Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Inwertorowa CT518 -pali się:dławik ,dioda i rezystor na płytce mod. PCB

PCTV 23 Maj 2015 10:43 6159 2
 • #1
  PCTV
  Poziom 13  
  W temacie.. spawarka inwertorowa -plasmowa CT518 . Na płytce PCB-BYXX 1613814 A znajduje się transformator typ : EER43X15 .Jedno z uzwojeń zabezpieczone jest diodami D1-D4 typu RP1H ..2000 V/01A dławika i rezystora 5 watowego 1KΩ. Z chwilą załączenia spawarki na pozycji -cięcie plasmą, jedna z diod ulega przebiciu ,a rezystor 1KΩ ,spaleniu ....i dzieje się tak zawsze ,kiedy przełącza się urządzenie z spawania MMA na plasme. Może ktoś spotkał się z tym typem usterki. Brakuje mi pełnego schematu sterowania spawarki. Zamieszczam schemat część modułu i foto płyty z uszkodzonymi częściami.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  slavojar
  Poziom 11  
  Witam
  W przypadku spawarek inwerterowych, koniecznym jest sprawdzić transformator HF.
  Do przeprowadzenia testu potrzebny będzie mostek RLC lub generator ewentualnie transformator separujący 230V/24V i żarówka 24V ok 20W.
  Pomiar mostkiem RLC
  Należy w pierwszej kolejności zmierzyć indukcyjności uzwojeń: 1 x pierwotne wskazanie ok 1mH, 4 uzwojenia wtórne wskazanie ok 125uH (mikro Henrów), dla każdego z 4 uzwojeń osobno, względem odczep środkowego.
  W przypadku odczytania innych wyników z pomiaru L (indukcyjności), ustawiamy na generatorze przebieg sinusoidalny i częstotliwość w przedziale możliwości przeprowadzenia pomiaru napięcia zmiennego i dopuszczalnego zakresu dla TRURMS posiadanego miernika z funkcją U AC. Zakładam że jest dopuszczalny zakres zatem ustawmy 10kHz. Napięcie testujące na wyjściu z generatora Upp~10V.
  Podłączamy się do uzwojenia pierwotnego i mierzymy na stornie wtórnej napięcie AC. Powinno dać się uzyskać 8 krotnie mniejsze napięcie ~1,25V. Co by świadczyło że transformator jest dobry lub jeśli nie znaczy że trzeba wymienić transformator.
  Gdybyśmy nie posiadali generatora możemy skorzystać z dowolnego transformatora bezpieczeństwa 230V/24V. W tedy możemy podłączyć się przez żarówkę szeregowo z wyjściem transformatora 24V i podobnie z uzwojeniem pierwotnym transformatora HF. Tym razem mierzymy spadek napięcia na przewodach uzwojenia transformatora HF i dzielimy je przez 8.
  Wynik daje odpowiedź co do stanu transformatora.
  Mierząc prąd w tym układzie możemy policzyć indukcyjność z reaktancji XL.
  XL=U/I,
  XL=2Pi f L, co w rezultacie
  L=XL/2PIf w Henrach.

  Gdzie:
  XL reaktancja indukcyjności [Ohm]
  U napięcie na zaciska HF w [V]
  I prąd w układzie w [A]
  Pi=3,14149
  f w sieci 50 [Hz]
  L=? [H] wynik obliczeń.
  Pomiar powtórzyć, dla uzwojeń wtórnych 1z4.
  Wyniki porównać czy spełniają warunek 1/8.

  Transformatory HF to podzespoły technologicznie zaawansowane choć na pozór wydają się być tylko zwojem drutu nawojowego na karkasie. W przypadku plazmy musi zostać wygenerowane wyższe napięcie na wyjściu transformatora co może się przekładać na uzasadniony problem z nim samym.
  Transformator może dostawać przebicia z pierwotnego Upp>300V, lub transformator wchodzić w ferro-rezonans.
  Dla ferro-rezonansu są to warunki brzegowe i nie są rozpatrywane w konstrukcjach spawarek.
  Problem z f.r. załatwia się wprowadzaniem dodatkowej pojemności by unikać wzbudzeniu z f podstawową na jaką jest skonstruowany transformator w spawarce.

  Pozdrawiam
  Sławomir
 • #3
  PCTV
  Poziom 13  
  Dzięki za zainteresowanie tematem. Nie brałem pod uwagę pojęcia wzbudzenia układu,który może przecież wystąpić w układzie. Wszelkie pomiary Tr. będą przeprowadzone w/g instrukcji, no i info. o wynikach zamieszcze w temacie.