Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston CLAS 24 CF - Nieprawidłowe grzanie CWU

Avery 25 May 2015 17:11 3882 10
 • #1
  Avery
  Level 9  
  Witam.
  Posiadam piec taki jak w temacie. Służy on głównie do grzania cwu w okresach przejściowych oraz letnim. Jest też alternatywnym sposobem ogrzewania domu w razie awarii pieca na węgiel.
  Co do grzania wody... Włączam piec, cwu ma np 25 stopni. Piec pracuje do około temperatury 35 stopni dla cwu "mocniejszym trybem" (w sensie, że płomień jest większy), potem przechodzi na mniejszy płomień i grzeje do 43 stopni cwu, bo taka temperatura jest ustawiona. Czujnik cwu jest umieszczony na wylocie ciepłej wody ze zbiornika. Mój zbiornik jest z płaszczem wodnym. Nie mam specjalnego miejsca, żeby włożyć czujnik cwu do środka zbiornika, w niektórych jest, wiem. Przez to, że czujnik cwu jest umieszczony na wylocie, ilość wody, która jest nagrzana starcza na około jeden prysznic. Potem temperatura wody spada poniżej 40 i już jest za zimna, a pieca załącza się dopiero przy 37.
  Kiedyś czujnik cwu był umieszczony z boku po środku zbiornika, ale mimo ustawienia najmniejszej temperatury cwu na piecu, czyli 40 stopni, piec grzał ją powyżej 70 stopni. Według mnie grzał po prostu dopóki temperatura kotła nie była za wysoka. W tym miejscu czujnik umieścili "fachowcy", ale według mnie to nie jest dobre miejsce, ponieważ czujnik dotykał płaszcza, a nie zbiornika z wodą użytkową.
  Co zrobić, żeby użytkowanie było bardziej komfortowe, a przy tym ekonomiczne? Bo woda poniżej 40 stopni jest już za zimna, a zanim spadnie do 37 to musi jej trochę zlecieć. Wiem, że zwiększenie ustawionej temperatury spowoduje zwiększenie temperatury przy, której piec będzie się załączał, ale nie potrzebuje aż tak wysokiej temperatury. 42-43 stopni, nie więcej, więc czy da się się zmienić histerezę temperatury dla cwu? Tak, żeby pieca załączał się już przy 40 stopniach, tylko niestety nie widziałem takiej opcji w instrukcji, a jak nie to może zmniejszyć moc pieca tak, żeby jak najdłużej grzał tym mniejszym płomieniem wodę do temperatury 43 stopni przez to większa ilość będzie nagrzana? A może da się zamontować do bojlera jakieś mieszadło, żeby piec nagrzewał cały zbiornik, a nie tylko część wody? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?
  Z góry dziękuję za pomoc ;-)
 • Helpful post
  #2
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Jeżeli masz dostęp do serwisanta, poproś o przegląd funkcji serwisowy pod kątem cw.... Dalej może warto zamontować czujnik w tulei zanurzeniwej, jeżeli nie org. to dorobić z rurki miedzianej odpowiedniej długości. Montowanie czujnika przylgowo to efekt taki jak opisujesz.
 • Helpful post
  #3
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Problem leży po stronie sondy która jest źle umiejscowiona i przez to ma wysoką histerezę.
  Jaki to zasobnik płaszczowy który nie posiada miejsca na sondę?
 • Helpful post
  #5
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  No to ten zasobnik ma miejsce gdzie można włożyć sondę CWU.
  Ariston CLAS 24 CF - Nieprawidłowe grzanie CWU
 • #6
  Avery
  Level 9  
  Czyli muszę odkręcić ten zawór po lewej stronie i pod nim będzie ta rurka do włożenia?
 • Helpful post
  #7
  mitsurugi
  Level 25  
  Dokładnie jest to króciec numer 5 na rysunku
 • #8
  Avery
  Level 9  
  Prawa strona zbiornika wygląda tak jak na zdjęciu. W kółku zielonym zaznaczyłem miejsce gdzie pierwotnie siedział czujnik, ale wtedy piec grzał wodę do ponad 60 stopni mimo ustawionych 40. Teraz pytanie czy mam odkręcić to w niebieskim kółku czy czerwonym?
  Czy aby na pewno ten schemat jest do mojego zbiornika? Na schemacie jakoś więcej jest tych otworów.
  Te odkręcanie mogę zrobić, gdy zbiornik jest pełen?
  A nawet jakbym umieścił czujnik w tej dostosowanej rurce to nie powtórzy się sytuacja, że woda na wylocie będzie miała z 60 stopni, a piec się wyłączy dopiero, gdy woda po środku zbiornika będzie miała te ustawione 40 stopni?
 • Helpful post
  #9
  mitsurugi
  Level 25  
  Pierwsze co musisz zrobić,to spuścić wodę ze zbiornika. Następnie odkręcasz korek 1/2 ( u Ciebie na zdjęciu ten w czerwonym kółku). Teraz potrzebna Ci będzie osłona czujnika temperatury, np. taka
  Ariston CLAS 24 CF - Nieprawidłowe grzanie CWU
  i dopiero do tej osłony wkładasz czujnik, wówczas temperatura będzie mierzona w połowie zbiornika.
 • Helpful post
  #10
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Zbiornik ten powinien mies oryginalną pochwę na czujnik.
  Czy tam gdzie pierwotnie byl czujnik jest jakieś miejsce na niego czy tylko wyskrobana jest pianka?
  Ważne aby czujnik przylegał do zbiornika bo jak będzie luźno leżał to będzie czytać temperaturę z powietrza wokół niego.
  Najlepsza do montowania ciasno czujników jest folia miedziana, a jak nie masz to aluminiowa ale musi byc dobrze owinięta na czujnik.
 • #11
  Avery
  Level 9  
  Jest to tylko wyskrobana pianka. Czyli wsadzić tam z powrotem w miejsce wydrapanej pianki tylko szczelniej upchać?
  Możliwe, że gdzieś pod pianką jest ta luka na czujnik?
  Jak jest teraz zamontowany na wylocie to pokazuje taką samą temperaturę jak termometr, który podstawiam pod wodę z kranu. Jak go zakładałem to okręciłem folią aluminiową i izolacją.
  Ze spuszczeniem wody ze zbiornika to dużo zabawy i czy będzie lepszy efekt niż jakbym ciasno upchał czujnik w pierwotnym miejscu?