Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co trzeba mi wiedzieć przy przejściu z windowsa do linuksa

jakubbulas 25 Maj 2005 18:33 1699 21
  • #1 25 Maj 2005 18:33
    jakubbulas
    Poziom 16  

Co trzeba mi wiedzieć, żebym mógł się spokojnie przenieść z windowsa do linuksa.
    Dodaję jakie mam potrzeby z tych, których nie jestem pewien, czy się da, a jak wiem, że się da to nie wiem jak:
    oglądanie telewizji z tunera, czasem nagrać program (mam tuner WinFast)
    nagrać płytkę cd/dvd z danymi/filmem/muzyką
    korzystać z sieci - jak, bo chyba trzeba potrafić skonfigurować
    skanowanie łącznie z OCR

sprzętowo komputer wyrobi:
    mam procesor 3,2 GHz P4 HT
    Płytę asusa P4P800S-X
    Pamięć operacyjną 512 MB

PS - to nie miało być windows czy linuks - ja już wiem, że linuks :)

0 21
  • Servizza
  • #2 25 Maj 2005 19:09
    franeczek
    Poziom 12  

Polecam Linux Knoppix, można wiele rzeczy przetestować bez instalowania na twardym dysku.

0
  • #3 25 Maj 2005 19:12
    jakubbulas
    Poziom 16  

Ale ja chcę wiedzieć, co muszę znać - ja chcę mieć linuksa i tego jestem pewien. Nie jest moim problemem czy wybrać linuksa - wyboru dokonałem, a chcę się dowiedzieć, czy bez problemu skonfiguruję i użyję powyższych urządzeń w trybe graficznym.
    Jeśli chodzi o dystrybucję to chyba mandrake wybiorę - czy macie coś lapszego dla osoby, która zielonego pojęcia o linuksach nie ma?

0
  • #4 25 Maj 2005 19:19
    Kolobos
    Spec od komputerów

Jezeli potrafisz korzystac z google, do tego myslenie nie sprawia Ci trudnosci to nie bedziesz mial problemu bo wszystko jest dokladnie opisane na wielu stronach wystrczy poczytac i sie zastosowac.

0
  • Servizza
  • #6 25 Maj 2005 19:32
    jannaszek
    Poziom 39  

trochę cienkawy sprzęt ,ale linux nie jest wymagający te o.3 g też wystarczy
    co wiedzieć -koledzy odpowiedzieli ,ale ja dorzucę tylko -w zasadzie to wszystko opiera się jakby na dosie[reakcja na spacje] i to dziwnawym ,wszystko trzeba kompilować ,makefilować,jądrować ,jeśli to lubisz- to pójdziesz tym tropem ,co prawda są te xy ale prawdziwy linuksiaż działa z lini poleceń ,consoli itp -powodzenia

0
  • #7 25 Maj 2005 19:35
    jakubbulas
    Poziom 16  

ale to się jakby tematu nie trzyma (obie powyższe wypowiedzi) a akby ktoś mógł mi odpowiedzieć na MOJE pytania.
    Szukać szukałem i znalazłem storny w stylu tych co mi podał jankolo. To co podał jankolo to dotyczy administracji serwerów głównie, a ja chcę korzystać normalnie.

0
  • #8 25 Maj 2005 19:40
    jannaszek
    Poziom 39  

trochę samodzielności -włącz np onet pl .i wklep linux ,i przeglądaj ,to samo w google ,ta samodzielność ci się przyda niebawem ,ale i tak wrócisz do windy choc jest be

0
  • #10 25 Maj 2005 20:53
    marek216

Poziom 43  

po pierwsze to sprawdź czy twój sprzęt zadziała pod linuxem - karty drukarki itd.
    do do nagrywania płyt to bez problemu: jest programik k3b
    na elektrodzie temat poruszany wielkorotnie - nawet jest tabela zamienników programów windows/linux

przemyśl jakie distro chcesz zainstalowac

0
  • #11 25 Maj 2005 21:00
    jakubbulas
    Poziom 16  

marku - gdybym miał sprawdzić to gdzie? Bo przykładowo lista sprzętu kompatybilnego ze strony mandrake działa (a raczej nie) w ten sposób, że po zaznaczeniu wszystkiego na "All", a wybraniu samego "TV card" (chyba, ale coś w tym stylu) wyświetliło "No results". więc na prawdę nie wiem gdzie sprawdzić.
    Co to jes distro? :)

0
  • #12 25 Maj 2005 21:10
    marek216

Poziom 43  

zdecyduj jakiej dystrybucji chcesz używać masz mase mozliwości : RedHat, Mandriva , Slackware, SUSE itd.
    "No results" oznacza brak wyników wyszukiwania .
    napisz model karty to postaram sie pomóc.

0
  • #13 25 Maj 2005 21:11
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wtajemniczeni w Linuksie używają klanowego terminu distro zamiast pospolitego słowa dystrybucja.

