Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mini cewka tesli na tranzystorze 2N2222A

andrew98 23 Maj 2015 18:42 3024 33
  • #1 23 Maj 2015 18:42
    andrew98
    Poziom 5  

Witam serdecznie, zbudowałem sobie taki układzik jak jest pokazany na filmie: www.youtube.com/watch?v=PyMK_UGlGIw i nie mam pojęcia dlaczego nie działa. Wszystko jest zrobione poprawnie, liczba zwojów na uzwojeniu pierwotnym to 3 zwoje, na wtórnym +-150. Czy taki układ jak na filmie ma w ogóle prawo działać? Z góry dzięki za pomoc.

0 29
  • #3 23 Maj 2015 19:01
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Popraw link!

0
  • #4 23 Maj 2015 19:29
    andrew98
    Poziom 5  

link jest wstawiony ze spacją, mam za mało postów na wrzucenie go normalnie, za co przepraszam ;) @Kraniec_Internetów, tak to są wszystkie elementy. Czuję się brzydko oszukany. Jak ewentualnie musiałby wyglądać schemat żeby to działało (zależy mi na świeceniu się świetlówek)?

0
  • #5 23 Maj 2015 19:36
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

@andrew98
    Chciałbym przekazać ci punkty, ale jesteś nowy w systemie, więc mi na to zabrania.
    Chcesz zrobić małą cewkę tesli, czy kieszonkową? (małe>kieszonkowe)
    W tych urządzeniach najważniejsze jest jak najlepsze dobranie elementów, by tesla była optymalnie zbudowana. Jak je dobrać?
    http://teslacoil.republika.pl/
    Nie zabij się :)

0
  • #6 23 Maj 2015 19:48
    andrew98
    Poziom 5  

Raczej kieszonkową. Generalnie to to świecenie się świetlówek bez prądu jest mi potrzebne do doświadczenia na fizykę. Widziałem wcześniej tę stronę, ale uznałem że robienie takiej cewki z prawdziwego zdarzenia na jedno doświadczenie to za dużo roboty. No niestety, poszedłem po najmniejszej linii oporu i znalazłem ten oszukany schemat. Taka prawdziwa cewka to fajna sprawa (o ile działa i nikogo nie zabije ;) ), ale mam już za mało czasu na takie przedsięwzięcie. Jakiś inny pomysł na wytworzenie silnego pola elektromagnetycznego?

0
  • Pomocny post
    #7 23 Maj 2015 20:01
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Ale czemu zaraz inny? Ten jest chyba najlepszy.
    Aha! Ta świetlówka nie świeci z powody pola elektromagnetycznego, a elektrycznego.
    Można znaleźć odpowiedni schemat.
    Daj chwilkę.

Dodano po 8 [minuty]:

No proszę...
    http://weirdscience.eu/Transformator%20Tesli.html
    Schemat prosty, efekt interesujący. Przeczytaj tekst pod schematem.
    Zamiast SU 169 użyj BU208.
    Pozdrawiam.

1
  • #8 23 Maj 2015 20:25
    andrew98
    Poziom 5  

No nie powiem, schemacik całkiem fajny. Ale mam co do niego parę pytań. Będzie to miało duże znaczenie, jak do uzwojenia wtórnego użyję drutu 0,5mm zamiast 0,3mm? Bo mam u siebie ponad 30 metrów takiego drutu. No i uzwojenia pierwotne, autor tego schematu nie podał ilości zwojów, jedynie informację że "Cewka wtórna powinna mie­ścić się wew­nątrz kor­pusu cewek pier­wot­nych". Rozumiem że ilość zwojów i ich grubość nie ma tu większego znaczenia?

0
  • Pomocny post
    #9 23 Maj 2015 20:51
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Powyżej schematu na tym samym obrazku masz napisane jak cewki mają być rozmieszczone, i po ile zwojów. Na przykład:
    L3 ( czyli wtórne) ma mieć 1000 zwojów i 40mm średnicy uzwojenia. Obwód koła o tej średnicy ma
    12,6 cm. Na samo uzwojenie wtórne potrzebujesz 12,6 cm*1000zw=12600cm czyli 126m.
    40 m to zdecydowanie za mało.

