Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pamięci RAM róznych wielkości - kolejność ma znaczenie?

22 Maj 2015 13:34 1857 1
 • Poziom 1  
  Witam. Mam pytanie odnośnie pamięci RAM, a konkretniej w sposobie ich montowania. I wiem że podobne pytanie już padło (bo pokazało mi w sugerowanych), jednak moja sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

  Ostatnio jedna z dwóch kości pamięci zamontowanych w moim komputerze (4GB DDR3 1333MHz CL9) uległa uszkodzeniu, przez co trzeba było ją wymontować. Zakupiłem nowa kość, 2 razy większą (8GB DDR3 1600MHz CL11). Wiem że po podłączeniu prędkość taktowania i opóźnienia CL tej większej pamięci dostosują się do tej drugiej, wolniejszej karty, jednak niepokoi mnie kwestia tego, czy właściwie są podłączone czy też czegoś nie przeoczyłem.

  Sprawa tyczy się tego, czy jest jakaś prawidłowa kolejność montowania tego typu kości pamięci czy nie? Czyli czy patrząc od procesora, rozmiary kości muszą iść od największej do najmniejszej, czy też jest to obojętne?

  Dodam też, że przed zamontowaniem tej nowej kości, mój dysk twardy na którym mam zainstalowanego Windowsa 7, wskazywał iż posiadam jeszcze około 17GB wolnego miejsca. Jednak po zamontowaniu nowej kości pamięci, ilość wolnego miejsca na tym samym dysku, spadła do około 2GB. Od czego to zależy i czy z obecną sytuacją da się coś zrobić? No i czy ma to wszystko jakiś większy wpływ na obciążenie CPU czy też zależy to już od czegoś innego, bo od momentu wymontowania uszkodzonej kości RAM, mój komputer odnotowuje spore obciążenie CPU (niekiedy ponad 80% przy włączonym firefox, wersja 37.0 ) i byłem przekonany że większa ilość RAM odciąży procesor.

  Chyba że przy pierwszym uruchomieniu komputera zaraz po montażu nowej pamięci RAM takie zajmowanie miejsca na dysku systemowym to norma i jest tymczasowe?

  I żeby uniknąć typowych dla tego forum pytań o mój sprzęt, to tutaj są parametry ( przynajmniej te najważniejsze):

  - Intel(R) Core(TM) i7-2600 CPU @ 3,40GHz 3,39GHz
  - 12GB RAM DDR3 (1x 4GB 1333MHz CL9, 1x 8GB 1600MHz CL11 )
  - Windows 7 64-bit
  - GeForce GTX 550 Ti
 • Poziom 43  
  Zmniejszenie ilości wolnego miejsca na dysku związane jest zapewne z "rozrostem" pliku stronicowania i hibernacji, których wielkość - o ile nie ingerować w to co jest domyślne - jest powiązana z ilością RAM-u.
  W sprawie zajętości CPU bym raczej zachęcał do spojrzenia upewnenia się co do czystości systemu, ew. porównania tych obciążeń dla innych wersji tej samej aplikacji, by wykluczyć jej winę.
  Odnośnie kolejności i wielkości - nie ma to, a przynajmniej nie powinno mieć, znaczenia. Warto tylko pamiętać, żeby w wypadku różnic w parametrach pracy "gorsza" kość była pierwsza montowana (z przyczyn, o których sam napisałeś), bo czasem odwrotne obsadzenie modułów powoduje perturbacje z synchronizacją pracy w trybie Auto. Inna sprawa, że gdy te parematry są różne, to i tak najlepiej ręcznie poustawiać timingi, napięcia itp., a nie zdawać się na komunikację RAM-u z BIOS-em (UEFI).