0
  • #14 25 Maj 2005 23:22
    tzok
    Moderator Samochody

Mandrake jest najbardziej windowsopodobny i obsługuje większość tunerów TV wbudowanym xawtv... niestety aplikacja ta jest wybitnie niedopracowana i porafi doprowadzić do padu całego systemu. W ogóle Mandrake, przynajmniej w wersji 9.2, ma tendencje do gubienia konfiguracji i nie jest zbyt stabilnym systemem (przypomniały mi się czasy Win95), że nie wspomnę o jego "nadzwyczajnej" szybkości.
    Obsługa tunerów TV generalnie bardzo kuleje w Linuxie i nie znam żadnego odpowiednika programu w stylu virtual dub, OCR'a też brak pod ten system. IMHO do domu to on się nie nadaje, ale jak tam sobie chcesz. Ja spróbowałem i żałuję straconego czasu... może za 2-3 lata przy tym tempie rozwoju będzie się do domu nadawał (i zajmował na starcie z 5GB...).
    Osobiście używam Aurox'a 9.1 (staroć ale zajmuje "tylko" 2GB i w miarę szybko działa z KDE - choć na tym sprzęcie WinXP działało by o wiele sprawniej).

0
  • #15 26 Maj 2005 00:10
    marek216

Poziom 43  

osobiście mam mandrive 2005 LE ( podrasowany mandrake 10.2 ) i nie narzekam .
    smiga płynnie na kde (procek 633 256 RAM ) i nie gubi konfiguracji ( skad taki pomysł ? ) ma to sporo wodotrysków ale da sie posprzątac i smiga prawidłowo - duzy plus to banalnośc obsługi i instalacji RPM .

prawda jest taka że to system jest dla mnie a nie ja dla systemu - ma być łatwy w obsłudze (wiem że są stabilniejsze dystrybucje ale nie mam specjalnie czasu na ich szlifowanie - mam zamiar instalowac slacka jako drugiego linuxa - trzeci system ) .

a tak na marginesie to niektórzy chcieliby dostać za free idealny system - a mercedesa za 5 zł nikt nie chce ?

co do pożeranego miejsca: mój linux zajmuje ok 2,5 GB z całym potrzebym mi softem , powywalełm dodatkowe przegladarki , komunukatory i inne zbędne gdżety oraz dublujace sie programy.

szybkośc działania : zainstaluj XP z wszystkimi programami i pogadamy co działa szybciej a najlepiej po dwóch miesiącach jak M$ nazbiera sobie tyle syfu że start systemu mu sie wydłuża o połowe.
    w moim przypadku warunkiem wyboru linuxa była obsługa karty radiowej - pod RedHatem i pochodnymi ( aurox i fedora strasznie to kulało - sprawdzałem : męka instalacji i ledwo to chodziło ) a na mandraku instalka poszła jak po masle i smiga karta idealnie. przyznje sie bez bicia że susa i slackware po tym kątem nie testowałem - jestem zadowolony z mandrivy.

dokładnie posprawdzaj czy twój sprzęt jest kompatybilny z linuxem : częśc nowych drukarek canona nie ma wogóle softu pod linuxa ( ma pod Mac'a) mojej drukarki (minolta 1100L ) też na linuksie nie da sie odpalić - sterownik do poprzedniej wersji 1100 jest w systemie ale nie da sie podłozyc. taki paradoksów jest niestety więcej :(

0
  • #16 26 Maj 2005 00:12
    Sam Sung
    Poziom 30  

Skoro się zdecydowałeś, to instaluj :) oczywiście nie wersję 9.2 tylko co najmniej 10.1... sprawdzić, czy sprzęt działa, można po zainstalowaniu systemu :)
    Na pewno będzie się dało:
    - nagrać płytkę cd/dvd z danymi/filmem/muzyką
    - korzystać z sieci . Sposób konfguracji zależy już od tego, jak się łączysz. Jeśli po ethernecie, to problemu nie ma w ogóle :)
    Skanowanie też tam gdzieś się przebija, ale ja się tym nie bawiłem.
    Nie zgodzę się z jannaszkiem, że to "trochę cienkawy sprzęt ", 512 MB RAM w zupełności wystarczy, procek też niczego sobie.
    Wyciąg przydatnych poleceń: lspci, lsusb, lsmod, modprobe, man :)
    Jak wpisałem w googlach WinFast mandrake, to wyskoczyło pełno stron różnych for, więc chyba nie będziesz osamotniony.
    Aha, przy instalacji polecam przejrzeć listę wszystkich dostępnych pakietów (tryb expert), może akurat znajdziesz tam potrzebny Ci moduł o którym normalnie byś się nie dowiedział...

