Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W obwodzie panuje stan ustalony, wyznaczyć prąd

25 Maj 2015 17:40 2691 13
  • Poziom 20  
    Witam, mam następujące zadanie

I na razie mniejsza o to jakie są pobudzenia i fazy początkowe, metodą symboliczną muszę wyznaczyć macierz do rozwiązania przez programy typu octave/matlab

tutaj któraś z kolei próba układania równań dla tego obwodu, ale mam wrażenie że coś muszę zamienić, bo jakoś za dużo tych niewiadomych w porównaniu do przykładowego rozwiązania które mamy w pdfie. Nie potrafię wychwycić analogii. Proszę o pomoc.

Próbowałem zamieniać źródło prądowe z równoległą rezystancją na napięciowe z szeregową, kombinuje pół dnia zapisałem 10 kartek niewiele różniącymi się równaniami i postanowiłem zapytać. Jak ułożyć równania dla tego obwodu?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam,
    Mac3k napisał:
    Witam, mam następujące zadanie

I na razie mniejsza o to jakie są pobudzenia i fazy początkowe, metodą symboliczną muszę wyznaczyć macierz do rozwiązania przez programy typu octave/matlab

tutaj któraś z kolei próba układania równań dla tego obwodu, ale mam wrażenie że coś muszę zamienić, bo jakoś za dużo tych niewiadomych w porównaniu do przykładowego rozwiązania które mamy w pdfie. Nie potrafię wychwycić analogii. Proszę o pomoc.

Próbowałem zamieniać źródło prądowe z równoległą rezystancją na napięciowe z szeregową, kombinuje pół dnia zapisałem 10 kartek niewiele różniącymi się równaniami i postanowiłem zapytać. Jak ułożyć równania dla tego obwodu?
    a jaki to problem, pytam retorycznie?
    Ale z tego coś tu "naprodukował" wnioskuję jednoznacznie, iż podstawowe Prawa Elektrotechniki Teoretycznej, to dla Ciebie terra incognita, więc nie licz na to, iż to proste zadanie rozwiąże ktoś tu za Ciebie.
    Mamy tu stan ustalony w obwodzie SLS oraz wymuszenia sinusoidalnie zmienne o tej samej wartości pulsacji, a więc pozostaje Metoda Symboliczna zapisu wymuszeń oraz stosownych równań.
    Osobiście, zamiast klasycznej Metody praw Kirchhoffa polecam Metodę Coltri'ego, czyli Metodę Potencjałów Węzłowych - MPW - a w drugiej kolejności Metodę Maxwella, inaczej Metodę Prądów Oczkowych - MPO.
    W obu przypadkach należy ułożyć trzy niezależne równania i rozwiązać ich układ równań, choć dla MPW będą - po dokonaniu tzw.przejścia granicznego (uporządkowaniu) z wirtualną rezystancją a będącą równą zero w gałęzi z idealnym źródłem napięcia - tylko dwa niezależne równania.
    Jednak dla MPO należy znaleźć cztery niezależne oczka - a każde z nich musi posiadać swą gałąź własną - a to ze względu na występujące autonomiczne źródło prądowe, wobec czego MPW jest tu Metodą łatwiejszą.

Wszystko o tym jest w stosownych podręcznikach, ale też wszystko to znajdziesz na tym forum w dawno zapisanych tu postach.

Odp. i(t) =(3.153894...)*sin(ω*t + 1.104501...)mA.
  • Poziom 20  
    Odpowiedź znam (symulacja sapwin), i owszem zgadza się, ale to jest tylko żeby sprawdzić czy obliczenia są okej. To też nie jest tak że ja chcę gotowca, tylko że patrzysz na to z perspektywy kogoś dla kogo jest to oczywiste a dla mnie to są początki z liczeniem obwodów (niestety). Dysponuję też pdfem http://zto.ita.pwr.wroc.pl/~ald/TKEK00001L/zajecia11_to.pdf który teoretycznie powinien wystarczyć do rozwiązania tego, próbuję od około godziny 12 :-) Problem polega na tym, że to co robimy to nie do końca jest technika analogowa tylko zlepek różnych zastosowań matlaba, i programów symulacyjnych, gdzie nie skupiamy się na liczeniu obwodów (wykonywaliśmy interpolacje, aproksymacje, liczenie całek matlabem, rysowanie wykresów, w zasadzie cóż takie łapu capu po środowisku matlab bardziej niż "obwody).Tzw "druty" to na 3 semestrze, i wtedy tzw. "rycie" będzie miało miejsce.

Próbuję sobie jakoś poradzić z tym co jest w tym i jeszcze innym pdfie, i o ile poszło jakoś metodą oczkową dla obwodu prądu stałego (też obwód z chyba 3 oczek), i to w zasadzie za pierwszym razem nie licząc jakiegoś tam przestawionego minusa, o tyle tutaj morduje moje kartki cały dzień.

Skorzystałem z tego co jest na stronie 20 w tym pdfie, zamieniwszy źródło prądowe i rezystancję równoległą R3 na źródło napięciowe i rezystancję szeregową R3. Następnie chciałem użyć MPW wzorując się na filmiku na youtube https://www.youtube.com/watch?v=nn82xUYettc
    zapisałem takie równania, ale albo zrobiłem to źle, albo źle utworzyłem macierze dla matlaba.

Cytat:
    po dokonaniu tzw.przejścia granicznego (uporządkowaniu) z wirtualną rezystancją
    - nie mogę nic wygooglać na ten temat, o co chodzi?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 11  
    Mac3k napisał:
    Odpowiedź znam (symulacja sapwin), i owszem zgadza się, ale to jest tylko żeby sprawdzić czy obliczenia są okej. To też nie jest tak że ja chcę gotowca, tylko że patrzysz na to z perspektywy kogoś dla kogo jest to oczywiste a dla mnie to są początki z liczeniem obwodów (niestety). Dysponuję też pdfem http://zto.ita.pwr.wroc.pl/~ald/TKEK00001L/zajecia11_to.pdf który teoretycznie powinien wystarczyć do rozwiązania tego, próbuję od około godziny 12 :-) Problem polega na tym, że to co robimy to nie do końca jest technika analogowa tylko zlepek różnych zastosowań matlaba, i programów symulacyjnych, gdzie nie skupiamy się na liczeniu obwodów.Tzw "druty" to na 3 semestrze, i wtedy tzw. "rycie" będzie miało miejsce. Na dobrą sprawę, mógłbym to tak zostawić i pewnie nawet tego nie oddawać, ale dlaczego miałbym nie próbować przynajmniej częściowo czegoś zapamiętać. Próbuję sobie jakoś poradzić z tym co jest w tym i jeszcze innym pdfie, i o ile poszło jakoś metodą oczkową dla obwodu prądu stałego, i to w zasadzie za pierwszym razem nie licząc jakiegoś tam przestawionego minusa, o tyle tutaj morduje moje kartki cały dzień.

Skorzystałem z tego co jest na stronie 20 w tym pdfie, zamieniwszy źródło prądowe i rezystancję równoległą R3 na źródło napięciowe i rezystancję szeregową R3. Następnie chciałem użyć MPW wzorując się na filmiku na youtube https://www.youtube.com/watch?v=nn82xUYettc
    zapisałem takie równania, ale albo zrobiłem to źle, albo źle utworzyłem macierze dla matlaba.
    Już raz tu napisałem - Twoja wiedza na ten temat jest niedostateczna, a z jednego - w/w - dokumentu w PDF nie da się tego wszystkiego nauczyć.
    Poza tym zamienianie źródeł na równoważne - by sobie ułatwić - to przecież zamiana topologii analizowanego obwodu, a na końcu często trzeba powrócić do obwodu wyjściowego/danego, a więc kolejne przekształcenia/obliczenia, w sumie tylko dodatkowy nakład czasu.
    Dlatego też nie sprawdzałem dokładnie tego, coś tu podał wyżej, choć być może jest to poprawne, ale po powiększeniu ów zapis jest u mnie widoczny nieostro, a ja już mam swoje lata i nie będę wzroku przesilał - a owa zamiana źródła prądowego dla MPW jest tu zupełnie zbędna.
    Tylko dlaczego w drugim układzie równań jest u Ciebie E1 po lewej stronie znak równości?
    To jest przecież wielkość znana, więc powinna ona być po prawej stronie znaku równości - w wektorze wymuszeń, a nie w macierzy układowej.

