Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie radiowe samochodu

25 Maj 2005 19:43 10493 31
  • Poziom 9  
    Jakis czas temu skradziono mi samochod, na moje nieszczescie nie odnalazl się do dzis. Ostatnimi czasy zastanawiam sie czy jest jakas mozliwosc namierzania samochodow droga radiowa na wlasna reke ( cos na styl LoJack), mam kilka pomyslow jak to ma wygladac dzialanie tego systemu tylko nie wiem skad mozna zalatwic nadajnik radiowy, ktory nadawalby sygnaly radiowe na odleglosc przynajmniej 150 - 200 metrow, oraz jakis do tego odbiornik.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 23  
    Poszukaj w necie hasla radiopowiadamianie. W skrocie to taki nadajki wlaczajacy sie rownoczesnie z syrenka. Jest w sklepach z czesciami elektronicznymi (przynajmniej taki widzialem w moim miescie)
  • Poziom 37  
    Dobrze "główkujesz"! Najpewniejsze są zabezpieczenia niepowtarzalne a więc własnego pomysłu. Do tego celu możesz wykorzystać PMR-a (oficjalnie w sprzedaży bez zezwolenia ok. 200 zł komplet) pracującego na zakresie 70 cm lun CB radio. To pierwsze rozwiązanie wydaje się lepsze z uwagi na krótkie anteny (ok 16 cm) i mały pobór prądu. Oczywiście są też i inne możliwości jak aparatura do zdalnego sterowania czy "samoróby" ale to mnie się wydaje mniej wygodne.
  • Poziom 20  
    Witam!

margus napisał:
    Jakis czas temu skradziono mi samochod, na moje nieszczescie nie odnalazl się do dzis. Ostatnimi czasy zastanawiam się czy jest jakas mozliwosc namierzania samochodow droga radiowa na wlasna reke ( cos na styl LoJack), mam kilka pomyslow jak to ma wygladac dzialanie tego systemu tylko nie wiem skad mozna zalatwic nadajnik radiowy, ktory nadawalby sygnaly radiowe na odleglosc przynajmniej 150 - 200 metrow, oraz jakis do tego odbiornik.

Moze po prostu telefon GSM z odblokowana funkcja lokalizacji?
    Wtedy dzialaloby na terenie calego kraju, i byc moze rowniez za granica.
    Wada tego rozwiazania jest niestety koniecznosc placenia abonamentu za telefon.

Jesli chcesz to zrobic droga radiowa, to pojawia sie kilka problemow. Jednym z nich jest legalnosc calej sprawy (potrzebna odpowiednia czestotliwosc), a drugim jest slaby zasieg: nadajnik jak przypuszczam mialby byc ukryty, co za tym idzie antena bylaby kompletnie nieskuteczna, no i nawet przy wiekszej mocy sygnal by szybko zginal.
  • Poziom 9  
    no tak tylko telefon gsm jak sie dowiadywałem nie okresli ci dokladnego polozenia samochodu
  • Poziom 20  
    margus napisał:
    no tak tylko telefon gsm jak się dowiadywałem nie okresli ci dokladnego polozenia samochodu

Zgadza sie, ale radiowo jest jeszcze trudniej namierzyc.

No chyba zeby zastosowac jakas mieszanke GPS+Radio.
    Krotkofalowcy cos takiego stosuja, system nazywa sie APRS.

