Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 42LE8500 - Włącza się, ale nie działa - brak podświetlenia i fonii z wejść.

22 Maj 2015 23:17 4275 14
  • Poziom 32  
    Dostałem taki TV z wyżej wymienionymi objawami. Poinformowano mnie ze zanim się zepsuł na dole matrycy widoczne było prześwietlenie. A potem nie włączał tylko mrugały "lampki/diody". U mnie po załączeniu liniowo zapalają się podświetlenia klawiatury lokalnej potem świeci tylko "lampka" st-by i nic poza tym (no jeszcze logo LG :D ). Tv pobiera 18W i nie sygnalizuje żadnych błędów, prawidłowo reaguje na pilota i lokalną ( na ile jestem w stanie to stwierdzić). W każdym razie reaguje na power Off znaczy włącza wyłącza a na inne przyciski reaguje mruganiem "lampki" st-by. Po wciśnięciu menu nic się nie dzieje. Brak podświetlenia i fonii z każdego wejścia ( na ile byłem w stanie stwierdzić). Może ciut wbrew regulaminowi, że pytam bo nawet jeszcze go nie rozkręcałem ( i z racji pory ( i nie tylko) mogę to zrobić jutro), ale podejrzewam , że namieszać mógł sam klient włączając jakiś dziwny tryb. Być może jakiś reset pomoże. Bo na pewno reset typu wtyczka off nie działa.

• Poziom 32  
    Witam !
    Od rozebrania należy zacząć - sprawdzić bezpieczniki i zasilacz.
  • Poziom 32  
    Robert 1960 napisał:
    Witam !
    Od rozebrania należy zacząć - sprawdzić bezpieczniki i zasilacz.

Jak wspomniałem zrobię to w swoim czasie. Da razie wyczytałem, że problemy moga robić kulki pod BGA
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2933762.html
  • Poziom 43  
    Ekonomicznie uzasadniony zakup nowego telewizora. ;)

Skoro wreszcie rozkręciłeś, to gdzie szczegóły. ;)
  • Poziom 32  
    mirex napisał:
    Ekonomicznie uzasadniony zakup nowego telewizora. ;)

Klient poszukał ofert i powiedział mi, ze za 1500 może kupić nowy. Za naprawę może dać max 500. MB w Aswo kosztuje 500 netto. zatem wymiana MB ekonomicznie (w/g klienta) nieuzasadniona. Co do szczegółów na MB przychodzi 3,3 12 i 24V. Zresztą skoro jej podgrzanie skutkuje to reszta raczej sprawna. Niedawno miałem podobny przypadek gdzie uszkodzony był dławik SMD na MB ( a właściwie jego lutowanie ). Co wyraźnie widać było pod lupą. Tutaj przynajmniej na razie nic takiego nie widzę. Stąd domniemanie na kulki potwierdzone linkiem wyżej.

Dodano po 11 [minuty]:

Errata. Po dokładniejszych "badaniach " stawiam na płytkę zasilania Led...
  • Poziom 43  
    Darek.S napisał:
    Co do szczegółów na MB przychodzi 3,3 12 i 24V.

Nie o te szczegóły panie Darek chodziło. ;)
    A poza tym ... owe przychodzące napięcia to już wszystko? ;)
    Darek.S napisał:
    Zresztą skoro jej podgrzanie skutkuje to reszta raczej sprawna.

a jednak
    Darek.S napisał:
    Po dokładniejszych "badaniach " stawiam na płytkę zasilania Led...

:) :)
    Jakieś podstawy ku takim wnioskom?

Napiszesz nam co i jak się tam nazywa, czy będziemy się tak bawić, jak w Piaskownicy?
    Darek.S napisał:
    MB
    Darek.S napisał:
    płytkę zasilania Led

I jeszcze jedno ...
    Darek.S napisał:
    w Aswo kosztuje 500 netto

To jedyne źródło w razie czego? ;)
  • Poziom 32  
    Darek.S napisał:

Errata. Po dokładniejszych "badaniach " stawiam na płytkę zasilania Led...

Powtórne podgrzanie MB nie przyniosło rezultatu zatem rosszerzyłem obszar "badań". Po podgrzaniu wyżej wspomnianej płytki ruszył i chodzi już z godzinę. Symbol PCLF-L910B Rev 1.0 obok 3PHGC2000A-R i na nalepce S/N:AEBZKLF0B11227 ale to raczej tylko serial number. Jest jeszcze WS-4 10/04/18 94V-O F-2. Więcej szczegółów z tej płytki to mogę podać tylko symbole scalaków. Ale wstawię jeszcze fotkę :wink: Niestety z komórki ale to mogę poprawić :wink:

Dodano po 38 [minuty]:

Po wspomnianym podgrzaniu owej "płytki LED" TV pracował normalnie prawie godzinę. Po wystudzeniu nadal działa. Nie obserwuje na niej "zimnych" lutów. Na opukiwanie nie reaguje :| Zobaczymy co będzie po dłuższej przerwie.
  • Poziom 43  
    A MB tam jaka? A matryca? Może o zasilaczu nam coś powiesz? ;)