Cóż z tego, że jest tam - w PDF - nawet przykład rozwiązania tego zadania, skoro jest to 'przedumane' przez teoretyka, dla którego rząd macierzy układu nie ma żadnego znaczenia - nawet nie starałem się tam tego rzędu policzyć - choć wszystko jest tam zgodne z obowiązującą Teorią...
    Mnie również jest "metoda" tam pokazana znana (i z tamtej Politechniki) od dawna, ale nie stosuję jej w swej wieloletniej praktyce (a będzie pod półwiecze) wcale, ponieważ nim napisałbym - i "na pieszo" - ową macierz, to mając, i znając perfekt, wiele innych Metod rozwiązywania obwodów SLS, wybiorę tę Metodę która najszybciej doprowadzi mnie do celu.
    Tu - jak już wspomniałem - optymalna jest MPW, gdzie zapis równań (dwa zapisy po dwa równania) zajął mi kartkę papieru o rozmiarach 14 na 13 cm - zgięta na pół wydarta kartka z kalendarza z poprzedniego miesiąca (papier należy oszczędzać... 8-O) (aż z z czczej ciekawości policzyłem ilość liter oraz znaków pisarskich dla obu zapisów, dostałem tyle: 60 + 58).
    Mając w/w zapis dwóch równań uruchomiłem MathCADa wstawiłem elementy macierzy do stosownego wzoru i policzyłem to, co tu przedstawiłem Tobie w odpowiedzi.
    Oczywiście, wcześniej w w MathCADzie trzeba było wprowadzić wartości liczbowe danych do tego zadania.

Podana tam - w PDF - Metoda jest przydatna tylko w przypadku użycia jej do programu korzystającego z obliczeń numerycznych - na PC, itp. - i to przy topologicznym (poczytaj co to) wprowadzaniu schematu analizowanego obwodu elektrycznego wraz z jego wartościami parametrów.
    Liczenie "na pieszo" - Macierzy dla tego z obwodu jak to jest podane na stronie 29 wspomnianego PDFa - wg wspomnianej tam Metody a później za każdym razem programowanie "narzędzia obliczeniowego" - u Ciebie MatLab, a u mnie MathCAD - to zwykła próba "zarzynania" biednego - jak zawsze, i, jak zawsze, nie dysponującego nadmiarem czasu - studenta.
    Jak znam tam - od lat - Wykładowców tego przedmiotu z tamtej Politechniki, to od lat wiedli w Oni prym w zupełnie teoretycznym i wyapstrahowanym od rzeczywistości podejściu do rozwiązywaniu tego typu prostych zadań.
    Oczywiście, dla dobra Nauki - tej przez wielkie N - jest to bez wątpienia cenne, ale dla zwykłego studenta, który często chce tylko ZZZ, jest to - moim zdaniem - złe podejście.
    Znana mi jest filozofia nauczania tego przedmiotu - odmienna od innych Uczelni - tam, było więc wybrać inną Politechnikę ... :D
  • Poziom 20  
    No właśnie jak wspomniałem, to nie jest technika analogowa (czy też teoria obwodów) tylko zaprzęganie narzędzi typu matlab.

Ja tam nie chcę tego tylko ZZZ, ale biorąc pod uwagę to, czego raczej tyczy się przedmiot, no to otwarcie przyznaję, że żebram o pomoc, ponieważ w generalnym ujęciu nie samych obwodów kurs dotyczy i to mnie dopiero czeka, ale już po wszystkich kursach ogólnouczelnianych, jako wiodący na 3 semestrze kurs pod nazwą technika analogowa, i to będzie najprawdopodobniej wiodącym tematem nauki w ciągu semestru.

Osobiście nie uznaję uczenia się na pamięć gotowych rozwiązań, to takie trochę tłumaczenie, bo przecież chcę rozwiązanie.
    Zazdroszczę umiejętności, mam nadzieje że gdy przyjdzie na to czas, od podstaw na odpowiednim kursie z własną pracą dojdę do jakichś wyników które będą wystarczające do swobodnego analizowania przedstawionych zagadnień.

Tobie zajęło to skrawek papieru, ja zużyłem pół ryzy na próbowanie różnych zapisków z różnych stron, wzorowaniu się, przekształcaniu, i zgadzam się w zupełności że dysponowana wiedza jest niedostateczna ale mam nadzieję że właściwy kurs i moja praca to zmienią. Ale cóż powiem jeszcze raz, to nie jest kurs obwodów - tylko środowisk obliczeniowych i symulacyjnych na przykładzie całek, interpolacji, prostych obwodów które były omówione na podstawie takich właśnie pdfów i nagle wyskoczyły gdzieś takie 3 zadania z obwodów.

Przeliczyłem sobie wartości na symboliczne, próbowałem w różny sposób, nie wyszło. Z chęcią zobaczył bym Twoje obliczenia, jeśli nie to jutro poproszę laboranta o jakieś wytłumaczenie (reszta grupy jest chyba ze 1-2 zadania do tyłu więc pewnie będzie miał chwilę czasu aby pokazać o co tu chodzi). Nie mniej jednak wolał bym to przeanalizować i spróbować zrozumieć choć trochę. Ja jestem po liceum i z takimi rzeczami teoretycznie powinienem mieć gorzej niż ludzie po technikum, po swojej grupie widzę że tak nie jest, pomimo tego iż lubię się zajmować elektroniką, to nigdy wcześniej nie miałem potrzeby analizowania tego typu obwodów, bardziej serwisówka i "dlaczego padło zasilanie tej sekcji płyty" ze schematem i miernikiem w ręku i tego typu rzeczy.

Z Politechniki jednak jestem dość zadowolony, w każdym razie dobrze że właśnie taką "krowę" jak teoria obwodów dostaniemy dopiero po kursach analizy matematycznej. Bo tutaj, uczą nas na razie programować aktualnie obiektowo, i liczyć (1 przydatna analiza matematyczna, i 2 inne czysto teoretyczne matematyczne rzeczy żeby student miał mniej czasu na porządne zrozumienie jednej analizy - układający plan są bez wyobraźni, rozmawiałem nawet z wykładowcą z analizy na ten temat uważa że robienie tych przedmiotów równolegle bez opanowania samej analizy to jest bezsens który skutkuje "uwaleniem" któregoś z kursów)

A oto najnowsza wersja moich "prób - ale raczej błędów" - próba wzorowania się na https://www.youtube.com/watch?v=XYVESLrBWfw tyle że z impedancjami i dodatkowym rezystorem równolegle do źródła prądowego.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Moja propozycja; wykonaj jeszcze raz zapis równań dla MPW - byle czytelniej i zrób lepszą fotkę, bo ta ostatnia nie była dostatecznie ostra i bez jakichkolwiek przekształceń tego prostego obwodu, a następnie przedstaw to tu.
    Umówmy się też tu (dla jednoznaczności tego co już mam), że węzeł o oznaczeniu jego potencjału Va (podwójny) to węzeł z wyprowadzeniami elementu: R1, R3, C, -iz(t).
    Węzeł o oznaczeniu jego potencjału Vb (też podwójny) to węzeł z wyprowadzeniami elementu: +iz(t), R3, L, R2.
    Węzeł o oznaczeniu jego potencjału Vc = E, wartość potencjału tego węzła względem węzła odniesienia - czwartego i ostatniego, tu nie wymienionego - jest znana, to węzeł z wyprowadzeniami elementu: C, R2, +E.

Poniższe przeczytałem dopiero po napisaniu tego co wyżej:
    Mac3k napisał:
    A oto najnowsza wersja moich "prób - ale raczej błędów" - próba wzorowania się na https://www.youtube.com/watch?v=XYVESLrBWfw tyle że z impedancjami i dodatkowym rezystorem równolegle do źródła prądowego.
    Patrz wyżej, a zapis równań dla Metod; MPW, czy MPO, należy wykonać mnemotechnicznie - na podstawie schematu ideowego obwodu - a nie (jak to robią przy "łopatologicznym" wyjaśnianiu tej Metody) od Ab Ovo, czyli od równań na pierwsze prawo Kirchhoffa.
    Choć chyba jest to - jak popatrzyłem - zapis poprawny, ale nie jest on doprowadzony do uporządkowanej, i jawnej, postaci takiej, aby na podstawie tego zapisu można byłoby przejść do zapisu macierzowego - kwadratowa macierz układowa oraz wektor wymuszeń (macierz kolumnowa).
  • Poziom 20  
    Dodałem powyżej, zapis trochę inny niż w tych całych plikach PDF u innego wykładowcy, ale po przekształceniach przynajmniej nie mam kwiatków typu prąd minus napięcie -.^
    Nie wiem na ile to jest dobrze ale doprowadzam to do macierzy i sprawdzę.
  • Poziom 11  
    Mac3k napisał:
    Dodałem powyżej, zapis trochę inny niż w tych całych plikach PDF u innego wykładowcy, ale po przekształceniach przynajmniej nie mam kwiatków typu prąd minus napięcie -.^
    Nie wiem na ile to jest dobrze ale doprowadzam to do macierzy i sprawdzę.
    Patrz wyżej.
  • Poziom 20  
    Po wykonaniu przekształceń:

