Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiele uszkodzeń w domu po uderzeniu pioruna

23 Maj 2015 18:15 6360 41
 • Poziom 2  
  Dzień dobry.
  Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o elektrykę.
  Kilka dni temu w mojej okolicy rozpętała się burza. Mocno padało i kilka razu zagrzmiało i błsnęło się. Przy jednym błysku w domu słychać było huk. Wywaliło bezpieczniki. Po ich włączeniu nic to nie pomogło, musiałam podejść do skrzynki na zewnątrz i uruchomić prąd. Okazało się, że nie działa tv, livebox i wieża- wszystko podpięte do jednego gniazdka. W drugim końcu domu nie działa rekuperator, odkurzacz centralny, domofon i sterownik do nawadniania.
  Pan z serwisu tv powiedział, że spięcie powstało na skutek uderzenia pioruna w antenę, ponoć widać jakieś ślady. I tym samym padły inne rzeczy podpięte do tego gniazdka. Skąd zatem zniszczenia w drugim końcu domu? Czy przyczyną mogła być wadliwie wykonana instalacja oświetlenia w ogrodzie? Dzień wcześniej montowano mi lampki i występowało zwarcie, wywalało korki przy włączeniu lamp. Panowie mieli przyjść i poprawić. Dodam, że wpięli się do lamp na elewacji domu, a po drugiej stronie ściany po burzy padł właśnie odkurzacz i rekuperator. Czy to mogło być przyczyną? Czy jest jakaś inna? Np. uderzenie pioruna nie w antenę lecz w słup?
  Dodam, że nie mamy piorunochronu, mieszkamy w lesie i nasz dom razem z anteną jest ponad dwukrotnie niższy od drzew bezpośrednio rosnących przy domu.
  Będę wdzięczna za podpowiedzi.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 24  
  Zolwik21 napisał:
  Pan z serwisu tv powiedział, że spięcie powstało na skutek uderzenia pioruna w antenę, ponoć widać jakieś ślady. I tym samym padły inne rzeczy podpięte do tego gniazdka. Skąd zatem zniszczenia w drugim końcu domu?


  To jak najbardziej możliwe i nie winił bym wcale instalatorów świateł.
  Mogło być tak:
  - piorun uderza w antenę. Ale wg mnie wystarczyło że uderzył dość blisko, np 10-20m od anteny i ta 'odebrała' sygnał. I raczej to obstawiam bo po bezpośrednim strzale w antenę TV miałby wyraźne ślady eksplozji a antena byłaby kompletnie zdemolowana.
  - prąd płynie kablem antenowym do TV
  - po czym dalej na instalację elektryczną... palą się urządzenia podłączone do tego samego gniazdka
  - ... ale prąd z pioruna płynie dalej instalacją elektryczną w domu do drugiego końca budynku (może to nawet jest zasilane z tej samej fazy) i uszkadza urządzenia
  - wybija bezpieczniki. Automatyczne bezpieczniki nie są za szybkie, mijają milisekundy zanim je wybije - piorun trwa ok 100 mikrosekund a więc setki-tysiące krócej jak czas zadziałania bezpiecznika domowego. A nawet gdyby zdążyły zadziałać, piorun sobie da radę przeskoczyć.
 • Poziom 27  
  Zjawisko burzy jest dość skomplikowanym. Na początku muszę Cię rozczarować-nie ma 100% zabezpieczenia przed skutkami uderzeń piorunów.
  Zolwik21 napisał:
  Skąd zatem zniszenia w drugim końcu domu?

  Prąd jest zjawiskiem polegającym na przepływie ładunku z punktu A do punktu B. W tym przypadku przepływał od chmur do ziemi. Po drodze napotyka na różne przedmioty. Jedne z nich ułatwiają jego przepływ inne utrudniają, w związku z tym niektórymi przepływa chętniej. Mowa tutaj o przewodnikach. W przypadku ograniczonej przestrzeni jaką jest dom również należy wyodrębnić punkt A i B. Są to "wejście" i "wyjście" pioruna z domu. W tym konkretnym przypadku akurat "wyjście" znalazło się po przeciwległej stronie budynku.
  Zolwik21 napisał:
  Czy przyczyną mogła być wadliwie wykonana instalacja oświetlenia w ogrodzie?
  Tak, mogła być, ale prawdopodobnie nie była. Jeśli wykonywali ją wykwalifikowani fachowcy nie ma obawy, "Pan Ziutek" mógł pewne rzeczy przeoczyć.
  Zolwik21 napisał:
  Czy to mogło być przyczyną?

  Prawdopodobne. W długim przewodzie mógł wyindukować się impuls energii elektrycznej, który uszkodził wrażliwy sprzęt.
  Zolwik21 napisał:
  Dodsm, że nie mamy piorunochronu, mieszkamy w lesie i nasz dom razem z anteną jest ponad dwukrotnie niższy od drzew bezpośrednio rosnących przy domu.

  Niestety niskie usytuowanie budynku nie stanowi żadnej gwarancji ochrony przed wyładowaniami i ich skutkami. Powtórzę, to bardzo skomplikowane zjawisko, potrafimy ocenić z pewnym prawdopodobieństwem jak unikać niebezpieczeństwa, brak jednak stuprocentowo pewnych zabezpieczeń.
 • Poziom 24  
  sq9cwd napisał:

  Niestety niskie usytuowanie budynku nie stanowi żadnej gwarancji ochrony przed wyładowaniami i ich skutkami. Powtórzę, to bardzo skomplikowane zjawisko, potrafimy ocenić z pewnym prawdopodobieństwem jak unikać niebezpieczeństwa, brak jednak stuprocentowo pewnych zabezpieczeń.


  Tu warto podkreślić że piorun może uderzyć tuż obok, a instalacja elektryczna może zadziałać jak antena - może owa instalacja do ogrodu... albo linia napowietrzna doprowadzająca prąd do domu. Albo prawidłowo wykonana instalacja elektryczna domu (wszak są to długie druty działające jak anteny).

  Kiedyś osobiście widziałem uderzenie piorunu a w tym samym momencie taniec iskier na linii napowietrznej obok - zadziałała jak antena i odebrała część energii. Przepięcia musiały być gigantyczne i cud że nam wtedy w domu nic się nie uszkodziło.
 • Moderator Elektrotechnika
  Zolwik21 napisał:
  Dodam, że nie mamy piorunochronu, mieszkamy w lesie

  Jeśli burze występują w tym rejonie często należy wezwać fachowców i wykonać instalację odgromową wraz z zabezpieczeniem instalacji elektrycznej. Nie szukać przyczyn, bo jedyne sensowne wytłumaczenie to brak ochrony domu. Tak jak tu już kolega pisał do końca szkód się nie zlikwiduje ale ograniczyć w dużym stopniu można. To i tak szczęście ze się chałupa nie wypaliła, bo i tak bywa.
 • Poziom 28  
  Wiele lat temu piorun strzelił w słupa linie do mnie i sąsiada podobnej długości, ja słuchałem radia uszkodził się bezpiecznik u sąsiada wykręcone bezpieczniki znalazłem w dwóch kątach, rurki (dom drewniany) oderwane od ścian.
 • Poziom 1  
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedzi.
  Czy radzicie zainstalować piorunochron? Kilka lat temu jak budowaliśmy dom zarówno inspektor budowlany, kierownik budowy i elektryk zgodnie twierdzili, że nie musimy mieć piorunochronu, nie pamiętam dlaczego. A, że my się na tym nie znamy uznaliśmy, że oni wiedzą lepiej. Ale może to był błąd? Piorunochron by tutaj coś dał? Czy to było takie wyładowanie, że nic by nas nie uratowało? I czy wyłączenie korków i odpięcie anten i kabli telefonicznych w przypadku burzu uchroni sprzęty?
 • Specjalista elektryk
  Zolwik21 napisał:
  Czy radzicie zainstalować piorunochron?
  Na to pytanie jest w stanie odpowiedzieć projektant elektryk. Przeanalizuje on ryzyko, określi ryzyko tolerowane i podejmie decyzję, czy należy zaprojektować i wykonać instalację odgromową.

  Poza tym polecam radę kol. Macieja - ubezpieczenie, tylko dokładnie trzeba sprawdzić, czy obejmuje ono np. przepięcia. Niestety nie każde ma je w zakresie ochrony.

  Zolwik21 napisał:
  I czy wyłączenie korków i odpięcie anten i kabli telefonicznych w przypadku burzu uchroni sprzęty?
  W wielu przypadkach tak, w innych może nie pomóc, o czym pisał kol. Maciej.
 • Poziom 10  
  Kilka lat temu podczas burzy padły wszystkie podłączone w mojej instalacji elektrycznej zasilacze impulsowe (oświetlenie w kuchni, łazience oraz zasilacz do laptopa i telefonu) poza nimi wszystko ok np. lodówka radio - działały podczas burzy i nic im się nie stało. Dodam że do budynku doprowadzona jest tylko jedna faza przewodem ziemnym.
  Dało mi to trochę domyślenia ponieważ nikt niczego innego niepokojącego nie zauważył poza tym że uderzył dość blisko piorun (ok 100 m).
  Postanowiłem zmienić trochę instalację elektryczną w domu i zamontowałem wyłącznik różnicowo-prądowy.
  W ubiegłym roku sytuacja się powtórzyła. To samo drzewo zostało potraktowane piorunem a ja oglądałem telewizję. Skutek był taki że zostało wyłączone napięcia przez różnicówkę. Ja musiałem wymienić wyłącznik różnicowy bo był upalony (nie załączył napięcia miał przerwę) a sąsiad większość odbiorników łącznie z komputerem włączonym tylko do gniazdka, telewizorami i anteną.
  W tym roku też podczas burzy wyłączyła się różnicówka jednak działa dalej.
  Wiem że to nie jest super zabezpieczenie jednak się sprawdza w sytuacjach opisanych wyżej, pozdrawiam Mariusz
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 43  
  Zolwik21 napisał:
  Czy radzicie zainstalować piorunochron
  W zakres ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi wchodzi zarówno instalacja odgromowa jak i zabezpieczenie instalacji elektrycznej.
  mariusz_sl napisał:
  zamontowałem wyłącznik różnicowo-prądowy.
  Prawidłowe zabezpieczenie instalacji i podłączonych do niej odbiorników polega na zainstalowaniu ograniczników przepięć.
  Piorun uderzający w piorunochron też indukuje napięcie w instalacji domowej. :cry:
  mariusz_sl napisał:
  Wiem, że to nie jest super zabezpieczenie jednak się sprawdza w sytuacjach opisanych wyżej,
  Wyjątkowo się sprawdziło, do trzech razy sztuka :cry:
 • Poziom 10  
  Masz plusika za cenne uwagi. Co masz na myśli pisząc:
  "Prawidłowe zabezpieczenie instalacji i podłączonych do niej odbiorników polega na zainstalowaniu ograniczników przepięć.
  Piorun uderzający w piorunochron też indukuje napięcie w instalacji domowej".

  Masz na myśli warystory w instalacji uziemiająco-odgromowej?
  Jaki jest koszt orientacyjny takiej instalacji w jednopiętrowym budynku mieszkalnym (kwadraciak z lat 80-tych z uziomem dodatkowym wykonanym 4 lata temu, parter, piętro około 180 m²)?
 • Poziom 10  
  vodiczka napisał:
  Ograniczniki przepięć montuje się w instalacji elektrycznej a nie odgromowej.
  Zobacz np. tu: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s...FOYx5H5gQuvvZh8TfpsUsXw&bvm=bv.93990622,d.ZGU

  Nie znam aktualnych kosztów wykonania zabezpieczenia.


