Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z odbiorem MUX-3 - nadajnik Chorągwica

papse 23 Maj 2015 17:15 2823 25
  • #1 23 Maj 2015 17:15
    papse
    Poziom 9  

Witam kolegów,
    mam problem jak w temacie, MUX-1 i MUX-2 odbieram stabilnie na maksymalnych wskazaniach siły i jakości sygnału, natomiast MUX-3 (k.50 - 706MHz) na granicy oglądalności sygnał waha się między 40-60%. Całość odbieram na antenie siatkowej z symetryzatorem 1-69, wcześniej zamontowany był wzmacniacz ale przesterowywał sygnał z Chorągwicy (do nadajnika mam 25km) i musiałem odbierać Rabkę i Bielsko.
    I tutaj rodzi się pytanie, czy rzeźba terenu może mieć aż taki wpływ na wyższe częstotliwości?

Jak widać na przedpolu mam czubek góry :(
    Czy zmiana anteny na dobrą Yagi pomoże w stabilnym odbiorze k. 50?
    Jeśli tak to który model?

pzdr
    Czy antena pasywna również może przesterować sygnał?
    Może wina leży po stronie nadajnika LTE?

0 25
  • #2 23 Maj 2015 22:57
    bogi
    Poziom 28  

Nim zainwestujesz spróbuj obrócić antenę bokiem do nadajnika. Napewno spadną sygnały pozostałych muxów. Możesz włączyć jakiś spliter w instalację (jeśli masz) wprowadzi parę dB tłumienia sygnału.

1
  • #3 23 Maj 2015 23:12
    irekr
    Moderator

Możesz podać dokłądniejszą lokalizacje, pobliskie skrzyżowanie ulic czy pozycję geograficzną?

1
  • #4 24 Maj 2015 10:38
    papse
    Poziom 9  

bogi - próbowałem kręcić anteną na wszystkie strony, nawet przeprowadziłem eksperyment poruszany w jednym z wątków i zdemontowałem direktory a później również ekran. Niestety było tylko gorzej. :cry:

irekr - Balice ul. Medweckiego, tuż przy lotnisku.

0
  • #5 24 Maj 2015 23:06
    bogi
    Poziom 28  

W niektórych miejscach potrzeba anteny kierunkowej. Koło Ciebie pracuje trochę sprzętu lotniskowego i nie tylko.

A czy odbierasz kielecki mux 3 na 47 kanale?

0
  • #6 25 Maj 2015 09:39
    papse
    Poziom 9  

Nie odbieram nic na k. 47, same zera.

0
  • #7 25 Maj 2015 10:02
    [QQQ]
    Poziom 17  

Spróbuj ustawić na Katowice ( kilkukrotnie robiąc instalację na Woli Justowskiej nie dało się nijak ustawić sensownie sygnału z Chorągwicy natomiast z Katowic odbiór był poprawny i stabilny - antena YAGI + wzmacniacz ) na początek możesz spróbować z siatką + wzmacniacz i sprawdzić czy wogóle jest nadzieja i czy warto inwestować w kierunkową. Sprawdzałem kiedyś instalacje w Balicach chyba na ulicy Spokojnej ( budynek i zbiorcza ) - instalacja zrobiona przyzwoicie na analogu chodziła OK ale po przejściu na cyfrowy sygnał był do niczego mimo całkiem sensownej topografi ( więc to chyba głównie wina urządzeń pracujących na lotnisku ).

0
  • #8 26 Maj 2015 17:13
    papse
    Poziom 9  

[QQQ] - Jak tylko przestanie padać spróbuję tak zrobić, teraz na dachu mam trochę ślisko :not:

Ponawiam pytanie: czy antena pasywna również może przesterować sygnał?
    Jeśli kupowałbym Yagi 19-tkę, czy jest prawdopodobientwo przesterowania sygnału a np. 11-ka lub 16-ka teoretycznie będzie OK?

0
  • #9 26 Maj 2015 17:51
    irekr
    Moderator

Analizowałem dokładnie wszystkie relacje i faktycznie trudno będzie dawać gotowe recepty.
    Na pewno na k.47 niczego nie odbierzesz, bo na k.46 w Krakowie działa MUX4.

Co najmniej dziwne jest to, ze masz stosunkowo słabe sygnały na MUX1/2. Tą góra (jeden z krakowskich Kopców) ma/może mieć wpływ na sygnał, ale nie aż taki. Z MUX3 mogą być problemy z uwagi na obecność na trasie sygnału nadajnika doświetlającego na Krzemionkach. Opóźnienie Krzemionek wgl. Chorągwicy jest ustawione na 50 mikrosekund i może mieć wpływ na jakość sygnału ale nie na siłę.

Czy jesteś absolutnie pewny, że wszystkie elementy instalacji są na pewno sprawne i czy nie jest zrobiony jakiś prosty błąd? Czy masz możliwość przeniesienia anteny nieco w lewo lub w prawo, by się przekonać, że nie jesteś w jakiejś "lokalnej dziurze" i czasami niewielkie przemieszczenie anteny może dać zdumiewające efekty.
    Urządzeń lotniskowych można się obawiać, ale jeżeli antena jest pasywna i nie ma szerokopasmowych wzmacniaczy, to prawdopodobieństwo wpływu tych urządzeń nie jest aż tak duże.
    Antena pasywna może dać za silny sygnał i dlatego warto zawsze mieć w takich sytuacjach tłumik regulowany. Jednak w twoim przypadku jest to mało prawdopodobne.
    Gdybyś mieszkał bliżej, to chętnie bym pomógł z czysto inżynierskiej ciekawości. W końcu nawet na starość trzeba się czegoś nowego nauczyć.

0
  • #10 26 Maj 2015 19:10
    papse
    Poziom 9  

papse napisał:
    MUX-1 i MUX-2 odbieram stabilnie na maksymalnych wskazaniach siły i jakości sygnału,
    natomiast MUX-3 (k.50 - 706MHz) na granicy oglądalności sygnał waha się między 40-60%.

Z MUX-1 i 2 nie mam problemów

irekr napisał:
    Czy masz możliwość przeniesienia anteny nieco w lewo lub w prawo, by się przekonać, że nie jesteś w jakiejś "lokalnej dziurze" i czasami niewielkie przemieszczenie anteny może dać zdumiewające efekty.

Tak mam spore pole do popisu tylko brakuje czasu, no i teraz mam ślisko na dachu. Ale na pewno zrobię tak jak napisałeś :D

0
  • #11 26 Maj 2015 21:05
    bogi
    Poziom 28  

Na stoisku Dipola na giełdzie można było zakupić antenę z możliwością zwrotu, ale nie wiem czy nadal to możliwe.

0
  • #12 26 Maj 2015 21:34
    papse
    Poziom 9  

Dawno nie byłem na giełdzie, mają jeszcze to stoisko?

1
  • #13 26 Maj 2015 21:43
    _kli_
    Poziom 32  

Tak - mają. Albo sklep na Ciepłowniczej.

0
  • #14 26 Maj 2015 22:05
    bogi
    Poziom 28  

W sklepie na Ciepłowniczej na pewno nie ma zwrotów sprzętu.

0
  • Pomocny post
    #15 26 Maj 2015 23:14
    [QQQ]
    Poziom 17  

Jest jeszcze Antellux na Wadowickiej ( dawna giełda RTV ) i ich filia na Rydlówce u nich masz szans ę na zwrot ( warto wcześniej zadzwonić ). Wg mnie to albo lokalna dziura ( połazić po dachu i poszukac sygnału ) albo jednak lotnisko. Co ciekawe kawałek dalej Aleksandrowice ( robiłem tam zbiorczą dla całego bloku i kilka indywidualnych ) bez żadnych problemów , z drugiej strony sam mam na działce ( ul przemysłowa trochę w dołku ) siatkę połówkę+wzm i też chodzi bez problemów. Jeśli możesz zapytaj najbliższego sąsiada czy tez ma problemy czy tylko u Ciebie.

papse napisał:
    Ponawiam pytanie: czy antena pasywna również może przesterować sygnał?

Robię to w Krakowie od ponad 20 lat i jeszcze mi się nie zdarzyło.

Od wejścia DVBT montuję takie

https://www.google.pl/search?q=antena+dvb+t+o...vb-t-czestochowa-i4321586498.html%3B400%3B300

- i jak ma działać to działa a jak nie to inne tez z reguły nie pomagają. ( długa 1000 jeśli potrzebny jest wzmacniacz - jest wbudowany a krótka w 90% pozostałych przypadków )

1
  • #16 27 Maj 2015 18:19
    papse
    Poziom 9  

Dzięki [QQQ] - pytałem sąsiadów (chociaż wielu ich nie mam) tylko jeden ma słabszy MUX-3, ale nie tak jak ja. Zaczynam podejrzewać antenę, wprawdzie ma 4 lata ale jest masakrycznie skorodowana, jakby miała co najmniej 20 :wink:

0
  • #17 14 Cze 2015 19:52
    papse
    Poziom 9  

Witam po przerwie,
    zdecydowałem się na wymianę anteny, moimi typami były:
    - Dipol 16/21-60
    - Dipol 19/21-60
    - Log/21-60
    Po wizycie w Dipolu dałem namówić się na Dipol 17/21-60 Tri Digit , i krótko mówiąc jestem tą anteną rozczarowany „weź pan tą, jest lepsza, ma większy zysk” – mówił sprzedawca. Ale okazała się bardziej problematyczna od starej siatki, bardzo delikatna (ułamałem plastikowy zatrzask od mocowania ekranu – notabene ekran wykonany z drutu malowanego na czarno, któremu nie wróżę zbytniej trwałości ) i zachowywała się tak jakby miała mniejszy zysk od siatkowej i to sporo.
    Antena z symetryzatorem nie była w stanie dorównać siatkowej poziomowi odbieranych sygnałów, no może minimalnie poza jakością. Wypróbowałem wszystkie możliwe miejsca na dachu do montażu anteny, wszystkie dostępne nadajniki. Koniec końców, musiałem wymienić symetryzator na wzmacniacz (a tego chciałem uniknąć), jedynym kierunkiem który umożliwia mi stabilny silny sygnał jest Rabka. Jest to tym dziwniejsze, że czy to ze wzmacniaczem czy bez, nie mogę odebrać stabilnego sygnału z mocnych nadajników (100kW z 26km, 50,63 i 100kW z 49km) ale bez problemu obieram 10-cio kilowatowy nadajnik z 50km. Dziwne, prawda?

Dipol direktory swoich anten projektuje z takich pół rurek, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale mój kolega mieszkający na Mydlnikach ma kierunkową Yagi 15-to elementową z symetryzatorem, dokładnie taką jak na zdjęciu:

Direktory pełne zaślepione, całość wygląda bardzo solidnie i sprawuje się znakomicie wszystkie MUX-y z Chorągwicy odbiera z siłą 87 i jakością 90, poziomy nawet nie chcą drgnąć. Może trzeba było kupić taką samą …
    pzdr
    S.

0
  • #18 14 Cze 2015 20:28
    Darek.S
    Poziom 31  

Witam. Nie tak dawno robiłem serwis instalacji przy ul. Amazonek. Też był problem z mux3 a winowajcą okazał się przekaźnik wifi na sąsiednim domu. Pomogło przestawienie anteny na Luboń ( kanały 34 36 i 43). Mam do Ciebie rzut beretem mogę pomóc.

Dodano po 17 [minuty]:

A antena to też "krokodyl" i chyba założyłem wzmacniacz ale na 100% nie pamiętam.

0
  • #19 14 Cze 2015 20:32
    _kli_
    Poziom 32  

papse napisał:

Dipol direktory swoich anten projektuje z takich pół rurek, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale mój kolega mieszkający na Mydlnikach ma kierunkową Yagi 15-to elementową z symetryzatorem
    Direktory pełne zaślepione, całość wygląda bardzo solidnie i sprawuje się znakomicie wszystkie MUX-y z Chorągwicy odbiera z siłą 87 i jakością 90, poziomy nawet nie chcą drgnąć. Może trzeba było kupić taką samą …

Jedna z wersji Dipol 19/21-60 jest właśnie tak wykonana, a także anteny firmy Magura.
    Porównywałem swego czasu parametry odbioru na Mini Tridigit i Dipol 19/21-60 na k.23,25,45,50. Pomiary na tej drugiej wypadły trochę lepiej. Wg charakterystyk powinno być odwrotnie.

