Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Unitra pomoc w identyfikacji zestawu.

KamiJas 23 Maj 2015 13:58 792 9
  • #1 23 Maj 2015 13:58
    KamiJas
    Poziom 13  

Ave!
    Interesuje mnie co to za model kolumienek Unitry, bo tabliczek znamionowych nie ma tj jest jedna w strzępach. Głośniki w środku to GDS 20/10.

Kolumny Unitra pomoc w identyfikacji zestawu. Kolumny Unitra pomoc w identyfikacji zestawu. Kolumny Unitra pomoc w identyfikacji zestawu. Kolumny Unitra pomoc w identyfikacji zestawu. Kolumny Unitra pomoc w identyfikacji zestawu.

0 9
  • Pomocny post
    #2 23 Maj 2015 14:22
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Są to Zg10c.

1
  • Pomocny post
    #4 23 Maj 2015 18:24
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

398216 Usunięty napisał:
    . w każdym razie ja tam "c" nie widzę...
    Fakt, mój błąd. Z rozpędu napisałem to C.

1
  • #5 23 Maj 2015 18:57
    wkj
    Poziom 35  

telecaster1951 napisał:
    398216 Usunięty napisał:
    . w każdym razie ja tam "c" nie widzę...
    Fakt, mój błąd. Z rozpędu napisałem to C.

Znikomy błąd.

Co nie wyklucza ze to kolumny "compact" klasy popularnej.

0
  • #6 23 Maj 2015 19:30
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wkj napisał:
    nie wyklucza ze to kolumny "compact" klasy popularnej.

Tu będę polemizował...
    Za określenie "compact" uważa się kolumny specjalnie do takiej pracy stworzone - a więc budowane na głośnikach na miękkim zawieszeniu, i przystosowane do pracy w małych, zamkniętych (szczelnych) obudowach. Akurat w wypadku tej wersji ZG10/2 ani to małe, ani dostosowane do takiego (GD12/8) głośnika. W tym konkretnym wypadku jako pierwsze powstały kolumny z głośnikiem dynamicznym GDS 20/10, a dopiero później (chyba ze względu na zaprzestanie produkcji tych głośników - nie wiem) wersja z głośnikiem GD 12/8 - co prawda na miękkim zawieszeniu i raczej można by go traktować jako właśnie "compactowy" (do obudów zamkniętych - zresztą miałem swego czasu małe firmowe (symbolu nie pamiętam, chyba ZG8c?) - dużo mniejsze od tych ZG10 kolumny na takich (12/8) głośnikach miło je wspominam...), ale oznaczenie na kolumnie (i sama obudowa) zostały już takie jakie były. Z tego co kojarzę były one (ZG 10) preferowane jako kolumny do Amatora, i (chyba) DUET'a. A te nie wymagały ani zbyt wielkich mocy, ani zbyt wygórowanych parametrów...

0
  • #7 23 Maj 2015 23:17
    DjMapet
    Poziom 43  

Zgadza się, są to ZG-10. Dostałem je do kompletu z pierwszym zakupionym Amatorem (1977/78r?), jednak brzmiały niezbyt ciekawie. Praktycznie przetwarzały tylko środek pasma. Jak tylko nadarzyła się okazja, kupiłem ZG-20/8, pierwszy model, z niezdejmowalną maskownicą, z przykręconą na sześć wkrętów, tylną ścianką. To już był wypas, jak na tamte czasy :-).
    Krótki czas, jedna kolumna służyła mi do ćwiczeń na basie (nawet nieźle to brzmiało) w domu, pod MV-ką, następnie sprzedałem je z niezłym zyskiem :-).

Pozdrawiam.

0
  • #8 24 Maj 2015 07:07
    wkj
    Poziom 35  

398216 Usunięty napisał:

Tu będę polemizował...

Chodzi mi o rodzaj obudowy. Bas refleks raczej to nie jest, membrany biernej też nie widać i filtra akustycznego z tego nie zrobisz.

DjMapet napisał:
    Zgadza się, są to ZG-10. Dostałem je do kompletu z pierwszym zakupionym Amatorem (1977/78r?)...
    U mnie taki komplet pojawił się z OR DUET DSP 301

0
  • #9 24 Maj 2015 08:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wkj napisał:
    Chodzi mi o rodzaj obudowy.
    No właśnie w poście z którego ten fragment wyjaśniłem, czemu uważam,że do klasycznej obudowy compact im daleko.
    Owszem - jest to obudowa zamknięta, ale na tym koniec podobieństw; dla GDS 20/10 za mała (stąd też i za mało basu, a dla GD12/8 za duża. Ot - takie niewiadomoco.
    O ile te z GD12/8 (zwłaszcza z AMATOREM lub DUETEM które miał ok. połowę mocy GD) to jeszcze miały prawo grać, to w wersji pierwotnej (Z GDS) brakowało nawet średniego basu (t.zw. "kick bas"), a i góra była mocno upośledzona.

0
  • #10 07 Cze 2015 15:22
    KamiJas
    Poziom 13  

Dziękuje znawcom za udzielone odpowiedzi, kolumny mają popalone cewki są na sprzedaż szczegóły na PW

0