzętu. I tak w systemach chińskopodobnych wszelkie zawirowania, usterki, zakłócenia są "wpisane" w ich niskobudżetowość. Wtedy ogromne znaczenie ma sposób prowadzenia kabli. Inaczej jest w markowych systemach np. cyfrowych, gdzie zakłócenia są rzadkością, bo znacznie trudniej są wywoływane. Tam spokojnie można układać przewody w 1 rurze.
    Ogólnie - jeżeli jesteś na etapie prowadzenia kabli, to zrób oddzielną rurkę i nie powinno być problemów.

Pozdrawiam

PS
    Zamel pomimo jego chińskiego pochodzenia zachowuje się całkiem poprawnie nawet gdy przewody idą z kablami zasilającymi inne urządzenia- sprawdzone.
  • Poziom 11  
    W pierwszym poście napisałem że odleglość od domu do furtki to 35m. Mogę zamontować panel zewnętrzny wideodomofonu na wysokości 135 cm. Słupek z bloczków imitacja klinkieru 25x25cm. Przewodów jeszcze nie mam. Zamierzam dać 5x2x0,5mm plus skrętka UTP cat 5e.
    Knopers10 napisał:
    W pierwszym poście napisałem że odleglość od domu do furtki to 35m.

Przepraszam , przeoczyłem. Jakąś orientację to daje ( rząd wielkości) ale dalej nie wiemy jaka będzie całkowita długość kabla od monitora do panela.
    Knopers10 napisał:
    Mogę zamontować panel zewnętrzny wideodomofonu na wysokości 135 cm

I od tego trzeba było zacząć. W grę wchodzi albo dodatkowa kamera CCTV , albo ostatecznie panel wideodomofonu z szerokokątną kamerą min te 60 stopni w pionie, najlepiej 80. Pozostaje pytanie czy nie przeszkodzi nam słońce.
    Knopers10 napisał:
    Zamierzam dać 5x2x0,5mm plus skrętka UTP cat 5e.

Pytałem o topologię, ale skoro to wszystko co kolega jest na ten temat w stanie powiedzieć, to może zostawmy ten temat. Przyjmuję do wiadomości że to nie moja sprawa.
    Pozdrawiam