Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastąpienie przełącznika "rozruch-praca"

25 Maj 2015 01:17 2040 20
  • Poziom 6  
    Witam, potrzebuje pomocy mam oto taki silnik jak na zdjęciach i chciałbym wykorzystać go przy sprężarce. Niestety problemem jest sposób rozruchu tego silnika miałby on sam się włączać jak to przy sprężarce, Czy jest na to jakiś sposób ? Pozdrawiam i liczę na pomoc osób bardziej doświadczonych.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Na moje oko potrzebujesz 2 styczniki, czasówkę, przyciski start i stop. Poza tym jakieś zabezpieczenie.
  • Poziom 6  
    Dziękuję za szybką odpowiedź też o tym myślałem ( A raczej dużo się naczytałem) jednakże wuja upiera się że to nie zadziała, jakie zabezpieczenie masz na myśli, Ponoć istnieje ryzyko spalenia silnika ponieważ stycznik może nie zdążyć odłączyć rozruchowego uzwojenia, czy to prawda i jak temu zapobiec ?
  • Poziom 35  
    W tym silniku uzwojenie robocze składa się z dwóch połówek, przy rozruchu łączone jest w jeden obwód, a podczas pracy w dwa obwody równoległe. Tak więc sterowanie tego na stycznikach będzie trochę bardziej skomplikowane i na dwóch się nie uda.
    Mówię oczywiście o dokładnym odwzorowaniu pracy oryginalnego przełącznika, nie wiem jak by się zachował jeśli od razu łączyłby uzwojenie robocze w dwa obwody i na czas rozruchu dołączał uzwojenie rozruchowe. W takim przypadku pewnie prąd podczas rozruchu będzie dość wysoki.
  • Moderator
    mati7374 napisał:
    Witam, potrzebuje pomocy mam oto taki silnik jak na zdjęciach i chciałbym wykorzystać go przy sprężarce.

Nie bierzesz pod uwagę opcji, że ten silnik nie nadaje się do sprężarki? Dlaczego ciągle odkrywacie kształt koła czy też drogę do Ameryki zamiast po prostu wymienić z kimś silnik na inny typ lub sprzedać a kupić taki bardziej odpowiedni?
  • Poziom 6  
    Biorę to pod uwagę ale myślałem że da się go przy tym wykorzystać małym kosztem. Mam okazje kupić taki silnik jak na zdjęciu tylko sprzedający nie za dużo o nim wie i sam nie wiem czy posiada wyłącznik odśrodkowy i czy się nadaje. Zastąpienie przełącznika "rozruch-praca" Zastąpienie przełącznika "rozruch-praca"
  • Moderator Elektrotechnika
    mati7374 napisał:
    itam, potrzebuje pomocy mam oto taki silnik jak na zdjęciach i chciałbym wykorzystać go przy sprężarce

Ja trochę będę wtórował za moderatorem , kolego martwisz się o silnik, a nic nie piszesz o sprężarce . co to za sprężarka jakie ma dane . Tam jest tabliczka na silniku delikatnie oczyść (nie drap) i zrób zdjęcie . To tak jak bym dał zdjęcie silnika malucha i nie powiedział że go chcę dać do Stara.
  • Poziom 6  
    Sprężarka to hs11, co do tabliczek nawet po oczyszczeniu nie da się z nich nic odczytać. Sprzedający raz twierdzi ze posiada wyłącznik odśrodkowy raz pisze że się nie zna i nie wie czym to się różni. Nie mam do niego daleko (50km) tylko sam nie bardzo wiem jak to rozpoznać po oględzinach.
  • Poziom 35  
    Silnik z postu numer 6 to SZJFe 24b; 1,1 kW; 1400 obr/min. Ten silnik posiada wyłącznik odśrodkowy.
    Silnik z postu numer 1 jest o mocy 1,5 kW; 1400 obr/min.
  • Moderator Elektrotechnika
    Na naszym forum znalazłem takie dane o sprężarce HS 11 cytat.
    Wydajność jaką może osiągnąć (rzeczywistą oczywiście) to 120-180l/min (1440rpm/1.1kW(1.5kW) albo 2880rpm/2.2kW).
    Więc silniki by się nadawały do tej sprężarki .
  • Poziom 6  
    Dziękuję panowie, czyli silnik 1,1kw mógłbym zastosować na przełożeniu 1:1? Przy budowie sprężarki mam zastosować jakieś zabezpieczenie oczywiście silnika ? Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2208618.html Zobacz do tego tematu masz tam kalkulator przekładni pasowej to sobie dobierzesz wg niego średnice koła pasowego względem prędkości obrotowej silnika i spręzarki. Zabezpieczenie nadprądowe musisz dać oraz presostat (wyłacznik cisnieniowy)
  • Moderator Samochody
    mati7374 napisał:
    Dziękuję panowie, czyli silnik 1,1kw mógłbym zastosować na przełożeniu 1:1?
    Mógłbyś.
    Cytat:

Przy budowie sprężarki mam zastosować jakieś zabezpieczenie oczywiście silnika ? Pozdrawiam

Zbędny wydatek. Nawet małe fabryczne sprężarki made in Poland miały tylko proste, termostatyczne zabezpieczenie termiczne uzwojenia silnika. Przy pracy urządzenia pod nadzorem, nie ma większego sensu.
  • Poziom 6  
    Dzisiaj zakupiłem ten silniczek 1,1kw, co prawda 2łapy przedniej kapy urwane, łożyska do wymiany ale chodzi idealnie ;) Myślę że za 150zł sie opłacało tym bardziej że miałem go pod nosem.
  • Poziom 6  
    Tzn znalazłem już presostat z odprężnikiem ;) Teraz mam problem ze znalezieniem odpowiedniego kola pasowego na wałek 22mm
  • Poziom 10  
    Czy mogę prosić o schemat co i jak do czego podłączyć wraz z wyłącznikiem bo mam właśnie taki silnik ale brak schematu pod pokrywą, ktoś zerwał, a kable są oznaczone U,V,W, X i 2 razy Z i nie ma Y, jest podłączone tak jak na zdjęciu i nie wiem co do czego podpiąć.
  • Poziom 34  
    To jest silnik Wiefamel i do niego szukaj schematu podłączenia, tylko były 2 rodzaje połączeń z mostkami po prawej i lewej stronie, u mnie silnik 0.75kW z dołożonym kondensatorem pracuje z HS 11, pompuje do 7 bar przy 1680 obr spręzarki