Tu jest prezentacja APRSu:
    http://www.aprs.pl/

Jakby sie uprzec, moznaby bylo technicznie cos takiego zastosowac na jednym z kanalow PMR446. W zaleznosci od potrzebnego zasiegu zamontowac w miescie kilka digipeaterow i powinno chodzic. Ale oczywiscie im wieksza strefa do pokrycia, tym wieksze koszta, bo potrzebne sa dodatkowe przekazniki w terenie.
  • Poziom 9  
    myslalem zeby to dzialalo w taki sposob, ukryte 2 uzadzenia w samochodzie 1 to GSM-z pakietem bezpiecze auto( dzieki temu moge namiezyc zamochod do kwadraty ok 1000m, nastepnie kiedy dostaje wstepna wiadomosc o polozeniu samochodu powiedzmy osiedle, 2 - urzadzenie to nadajnik radiowy ktory moze ale niemosi byc wlaczony ( myslalem ze moge go ururomic za pomoca radiolini )wtedy wskakuje w drugie auto i zaczynam przeczesywac teren za za pomoca odbiornika radiowego ktory nie tyle co mi bedzie pokazywac kierunek ale moc sygnalu dobiegajacego z samochodu. Co o tym sadzisz?
  • Poziom 20  
    margus napisał:
    myslalem zeby to dzialalo w taki sposob, ukryte 2 uzadzenia w samochodzie 1 to GSM-z pakietem bezpiecze auto( dzieki temu moge namiezyc zamochod do kwadraty ok 1000m, nastepnie kiedy dostaje wstepna wiadomosc o polozeniu samochodu powiedzmy osiedle, 2 - urzadzenie to nadajnik radiowy ktory moze ale niemosi byc wlaczony ( myslalem ze moge go ururomic za pomoca radiolini )wtedy wskakuje w drugie auto i zaczynam przeczesywac teren za za pomoca odbiornika radiowego ktory nie tyle co mi bedzie pokazywac kierunek ale moc sygnalu dobiegajacego z samochodu. Co o tym sadzisz?

No, to juz troche lepiej teraz widze te sprawe ;)

Tyle, ze nadal pozostaje problem namierzenia w miescie. Nie zawsze jest to prosta sprawa, zwlaszcza w pasmie 400 Mhz, ktore ma tendencje do sporego odbijania sie od budynkow. A jak do tego pracuja niedaleko jakies mocne nadajniki radiowe innych sluzb, to sprawa staje sie naprawde trudna.
    Lepiej byloby wiec zastosowac pasmo VHF, troszke latwiejsze do wytropienia (w tym pasmie dzialal Lojack), ale tez potrzebne jest minimum wprawy.
    Pozostaje problem zdalnej aktywacji nadajnika w aucie, bo przeciez nie moze on nadawac non-stop.
  • Poziom 9  
    no tak, ale chyba przeciez by to nie przeszkadzalo jak by to urzadzenie dzialo powiedzy caly czas w rozumienu ide do domu czy dosklepu sam uruchamiam system, wsiada sam go wtedy wylaczam

Dodano po 1 [minuty]:

i jeszcze putanie skad wziasc taki nadajnik i odbirnik radiowy bo GSM to nie problem
  • Poziom 28  
    Myślę że pomysł z APRS jest ciekawy - ale potrzeba wpierw zrobić licencję krótkofalarską (a dla samej chęci namierzania samochodu chyba mija się to z celem...). APRS zapewnia lokalizację prawie w całej Europie dzięki wykorzystaniu przemienników (digipiterów), jednakże nie mam informacji jak ten systm sprawuję się w Polsce centralnej (mieszkam przy graniczy z CZ a u nich krótkofalarstwo jest lepeij rozwinięte niż u nas a co za tym idzie między innymi digipiterów jest cała masa...)
  • Poziom 40  
    Nie mieszajcie APRSu z takimi tematami - to nie jest przeznaczone do lokalizacji skradzionego pojazdu. Dobrym pomysłem jest GSM ... sieć Plus oferuje taką usługe legalnie i z lepszym 10000% lub więcej pokryciem tereu niż polski APRS w powijakach (póki co).
  • Poziom 9  
    ale lokalizator GSM nie okresla dokladnie polozenia
  • Poziom 37  
    Zależy jaki? Turystyczny, do wyznaczania marszruty - nie ale profesjonalny tak. Są nawet takie systemy, które określają położenie z dokładnością do cm.! Te jednak (puki co) u nas nie są dostępne.
  • Poziom 37  
    No ja myślałem o GPS-ie! Bo GSM to z dokładnością do kilku kilometrów! GPS (turystyczny - cena ok. 600 zł) z dokładnością do 50m. Tylko jeśli złodziej będzie o tym wiedział to... nic z tego nie wyjdzie!
  • Poziom 9  
    dlatego chodzi mi o jakies urzadenie radiowe ktore ma dobry zasieg imozna je zlokalizowac do nastu metrow
  • Poziom 40  
    Preskaler napisał:
    .... Bo GSM to z dokładnością do kilku kilometrów! GPS (turystyczny - cena ok. 600 zł) z dokładnością do 50m.