W obwodzie panuje stan ustalony, wyznaczyć prąd W obwodzie panuje stan ustalony, wyznaczyć prąd

Matlab zwraca -2.0026 + 1.0080i jako potencjał węzła V1 co po próbie przeszkałcenia dało 0.0010 + 0.0020i jako prąd na indukcyjności, więc dalej coś jest zrobione źle.

E=2*sqrt(2)*exp((j*3*pi)/4)
    Iz=2*sqrt(2)*10^-3*exp(j*(pi/4))

tutaj mam zapis i(t) i e(t) w postaci symbolicznej

w=2πf
  • Poziom 11  
    Mac3k napisał:
    Po wykonaniu przekształceń:

W obwodzie panuje stan ustalony, wyznaczyć prąd W obwodzie panuje stan ustalony, wyznaczyć prąd
    Jakbyś jeszcze wyciągnął przed nawias te same wartości potencjałów, to już by było prawie poprawnie.
    Dla całości proszę o uzgodnienie oznaczeń potencjałów - patrz mój przedostatni post - ponieważ w przeciwnym przypadku zamieszczenie tu mojego zapisu rozwiązania w MathCADzie nie będzie dla Ciebie zrozumiałe.
    Poza tym, to w MPW elementy macierzy własne z danym potencjałem węzła są zawsze nieujemne (jak nie ma w obwodzie źródeł sterowanych, a tu ich nie ma), a elementy wzajemne są zawsze niedodatnie, a u Ciebie w drugim zapisie jest na odwrót - rada: pomnóż obie strony obu równań przez -1.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Mac3k napisał:
    Po zapisaniu V0=Vc=E
    V1=Vb
    V2=Va

przemnożeniu stron, wyciągnięciu przed nawias (brakło kolumny ze znanymi prądami - wymuszeń jesli dobrze rozumiem nomenklaturę)

Mam tak samo, choć "po bożemu", czyli w pierwszym wierszu Va, a w drugim Vb.
    Jeszcze brakuje mi - u Ciebie - zapisu na wartość poszukiwanego prądu, czyli I = Vb/(j*ω*L), a podstawie tego należy obliczyć jego argument ψI = arg(I) oraz jego amplitudę Im = I*√2, by można było zapisać równanie jego wartości chwilowej:
    i(t) = Im*sin(ω*t + ψI).
  • Poziom 20  
    Dzięki serdeczne za udzieloną pomoc, zadanie zadaniem, się odda, ale jeszcze kilkanaście razy przeanalizuje to co zrobiłem i dlaczego, żeby coś w głowie zostalo a nie tylko odbębnione zadanie.

Te równania których brak mam wprowadzone bezpośrednio do matlaba.
    Teraz to nie istotne, ale w perspektywie teorii obwodów myślę że jeśli potrafiłbym w miarę rozwiązywać takie zadania, to będzie łatwiej wystartować w 3 semestrze. Wrócę do tego jeszcze później np na wakacjach powtórka, albo jakiś mikro kurs. Jeśli znasz jakieś dobre materiały które można poczytać, to możesz zostawić linka. Jeszcze raz dzięki serdeczne za nakierowanie na właściwą metodę. Przy okazji zapytam, co to za stworzenie wirtualna rezystancja o której pisałeś? Pierwszy raz słyszę takie określenie.