1
  • #10 23 Maj 2015 22:07
    andrew98
    Poziom 5  

Hmm... Schemat prosty, ale mimo wszystko mam za mało czasu. Wymyśliłem że do tego doświadczenia mogę użyć kuli plazmowej (pożyczonej od kolegi :P), a cewką zajmę się kiedy indziej, tak dla własnej przyjemności :) Dzięki za pomoc, temat uważam za zamknięty.

0
  • #11 23 Maj 2015 22:19
    DVDM14
    Poziom 35  

Schemat z weirdscience podany wyżej to porażka. Zerowa sprawność, jakieś stare tranzystory z rubinów.

Co do kieszonkowych SSTC zainteresuj się tym: http://www.pocketmagic.net/high-frequency-solid-state-tesla-coil-hf-sstc/

Nawet prostrza, a stabilniejsza, lepsze efekty i nie trzeba szukać jakiś archaicznych półprzewodników.

Schemat z teslacoil.republika.pl jest poprawny, nie wiem czemu twierdzisz, że oszukany. To SGTC, najstarczy typ cewek tesli. Niesteyy, budowa cewek tego typu nie jest tak prosta jak się wydaje, pochłania duże koszty i ma sens tylko dla sporych cewek.

0
  • #13 23 Maj 2015 23:20
    DVDM14
    Poziom 35  

Ah, ten układ...

Znany jako slayer exciter. Teoretycznie ma toto szansę zadziałać. W praktyce - nawet jeśli się wzbudzi, to efekty są żałosne i szkoda nań czasu.

Niby mamy jak w każdej cewce Tesli wtórny układ rezonansowy. Teoretycznie po podaniu zasilania rezystor powinien wstępnie wysterować tranzystor podając impuls na uzwojenie pierwotne, który wzbudziłby oscylacje w rezonatorze. Potem sam rezonator sterował by tranzystorem. Ale szczerze wątpię, by starczyło temu mocy na zapalenie świetlówki. Jak mi się będzie nudzić może nawet sprawdzę ten wynalazek w praktyce, po prostu z ciekawości, ale niezależnie czy działa, nie ma sensu tracić czas na takie konstrukcje, skoro używając mniej niż 10 elementów możemy złożyć pewniaka o wiele większej wydajności.

0
  • #14 24 Maj 2015 00:49
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

DVDM14 napisał:
    Ale szczerze wątpię, by starczyło temu mocy na zapalenie świetlówki.
    https://www.youtube.com/watch?v=KzSoabcQYMg
    Mój kolega zrobił to i działa. Dla samego włączania świetlówki, takie coś wystarcza.

0
  • #16 24 Maj 2015 11:56
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Nie tyle popsułoby efekt, co BHP nie pozwala. Na pokazach trzeba by wygrodzić strefę, zrobić klatkę itp. Tutaj wyładowań nie ma, więc nic takiego nie potrzebujemy.

0
  • #18 24 Maj 2015 18:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Kraniec_Internetów napisał:

A do czego Ci te wyładowania potrzebne? Świetlówka kompaktowa zaświeci w samym polu elektrycznym.
    No i o tym mówię. Wyładowania są zbędne. Nie potrzebujemy do tego żadnych klatek, żadnych wydzielonych stref i uprawnień na wysokie napięcia. Bierzemy na pokazy, stawiamy na biurku i działa.

0
  • #20 24 Maj 2015 19:25
    DVDM14
    Poziom 35  

telecaster1951 napisał:

A do czego Ci te wyładowania potrzebne? Świetlówka kompaktowa zaświeci w samym polu elektrycznym.
    No i o tym mówię. Wyładowania są zbędne. Nie potrzebujemy do tego żadnych klatek, żadnych wydzielonych stref i uprawnień na wysokie napięcia. Bierzemy na pokazy, stawiamy na biurku i działa.

Jeszcze nie słyszałem, aby ktoś miał takie wymagania na szkolnym pokazie nawet co do cewek zdolnych generować kilkudziesięciocentymetrowe wyładowania, Zazwyczaj jedynym wymogiem jest "dwa kroki w tył", a reszta to po prostu postawienie na biurku. Ba, nie było nawet żadnych utrudnień gdy kolega demonstrował DRSSTC zdolną do generowanie ponad 150cm wyładowania, jedynie spytali się go na ile trzeba się odsunąć, aby nie "dostać wyładowaniem".

Klatki? Uprawnienia na WN? Takich wymogów nie było nawet na pokazach w PGE Rzeszów. A tam pracowała największa cewka Tesli w Polsce. Znów tylko spytali się, jak daleko sięgają wyładowania. Na tych samych pokazach pracowała też mała DR (jakieś 50cm wyładowania), ludzie stali w okół, jedynie byli oddzieleni postawioną ławką by nikt nie zbliżył się w zasięg korony.

@telecaster1951 Kurcze co ja robie? Sorki ale dopiero zauważyłem że kłócę się z niewłaściwą osobą ( to @DVDM14 chciał zbudować coś mocniejszego).
    Pozdrawiam.

Z maluszkiem którego wyładowanie ma 2-3cm nie byłoby żadnych komplikacji. Nadto o ile lepiej wygląd świetlówka zapalająca się prawie metr od rezonatora, niż taka, która zapala się 5cm od niego. A ten maluch, który pokazywałem już potrafi to. Ale tu nawet nie o moc chodzi, lecz o sztukę. Patrząc na ten "slayer exciter" aż mnie boli, szerzenie takich konstrukcji to nic innego, jak szerzenie złych nawyków, tak w elektronice, jak i coilingu jako takim.

W ogóle, obecność wyładowania niby jaki ma związek z BHP? Skoro już tak trzymamy się zasad bezpieczeństwa, to czy jest korona, czy nie i tak mamy obecne wysokie napięcie i musimy je traktować tak samo. Jedyne co zmienia wyładowanie, to że trzeba wziąć pod uwagę jego zasięg.

0
  • #21 24 Maj 2015 20:30
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

DVDM14 napisał:
    nie ma sensu tracić czas na takie konstrukcje, skoro używając mniej niż 10 elementów możemy złożyć pewniaka o wiele większej wydajności.

Dobrze. Może wyślesz schemat, który zapewni godne efekty?
    Co do BHP na pokazach w szkole, to swego czasy prezentowałem w III gimnazjum Jacob's Ladder na MOT. Efekt świetny. Mina mojej nauczycielki gdy wsunąłem śrubokręt między elektrody - bezcenne :)

0
  • #22 24 Maj 2015 20:33
    DVDM14
    Poziom 35  

Podawałem wyżej. ;) Z takich mniejszych, to takie coś: http://www.pocketmagic.net/high-frequency-solid-state-tesla-coil-hf-sstc/

Można tylko zwiększyć nieco rezonator dla uzyskania lepszego sprzężenia.

0
  • #23 24 Maj 2015 20:37
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Skoro uważasz, że jest lepszy, to nie będę się kłócił.
    Jedna uwaga - zauważ, że ta cewka ma być zasilana z 50-100 VDC. Przydałby się do zasilenia transformato, mostek prostowniczy i jakiś ogromny (pojemny) kondzioł do filtrowania. Z tym ostatnim będzie problem. Trzeba by przerobić układ.

0
  • #24 24 Maj 2015 20:40
    DVDM14
    Poziom 35  

Wcale nie taki ogromny. Spokojnie uruchamiałem ten układ z filtracją 2x220uF. Na dobrą sprawę - ruszyłoby i bez żadnej.

Zawsze można połączyć dwa kondensatory na mniejsze napięcie w szereg.