Oprócz opalarki masz jeszcze jakieś narzędzia diagnostyczne? ;)
    Bo tu akurat kulek nie ma. Więc wiele dałoby się zrobić. ;)
  • Poziom 32  
    Wywołany do tablicy odpowiadam MB to WLM0809-02632 EBU60867157 (PCB EAX61742609(4) ) Matryca LE85M42T240V5. Zasilacz LGP4247-10 IOP P/N EAY60908801. Jest jeszcze druga płytka zasilania Led PCLF-910A Rev 1.0
    mirex napisał:

Oprócz opalarki masz jeszcze jakieś narzędzia diagnostyczne? ;)
    naturalnie. Teraz jak działa to pomierzyłem to i owo, co się może przydać jak przestanie, co pewnikiem nastąpi
    Edit. Po nocnym odpoczynku jak na razie nie nastąpiło :|
  • Poziom 43  
    Można na to patrzeć w dwojaki sposób - albo masz szczęście, albo pecha.
    Szczęście polegało na tym, że opalarka zrobiła ewentualnie dobrą robotę. :)
    Pech to oczywiście sytuacja znana serwisom - u ciebie działa, a jak klient odbierze, to okaże się, że za dwa dni powtórka z rozrywki. ;)

Dziękuję/my za podstawowe informacje o egzemplarzu, które powinny się znaleźć w pierwszych wersach tematu.
    Na pewno się przyda. Niestety musisz jeszcze podać, czy to płyta LD03E, czy też LB03E. ;)
    A to między innymi dlatego, aby lepiej zidentyfikować wszystko, a przede wszystkim rozwiać wątpliwości - main to jakaś niespotykana
    Darek.S napisał:
    EBU60867157

czy może jednak EBU60867151.

Może będzie trochę dokumentacji i komuś się przyda. ;)

Darek.S napisał:
    Teraz jak działa to pomierzyłem to i owo, co się może przydać jak przestanie, co pewnikiem nastąpi

Ale to to i owo z działającego drivera LED podać to już nie łaska. :) Bo przecież forum jest tylko po to żeby brać. :)
  • Poziom 32  
    mirex napisał:
    LD03E,

czy może jednak EBU60867151.

Jestem pełen podziwu jeśli chodzi o znajomość cyferek przez Mirexa. Istotnie jest to
    LD03E EAX61742609(4) i EBU60867151. Czytałem nalepkę do góry nogami i już dość późno :| . Proszę bardzo. Pomierzone napięcia są na fotce. Jak nie pracował brakowało napięcia 12,6V na dolnym Elku L910B. Widać , że obok jest dławik przetwornicy i być może ona szwankuje. Co do opalarki to nie grzałem intensywnie wiec nic zlutować się nie mogło. Gdyby były zimne luty powinien reagować na opukiwanie. Po demontażu płytki czeka mnie obserwacja pod silnie uzbrojonym okiem. Od jakiegoś czasu korci mnie kupić sobie mikroskop USB. Może polecacie jakić o korzystnym stosunku jakość cena?
  • Poziom 43  
    A to, żeby była jasność. ;)
    https://flattvparts.co.uk/lg-42le8800-led-dri...gc20002a-r-iop-42-inch-slave-led-driver-board
    Załącznik oczywiście na dole. ;)

Cytat:
    że obok jest dławik przetwornicy i być może ona szwankuje.

Może, może ... Na wszelki wypadek, dla ... leniwych, kolejny załącznik ;)

I jeszcze ...
    - trochę o zasilaczu w podobnym TV
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13145045#13145045
    - przykładowe serwisówki LD03E
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9889387#9889387
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9255945#9255945
    - instrukcja serwisowania (training manual) b. podobnych
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12985396#12985396
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13013852#13013852
  • Poziom 33  
    Darku, a dlaczego nie sprawdzisz co się dzieje z załączeniem inwertera przez AV board, co z regulacją jasności. Tam na ostatniej stronie tego 'interconnect diagram' w załączniku od mirexa, jest podane jak radzić sobie w przypadku gdy część ekranu jest 'prześwietlona' W tym odbiorniku podświetlenie jest bardzo złożone, ostatecznie można uruchomić go bez płyty main z samym podświetleniem i zobaczyć czy to wina któregoś z inwerterów czy zasilacza, a inwertery można ponoć uruchamiać osobno, itp, itd.
  • Poziom 32  
    Tv testowałem dwa dni i żadnych negatywnych objawów nie obserwowałem. Prześwietlenie rzeczywiście sugerowałoby, że coś ze sterowaniem LED-ów było nie tak zwłaszcza, że po "badaniach" :D jednego sterownika ruszył. A podświetlenie rzeczywiście musi być złożone skoro zastosowano aż dwie płytki driverów. Na razie skręciłem i potestuję w takim stanie, wymuszając różne tryby/moce podświetlenia.

Dodano po 22 [minuty]:

Podświetlenie było na 75. Zwiększyłem na 100. Jasność reguluje O.K. Nawet za bardzo . Prawidłowa jest na 55 na 100 mocno za jasny. Naturalnie jak zredukuję podświetlenie trzeba jasności dołożyć bo za ciemny. ...testuję...
    Comment: poprawiłem "ogonki" i interpunkcję. Już o tym kiedyś pisałem i teraz wiem na czym polega dysleksja. Pisząc ręcznie błędów nie popełniam . Na klawiaturze niestety tak, bo nie ma sprzężenia. Tzn piszę widzę. Jak piszę na klawiaturze nie patrzę na ekran tylko na klawiaturę. Ręcznie jest inaczej, stąd problem :wink: