Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wzmacniacz liniowy co to jest

elektronikq 25 May 2015 13:15 8331 5
 • #1
  elektronikq
  Level 24  
  Witam. Niedawno zwróciłem uwagę, że "wzmacniacz antenowy" to wzmacniacz liniowy? Czy ktoś może wyjaśnić o co biega? Liniowy z elektroniki kojarzy mi się z małą sprawnością i liniową zależnością. Druga sprawa czy są w systemach RTV inne wzmacniacze niż liniowe np. w gospodarstwach domowych?
 • Helpful post
  #2
  DVDM14
  Level 35  
  W przypadku wzmacniacza antenowego, wzmacniacz liniowy wydaje się być typem jego budowy fizycznej. Tak mamy:
  -Płytkowe, które znajdują się w antenie na jednej płytce z symetryzatorem.
  -Liniowe, które są osobnym urządzeniem przecinającym przewód antenowy. Takie na przykład: http://www.dipol.com.pl/APL,search-4344

  Inna definicja wzmacniacza liniowego, to każdy wzmacniacz który na wyjściu oddaje kopię sygnału wejściowego jedynie o większej mocy (oba sygnały są proporcjonalne, nie zniekształca go, a przynajmniej nie celowo). Są to na przykład wszelkie wzmacniacze audio klas A, B, AB. Nadto pracują one w liniowej części charakterystyki elementów wzmacniających.

  Czy są inne? Jak najbardziej. Chociażby klasa C (duże zniekształcenie), czy wzmacniacze impulsowe (Klasa D, E, F). Która klasa jest czym? W miarę dobrze obrazuje to angielska Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Amplifier#Power_amplifier_classes
 • Helpful post
  #4
  Alek923
  Level 9  
  Czemu tv działa(ale słaba jakość) bez wzmacniacza liniowego a ze wzmacniaczem nie ma nic? (a teoretycznie powinno być lepiej)
 • Helpful post
  #5
  Freddy
  Level 43  
  Alek923 wrote:
  Czemu tv działa(ale słaba jakość) bez wzmacniacza liniowego a ze wzmacniaczem nie ma nic? (a teoretycznie powinno być lepiej)

  Wzmacniacz może być uszkodzony, bardzo kiepskiej jakości, może dawać za duże wzmocnienie i blokować tuner w odbiorniku, może nie dostawać zasilania. Możliwości jest bardzo dużo.
 • #6
  elektronikq
  Level 24  
  Użytkownicy wyjaśnili problem.