0
  • #26 24 Maj 2015 20:50
    DVDM14
    Poziom 35  

Jeśli dobrze pamiętam, przy zasilaniu 60VDC pobór wynosił 1,5...3A.

Sporo zależy od konkretnego egzemplarza. Jakie wyjdzie sprzężenie itd. Ale myślę, że będzie trzymać się w tych granicach.

Tylko, tranzystor wymaga solidnego radiatora. Niestety sprawność wszystkich cewek na jednym tranzystorze nie jest powalająca.

0
  • #27 24 Maj 2015 20:55
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Czyli tak jak myślałem. Mówisz o sprawności. Wiesz, tutaj jest tylko problem odprowadzania ciepła. Nie jest to urządzenia zasilane c Li-Po, więc nie ma tu ograniczenia ilości pobranej energii. Tak więc sprawnością bym się nie przejmował. Przecież jest to tylko malutka zabaweczka a nie SSTC 2 kW :)

0
  • #28 24 Maj 2015 23:03
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

DVDM14 napisał:

Jeszcze nie słyszałem, aby ktoś miał takie wymagania na szkolnym pokazie nawet co do cewek zdolnych generować kilkudziesięciocentymetrowe wyładowania, Zazwyczaj jedynym wymogiem jest "dwa kroki w tył", a reszta to po prostu postawienie na biurku. Ba, nie było nawet żadnych utrudnień gdy kolega demonstrował DRSSTC zdolną do generowanie ponad 150cm wyładowania, jedynie spytali się go na ile trzeba się odsunąć, aby nie "dostać wyładowaniem".
    A u mnie na uczelni nie pozwolili mi wstawić na pokaz cewki, która generowałaby jakiekolwiek wyładowania.
    DVDM14 napisał:

Z maluszkiem którego wyładowanie ma 2-3cm nie byłoby żadnych komplikacji.
    Zrobiłem, podłączyłem. Dostałem zakaz. Na głośnik plazmowy dostałem pozwolenie, bo wsadziłem w iskrę łapę, a iskra ją ominęła. Na cewkę dostałem kategoryczny zakaz.
    DVDM14 napisał:

W ogóle, obecność wyładowania niby jaki ma związek z BHP? Skoro już tak trzymamy się zasad bezpieczeństwa, to czy jest korona, czy nie i tak mamy obecne wysokie napięcie i musimy je traktować tak samo. Jedyne co zmienia wyładowanie, to że trzeba wziąć pod uwagę jego zasięg.
    Zmienia to, że osoba która się nie zna a jest odpowiedzialna na bezpieczeństwo, nie będzie widziała wyładowań, zatem uzna że jest to bezpieczne.

0
  • #29 24 Maj 2015 23:07
    DVDM14
    Poziom 35  

telecaster1951 napisał:
    DVDM14 napisał:

A u nas na uczelni chcieli. Nawet głupi głośnik plazmowy musiałem chować na klatką.

Szczerze, zaskoczyłeś mnie. Przecież to zakrawa na paranoję, chyba, że nauczyciele mają na prawdę niskie mniemanie o absolwentach i rozsądku. :(

telecaster1951 napisał:

DVDM14 napisał:

Zmienia to, że osoba która się nie zna a jest odpowiedzialna na bezpieczeństwo, nie będzie widziała wyładowań, zatem uzna że jest to bezpieczne.

Fakt, to święta racja. ;)

Miejmy nadzieję, że tutaj jednak nauczyciele są normalni i nie panikują tak łatwo.

0
  • #30 24 Maj 2015 23:33
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

DVDM14 napisał:

Szczerze, zaskoczyłeś mnie. Przecież to zakrawa na paranoję, chyba, że nauczyciele mają na prawdę niskie mniemanie o absolwentach i rozsądku. :(
    W szkołach to by to przeszło. Mówię o pokazach organizowanych przez uczelnię, jak te na festiwalu nauki i techniki, czy na pikniku naukowym. Do tej cewki to jeszcze Straż Pożarna coś miała.

0
  Szukaj w 5mln produktów