Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Focus MK2 FL 2008 - Zakłócenia radia i AUX przez zasilacz z gn. zapalniczki

hindoos 25 Maj 2015 15:51 4410 4
  • #1 25 Maj 2015 15:51
    hindoos
    Poziom 20  

Witam, mam problem z zakłóceniami przy podpięciu ładowarki telefonu 5V/2A do gniazda zapalniczki. Samochód Ford Focus MK2 FL 2008. Radio fabryczne (standard 6000cd) gdy ładowarka jest w gnieździe (niezależnie od tego czy jest podłączona do telefonu) nie łapie prawie żadnych stacji, jak już złapie to strasznie trzeszczy i szumi. Po wyjęciu ładowarki wszystko bez pojedynczego szumu. Próbowałem na 2 różnych ładowarkach, ale to wszystko na nic. Zakłócenia są tylko na radiu, na CD jest czysto. Drugi problem (chociaż powiązany) - jak telefon jest podpięty AUXem i jednocześnie jest ładowany, w momencie gdy jest odtwarzana muzyka / wskazówki głosowe z nawigacji to wszystko jest super. W momencie jednak gdy muzyka się skończy i telefon przestanie nadawać - momentalnie piski, trzaski, zakłócenia.

Domyślam się, że problemem jest przetwornica impulsowa w ładowarce. Zakłócenia trafiają zarówno na wejście i idą na instalację (problem z radiem) jak i na wyjście (problem z trzaskami gdy telefon nie wydaje dźwięku na AUX). I teraz pytanko - czy komuś udało się dorwać taką ładowarkę do gniazda zapalniczki, żeby nie było wspomnianego efektu? Próbowałem tą poleconą w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2460803.html (na dole strony) ale też mi trzeszczy.

Ewentualnie jakieś pomysły na filtry, żeby te piski odseparować? Zastanawiałem się nad budową własnej przejściówki opartej o stabilizator liniowy, tylko problemem może być grzanie i trochę się tego obawiam - przy 1A poboru prądu wydzieli mi się (12-5)*1 = 7W ciepła. To niemało... Będę wdzięczny za podpowiedzi, może któremuś z kolegów udało się rozwiązać problem.

0 4
  • #2 25 Maj 2015 21:35
    ankowalik
    Poziom 24  

Oczywiście liniowy. Rozwiązanie proste i logiczne. Grzanie to betka w porównaniu do jakiś piramidalnych filtrów i ekranów :D

1
  • #3 26 Maj 2015 10:16
    hindoos
    Poziom 20  

Czy w celu zmniejszenia wydzielania ciepła przez pojedynczy stabilizator, mogę zrobić coś na kształt kaskady z dwóch stabilizatorów? Tzn. 12V -> 9V (L78S09) -> 5V (L78S05) dzięki czemu przy maksymalnym poborze prądu na pierwszym wydzieli mi się 3V*2A = 6W ciepła, a na drugim 4V*2A = 8W ciepła? W jaki sposób dodatkowo zabezpieczyć układ - pojedynczy bezpiecznik 3A wystarczy?

0
  • #4 20 Cze 2017 19:30
    rokko
    Poziom 12  

Odświeżam - czy ten problem został rozwiązany ?
    Mam takiego samego Focusa tylko rocznik 2009 i problem z zakłóceniami radia, zarówno na dwóch firmowych Samsungach, jak i na "no name".
    Wystarczy podłączyć ładowarkę do gniazdka i od razu pogarsza się odbiór radia FM.

0
  • #5 20 Cze 2017 21:45
    hindoos
    Poziom 20  

Niestety nie, chociaż mam już oba stabilizatory, to nie miałem jeszcze czasu żeby złożyć całość i sprawdzić czy zakłócenia znikną i jak bardzo grzeje się takie rozwiązanie.

0