Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola zaniku napięcia jednofazowego

sirbalkonik 22 Maj 2015 11:29 462 5
  • #1 22 Maj 2015 11:29
    sirbalkonik
    Poziom 5  

Witam,

Mam pytanie czy kojarzycie może przekaźniki które będą informować o braku napięcia(1-fazowego); znalazłem urządzenie CP-710, jednak jest ono zbyt rozbudowane dla mnie gdyż są tam progi do zadawania, przez co cena zaraz podskoczyła. Po prostu interesuje mnie przekaźnik mówiący czy jest napięcie zmienne 230V(z jakąś tolerancją) czy nie występuje w ogóle.

0 5
  • Relpol
  • #2 22 Maj 2015 11:55
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • #3 22 Maj 2015 13:21
    krzysztofh
    Poziom 29  

Jeżeli bez tolerancji, to po co przekaźnik i lampka?
    Jak nie ma napięcia to lampka nie będzie świeciła i wystarczy jako informacja, że jest zanik napięcia.
    Jeżeli miałaby wskazywać brak napięcia poprzez zaświecenie, to skąd miałaby by być zasilona?

1
  • #4 22 Maj 2015 14:07
    sirbalkonik
    Poziom 5  

Tzn. nie sprecyzowałem dokładnie co do przekaźnika. Nie chodzi mi o to żeby dioda wskazywała zanik napięcia tylko żeby były bramka NO lub NC która by zmieniała stan w załeżności od tego czy napięcie występuje czy też nie. Chciałbym ten sygnał przesłać dalej do sterownika

0
  • Pomocny post
    #5 22 Maj 2015 14:42
    cirrostrato
    Poziom 36  

Dowolny przekaźnik na 230V NAPIĘCIA ZMIENNEGO(!), styki przekaźnika wykorzystujesz do czego ci tam potrzeba (np. do sterowania dowolnych bramek) a dodatkowo masz izolację galwaniczną od napięcia sieci. Przykładowo przekaźnik R-15 (nie polecam bo dość duży choć łatwy i tani do kupienia) u mnie pracuje jako ,,wykrywacz zaniku napięcia'' bezawaryjnie już jakieś 12 lat, zaniki napięcia mam rzadkie więc zasilany jest praktycznie non stop, cewka przekaźnika musi być koniecznie na napięcie zmienne 230V.

1
  • Pomocny post
    #6 22 Maj 2015 14:48
    1044571
    Użytkownik usunął konto