BTSy GSMa potrafią dokładniej określić położenie - do kilkuset metrów albo dokładniej. Określanie pozycji działa chyba na podobnej zasadzie jak GPS czyli badany jest czas z jakim sygnał dociera od przekażnika do telefonu lub odwrotnie. Wystarczą 3 BTS w których zasięgu jest aparat i telefon jest namierzony.

Co do GPS to mój ETREX pokazuje na wyświetlaczu przy sprzyjających warunkach dokładność pomiaru pozycji 4m.
  • Poziom 21  
    Wydaje mi się że dokładność "namierzenia" w GSM zależy gównie od talentu i zaangażowania obsługi. W mieście każdy telefon jest słyszalny przez bardzo wiele BTS-ów. Jeśli są wolne kanały to rozmowe obsłuży ten BTS który ma wolne kanały ma największy sygnał. I jesli robi sie system działający automatycznie to dokładność określenia miejsca słuchanego tekefonu wynika z wielkości sektorów wyznaczonych kątem widzenia anteny przy uwzględnieniu mocy sygnału. Jesli przy tym siedzi operator to może wyłaczyć aktywnego BTS-a i sprawdzić w którym sektorze się rozmowa pojawi. taką metoda kolejnych pomiarów/przybliżeń można dojść do dokładności kilkudziesięciu metrów (miasto). W temacie - myślałem sobie o takim urządzeniu/systemie gdzie odbiornik GPS współpracowałby z nadajnikiem na 2m. Urządzenie planowałem ukryć przy dachu gdzie jest gniazdo anteny samochodowej i tam zamontować zamaskowaną antenę GPS jako podstawa anteny a "bat" dostroić na 2m. Tam już są przewody dopr. zasilanie (lampka wewn.) Urządzenie powinno samo podjać pracę tzn. czytać GPS i nadawać pakiety jesli nie dostanie sygnału (po kablu zasilającym) blokującego jego pracę , a to info odczyta z istniejacego alarmu. W ten sposób nie będzei śladów ingerencji w instalacji autka. Pare elementów mam "niedomyślonych", np. protokół w jakim gadać to ma z nadajnikiem (może I2C), jak odebrany odczyt z tego urządzenia wpisać np. w mapę Autoroute'a. A jesli zrobić taką sieć, to jak uzyskac po jednej trasie dla kazdego auta a nie kilka "na kupę", jak zorganizowac wiele takich punktów we współpracująca sieć. Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Żytni napisał:
    W temacie - myślałem sobie o takim urządzeniu/systemie gdzie odbiornik GPS współpracowałby z nadajnikiem na 2m.

No i wlasnie do tego idealnie nadaje sie amatorski system APRS. To, ze uzywany jest na pasmach amatorskich nie znaczy, ze technicznie sie nie da go ustawic na jakiejs innej czestotliwosci/

Podlaczasz GPSa do radia, np na PMR154 albo PMR446.
    Odpowiednie interfejsy istnieja: nazywa sie toto Tinytrak, laczy GPSa z radiem i nadaje ramki cyfrowe z predkoscia 1200 bps.

http://www.byonics.com/tinytrak/

Jest to male, dyskretne i cholernie skuteczne.

Jak zamontujesz podwojny system w aucie (Lokalizacja GSM + APRS) to bedziesz mial bardzo duze szanse zlokalizowania pojazdu.