0
  • #17 26 Maj 2005 01:27
    LtLog
    Poziom 30  

Po pierwsze zacznij od doboru dystrybucji. Możesz zrobić to wybitnie na chybił trafił, masa dyskusji toczyła się na łamach tego działu. Następnie odwiedź jej strone i sprawdź czy system będzie kompatybilny ze sprzętem, pamiętaj że sprawdasz cały sprzęt, a nie tylko wybrane podzespoły. Następnie instalacja jeżeli chesz się grzebać w śmietniku zwanym systemem operacyjnym, to polecam instalację standarodwą, jeżeli posiadasz umiejetność czytania na poziomie conajmniej 2 klasy szkoły podstawowej proponuje instalację zaawansowaną i dobór pakietów. OCR tu:
    http://www.linux-ocr.ekitap.gen.tr/
    Sieć i nagrywanie załatwisz podczas instalacji systemu. Do karty TV najpierw drivery od producenta, potem oprogramowanie.

Ponadto najważniejszy Twój link od dziś google.pl

Pobierasz zawsze ostanią stabilną wersję systemu (parzysta liczba na końcu numeracji jądra). Stały update bo pierwszy z brzegu script kid z remote sploitem w łapie załatwi Ci system na cacy. To chyba tyle z uwag wstępnych.

PS. Jeżeli całkowicie pozbędziesz sie Windows to z Twoim poziomem wiedzy leżysz najdalej za tydzień zastanów sie raczej nad dwoma systemami jednocześnie.

Pozdrawiam Lt.

0
  • #18 26 Maj 2005 09:40
    jakubbulas
    Poziom 16  

LtLog napisał:
    PS. Jeżeli całkowicie pozbędziesz się Windows to z Twoim poziomem wiedzy leżysz najdalej za tydzień zastanów się raczej nad dwoma systemami jednocześnie.

Dzięki za szczerość. Oczywiście planuję sobie system MS zostawić, jakbym zwątpił, ale mam nadzięję, żę jakoś przejdzie.
    Poszukam, poszukam, pomyślę.

A tak w ramach ciekawostki - gdzieś w telewizji słyszałem pana przedstawiciela MS, który powiedział, że "system Windows jest bezpieczniejszy i bardziej uniwersalny od linuksów". Ja to pozostawiam bez komentarza. :)

0
  • #19 26 Maj 2005 09:51
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

jakubbulas napisał:
    gdzieś w telewizji słyszałem pana przedstawiciela MS, który powiedział, że "system Windows jest bezpieczniejszy i bardziej uniwersalny od linuksów". Ja to pozostawiam bez komentarza. :)

I bardzo dobrze, bo o Linuksie nic jeszcze nie wiesz. Nie masz żadnych własnych doświadczeń, więc wypowiadać się nie powinieneś, szczególnie o uniwersalności linuksa. Nie bądź neofitą.

0
  • #20 26 Maj 2005 14:49
    LtLog
    Poziom 30  

A kto Ci powiedział że linux jest bezpieczniejszy? Wystarczą 2-3 tygodnie od ukazania się kolejnej wersji danej distro i już powstają sploity które zazwyczaj wykorzystują gówniarze mające na celu jedynie wandalizm (sic!), jeżeli nie aktualizujesz go w porę to za przeproszeniem Twój system jest gówno wart, tak samo systuacja wygląda z produktami M$ jeżeli sa w pore aktualizowane i w miarę zadbane jeżeli użytkownicy nie wykorzystuja konta administratora do surfowania po necie, a korzystają z kont z własciwymi parametrami system zachowa stabilność przez kilka lat. Niestety zazwyczaj systemy czy to z pod znaku tux'a czy okien aktualizowane są z okazji formatowania, a to właśnie ich użytkownicy uważają się później za największych specjalistów bo wkońcu po zmianie systemu udało mu się czegoś nie zepsuć.

Pozdrawiam Lt.

0
  • #21 26 Maj 2005 16:59
    r06ert
    Poziom 25  

jakubbulas napisał:
    Jeśli chodzi o dystrybucję to chyba mandrake wybiorę - czy macie coś lapszego dla osoby, która zielonego pojęcia o linuksach nie ma?

tak, mam coś lepszego - windowsa!

nie rzucaj się odrazu na głęboką wodę. Jak jesteś uparty na tego linuksa to to zainstaluj go sobie, ale nie zamiast tylko obok windowsa, przynajmniej narazie

0
  • #22 26 Maj 2005 17:37
    Poziom 35  

smutny napisał:
    jakubbulas napisał:

tak, mam coś lepszego - windowsa!

nie rzucaj się odrazu na głęboką wodę. Jak jesteś uparty na tego linuksa to to zainstaluj go sobie, ale nie zamiast tylko obok windowsa, przynajmniej narazie

kolego czytaj co pisze autor wontku
    pisze ze linux bedzie obok linuxa

ja proponuje susa lepszy od mandrivy - szybciej dziala nie gubi sam z siebie konfiguracji <trzba to powiedziec - w mandrivie jest burdel > dziala szybciej od mandrivy i jest prostrzy w obsludze, niemal nie trzba wchodzic do konsoli*

a i utaj cos pomocnego http://jakilinux.org/news.php

*jak ktos sie moco uprze :P

0
  Szukaj w 5mln produktów