Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układy pneumatyczne - schematy działania

Tukzar 23 Maj 2015 11:41 9924 0
    Tukzar
    Poziom 6  
    Witam wszystkich bardzo serdecznie,

prosiłbym o pomoc w sprawie "rozkminienia" poniższych schematów pneumatycznych. Próbowałem sam opracować ale nie wiem czy dobrze to zrobiłem. W jednym schemacie nie wiem od której strony to "ugryźć". W sensie
    gdzie jest początek układu i jak się go uruchamia. Do czego mogą być zastosowane te 3 modele układów pneumatycznych? Czy to są fragmenty jakiś konkretnych urządzeń?

Schemat 1. TP101\A_5_09.ct

OPIS ELEMENTÓW:
    1A - siłownik pneumatyczny dwustronnego działania z jednostronnym tłoczyskiem,
    1S2 - siłownik pneumatyczny jednostronnego działania, pchający ze sprężyną zwrotną,
    1V2 - rozdzielacz sterujący kierunkiem przepływu 5/2 (pięciodrogowy/dwupołożeniowy), sterowany pneumatycznie z powrotem sprężynowym,
    1V1 - zawór podwójnego sygnału,
    1S1 - zawór sterujący kierunkiem przepływu 3/2 (trzydrogowy/dwupołożeniowy), normalnie zamknięty, lewe położenie sterowane przyciskiem wciskanym, prawe sprężyną,
    1S2 - zawór sterujący kierunkiem przepływu 3/2 (trzydrogowy/dwupołożeniowy), normalnie otwarty, lewe położenie sterowane rolką, prawe sprężyną,
    0S - zawór kierunkowy 3/2 (trzydrogowy/dwupołożeniowy) normalnie otwarty, obustronnie sterowany ręcznie,
    0Z - zespół przygotowania sprężonego powietrza,

ZASADA DZIAŁANIA:
    Źródło zasilania pneumatycznego połączone jest z zespołem przygotowania sprężonego powietrza OZ, zasilającym zawór ręcznie sterujący kierunkiem przepływu OS. Zawór kierunkowy OS normalnie otwarty, umożliwia przepływ czynnika roboczego do zaworu normalnie zamkniętego 1S1, zaworu normalnie otwartego 1S2 i rozdzielacza sygnału 1V2 normalnie otwartego, utrzymującego siłownik w pozycji zamkniętej. Po uruchomieniu zaworu 1S1 za pomocą przycisku następuje podanie ciśnienia do zaworu podwójnego sygnału 1V1. Sygnał ciśnieniowy podłączony do zaworu 1S2 również dociera do bramki 1V1, co powoduje podanie go do rozdzielacza 1V2 i przestawia go w pozycje prawą. Następuje wysuniecie się tłoka siłownika pneumatycznego 1A dwustronnego działania. Wysuniecie tłoka siłownika 1A powoduje zamkniecie zaworu 0S i przestawienie sie zaworu 1S2 w położenie lewe. Po zamknięciu zaworu 1S2 następuje chwilowe wysuniecie się tłoka siłownika 1S2 i powrót za pomocą sprężyny do pozycji początkowej.

Schemat 2. Dida_120.ct

OPIS ELEMENTÓW:
    1A1, 2A1 - siłownik pneumatyczny dwustronnego działania z nastawnym obustronnie amortyzowaniem (hamowaniem w skrajnych położeniach), sterowany elektromagnesem,
    1B1, 2B1 - zawór sterujący kierunkiem przepływu 3/2 (trzydrogowy/dwupołożeniowy), normalnie otwarty, lewe położenie sterowane rolką, prawe sprężyną,
    1B2, 2B2 - zawór sterujący kierunkiem przepływu 3/2 (trzydrogowy/dwupołożeniowy), normalnie zamknięty, lewe położenie sterowane rolką, prawe sprężyną,
    1S1 - zawór kierunkowy 3/2 (trzydrogowy/dwupołożeniowy) normalnie zamknięty, sterowany ręcznie z powrotem za pomocą sprężyny,
    1V1, 1V2, 2V1 - rozdzielacz sterujący kierunkiem przepływu 5/2 (pięciodrogowy/dwupołożeniowy), obustronnie sterowany ręcznie lub pneumatycznie,

ZASADA DZIAŁANIA:
    START - nie wiem od czego tu zacząć.

Schemat 3. B_5_22.ct

OPIS ELEMENTÓW:
    1A - siłownik pneumatyczny dwustronnego działania z jednostronnym tłoczyskiem,
    1V3 - rozdzielacz sterujący kierunkiem przepływu 5/2 (pięciodrogowy/dwupołożeniowy), obustronnie sterowany pneumatycznie,
    1V1 - zawór sekwencyjny wyłączający z opóźnieniem czasowym,
    1V2 - zawór sekwencyjny włączający z opóźnieniem czasowym,
    1S1 - zawór sterujący kierunkiem przepływu 3/2 (trzydrogowy/dwupołożeniowy), normalnie zamknięty, lewe położenie sterowane przyciskiem wciskanym, prawe sprężyną,
    1S2 - zawór sterujący kierunkiem przepływu 3/2 (trzydrogowy/dwupołożeniowy), normalnie zamknięty, lewe położenie sterowane rolką, prawe sprężyną,

ZASADA DZIAŁANIA:
    Zawór 1S1 sterujący kierunkiem przepływu czynnika roboczego, normalnie zamknięty, połączony jest ze źródłem zasilania pneumatycznego [1].Uruchomienie zaworu 1S1 za pomocą przycisku powoduje podanie ciśnienia na zawór sekwencyjny wyłączający z opóźnieniem czasowym 1V1, który jest normalnie otwarty. Zawór sekwencyjny 1V1 wyposażony jest w element zapobiegający cofaniu się powietrza do instalacji i akumulator pneumatyczny. Po napełnieniu akumulatora powietrza, następuje zamkniecie zaworu sekwencyjnego 1V1 i podanie ciśnienia na rozdzielacz pięciodrogowy sygnału 1V3 powodując jego przestawienie się w położenie prawe. Następuje przepływ czynnika ze źródła zasilania [2] do siłownika pneumatycznego dwustronnego działania 1A powodujący wysunięcie się tłoczyska. Wysunięcie tłoka siłownika 1A powoduje zadziałanie na zawór sterowania rolką 1S2 i przestawienie go w pozycję otwartą. Następuje podanie ciśnienia ze źródła zasilania [3] na zawór sekwencyjny 1V2 włączający z opóźnieniem czasowym, w którym po napełnieniu akumulatora powietrza następuje jego otwarcie. Powoduje to przepływ czynnika roboczego do rozdzielacza 1V3, który przestawia się w pozycję lewą, wywołując reakcje siłownika 1A, polegającą na wsunięciu sie tłoka z powrotem do środka.