Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumienka na głośnikach szerokopasmowych, obliczanie obudowy.

Cipun1 25 Maj 2015 17:04 675 12
  • #1 25 Maj 2015 17:04
    Cipun1
    Poziom 12  

Witam
    Mam problem z obliczeniem pojemności kolumny jak i dobraniem odpowiedniego BR.
    Miałem okazję posłuchać konstrukcji opartej na 4 szt głośników 4" szerokopasmowych jak i w wersji 1 głośniczek 4" w miniaturowej obudowie.
    Przetworniki jakie tam zastosowano to
    Faital 4FE32
    Chciałem wyliczyć paczkę dla wersji z 2 głośnikami w obudowie BR, w Win Isd ale wychodzą mi głupoty.
    Czy ktoś mógłby mi policzyć taką obudowę? Lub podać namiary na poprawnie liczący program?
    Przeznaczenie kolumny jako nadstawka do subbasu z odcięciem max 100 Hz więc musiałyby być strojone od 80-90 Hz w górę.

Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi

• #2 25 Maj 2015 17:24
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

1/ Jeśli te kolumny miałyby pracować wyłącznie jako nadstawki (w dodatku na tak wysokim strojeniu) możesz zupełnie spokojnie zbudować obudowę zamkniętą.
    2/ Ogólnie obudowy dla wielu takich samych głośników liczy się tak samo jak dla jednego głośnika (strojenie; jeśli upierasz się na BR), ale pojemność powinna być większa tyle razy ilu głośników użyjesz.
    3/ Oczywiście powierzchnia otworu powinna być również o tyle razy większa, by uniknąć świstów powietrza.

• #3 25 Maj 2015 18:52
    Cipun1
    Poziom 12  

Dzięki za odpowiedź
    1 tak, będą tylko uzupełnieniem subbasu, co do wysokiego strojenia, sam głośnik ma określone pasmo od 90 Hz więc założyłem, że podział w tych okolicach powinien być OK.
    2 Pojemność obudowy: 2 głośniki to suma pojemności wyliczonej obudowy dla 1 takiego głośnika (1+1=2)? Myślałem, że nie można tak w prosty sposób do tego podejść, wyobrażałem sobie (bo nie mam fachowej wiedzy), że są to jakieś wzory np. logarytmiczne lub coś równie skomplikowanego.
    3 czyli długość otworu BR taka sama tylko powierzchnia razy dwa dla układu z dwoma głośnikami?

Pytam, żeby potwierdzić czy dobrze zrozumiałem

• #4 25 Maj 2015 19:16
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Podstaw parametry głośnika do programu.
    Wylicz obudowę dla jednego głośnika.
    W okienku w którym pokaże się powierzchnia otworu zmień ją na 2x większą. (nie znam tego programu, nie wiem czy jest taka możliwość - sprawdź).
    Program przeliczy dla tej powierzchni długość otworu - taką zastosuj.
    Proponowaną przez program pojemność pomnóż przez ilość głośników (w Twoim wypadku x2)
    Zbuduj obudowę według otrzymanych w ten sposób danych.
    Pamiętaj, że pojemność (zajmowana przezeń przestrzeń) otworu (BR) musisz uwzględnić przy wykonywaniu obudowy - zajmuje on (BR) przecież miejsce wewnątrz obudowy.

Ja jednak bym zrobił jednak obudowę zamkniętą. Prościej i łatwiej. Dla dwóch tak małych głośników wystarczy nawet ok. 10 litrów. Nawet jeśli wpłynie tak mała pojemność na podniesienie się dolnej granicy przenoszonych częstotliwości, nie będzie to wpływać na zakres, jakiego oczekujesz (90-100Hz).

• #5 28 Maj 2015 18:57
    Cipun1
    Poziom 12  

Ja rozumiem, że nie rozumiem wszystkiego, ale obudowa prawie 8 litrów dla takiego głośniczka to sporo za dużo, a dokładnie tak wychodzi.
    Ktoś coś podpowie?

Dodam, że tak wychodzi mi dla jednego głośnika w obudowie zamkniętej.