0
  • #20 14 Cze 2015 21:00
    Darek.S
    Poziom 31  

_kli_ napisał:
    Pomiary na tej drugiej wypadły trochę lepiej. Wg charakterystyk powinno być odwrotnie.

też kiedyś badałem krokodyla dipola i nie byłem zachwycony. A 19-tki Dipol produkuje na rurkach i łupkach. Te ostatnie parę zł tańsze zatem wolę solidniejsze na rurkach.

0
  • #21 14 Cze 2015 21:13
    _kli_
    Poziom 32  

Ta na rurkach ma lepszą charakterystykę od tej na blaszkach -> Link

1
  • #22 15 Cze 2015 20:38
    papse
    Poziom 9  

Darek.S napisał:
    Pomogło przestawienie anteny na Luboń ( kanały 34 36 i 43). Mam do Ciebie rzut beretem mogę pomóc.

Darek.S dzięki za propozycję ale raczej już zostawię jak jest, właśnie na Rabkę mam teraz ustawione i testuję od czwartku, na razie bez uwag. Dzisiaj rano podczas ulewy minimalnie chwilami pikselowało, a tak to wcale. Wprawdzie chciałem mieć antenę pasywną, ale najwidoczniej nie można mieć wszystkiego :wink:

_kli_ napisał:
    Pomiary na tej drugiej wypadły trochę lepiej. Wg charakterystyk powinno być odwrotnie.

Też mnie to zdziwiło.

Darek.S napisał:
    A 19-tki Dipol produkuje na rurkach i łupkach. Te ostatnie parę zł tańsze zatem wolę solidniejsze na rurkach.

Kurcze przegapiłem, że mają inną wersję 19-ki :cry:

_kli_ napisał:
    Ta na rurkach ma lepszą charakterystykę od tej na blaszkach

Czyli coś w tym jest, odnośnie poprzednich dywagacji na temat mojego TriDigit-a i kolegi 15-ki.

pzdr

0
  • #23 15 Cze 2015 21:21
    Darek.S
    Poziom 31  

Darek.S napisał:

A antena to też "krokodyl" i chyba założyłem wzmacniacz ale na 100% nie pamiętam.

Ten wzmacniacz to założyłem na 99%. Oryginalnie antena była pasywna (krokodyl Opticum), ale widać Rabka w tej konfiguracji musiała kuleć stąd wzmacniacz ( akurat miałem oryginalny). Niestety jak już w innym poście napisałem bez pomiaru takich parametrów jak Mer BER i Poziom ( i to w tej kolejności) nie wyobrażam sobie już tej pracy. A Amazonek to niecały kilometr od Ciebie. Pozdrawiam.

0
  • #24 15 Cze 2015 21:33
    papse
    Poziom 9  

Darek.S napisał:
    A Amazonek to niecały kilometr od Ciebie. Pozdrawiam.

Wiem, po sąsiedzku :D
    pzdr

0
  • #25 15 Cze 2015 22:13
    Darek.S
    Poziom 31  

papse napisał:

Wiem, po sąsiedzku :D
    pzdr

Dlatego zaoferowałem pomoc. Jak bywasz nad jeziorkiem w Kryspinowie ( a poprawniej Cholerzynie/Budzyniu ) to powinieneś mnie kojarzyć a przynajmniej lokalizację). Ale teraz powinieneś poradzić sobie samodzielnie ( lub zaakceptować sporadyczne kratkowanie :|

0
  • #26 15 Mar 2016 17:11
    papse
    Poziom 9  

Problemu nie udało się rozwiązać do końca bez zmiany anteny.
    Na chwilę obecną poszedłem na kompromis - MUX 1 i MUX 2 odbieram z Chorągwicy na czysto, a MUX 3 pobieram z Rabki, też na czysto i jest OK :D

Dziękuję wszystkim, za zainteresowanie. :sm9:

0
  Szukaj w 5mln produktów