Najpierw za pomoca GSMu bedziesz znal "z grubsza" okolice auta. Wtedy tam sie przemieszczasz i ustawiasz odbiornik APRSu, odpalasz odpowiedni soft, i masz na mapce pozycje auta, kierunek jazdy oraz jego predkosc. Do tego nie beda potrzebne zadne digipitery, bo bedziesz w zasiegu nadajnika ukrytego w aucie.
  • Poziom 21  
    To nie do końca taka koncepcja. Z pewnościa nie radio a sterownik na malutkim procesorze, generator modulator i wzm. mocy po to by było to malutkie, tanie łatwe do upakowania/ukrycia. GSM w tym mi się nie podoba bo przydatność niewielka, rosną koszty i wymiary, zmusza do dodatkowych opłat a ja mam na to uczulenie. Sądzę że wystarczy włączone na czuwaniu radio + komputer z np. autoroutem (to akurat wiem jak działa). Przy przyjaznym sposobie kodowania inf. GPS-a (w dalszym śledzeniu auta po wyjściu z zasięgu można poprosić kolegów o nagrywanie sygnałów czy ich retransmisję. Inna rzecz to to że w oparciu o te zasady można pokusic się o tworzenie sieci, ale tu mam mieszane odczucia: Im mniejsza popularność metody tym trudniej będzie wykryć zabezpieczenie (może nawet przetrwa przemalowanie i zmiane numerów), ale tez mniejsza ilość uszu słuchających częstotliwości.
  • Poziom 11  
    Sam zrobiłem już TinyTrak i użylem starego radia CB (nie trzeba zezwolenia i nikt nie ściga na tych częstotliwościach , chciaż CB jest powiedzmy sobie prawnie ustosunkowane jedynie do transmisji głosowych).

Jako odbiornik komp z linux'em i modemik Baycom własnej roboty na FX614 (FX614 można dostać w DELTA TECH z Otwocka www.deltatech.republika.pl )

A i jeszcze ważna jedna sprawa nie bawcie się w 3 wersje Tiny Trak. Najlepsza jest otwarta 1.4 lub 1.6 przerobiona by działał smart beaconing tak jak w TT3. Nie dajcie się naciąć w sklepach na PIC16F84A-04/P - nie nadaje się do tego ... bo max 4 Mhz musi być PIC16F84A-20/P lub PIC16F84-10/P lub PIC16LF84-04/P. Ten ostatni może działać z prędkością od 4 Mhz do 10 Mhz w zależnosci od napięcia na VCC (jeśli nie pozostanie wam nic innego jak rozwiązanie z tym ostatnim PIC'iem w specyfikacji PIC16F84A , którą można znależć na google w postaci pliku pdf jest wykres zależności zegara procesora od V , tak aby ustawić na 10 Mhz , bo taki mamy tam kwarc .. w TT 1.X)

NAPRAWDE POLECAM I NIE TRZEBA ŻADNEJ LICENCJI !! (mam 17 lat i nie był to problem by to zrobić :) ) Tak podejżewałem iż panowie i panie zza kółka samochodowego się tym zainteresują :)

W zalączniku daje schematy i instrukcje do baycom'a i TT1.6
    Oraz przejściówke DIP do SOIC dal FX614

pliki brd i sch sa plikami darmowego programu EAGLE (schemat i płytka)

W schemacie baycom'a R7 jest jedynie dla radji ręcznych "handie" z połaczonym PTT z sygnałem wyjściowym z radia
  • Poziom 11  
    ja bym zaproponowal tanie i prostrze wyjscie z tej sytuacji...
    a mowiac dokladnie to "Łowy Na Lisa"

(jest to gra/zabawa polegajaca na odnajdowaniu nadajnikow za pomoca odbiornika z antena kierunkowa)

nadajnik nieduzy, odbiornik przenosny z antena kierunkowa...

proste i tanie rozwiazanie

pozdrawiam
    Dawid
  • Poziom 11  
    OMG .... Ponk ... wystarczy że jakiekolwiek radio będzie nadawac na tej czestotliwości co twój nadajnik i nic nie znajdziesz , bo sygnał będzie rozproszony z twojego nadajnika i zakłucającego go .... wniosek ...
  • Poziom 11  
    daxeno...hmm...
    wsumie...
    a jesli nadawac na czesto. 1MHz-3Mhz?
  • Poziom 26  
    Zrób sobie prywatny system monitoringu. Telefon z GPS, na GPRS-ie (jako gotowy moduł) kupisz za kilkaset PLN. Do tego soft na Twój komputer i masz profesjonalny system, który możesz odpytać w każdej chwili lub podłączyc do alarmu. Własciwie dowolnie.
    Można tez zrobić lokalizację z sygnału GSM, ale wtedy musisz znać dokładne położenie wszystkich BTS-ów w sieci lub w rejonie, w którym lokalizacja ma działać. Po parametrze TA (timing advance) możesz namierzyć telefon z dokładnością do kilkuset metrów. To żaden problem o ile przerobisz soft telefonu tak, aby zatrzaskiwał sie lub updateo-wał kolejno na wszystkich "sąsiadach", TA zostanie odczytany automatycznie. Normalnie decyduje o tym BSC, ale jeśli przerobisz soft...