  Ok. Z tego co wiem to instalacja elektryczna i odgromowa łączą się ze sobą przewodem uziemiającym (na którym montuje się warystor).
  Mam małe wiadomości na ten temat i zastanawiam się po prostu nad wykonaniem zabezpieczenia przeciw przepięciom i wyładowaniom atmosferycznym z zastosowaniem wspomnianych WARYSTORÓW czyli ograniczników przepięć opisanych w załączonym przez Ciebie informatorze.

  Ciekawi mnie tylko jaki jest szacunkowy koszt. Jak się dowiem to dam znać. Wiem, że nie jest to tanie. Jednak brze zdarzają się coraz częściej i są bardziej gwałtowne więc może warto...
 • Poziom 21  
  Na piorun nie da się nic poradzić. Ja w czasie burzy po prostu odłaczam wszystko, co cenne dla mnie (komputery) oraz kabel od anteny wi-fi na dachu. Raz jak u mnie strzelił piorun w słup w okolicy, to cokolwiek było powłączane do sieci i działało akurat albo było na "standby" i nie było żarówką żarową albo transformatorem sieciowym - padło. Od tamtego czasu jak wychodzę z domu albo jak jest burza - wyłaczam komputery z gniazdek i antenę wi-fi od routera. Ale gwarancji i tak nie mam.
  Oczywiście, mam piorunochron, choć w pobiżu są 2 potężne jesiony ze 2 - 3 razy wyższe od domu.
 • Poziom 29  
  U mnie piorun walnął w słup oddalony 30m od domu. Wszystko co było włączone do gniazdek szlag trafił od razu. To nauczyło mnie wyłączać wszystko z prądu w okresie letnim. Straty były na poziomie 12k zł bo część instalacji trzeba było zmienić.
 • Poziom 29  
  Wszystko wyłączamy podczas burzy,jak nie, to bulimy, można bulić ubezpieczycielom i tak w kółko.Szczególnie anteny należy wyłączać ,czy mamy piorunochron, czy nie i czy anteny uziemione czy nie. A taka ochrona jak piorunochron powinna być wymogiem odbioru budynku w naszych czasach pełnych żywiołów. Dziwę się ludziom co mają chałupy "wypasione" a podstawowej ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi nie mają.Nauka nie kiedy boli. Dawniej zaboboni ludeczkowie palili gromnice ,dziś palą elektronikę-ze skrajności w skrajność.
 • Moderator
  mariusz_sl napisał:

  Ok. Z tego co wiem to instalacja elektryczna i odgromowa łączą się ze sobą przewodem uziemiającym (na którym montuje się warystor).
  Mam małe wiadomości na ten temat i zastanawiam się po prostu nad wykonaniem zabezpieczenia przeciw przepięciom i wyładowaniom atmosferycznym z zastosowaniem wspomnianych WARYSTORÓW czyli ograniczników przepięć opisanych w załączonym przez Ciebie informatorze.


  Z prawidłowym wykonaniem kompleksowej - bo tylko taka ma sens - ochrony przeciwprzepięciowej problemy ma nawet większość elektryków, a laicy niech nawet nie próbują zaczynać. Szanse na właściwe wykonanie mają takie jak na szóstkę w totolotku. No chyba, że chcą sobie poprawić samopoczucie, ale to i msza u proboszcza da takie same efekty, albo też zapalona gromnica w oknie. No i będą tańsze.

  Rozwiązaniem jest zlecenie wykonania projektu ochrony przez fachowca po wykonaniu dokładnej inwentaryzacji sieci oraz instalacji.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  retrofood napisał:
  Z prawidłowym wykonaniem kompleksowej - bo tylko taka ma sens - ochrony przeciwprzepięciowej problemy ma nawet większość elektryków

