Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG NP300E7A-A01PL - Wyłącza sie dokładnie po 30min. Prosba o wsad BIOS-u

24 Maj 2015 18:51 1071 9
  • Poziom 12  
    Witam

W laptopie NP300E7A nastąpiło zwarcie w taśmie matrycy i prawdopodobnie uszkodziło się wyjście mostka GD82HM65 sterujące jasnością matrycy i w efekcie brak podświetlania matrycy. Rezystancja tego wyjścia względem masy (po odłączeniu zasilania i matrycy) to około 70 omów i zmienia się przy podgrzewaniu mostka. Na wejście matrycy sterujące jasnością podałem napięcie 3v co załączyło podświetlanie (oczywiście brak regulacji jasności). Laptop pracuje poprawnie nic się nie przegrzewa tylko dokładnie po 30min wyłącza się. Nie wiem czy przyczyną jest jakiś błąd w Biosie czy może jednak konieczna będzie wymiana układu GD82HM65. A może jest jeszcze jakaś inna przyczyna? Może pomogłoby wyczyszczenie "region ME" ?

Prosiłbym o udostępnienie sprawdzonego BIOSU do tego laptopa.

Załączam zgrany Bios może ktoś potrafi wyczyścić ten "region ME"
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Oznaczenie płyty?
  • Poziom 12  
    Oznaczenie płyty to:

BA92-09243B (naklejka na płycie)
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    ADAM99 napisał:
    Oznaczenie płyty to:

BA92-09243B (naklejka na płycie)

Niekompletne.
    Z laminatu podaj.
  • Poziom 12  
    Oznaczenie było z drugiej strony

SCALA3-17
    REV:1.3
  • Poziom 12  
    Przetestowałem udostępniony BIOS. Laptop działa ale dalej wyłącza się dokładnie po 30min.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Hmm może niekoniecznie jest to wina Biosu, jak na zasilaczu serwisowym, Procesor podmieniony, bez dysku tak samo? Ram sprawdzony MemTestem?
  • Poziom 12  
    Wyłącza się na oryginalnym zasilaczu i serwisowym, z bateria czy bez. Nawet na samej baterii. Ram podmieniłem. Wyłącza się bez dysku na systemie uruchomionym z pendrive. Procesora nie podmieniałem. Sprawdziłem tez poprawność odczytu identyfikatora matrycy. Najdziwniejsze jest że wyłącza się równo po 30min praktycznie co do sekundy. Wiec jest jakiś programowy licznik który powoduje odcięcie zasilania jakiś rodzaj zabezpieczenia czy tryb awaryjny.
    Prawdopodobnie ma to jakiś związek z tym zwarciem w taśmie matrycy bo wcześniej działał prawidłowo. Z biosem nic nie kombinowałem tylko podałem 3v na wejście regulacji jasności bo wyjście mostka sterujące jasnością jest uszkodzone (wewnętrznie przywarte do masy).

Kiedyś już się zetknąłem z identycznym problemem w jakimś nowszym ASUSIE po wgraniu nieodpowiedniego Biosu. Tez miał podobny mostek Intela. Wtedy wystarczyło wgrać właściwy wsad z wyczyszczonym ME Region.

Do tego Samsunga wgrałem juz chyba z 5 rożnych wsadów znalezionych w sieci i zawsze to samo. Nawet znalazłem jakiś w starszej wersji i zaktualizowałem programem producenta do najnowszej.
    Myślę że chyba będzie trzeba jednak wymienić ten mostek.
  • Spec od komputerów
    ADAM99 napisał:

Myślę że chyba będzie trzeba jednak wymienić ten mostek.

Podmień.