Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont instalacji DVB-T/DAB/FM

mieczotronix 25 Maj 2015 10:08 1452 13
  • #1 25 Maj 2015 10:08
    mieczotronix
    Poziom 15  

Mam problem ze starą instalacją antenową TVB-T / FM / DAB w moim domu (Lokalizacja Piaseczno pod Warszawą).
    Anteny są 3 (widać na załączonym zdjęciu)
    Antena FM to bat (nieco przycięty na fotografii).
    Anteny od jakiegoś czasu nie działały w ogóle. Ponieważ mieszkam blisko nadajnika telewizję można łapać na kawałku drutu (3 multipleksy na kan. 27,48 i 58 jakość i siła 100%). Z radiem gorzej, FM działa na drucie słabo, a DAB w ogóle.

Korzystając z wolnej chwili wdrapałem się na dach żeby doprowadzić wszystko do porządku. Okazało się że pękła opaska mocująca zwrotnicę do masztu, do zwrotnicy nalała się woda i wszystko pokorodowało i się rozpadło. Symetryzatory też są "niepierwszej świeżości", ale ponieważ jest w nich tylko ferryt, to zakładam że się nie zepsuły i nadal działają. Posprawdzałem multimetrem kable antenowe ze zwrotnicy do symetryzatorów (białe, zmurszałe na zewnątrz - w środku ok) i wygląda na to że ciągłość obowodu jest ok.

Wywaliłem starą zwrotnicę, kupiłem nową Televes 4040. Ustawiłem anteny, tą większą na Raszyn (odległość parę km), a mniejszą na PKiN (kilkanaście km).
    Problem jest taki, że antenie na dachu odbiór jest gorszy, niż na kawałku drutu na parterze wewnątrz murów.
    Z DVB-T odbieram multiplexy na kanałach 48 (Q60%/S40%) i 58 (Q80%, S50%), kanał 27 ciemny (0/0). DABu z PKiNu nadal nie udało się złapać. (Pomiary siły i jakości według telewizora Panasonic P50VT20)

Ponieważ antena jest cholernie wysoko 9m nad ziemią, a ja mimo asekuracji czuję się niepewnie na tej wysokości, chciałbym uniknąć wymieniania całych anten, o ile to możliwe. Nawet do symetryzatora od dużej anteny trudno mi dosięgnąć.

Nie wiem co robić dalej. Pomyślałem, że duża antena jest "za czuła" (odbierała kiedyś TV z PKiNu), ale kręcenie nią o kilka stopni w jedną i drugą stronę nie powoduje pojawienia się sygnału na kanale 27.
    Zwrotnica Televes 4040 ma możliwość doprowadzenia zasilania, ale nie czy jest sens wywalać kilkadziesiąt pln na zasilacz a (z obrazków w instrukcji zwrotnicy wynika, że jest to opcjonalne).
    Jest sens wymieniać kable i symetryzatory?
    Jak wytłumaczyć brak sygnału na kanale 27?

• #2 25 Maj 2015 10:33
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

mieczotronix napisał:
    Symetryzatory też są "niepierwszej świeżości", ale ponieważ jest w nich tylko ferryt, to zakładam że się nie zepsuły i nadal działają.

Jesli jest w nic tylko ferryt to brakuje najistotniejsego elementu - uzwojenia na ferrycie.
    ponadto zawilgocony laminat i tak kwalifikuje symetryzator do kubła.

mieczotronix napisał:
    Posprawdzałem multimetrem kable antenowe ze zwrotnicy do symetryzatorów (białe, zmurszałe na zewnątrz - w środku ok)

Do wymiany - jeśli osłona jest popękana to kabel jest zawodniony. Do wymiany.

mieczotronix napisał:
    Wywaliłem starą zwrotnicę, kupiłem nową Televes 4040. Ustawiłem anteny, tą większą na Raszyn (odległość parę km), a mniejszą na PKiN (kilkanaście km).

Górna antena jest do DVB-T, dolną (na której zapewne odbierałeś Dwójkę na K.11) skieruj na DAB.

Sprawdź czy nie pomyliłeś kabli przy podłączaniu do zwrotnicy.

mieczotronix napisał:
    Zwrotnica Televes 4040 ma możliwość doprowadzenia zasilania, ale nie czy jest sens wywalać kilkadziesiąt pln na zasilacz a (z obrazków w instrukcji zwrotnicy wynika, że jest to opcjonalne).

To jest przelot zasilania do wzmacniaczy przy antenach, jesli ich tam nie ma - doprowadzanie zasilania pozbawione sensu.

mieczotronix napisał:
    Jest sens wymieniać kable i symetryzatory?

Jest, wymiana konieczna zwłaszcza uszkodzonych przez UV kabli.

DVB-T jest na zakresie decymetrowym,

• #3 25 Maj 2015 10:47
    mieczotronix
    Poziom 15  

Dzięki za odpowiedź. Ferryt jest oczywiście z uzwojeniem. Dolną antenę skierowałem na DAB. Kable sprawdzałem, nie pomylone. Ale skoro do wymiany, to wymienię i zobaczę co się będzie działo.

Czy kabel "TRISET 113PE żelowany" będzie lepszy zamiast tych białych koncentryków?
    A symetryzatory, to będą te? SA I-III (do DAB) i SA IV-V (do TV)?

No i jak wytłumaczyć ten kanał 27 (MUX3), dlaczego pozostałe odbiera, a ten akurat jedno wielkie zero?

• #4 25 Maj 2015 11:16
    jdubowski

mieczotronix napisał:
    No i jak wytłumaczyć ten kanał 27 (MUX3), dlaczego pozostałe odbiera, a ten akurat jedno wielkie zero?

Pewnie ktoś ma w okolicy wzmacniacz co się wzbudza na tej częstotliwości.
    Przeanalizuj tez moce z jakimi odbywa się nadawania poszczególnych MUXów - moga się bardzo różnić.

• #5 25 Maj 2015 11:54
    mieczotronix
    Poziom 15  

Ten problematyczny MUX nadają na 130 kW, a pozostałe dwa na 100 kW. Tylko że na gołym drucie mi odbbiera wszystkie MUXy niemal na 100%. A na antenie dachowej ten jeden całkiem zanika.

• #6 25 Maj 2015 12:04
    jdubowski

mieczotronix napisał:
    A na antenie dachowej ten jeden całkiem zanika.

Powymieniaj te przewody, na początek na próbę mozesz pominąć zwrotnice i podłączyć bezpośrednio antenę na IV/V pasmo.

mieczotronix napisał:
    Czy kabel "TRISET 113PE żelowany" będzie lepszy zamiast tych białych koncentryków?

Będzie lepszy, nadto mocuj przewody do masztu, antena do DVBT nawiasem mówiąc jest źle zamocowana ale przy małej odległości od nadajnika nie powinno to mieć znaczenia.

• #7 25 Maj 2015 12:25
    _kli_
    Poziom 28  

mieczotronix napisał:
    Ten problematyczny MUX nadają na 130 kW, a pozostałe dwa na 100 kW. Tylko że na gołym drucie mi odbbiera wszystkie MUXy niemal na 100%. A na antenie dachowej ten jeden całkiem zanika.

Sygnał nadawany z oddalonego o kilka km nadajnika, na niskim kanale z potężną mocą, a odbierany na antenie z dużym zyskiem, może skutkować tylko jednym - na tej "armacie" masz przesterowany (za mocny) sygnał.
    Albo wymiana anteny na "słabszą" lub zastosowanie tłumika.

• #8 25 Maj 2015 12:53
    mieczotronix
    Poziom 15  

A no właśnie to podejrzewałem. Dzięki.
    Obrócę antenę na dalszy i słabszy nadajnik (PKiN) i zobaczę co będzie.

• #9 26 Maj 2015 17:34
    papse
    Poziom 9  

_kli_ napisał:

Sygnał nadawany z oddalonego o kilka km nadajnika, na niskim kanale z potężną mocą, a odbierany na antenie z dużym zyskiem, może skutkować tylko jednym - na tej "armacie" masz przesterowany (za mocny) sygnał.
    Albo wymiana anteny na "słabszą" lub zastosowanie tłumika.

Właśnie miałem pisać o tej armacie, ale kolega mnie uprzedził :wink:
    Podobny przypadek przerabiałem u mamy w domu, tyle że został wymieniony wzmacniacz na słabszy. U siebie też wyjąłem wzmacniacz i wymieniłem na symetryzator - odbierałem nadajnik z 70km a z 25km już nie.

pzdr

• #10 04 Cze 2015 19:56
    mieczotronix
    Poziom 15  

No więc tak. Zacząłem chyba od złej strony, bo wymieniłem wszystkie anteny i kable przy nich. Zostawiłem stary długi (z 15m) kabel od anten do "rozdzielni" i ... zero efektu.
    Potem wymieniłem i ten długi kabel na czarnucha i ... znowu zero efektu. To znaczy było gorzej niż na kawałku druta zamiast anteny. Wtedy mnie oświeciło, że pewnie gniazdko coś nie teges...
    No i faktycznie. TV był podłączany do takiego potrójnego gniazdka (TV, RADIO, SAT) wtykiem F do złącza od TV SAT. Zmieniłem wtyczkę i przepiąłem na gniazdko od TV i się poprawiło! Ale nie do końca (sygnał się pojawił, ale był słaby jeden multiplex 10%, kolejny 25% i ostatni jako tako). Wymieniłem więc to gniazdko na podwójne (RADIO + TV) i nagle sygnał skoczył na 100%! Czyli problemem było też filtrujące gniazdko...

Zamiast bata od FM dałem taką poziomą antenę (ta u góry):
    ... bo zawsze bałem się że bat będzie ściągał pioruny. A teraz mam grzędę, która będzie ściągać ptaki.

---> Nie wiem tylko czy nie jest ona założona "tył naprzód"?

Symetryzator musiałem obrócić kablem away from masztu bo inaczej prawie do niego dotykał i byłby problem z prowadzeniem kabla.

Zamiast potwora do TV jest teraz to maleństwo na samym dole i sygnał jest 100%. Znalazłem na strychu pudło od tamtej wielkiej anteny i było na nim napisane że się nadaje do odbioru z nadajników oddalonych "do 150 km"... Srogo

Wszystkie kabelki ładnie poprzypinałem itepe.

Czyli zabrałem się do roboty od d... strony. Powinienem iść od gniazdek do anten... Ale fakt, że stare anteny były w opłakanym stanie. Pokorodowane śruby od symetryzatorów, sparciałe kable itd.

Teraz mam nowe anteny i nowe kable i spokój na następne 10 lat.

Jeszcze nie sprawdzałem DABa.... W odbiorniku mam dwa wejścia antenowe: Zwykłe od FM i gniazdko na wtyk F od DAB. I zastanawiam się czy dać przy samym radiu splitter z kabla antenowego na te dwa gniazdka (FM i DAB). Zadziała?

• #11 04 Cze 2015 21:13
    jdubowski

mieczotronix napisał:
    TV był podłączany do takiego potrójnego gniazdka (TV, RADIO, SAT) wtykiem F do złącza od TV SAT.

Nie ma sie co dziwic że nie działało.
    mieczotronix napisał:
    --> Nie wiem tylko czy nie jest ona założona "tył naprzód"?

Krótszy element od strony nadajnika ma być.

mieczotronix napisał:
    Symetryzator musiałem obrócić kablem away from masztu bo inaczej prawie do niego dotykał i byłby problem z prowadzeniem kabla.

A to nie ma znaczenia.

mieczotronix napisał:
    Jeszcze nie sprawdzałem DABa.... W odbiorniku mam dwa wejścia antenowe: Zwykłe od FM i gniazdko na wtyk F od DAB. I zastanawiam się czy dać przy samym radiu splitter z kabla antenowego na te dwa gniazdka (FM i DAB).

Splitter do DAB musisz dać od wyjscia TV, bo w gnieździe FM zapewne jest przycięcie na 108MHz. Chyba że producent gniazda inaczej opisuje częstotliwość podziału (sprawdź na opakowaniu gniazda lub w dokumentacji).
    Zresztą zawsze możesz popróbować obu opcji zanim kupisz splitter.

• #12 05 Cze 2015 12:17
    irekr
    Moderator

Ta antena na UKF faktycznie nie jest najlepiej skręcona.
    Pomijam fakt, że powinna być ustawiona w polaryzacji pionowej, bo wszystkie sygnału nadawane z PKiN oraz z Raszyna są nadawane w pionie....
    A sygnał DAB potraktuj tak samo jak sygnał TV z pasma VHF III.

PS. Ja w antenach UKF wykonuje kolejny otwór do mocowania uchwytu i wówczas nie masz kolizji z instalacją dipola względem masztu.

• Pomocny post
    #14 23 Lip 2015 09:11
    irekr
    Moderator

W zasadzie należy się przygotować na obie polaryzacje.
    Obecna emisja HEVC jest nadawana w pionie ale DAB z PKiN idzie w poziomie. Do tego nowe systemy VHF w Raszynie - zarówno szczytowy jak i ten pod systemem CCIR jest w polaryzacji pionowej. Poziomy jest jeszcze system pomiędzy UHF-e am UKF-em....
    Zapewne MUX8 będzie w polaryzacji poziomej, ale ......

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME