Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Simson s51 - Ładowanie telefonu podczas jazdy

23 May 2015 17:09 3075 11
  • Level 9  
    Witam. Posiadam Simsona z instalacją 6v i chcę mieć możliwość ładowania telefonu z jego akumulatora. Chciałbym, aby prąd ładowania wynosił 1A, a napięcie standardowo 5v. Jak wiadomo napięcie na aku 6v praktycznie nigdy nie ma dokładnie takiej wartości. Jak można ograniczyć napięcie do 5V i maksymalny prąd do 1A? Czy nada się przetwornica step-down, a może wystarczy stabilizator liniowy (np. LM7805)?
  • Level 1  
  • Level 9  
    A jak wtedy będzie z natężeniem prądu za stabilizatorem?
  • Moderator of Cars
    Znajdź kogoś z oscyloskopem, i zobacz jaki "śmietnik" z zakłóceniami masz na akumulatorze.

Osobiście bałbym się cokolwiek podłączać pod tego typu instalacje, a na pewno nie porządny telefon, na prawdę.
  • Level 9  
    Dziękuję za poradę. Chyba już lepiej zaopatrzyć się w jakiś powerbank.
    Zastanawia mnie jeszcze tylko fakt, że popularne ładowarki samochodowe również pobierają prąd z akumulatora i są z powodzeniem wykorzystywane przez kierowców. Czyżby chodziło o różnice w instalacji elektrycznej samochodu, a zabytkowego motoroweru?
  • Moderator of Cars
    Jak dobrze pamiętam, masz zapłon iskrowy, na przerywaczu, a ładowanie jest z jednej cewki przez tranzystor w przerywaczu kierunkowskazów?
  • Level 1  
  • Level 9  
    Zapłon mam platynkowy. Z akumulatora są zasilane kierunkowskazy, podświetlenie licznika, z przodu postojówka i z tyłu pozycyjny, ale chyba najlepiej będzie jak załączę schemat.
    Simson s51 - Ładowanie telefonu podczas jazdy
    W sumie to nie musi być 1A, może być nawet 500mA, ale nie więcej niż 1A, żeby nie skracać żywotności baterii w telefonie. Bo właśnie zastanawiam się nad czymś takim: Jeżeli stabilizator ma maksymalny prąd np. 1A to znaczy, że będzie ograniczał natężenie do 1A czy po przekroczeniu 1A przez odbiornik, stabilizator zacznie się grzać?
  • Level 1  
  • Level 9  
    Trochę źle sformułowałem pytanie. O zwiększaniu się temperatury stabilizatora wraz ze wzrostem prądu przez niego przepływającego zdawałem sobie sprawę, tylko nie wiedziałem czy zabezpieczenie polega na ograniczeniu prądu czy tak jak kolega powiedział na spadku napięcia.
    Co do amperów to pewnie 0,5A wystarczyłoby do naładowania telefonu w trasie. Ładowarka sieciowa ma co prawda 1A, ale nie ma co przesadzać.
    W takim razie chyba wybiorę jakąś przetwornice 5V, bo widzę, że nie jest to duży wydatek.
  • Level 1  
  • Level 9  
    Dzięki. W wolnym czasie się tym zajmę. Jeśli nikt nie ma już nic do dodania to temat do zamknięcia.