Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt wentylatora promieniowego

farel123 23 Maj 2015 21:18 1776 17
  • #1 23 Maj 2015 21:18
    farel123
    Poziom 12  

Dzień dobry
    Potrzebuje wzmocnić nawiew w swojej komorze lakierniczej, jestem blacharzem i chciałbym sobie fachowo wykonać samemu wentylator promieniowy, stworzenie obudowy , turbiny , zachowania takiego samego kąta wszystkich łopatek i połączenia tego nie jest dla mnie problemem. Chce to wykonać estetycznie i żeby było wydajne.
    Mam zamiar napędzać to silnikiem 4kW.

Posiadam też taki wentylator 1,5kW i chce się na nim wzorować. Coś takiego
    http://www.ecoheat.pl/galerie/w/wentylator-promieniowy-d_8946.jpg

Najlepiej by było mieć jakiś projekt, lecz nie moge nic znaleźć.
    No i pytanie czy jeśli bym coś źle wykonał , złe kąty rozmiary itp. , to rozumiem że będzie słaba wydajność ale czy może być tak że zasilając to silnikiem 4kW , uzyskam taką wydajność jak na tym wentylatorze 1,5kw ale o poborze 4kW ?
    Złe kąty mniejszy opór, mniejsza wydajność ale mniejszy opór , mniejszy pobór prądu ?

• #2 23 Maj 2015 21:32
    Flesz
    Poziom 20  

Dużym problemem może być wyważenie - jak nie masz dostępu do wyważarki będzie wpadało w wibracje.
    Co do kąta natarcia łopatek - chyba nie jest tak ważny jak wymiary. Źle dobrane wymiary - mała wydajność lub przeciążenie silnika.
    Proponuję poszukać podobnego wentylatora i go pomierzyć.

• #3 23 Maj 2015 22:56
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

farel123 napisał:
    i chciałbym sobie fachowo wykonać samemu wentylator promieniowy, stworzenie obudowy , turbiny ,

Kolego dwa problemy prawny i techniczny jeden już tu kolega poruszył to wyważenie turbiny i jego wydajność w stosunku do silnika jaki kolega ma zamiar dać . A teraz ten pierwszy aspekt ,to środowisko w jakim ta turbina ma pracować (opary lakieru , rozpuszczalników etc) czyli prawdopodobnie strefa 0 lub 1 . Oczywiście obostrzenia te dotyczą warsztatów lakierniczych pracujących zarobkowo i mieszanina wybuchowa mogła by powstać przypadkowo .
    Są gotowe rozwiązania z atestami jeśli jak pisałem są ku temu wymagania.
    http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/cz...en-zagrozona-wybuchem-lub-atmosfera-wybuchowa

• #4 23 Maj 2015 23:29
    farel123
    Poziom 12  

@Krzysztof Reszka co ma prawo do projektu wentylatora dla siebie.
    Co do komory to co innego ale może na początku się źle wyraziłem, jest to miejsce czyste i z nawiewem po całości sufitu,filtrami przeznaczone do malowania na wzór komory lakierniczej, nie maluje na co dzień. Dlatego też nie chce wydawać 3000zł na wentylator tylko samemu zrobić.

Co do bezpieczeństwa to nie ma mowy o jakim kol wiek wybuchu, ja już wiem dlaczego nie chce mi się rozpisywać.
    Wentylatora chce użyć na nawiew więc, nie wiem poco wspominasz o takiej kwestii.

Chciałbym uzyskać odpowiedź zwłaszcza na te pytania
    czy jeśli bym coś źle wykonał , złe kąty rozmiary itp. , to rozumiem że będzie słaba wydajność ale czy może być tak że zasilając to silnikiem 4kW , uzyskam taką wydajność jak na tym wentylatorze 1,5kw ale o poborze 4kW ?
    Złe kąty mniejszy opór, mniejsza wydajność ale mniejszy opór , mniejszy pobór prądu tak czy nie ?

Z góry dzięki
    Pozdrawiam

• #5 24 Maj 2015 10:28
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Przy słabym rozwiązaniu może być tak, że będzie to maszynka do mielenia powietrza ;)
    Niewłaściwa geometria łopat i powierzchnia "skrzydeł" (tak - nie ma się co obrażać - aerodynamika lotnicza się kłania) może powodować tak silne zawirowania, że większa część mocy napędu pójdzie...w gwizdek :)

• #6 24 Maj 2015 15:05
    farel123
    Poziom 12  

@pafciowaw Postaram si wykonać kopie jakiegoś wentylatora obudowę zrobię zapewne identyczną. Średnice "młyna" (nie wiem jak to nazwać) i kąt łopatek postaram się zrobić jak najlepiej i najbardziej podobnie , więc jeśli coś minimalnie przestawię a to na pewno jest nieuniknione bo będzie to robić ręka a nie maszyna to nie powinienem uzyskać ogromnych strat.

• #7 24 Maj 2015 17:10
    lewy456
    Poziom 13  

farel123 - ja bym tutaj wykorzystał efekt przeskalowania małego wentylator. To znaczy znając prędkość obrotową małego 1,5kW policzył bym prędkość liniową łopatek i przeniósł to na duży silnik/wirnik. Jeżeli ma niższą prędkość obrotową to zwiększył bym średnicę bębna - dla wyrównania prędkości liniowych. (Jednocześnie trzeba by zwiększyć ich ilość, zachowując dystanse na obwodzie - spowodowało by to zwiększenie zapotrzebowania na moc - ewentualna korekta zapotrzebowania na moc przez skrócenie łopatek - prototyp zaczynając od dłuższych, żeby było z czego ciąć). Wtedy można by użyć tych samych łopatek i takich samych kątów. Jeżeli obroty są podobne to wtedy tylko bym wydłużył łopatki co dało by większe obciążenie na silniku.
    Mam nadzieję, że rozumiesz co mam na myśli :-)
    Pozdrawiam

• #8 24 Maj 2015 20:35
    farel123
    Poziom 12  

To wszystko by było napędzane silnikiem na kołach pasowych wiec zmieniając ich średnice mógłbym regulować obroty i moc .
    Chyba zrobię coś takiego że stworze wentylator na wzór 1,5kW skalując go razy 2,5 we wszystkie strony.
    proporcjonalnie większa obudowa , proporcjonalnie większy wirnik , dłuższe , szersze łopatki ale zachowane pod takim samym kątem.
    Tylko pytanie czy wtedy musiał bym zachować taką samo ilość łopatek czy ją zwiększyć. Ale według mnie taką samą ponieważ będą one szersze i dłuższe więc będą stawiać większy opór.

• #9 24 Maj 2015 23:04
    wowka
    Poziom 28  

A jaka wydajność ci potrzebna ? Przy tak ogromnej ofercie gotowych wentylatorów budowa od podstaw jest nieuzasadniona technicznie ani ekonomicznie. Kupa roboty przy tym, problem z wyważeniem itd, a na alledrogo albo olx jest tego pełno. Kupisz używany wentylator przemysłowy, wymienisz łożyska i masz go z głowy na 10 lat albo dłużej. Sam ostatnio kupiłem vb-037 - wpisz w google grafika za 300zł. Łożyska do niego po 13zł chińskie lub 25zł polskie. Poza łożyskami nie ma się co w nim popsuć, no chyba że spalisz silnik lub będziesz nim piasek bez filtra zasysał.

• #10 25 Maj 2015 19:33
    farel123
    Poziom 12  

Wydajność im większa tym lepsza. Ja jakiej potrzebuje nie wiem ale jak mam ten wentylator 1,5kW na nawiew to bym z dwa co najmniej potrzebował i jeden na wyciąg żeby było dobrze.
    vb-037 jaką ma wydajność i jaki silnik ? Z tego co widze na necie to 5hp. Za 300zł jakbym mógł kupić to bym się nie zastanawiał nad budowaniem swojego. Tyle że to przypomina bardziej jakąś turbinę niż wentylator wiec czy jestem w stanie z niego rozbić powietrze szerzej ?
    Patrze po aledrogo,olx wentylatory powyzej 3kW to ponad 1tys. zł, nic okazyjnego nie widzę.
    Ja chciałem zbudować coś takiego http://olx.pl/oferta/wentylator-przemyslowy-CID757-ID2ZFzf.html#700d4fb6fd

• #11 25 Maj 2015 21:58
    lewy456
    Poziom 13  

Kolego farel123 jak zwiększysz wszystkie wymiary x2,5 to dostaniesz 2,5x2,5x2,5≈15,6 raza większy wentylator to znaczy o 16 razy wzrośnie zapotrzebowanie na moc - przy tej samej prędkości obrotowej. Wentylator ze zdjęcia, sądząc po kole pasowym i wale to jakieś 11kW minimum, a pokusił bym się nawet o twierdzenie że to 25kW.

• #12 25 Maj 2015 23:23
    wowka
    Poziom 28  

farel123 napisał:
    vb-037 jaką ma wydajność i jaki silnik

Silnik ma moc 5hp lub 4,2hp - zależy od częstotliwości zasilania
    Max 380m3/h - przy zerowym ciśnieniu.
    Producenci takich maszyn w dokumentacji przedstawiają wykres przepływ - ciśnienie/podciśnienie

Przy przeglądaniu ofert zwróć uwagę że często te silniki mogą pracować przy 60hz i 50hz, z tym że przy 50hz parametry mają gorsze niż przy 60hz

farel123 napisał:
    Z tego co widze na necie to 5hp. Za 300zł jakbym mógł kupić to bym się nie zastanawiał nad budowaniem swojego

Trzeba polować na okazje - to sprzęt którego nie kupuje przeciętny kowalski więc można czasem dostać po cenie złomu jeżeli komuś zależy aby się pozbyć.

Ze zbudowaniem własnego największy problem będzie z wyważeniem. Jak go nie wyważysz to będzie mocno drgał, dostaną łożyska, i po pewnym czasie pojawią się pęknięcia konstrukcji z powodu zmęczenia materiału.

• #13 26 Maj 2015 16:16
    farel123
    Poziom 12  

@wowka

Cytat:
    Max 380m3/h - przy zerowym ciśnieniu.

Jesteś pewny ? Przy takiej mocy to powinno być chyba kilka tysięcy m3/h

• #14 26 Maj 2015 22:39
    wowka
    Poziom 28  

farel123 napisał:
    Jesteś pewny ? Przy takiej mocy to powinno być chyba kilka tysięcy m3/h

http://www.spencerturbine.com/wp-content/uplo...6_417L_VORTEX_REGENERATIVE_BLOWERS_022315.PDF

Strona chyba 27

Weź pod uwagę że te dmuchawy nie są przeznaczone do wentylowania pomieszczeń itp tylko do wytwarzania nad i podciśnienia (np. odkurzacze) - stąd takie zapotrzebowanie na moc. Do wentylowania pomieszczeń nie potrzeba dużego sprężu tylko wydajności dlatego stosuje się tam wentylatory o dużej wydajności ale małym sprężu co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na moc.

Może szukaj coś takiego:
    http://www.venture.pl/wentylatory/wentylatory-osiowe-scienne

albo takiego:
    http://www.venture.pl/wentylatory/wentylatory-dachowe

albo coś z dospela:
    http://www.dospel-comfort.com/oferta_szczegol...kat=1&tablica=wentylatory_przemyslowe&kraj=pl

• #15 27 Maj 2015 12:45
    farel123
    Poziom 12  

Tak jak myślałem.
    Wentylator lepiej żeby był jednak coś tego typu co mam ten 1,5kW ponieważ http://www.venture.pl/wentylatory/wentylatory-osiowe-scienne są za słabe , ciśnienie musi się małe tworzyć bo są filtry.
    Na razie spróbuje znaleźć jakąś okazje , może coś na złomie.
    No a jeśli sie nie uda to będe się zastanawiał nad stworzeniemcz czegoś samemu problem tylko z tym wyważeniem jeśli wpadne na jakiś pomysł jak to dobrze zrobić a nic nei kupie to będze działał

• #16 30 Maj 2016 23:38
    tmk0
    Poziom 9  

W konstruowaniu może pomóc Ci ten film.

Link

Z kolei wyważanie w warunkach domowych masz w ponizszym filmie w 3:45

Link

• #18 14 Cze 2016 23:32
    farel123
    Poziom 12  

Teraz na chwile obecną nie opłaca mi się bawić w takie rzeczy lepiej mi kupić. Więc ja odpadam.
    Pozdr.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME