Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

technics 500m2 - zmiana w wejsciu phono

24 Maj 2015 21:22 693 15
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie. Mam wzmacniacz technicsa 500mk2 gdy słucham cd jest głośno powiedział bym normalnie ale gdy słucham gramofonu no to tutaj gałka wolume idzie o wiele więcej w prawo bo jest powiedział bym cicho. Tutaj pytanie czy jest możliwość wymiany jakichkolwiek elementów na wejściu phono żeby było głośniej technics 500m2 - zmiana w wejsciu phono czy raczej w inny sposób mogę wzmocnić ten sygnał.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 39  
    Po pierwsze podaj poprawny(pełen) model sprzętu !
    Producent określił pewne wzmocnienie dla gramofonu i nie ma potrzeby ingerencji w to źródło dźwięku. Jeśli zwiększysz wzmocnienie to jednocześnie wzmocnisz szum który jest duży przy gramofonie, w skrajnym przypadku mógłbyś uszkodzić głośniki wysokotonowe itp.
    Pamiętaj że CD i gramofon to całkowicie odmienne źródła
    CD dynamika 100dB
    Winyl dynamika 20-30dB mniej .
  • Poziom 13  
    Wzmacniacz technics su-v500m2 jeśli chodzi o wkładkę to jest naprawdę z górnej półki - Shure. Kurcze wiedziałem , że napotkam pewną niechęć do przeróbek ale drodzy szanowni koledzy cały czas uczę się tego czy owego w praktyce choć bym spalił głośniki to bedzie jakaś nauka ale przy okazji ulepszyć coś nie coś mogę więc proszę pozostawić mi ten wybór. Proszę szanownych jak , że doświadczonych kolegów o pomoc w przeróbce (jeśli tak to mogę nazwać) lub innym pomysłem. Dziękuję. Jeśli piszę o pomoc nie w tym dziale to przepraszam i proszę administratora o przeniesienie gdzie potrzeba.
  • Poziom 39  
    Primo - czy problem tyczy się na pewno wzmacniacza ? Może sam gramofon nie daje dostatecznego sygnału .
    Zajrzyj w specyfikację i porównaj poziomy - to chyba jesteś w stanie sam zrobić ;)
  • Poziom 13  
    I tyle jest napisane na ten temat Reloop 7000
    TECHNICAL SPECIFICATIONS
    Type:
    ....................................................................................................
    manual quartz driven turntable
    Drive:
    ...................................................................................................
    quartz driven upper torque direct drive
    Motor:
    ..................................................................................................
    brushless DC motor
    Turntable RPM:
    ..................................................................................
    33 1/3, 45 and 78 RPM
    Turntable:
    ...........................................................................................
    aluminum die casting
    Pitch:
    ...................................................................................................
    variably adjustable +/-8%, +/-16%, +/-50%
    Torque:
    ................................................................................................
    adjsutable from min. 1600 – 4500 g/cm
    Start up time:
    ....................................................................................
    min~6 sec. (adjustable)
    Brake system:
    ....................................................................................
    electronic brake
    Effective Arm Length:
    .......................................................................
    230 mm
    Overhang:
    ............................................................................................
    15 mm
    Tracking Error Angle:
    ........................................................................
    <3°
    Wow and flutter:
    ................................................................................
    0.01% WRMS*
    S/N ratio:
    ............................................................................................
    more than -55 dB
    Admissible cartridge weight range:
    ..............................................
    3.5 – 8.5 g (incl. headshell 13 – 18 g)
    Anti-skating range:
    ...........................................................................
    0 – 3 g
    Power input:
    .......................................................................................
    13 W
    Power supply:
    AC 115/230 V, 60/50 Hz (EU/US), AC 100 V, 50/60 Hz (JP)
    Dimensions:
    ........................................................................................
    458 x 144.6 x 354 mm (w/h/d)
    Weight:
    ................................................................................................
    9.6 kg
  • Poziom 42  
    screw napisał:
    Tutaj pytanie czy jest możliwość wymiany jakichkolwiek elementów na wejściu phono żeby było głośniej

Teoretycznie jest taka możliwość, ale przede wszystkim trzeba byłoby sprawdzić jaka jest różnica poziomów przy CD i gramofonie aby mieć jakąś orientację o ile poziom sygnału z wejścia Phono powinien się zwiększyć aby zrównać się z poziomem z CD. Ponadto nie jest to wcale proste, ponieważ wymagałoby wymiany elementów w samej korekcji RIAA i późniejszej weryfikacji czy charakterystyka zgadza się z założoną.
    Dużo prościej byłoby obniżyć poziom wejścia CD tak, aby sygnał z niego zrównał się z poziomem sygnału z gramofonu.
  • Poziom 13  
    Hmmmmm a czy nie mogę tego zrobić na słuch ? To znaczy podnieść sygnał z gramofonu do tego stopnia jaki mnie będzie zadowalał? Oczywiście metodą prób i błędów.Albo jeszcze inaczej czy moge wpiąć dodatkowy przedwzmacniacz po miedzy gramofon a wzmacniacz ?
  • Poziom 42  
    screw napisał:
    To znaczy podnieść sygnał z gramofonu do tego stopnia jaki mnie będzie zadowalał?

Nie za bardzo ponieważ w każdym kanale potrzeba wymienić kilka elementów które muszą pozostawać wobec siebie w określonym stosunku wartości. Metodą prób i błędów zeszłoby dość długo i wymagałoby kupienia wielu elementów o różnych wartościach.
    screw napisał:
    Albo jeszcze inaczej czy moge wpiąć dodatkowy przedwzmacniacz po miedzy gramofon a wzmacniacz ?

Tak, to jest możliwe ale nie pomiędzy gramofon i wzmacniacz tylko pomiędzy przedwzmacniacz RIAA a resztę toru wzmacniacza.
  • Poziom 13  
    No tak coś więcej już wiem. Czy źle mylę jeśli powiem , że ta druga metoda będzie łatwiejsza? to znaczy (pomiędzy przedwzmacniacz RIAA a resztę toru wzmacniacza) jeśli tak to co dalej?
  • Poziom 42  
    screw napisał:
    że ta druga metoda będzie łatwiejsza?

To będzie łatwiejsze oczywiście, chociażby z tego względy, że będzie można się obyć bez sprzętu pomiarowego i jakichś prac doświadczalnych.
    screw napisał:
    jeśli tak to co dalej?

Dalej będziesz musiał wynaleźć gdzieś w sieci jakiś gotowy układ przedwzmacniacza dwukanałowego z regulowanym wzmocnieniem powiedzmy w zakresie od 1 do 5 i z symetrycznym zasilaniem lub kit do samodzielnego złożenia. Potem trzeba będzie jakoś to mechanicznie wmontować i podłączyć odpowiednio. Potem wyregulować wzmocnienie i już.
  • Poziom 13  
    Ale przedwzmacniacz gramofonowy czy tradycyjny?
  • Poziom 42  
    Nie gramofonowy, normalny liniowy. Gramofonowy (RIAA) jest już wewnątrz wzmacniacza.

Dodano po 2 [minuty]:

Masz jakieś szczegółowe dane tej Twojej wkładki? Lub przynajmniej jej dokładny symbol (typ)?
  • Poziom 13  
    Shure N97xe

Dodano po 3 [minuty]:

Specyfikacja techniczna
    Szlif: Sferyczny (stożkowy)
    Siła nacisku: 0.75 - 1.5g
    Pasmo przenoszenia: 20 - 22.000Hz
    Separacja kanałów: 20dB
    Napięcie wyjściowe MM: 4mV
    Tyle znalazłem na ten temat.
  • Poziom 39  
    Niepotrzebnie brniesz w modyfikację upatrując się wady sprzętu.
    Pisałem o poziomach źródeł .
    Jaki model CD podłączony jest pod wzmacniacz?
    Czy płyty CD oryginalne czy nagrywane ?
  • Poziom 42  
    screw napisał:
    Tyle znalazłem na ten temat.

Ok, pomyślałem przez chwilę że to wkładka MC z niskim poziomem, ale to MM, tak więc to co zostało przeze mnie napisane utrzymuję w mocy.