• #6 30 Maj 2015 17:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Cipun1 napisał:
    ale obudowa prawie 8 litrów dla takiego głośniczka to sporo za dużo
    398216 Usunięty napisał:
    Dla dwóch tak małych głośników wystarczy nawet ok. 10 litrów.

Podałem pojemność dla dwóch głośników w obudowie zamkniętej pracującej do ok.100Hz.
    Dokładnie jak pisałeś w pierwszym poście.

• #7 15 Cze 2015 09:41
    Cipun1
    Poziom 12  

Niestety nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi na podstawie jakiego parametru, lub parametrów dobrać pojemność obudowy. Symulując poszczególne pojemności co 0,1 litr można do czegoś dojść, ale nie taka droga mnie interesuje. Może ktoś jednak podpowie jak dobrać pojemność.

• #9 15 Cze 2015 10:37
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Cipun1 napisał:
    Symulując poszczególne pojemności co 0,1 litr można do czegoś dojść
    Do niczego prócz znudzenia. Nie ma sensu dobierać pojemności aż tak dokładnie - 10-20% zauważalnej różnicy nie robi.
    Cipun1 napisał:
    Niestety nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi na podstawie jakiego parametru, lub parametrów dobrać pojemność obudowy.
    Przede wszystkim - powierzchnia membrany i jej skok. Obudowa zamknięta (a raczej zawarte w niej powietrze) działa jak dodatkowe zawieszenie membrany - a to ma swoją ściśliwość. A reszta - w parametrach producenta... Szukasz problemów tam, gdzie ich nie ma ;) - Obudowa zamknięta naprawdę wiele wybacza.

• #10 15 Cze 2015 12:32
    Cipun1
    Poziom 12  

OK dziękuję za odpowiedź. Rozumiem i jestem wdzięczny za taką wiedzę. Ale...
    To tylko w przypadku obudowy zamkniętej. A co gdybyśmy zaczęli mówić o obudowie BR oprócz wszelkich niepożądanych efektów tego rozwiązania jest i wiele zalet. Prosiłbym o sprecyzowanie jaka jest zależność między parametrami o których wspomniał kolega. Nie wiem np wielkość membrany razy skok minus "coś" ... albo 120% "czegoś" jest dopuszczalne czy optymalne a już 150% nie.
    Czytałem wiele artykułów w sieci i nikt nie odpowiedział jednoznacznie, albo jest to tak oczywiste a ja tego nie zauważam, albo tak skomplikowane, że trzeba temat studiować.

• #11 15 Cze 2015 13:02
    marian133
    Poziom 37  

Cipun1 napisał:
    Czytałem wiele artykułów w sieci i nikt nie odpowiedział jednoznacznie, albo jest to tak oczywiste a ja tego nie zauważam, albo tak skomplikowane, że trzeba temat studiować.

Może po prostu zadajesz "wymyślone" pytania (z racji Twojej niewiedzy) na które nie ma odpowiedzi.

Jeśli chcesz zrobić (szybko) obudowę do tych głośników to już dostałeś odpowiedź.
    Jeśli jednak chcesz wgłębić się w temat elektroakustyki i chcesz zrozumieć jak co działa, to zacznij czytać książki, np. Pana Jerzego Krajewskiego - "Głośniki i zestawy głośnikowe".

• #12 15 Cze 2015 15:45
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marian133 napisał:
    Jeśli jednak chcesz wgłębić się w temat elektroakustyki i chcesz zrozumieć jak co działa, to zacznij czytać książki, np. Pana Jerzego Krajewskiego - "Głośniki i zestawy głośnikowe".
    Dokładnie,
    Z tej lektury dowiesz się, że do każdego typu głośnika należy podchodzić indywidualnie.

• #13 15 Cze 2015 16:23
    Cipun1
    Poziom 12  

OK. Dziękuję za aktywność, za podpowiedzi i faktycznie przyznaję rację kolegom, trzeba się dokształcić. Mam kierunek działania, a po przerobieniu książki uzupełnię post o uzupełnioną wiedzę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME