Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pompa ibo beta 25\60 nie chce ruszyć

oisel 21 May 2015 23:24 12774 11
    oisel
    Level 10  
    Witam. Jak w temacie. Pompa nowa elektroniczna energo oszczędna.
    Pojawia się błąd e1 i co 5 s. Pròbuje ruszyć ale niedaje rady. Pomaga jak spuszcze z pieca z 2 litry wody wtedy się załączy i już będzie chodzić. Nawet jak ją wyłącze z prądu i znowu podłącze to będzie działać. Ale wystarczy że będzie miała przerwy 12 godzin to już nie ruszy znowu będzie błąd e1 i co pare sekund będzie pròbowała ruszyć ale nie da rady... Odpowietrzanie jej i pomaganie jej ruszyć poprzez śrubokręt w korku odpowietrzającym też nic niedaje.... A wirnik chodzi w miarę lekko jak kręce śrubokrętem, ale żeby zaczeła działać to muszę kombinować ze spuszczaniem wody z pieca. Pompa zamontowana w układzie plus kilka odpowietrznikòw po drodze naczynie przelewowe itp.... Pompa nowa po wymianie innej też nowej ktòra zachowywała się tak samo więc to chyba coś z instalacją..... A jak jeszcze wcześniej miałem starą pompe bez sterowania elektornicznego to nigdy nie było takich problemòw zresztą jak wcześniej wysyłałem pompe do reklamacji że mi niechce ruszyć to montowałem tą starą i działa bez zarzutu a jak zamontuje tą sterowaną elektronicznie to mam problem że nie chce ruszyć.....
    Proszę o jakieś pomysły.
    Ptak3124
    Level 24  
    Pompa, którą opisujesz jest wyposażona w system adaptacji mocy pompy do "ilości" przepływu przez instalacje. Pompa taka "uczy" się pracy i po dłuższym braku napięcia może zapomnieć.
    Czyli pompa taka kręci szybko, jeśli zawory grzejnikowe są otwarte. Jeśli natomiast zawory owe zmniejszają prrzepływ, to pompa zwalnia.

Mało piszesz o instalacji. Ale, jeśli jest zamontowany zawór różnicowy, to prawdopodobnie on jest przyczyną.
    Zawór taki otwiera przepływ dla grawitacji, jeśli pompa nie działa. Natomiast działanie pompy i wytworzona różnica ciśnień zamyka zawór.
    Zależnie od budowy zaworu różnicowego problemy mogą być trzy. Pierwszy, to zawór nie trzyma (przygryziony zębem czasu lub brudny). Drugi, pompa z minimalną mocą nie jest w stanie domknąć kulki w zaworze. No i trzeci problem, zawór źle zamontowany.

Sprawdź też filtr przed pompą. Jeśli są zawory zwrotne, to trzeba sprawdzić, czy działają właściwie.

Może też być źle podłączone naczynie przelewowe. Czasami "amator" instalator chce dobrze, ale wyszło jak zawsze i podłączył rurę bezpieczeństwa za pompą... A żeby było prawie wg. przepisów, to podłączył do naczynia przelewowego rurę wyrównawczą z powrotu z instalacji.

Nie chce być sceptykiem, ale instalacje grzewcze otwarte, szczególnie stare po modernizacji nie zawsze nadają się do pompy adaptacyjnej.
    oisel
    Level 10  
    Witam
    Co do instalacji to układ otwarty naczynie przelewowe podłączone według schematu prawidłowo woda z pieca trafia do wymiennika i z powrotem do pieca ale obecne usterka występuje w układzie woda z pieca idzie przez tą pompke do bojlera płaszczowego i z powrotem do pieca bo grzejniki na chwile obecną mam odłączone. Instalacja nie posiada żadnych zaworòw mieszających.
    Poprostu woda z pieca idzie poprzez tròjnik ròwnocześnie do wymiennika ktòry odbiera ciepło i przekazuje je innemu układowi na grzejniki ale, na tą chwile jest odcięty i do bojlera pòzniej ta woda łączy się z powrotem tròjnikiem z bojlera i z wymiennika i do pieca.
    A wiec w tej chwili woda idzie z pieca do pompy pòźniej do bojlera i z powrotem do pieca i to wszystko żadnych poo drodze innych urządzeń. Poza tym jak już pompa ruszy to moge kombinować z zaworami na ròżne sposoby zamykać od strony sącej od strony tłączącej wody i comi się tam podoba pompa za każdym razem ruszy z każdym ustawieniem ale.... Pod warunkiem że ją wcześniej uruchomie na pare sekund poprzez spuszczenie trochę wody z pieca...
    Jedynie co to sprawdze ten filtr przy pompie bo onim zupełnie zapomniałem ale wątpie żeby to była przyczyna bo problem poijawia się tylko jak pompe wyłącze na noc a na drugi dzień wieczorem rozpalam w piecu żeby nagrzać ciepłą wodę i pompa już nie ruszy sama..... No chyba że jak wspomniałem zaczne spuszczać wode z pieca...
    oisel
    Level 10  
    Nie żadnych takich zaworòw.
    Generalnie problem chyba nie do rozwiązania.... Bo przecież jak spuszcze z 2 litry wody z pieca absolutnie w instalacji jak i w ustwieniach nic się nie zmienia a wode spuszczam tylko aby pompa się załonczyła. Poźniej moge przyjść za godzine i pompa się załonczy ale na drugi dzień już nie.... I znowu muszę przed rozpaleniem ją rozruszać żeby mieć pewność że po rozpaleniu pompa się załonczy....
    Porażka......
    Ptak3124
    Level 24  
    Jak wysoko jest naczynie przelewowe? Licząc w pionie od kotła do naczynia.

Może problem jest z ciśnieniem...
    Znaczy to, że słup wody wywołuje ciśnienie. Nie ważne, ile wody, ważne jak wysoko. Liczyć można, że na metr wys. ciśnienie rośnie o 0,1 bara. Czyli 6 metrów wysokości wywoła 0,6 bara. Czy to wystarczy, by pompa działała prawidłowo?

Pompy adaptacyjne działaj na zasadzie pomiaru ciśnienia. Może tu jest problem!
    Zobacz w instrukcji obsługi pompy, jak wyglądają warunki pracy pompy (temp. ciśnienie robocze itp.). Zazwyczaj pompy takie montuje się w instalacjach zamkniętych, gdzie ciśnienie robocze przy nagrzanej instalacji może dochodzić do 2 barów. Do takich warunków pracy przystosowuje urządzenie producent.

Ty spuszczając wodę zmniejszasz wysokość słupa wody.

Niech ktoś mnie poprawi, jeśli się mylę.
    oisel
    Level 10  
    No tak wnioski wysuwasz całkiem logiczne ale.....
    Gdyby to był problem tylko z ciśnieniem wody, to by pompa za każdym razem nie chciała ruszyć, a ona ma problem tylko jak sobie postoi całą noc i do południa, bo wtedy kolejny raz rozpalam na ciepłą wodę.
    Bo jak ja ją już raz zmuszę do uruchomienia się, to potem mogę ją spokojnie wyłączyć i ponownie włączać.
    Ostatnio próbowałem tak z 5 razy i za każdym razem się uruchomiała ale 1szy rozruch musiałbyć w trakcie spuszczania wody....
    Naczynie przelewowe mam jakieś 2.5 m na pompą i pewnie to by się zgadzało, bo ta pompa na 1. biegu ma podnoszenie na 2 metry przełączanie jej na starcie na 3 bieg nic nie da, bo ona pamięta ostatnią charakterystykę pracy. Widzę to po wyświetlaczu jak zmieniam tryb pracy z 1 na 3 bieg, to niewiele to zmienia w poborze mocy w watach. Trop ogólnie chyba dobry, w domu zrobię eksperyment... Po prostu spuszczę wodę z naczynia przelewowego i zobaczę, czy to coś zmienia, ale o wynikach dopiero dam znać za 2 dni, bo tyle potrwają testy.
    Tylko dlaczego ona jak już pochodzi z 5 sekunt to p?źniej już niema problemu z ponownym startem....?
    oisel
    Level 10  
    Witam
    Dzisiaj juz niedam rady narysowac jakis schemat instalacji moze jak w pracy nic nie wypadnie to jutro sie uda.
    A dzisiaj spedzilem troche czasu w piwnicy i zauważyłem ze jak już uruchomiłem pompe to ona co jakiś czas w niereguralnych odstępach czasu wchodzi w tryb E1 i po czym po 5 sekundach zaczyna znowu pracowac i tak co jakiś czas niezależnie czy jest na 1, 2 czy 3 biegu.....
    I ktoś wie co właściwie oznacza ten błąd E1?
    marek111111
    Level 11  
    Czy rozwiązałeś ten problem ,bo to ciekawy przypadek.
    Czy działa ? Co zrobiłeś ? Podaj typ pompy i producenta .
    oisel
    Level 10  
    Witam
    Problem w zasadzie rozwiazany ale....
    Typ pompy i producenta już nie pamiętam ale jak w tytule postu pompa ibo beta 25/60 ale czy to są oznaczenia typu i producenta pompy to niewiem poprostu sie na tym nieznam....
    A problem rozwiazał się w taki sposób....
    3 razy wysyłałem pompę do sklepu gdzie ją podłanczali i testowali po czym mi ją odysłali z informacją iż wszystko z pompą w porządku za 4 razem odesłałem popę i załączyłem filmik jak się wyłancza i wyskakuje ten błąd po tym sklep chba się poddał bo przysłał mi bez żadnych wyjaśnień inną pompę o takich samych parametrach ale innego producenta podłączyłem ją i działa do tej pory...
    marek111111
    Level 11  
    OK dzięki za wyjaśnienie problemu ,może komuś się przyda taka odpowiedź.
    Jestem instalatorem i nie miałem takiego przypadku ale warto wiedzieć.