  Pisałem już gdzieś ale powtórzę, że ta działka w naszej branży staje się wąskospecjalistyczną. Tak w branży projektowej jak i wykonawczej. Domki coraz częściej naszpikowane są elektroniką. Anteny, ISWN, domofony, bramy, szeroko rozumiana teletechnika. Nie wspomnę już o obiektach użyteczności publicznej, handlowo-usługowych i przemysłowych.
  Do tego na rynku mamy kuszące oferty producentów urządzeń od ochrony czasami nie do końca spełniającymi wymogi norm i przepisów (przykładem rurki odgromowe).
  I jedna jeszcze bardzo ważna sprawa, ubezpieczyciel. Towarzystwa coraz częściej liczą pieniądze i są w stanie zatrudnić dobrych rzeczoznawców którzy bardzo często są w stanie udowodnić, że ubezpieczający złamał warunki ubezpieczenia wobec czego odmawiają wypłaty odszkodowań.
  Jedno jest pewne, można prawidłowo wykonać ochronę ale nie czarujmy się, że zrobimy do za 500 czy 800 zł. Dzisiaj prawidłowo wykonana instalacja w domku kosztuje dobrych kilka tys. zł. a czasami i więcej.
 • Poziom 16  
  Cytat:

  Nie znam aktualnych kosztów wykonania zabezpieczenia.


  Mniej niż 1 tysiąc zł. Przepięciówka typu BC na jedną fazę i neutralny ok. 200zł do tego koniecznie oprawki z wkładkami topikowymi przed przepięciówką, odcinające zasilanie w przypadku doziemienia przez warystory "BC" (pewnie ze 150zł) i w gniazdkach dodatkowo małe "piguły" typ ''D'' (z 70zł x liczba gniazdek koniecznych do zabezpieczenia)

  Cytat:

  Z tego co wiem to instalacja elektryczna i odgromowa łączą się ze sobą przewodem uziemiającym (na którym montuje się warystor).


  Jeden warystor BC od fazy do uziemienia a drugi od neutralnego do uziemienia trzeci może być pomiędzy fazą a neutralnym. szukaj:
  ochronnik-przeciwprzepieciowy-jednobiegunowy/ lub -ogranicznik-przepiec-b-c/
  Przed fazą i neutralnym bezpieczniki topikowe(gdyby przepięcie przyszło z sieci to warystory spowodują zwarcie do ziemi a przez to przepalenie wkładek i powstanie ok 1cm przerwy w obwodzie)

  Na mniejsze przepięcia dodatkowo małe wkładki typu D w gniazdkach z informacją akustyczną uszkodzenia szukaj jako przykład: /ogranicznik-przepiec-typ-3- -d-255-3-mini- - - - /

  Jeśli chodzi o instalacje antenowe i inne to niektórzy producenci wykonują zabezpieczenia przeciw przepięciowe do zadań specjalnych na obniżone napięcie pracy 6 12 29V.... Tylko trzeba uważać na zmianę parametrów sieci do której dołącza się tego typu elementy(zmiana impedancji itp...)

  I warto sprawdzić czy po stronie Zakładu Energetycznego przy podłączeniu do linii napowietrznej założone są na przewodach warystory typ ''A'' szukaj jako przykład: apator-ogranicznik-przepiec/
  Koszt nie wielki więc na własną rękę (na własny koszt, wzywając odpowiednie służby i przy zachowaniu odpowiednich procedur) można zalożyć... Zabezpieczy WLZ w ziemi w którym mogłyby zaindukować się jakieś przepięcia...

  Cytat:

  Jednak burze zdarzają się coraz częściej i są bardziej gwałtowne więc może warto...

  Warto, warto... Szczególnie jak w domu sprzętu za kilkanaście tys zł a akurat burza się trafi gdy rodzina będzie w pracy i szkole... Zwiększenie szansy przetrwania sprzętu nawet o 70-80% to już dużo...

  Generalnie jak koledzy już wspomnieli to lepiej, żeby takie modyfikacje instalacji robili fachowcy z doświadczeniem i wiedzą teoretyczną bo w tej kwestii jest wiele niuansów, przez które trzeba zagłębić się troszkę w przedmioty akademickie takie jak TO czy TWN...
 • Moderator
  piotrek2914 napisał:
  Cytat:

  Nie znam aktualnych kosztów wykonania zabezpieczenia.


  Mniej niż 1 tysiąc zł. Przepięciówka typu BC na jedną fazę i neutralny ok. 200zł do tego koniecznie oprawki z wkładkami topikowymi przed przepięciówką, odcinające zasilanie w przypadku doziemienia przez warystory "BC" (pewnie ze 150zł) i w gniazdkach dodatkowo małe "piguły" typ ''D'' (z 70zł x liczba gniazdek koniecznych do zabezpieczenia)

  Cytat:

  Z tego co wiem to instalacja elektryczna i odgromowa łączą się ze sobą przewodem uziemiającym (na którym montuje się warystor).


  Jeden warystor BC od fazy do uziemienia a drugi od neutralnego do uziemienia trzeci może być pomiędzy fazą a neutralnym.


  To są właśnie rady specjalisty od tworzenia dobrego samopoczucia. Nie wiemy niczego o instalacji, wiemy, ze nie ma instalacji odgromowej, a już łączysz z ziemią, neutralnym itd. itp. Gdzie to uziemienie? Jakie ono jest? Kto go robił i kiedy? Kolego, rad technicznych można udzielać wtedy, jak się cokolwiek wie. Ty na razie nie wiesz nic.
 • Poziom 16  
  opornik7 napisał:
  Przestań pisać głupoty skoro nie masz pojęcia o cenach systemu.


  mariusz_sl prawdopodobnie posiada:
  Dom jednorodzinny, jedna faza, kilka gniazdek i oprawek oświetleniowych jedna lub dwie anteny, brak kosztów robocizny wykonanie we własnym zakresie, brak instalacji odgromowej Jest to więc cena do osiągnięcia.

  Owszem, na system, który zabezpieczy kolegę na wyższym poziomie i od wszystkiego to raczej kolega mariusz_sl nie zainwestuje...

  Ostatnio zabezpieczyłem skutecznie dużą fabrykę, w której cyklicznie podczas wyładowań paliła się infrastruktura teleinfirmatyczna. Zrobiłem to tanim kosztem ale skutecznie... Niestety wcześniej musiałem odbyć kilka spotkań z producentami takowych zabezpieczeń oraz kilkoma wykładowcami...

  Jeśli Ktoś projektuje rozbudowane instalacje gdzie brany jest pod uwagę dodatkowo ubezpieczyciel to koszty drastycznie rosną... Tym bardziej jeśli projektant zabezpiecza instalację przed potencjalnym wyładowaniem o energii własnej na tyle dużej, że szacunkowo może się pojawić raz na kilkaset lat...

  Dla przeciętnego kowalskiego zabezpieczenie się przed 80% przepięć to już bardzo dużo...
 • Specjalista elektryk
  piotrek2914 napisał:
  Dla przeciętnego kowalskiego zabezpieczenie się przed 80% przepięć to już bardzo dużo...

  A można być w połowie w ciąży?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Może najpierw lepiej przeliczyć jakie są statystyczne szanse na wyładowanie w tym miejscu?
 • Moderator
  pol102 napisał:
  Może najpierw lepiej przeliczyć jakie są statystyczne szanse na wyładowanie w tym miejscu?


  Wyładowania nawet oddalone też mogą narobić niemało szkód.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Okej, z tym się zgadzam, ale z tego co widzę koledzy zaczęli snuć plany na budowę instalacji odgromowej na budynku, który tego nie wymaga. Tak wynika z opisu umiejscowienia. Idąc tym tropem należy cały ten budynek "odgromić", najlepiej zrobić nowy uziom fundamentowy (po wcześniejszym jego wyburzeniu, dodatkowo dla podniesienia jakości całej instalacji dodatkowy uziom otokowy z dobitymi galmarami. W budynku pełna wymiana instalacji z budową połączeń wyrównawczych głównych i miejscowych. Nie zapominając o całej gamie urządzeń zabezpieczających przed przepięciami. Czy pomimo tych zabiegów, wydanych ogromnych pieniędzy i poświęconego czasu, ktoś da 100% gwarancji? albo chociaż 60? 20?

  Może ja pominąłem którąś z wielu godzin zajęć, ale każdy przykład należy traktować indywidualnie zaczynając właśnie od statystycznej możliwości uderzenia pioruna w to konkretne miejsce i dobrać środki ochrony racjonalnie do możliwych zagrożeń. Racjonalnie.
 • Poziom 28  
  piotrek2914 napisał:
  Mniej niż 1 tysiąc zł.


  Hmm, 1000 złotych na cały domek. Dobry, firmowy ochronnik typu B warystorowo-iskiernikowy o kształcie udaru 10/350 µs do 50-100kA to koszt ponad 2000pln. Gdzie jeszcze typ C i D? Ładnie i poprawnie to wszystko zrobić to koszt kilka tysięcy złotych imho.
  Owszem, są tanie B+C+D, ale jak to powiedział mój znajomy elektryk(inżynier) raczej nie mają nic wspólnego z jakąkolwiek ochroną. Może chronią psychikę żeby za mocno się nie stresować podczas wyładowań doziemnych.
  Poza tym nic po takiej instalacji jak nie jest poprawnie zrobiona cała instalacja elektryczna w domku bo tu główne zadanie ochronników żeby wyrównać różnicę potencjałów.

  piotrek2914 napisał:
  I warto sprawdzić czy po stronie Zakładu Energetycznego przy podłączeniu do linii napowietrznej założone są na przewodach warystory typ ''A''

  Z tego co pamiętam typ A to są iskierniki gazowe. Są ku temu powody dlaczego nie warystor, ale niestety nie pamiętam dlaczego. Chyba o tym wspominał prof. Sowa. Chyba lepiej sobie radzi z odprowadzeniem prądu udarowego i jest ochronnikiem odcinającym na czas udaru.
 • Moderator
  pol102 napisał:
  Okej, z tym się zgadzam, ale z tego co widzę koledzy zaczęli snuć plany na budowę instalacji odgromowej na budynku, który tego nie wymaga.


  Nie odgromowej, lecz elektrycznej i nie budowę, a przegląd i uporządkowanie całości wraz z ewentualnym uziomem.
 • Poziom 16  
  opornik7 napisał:
  A można być w połowie w ciąży?
  Trafniejsze porównanie...: A można zwiększyć szanse na poczęcie dziecka do 80%? Dla wielu par to bardzo dużo... Albo można zabezpieczyć się przed ciążą na różne sposoby... Jedne dają 60% szans, inne 95%. A na przykład hormonalne prawie 100%. Nie oznacza to, że nie wolno używać tych mniej skutecznych...
  Na silne wyładowanie w bliskim sąsiedztwie lub gdzieś w linię napowietrzną to jestem świadomy, że te zabezpieczenia nie podołają...

  retrofood napisał:
  a przegląd i uporządkowanie całości wraz z ewentualnym uziomem.
  Zapewne zadałby Kolega kilka pytań o parametry instalacji, aby pomóc to dobrze byłoby zerknąć na schemat instalacji i znać parametry gruntu oraz rezystancję uziemienia i tu domorosły elektryk ręce rozłoży bo miernikiem za kilka tys. zł nie dysponuje.
  A wtedy to już pozostaje tylko wizja lokalna oczywiście nie za darmo dalej wykonanie pomiarów w cenie przynajmniej ok. 1 tys. zł, dalej usługa przeprojektowania instalacji oczywiście też nie za darmo i wykonawstwo w cenie zależnej od wprowadzonych zmian...
  Raczej nie realne, aby przeciętny kowalski zainwestował...
  Otóż po ocenie ryzyka da się wymyślić kilka wariantów zabezpieczenia biorąc pod uwagę względy ekonomiczne i świadomość, że te tańsze nie zabezpieczą przed wszystkim...
  Tyle, że nie każdy projektant jest w stanie to oszacować, więc zaleca dla świętego spokoju ochronę na 100%...