Sebastian
  • Poziom 11  
    Nie wiem czy coś tam jest na tym paśmie ... ale o ile mi się zdaje to musi być tam dosyć tłoczno ... bo na zbliżonych czestotliwościach działają stacje przekazujące czas ... (niektóre zegarki potrafią to odbierać).
  • Poziom 2  
    Daxeno a ile cie wynióśł koszt takiej przyjemności. Tzn tego zestawu do namierzania
    ??
  • Poziom 11  
    koszt ....
    Ja kupuje części hurtem ...w www.piekarz.pl
    TinyTrack - nie więcej jak 17 zł . Ale wiadomo , jak się bierze hurtem :) to kupuje się np. nie jeden rezystor 2k2 tylko minimum to 100 sztuk ... 100 sztuk kosztuje 1 zł !! hurtem -> dlatego polecam tam zakupy. !
    Baycom ... wcale nie trzeba go robić .... wystarczy soundmodem pod linuxem albo AGWPE (dla Windows) <- modem AFSK z karty dzwiękowej
    Radia .... nooo tu mamy sopry wybór .... najlepiej CB ... bo mamy wtedy b.daleki zasięg.
    GPS - musi obsługiwać NMEA 0183 , stringi koniecznie $GPRMC (RMC)
    4800 bit/s 8 bit nieparzyste i 1 bit stopu (chodzi o transmisje RS232) (8N1) Ja mam HAICOM HI-204S ale odpiolem konwerter USB ze złączki PS/2 i wystarczy zrobić z 4 drutów wejscie na kabelek RS-232... nawet w innstrukcji tego GPS jest gdzie na ps/2 od GPS sa dane wyjścia.... ale mi suadlo sie od sprzedawcy wyciągnąc za darmo kabelek rs-232 (dsub9) do niego zamiast USB :) (GPS - 380 zł)
  • Poziom 2  
    daxeno napisał:
    Nie wiem czy coś tam jest na tym paśmie ... ale o ile mi się zdaje to musi być tam dosyć tłoczno ... bo na zbliżonych czestotliwościach działają stacje przekazujące czas ... (niektóre zegarki potrafią to odbierać).

Być może chodzi Ci o tzw. "zegary frankfurckie", które odbierają sygnał z nadajnika we Frankfurcie na częst. 77,5 kHz.
    Przy okazji polecam lekturę Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości:
    http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1127.htm

Greg
  • Poziom 11  
    Rzeczywiscie ,to mi sie pomylilo :P
    Jak ktos chce zbudowac opisywane urzadzonko to chetnie pomoge !
    Wystarczy e-mail do mnie...
    Zachecam rowniez do projektu opentracker na procku motorolli ... (tez takowy wykonalem).
    Bede chcial zamiescic w necie stronke z moimi dokonaniami ... lecz cerpie z powodu kiepskiego apartu cyfrowego...
    Na stronce bedzie sie znajdowac roniez opis mojgo wlasnego projktu na ATMEGA32 ! ktory prototyp wykonalem na zestawie uruchomieniowym ZL3AVR wydawnictwa BTC www.btc.pl .Niedlugo powstanie projekt plytki drukowanej dla mojego projektu , by byl samodzielny od ZL3AVR. A pogram napisalem do niego w bascom 'ie. ;) . Mam nadzieje ze dzieki temu na forum elektrody zreaktywuja sie radoamatorzy (niekonieczniez z licencja :P ,lecz ze szczerym zapalem do roboty )