Dodano po 3 [minuty]:

wyniki obliczeń, postać algebraiczna, moduł i argument przeliczony na stopnie z radianów, ręcznie sobie zapisałem na osobnej kartce postać chwilową i(t)

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam, idę odespać bo o 7 trzeba wyemigrować na uczelnię.
  • Poziom 11  
    Mac3k napisał:
    Dzięki serdeczne za udzieloną pomoc, zadanie zadaniem, się odda, ale jeszcze kilkanaście razy przeanalizuje to co zrobiłem i dlaczego, żeby coś w głowie zostalo a nie tylko odbębnione zadanie.
    Proszę bardzo, cała przyjemność po mojej stronie.
    Na początek fotka z rozwiązaniem z MathCADa:
    Zapis wartości chwilowej prądu i(t) - odpowiedź - podałem tu już wcześniej.
    Funkcja wbudowana z MathCADa lsolve[(A), (B)] zwraca macierz kolumnową - wektor - poszukiwanych niewiadomych [X] z układu równań liniowych o stałych współczynnikach, a zapisanych równaniem macierzowym: [A]•[X] = [B]

Mac3k napisał:
    Te równania których brak mam wprowadzone bezpośrednio do matlaba.
    Teraz to nie istotne, ale w perspektywie teorii obwodów myślę że jeśli potrafiłbym w miarę rozwiązywać takie zadania, to będzie łatwiej wystartować w 3 semestrze. Wrócę do tego jeszcze później np na wakacjach powtórka, albo jakiś mikro kurs. Jeśli znasz jakieś dobre materiały które można poczytać, to możesz zostawić linka.
    Klasyczne podręczniki do Teorii Obwodów Elektrycznych są od lat te same.
    Niektóre z nich są dostępne jako e-booki u wujcia Google, lub na niezależnych stronach www, poszukaj sobie.
    Np. ten - a dobrze mi znany, bo znałem go od Statu Nastendi - Teoria Obwodów
    Spis ich na pewno znajdziesz w swojej uczelni na tablicy ogłoszeń Katedry Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii (W5/K1)

Mac3k napisał:
    Jeszcze raz dzięki serdeczne za nakierowanie na właściwą metodę. Przy okazji zapytam, co to za stworzenie wirtualna rezystancja o której pisałeś? Pierwszy raz słyszę takie określenie.
    Już tu o tym było na forum - poszukaj sobie - ale niech będzie jeszcze raz.
    Włączmy w szereg z idealnym źródłem napięcia E wirtualny rezystor RE =0Ω a oznaczenia potencjałów węzłów niech będą takie, jak zdefiniowałem TU
    Wolno mi to zrobić? A wolno, ale też należy mieć na uwadze konsekwencje tego, iż ów rezystor RE ma wartość zerową.
    W takim przypadku z punktu widzenia formalnego zapisu mnemotechnicznego równań na MPW mamy teraz trzy - rzeczywiste - niezależne węzły, węzeł odniesienia - czwarty - pozostaje bez zmian.
    Wobec tego, należy utworzyć zapis trzech niezależnych równań na MPW, oto on:
    Va*(1/R1 + 1/R3 + j*ω*C) - Vb*(1/R3) - Vc*(I*j*ωC) = -Iz
    -Va*(1/R3) + Vb*(1/R3 + 1/(j*ω*L)) - Vc*(1/R2) = Iz
    -Va*(j*ω*C) - Vb*(1/R2) + Vc*(1/RE + 1/R2 + j*ω*C) = E\RE

Z punktu widzenia formalnego jest tu wszystko zapisane poprawnie, ale próba rozwiązania w/w układu trzech równań - dla podanych tu danych liczbowych elementów tego obwodu i przy przyjęciu, iż RE =0Ω - natrafi na osobliwości w trzecim wierszu w/w zapisu w postaci dzielenia przez wartość równą zero.
    Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby obie strony równości z trzeciego wiersza pomnożyć przez wartość RE, otrzymany wtedy taki zapis trzeciego wiersza:
    -Va*(j*ω*C)*RE - Vb*(1/R2)*RE + Vc*(1/RE + 1/R2 + j*ω*C)*RE = (E\RE)*RE
    Po małej kosmetyce w/w zapisu dostajemy taką postać zapisu równania trzeciego:
    -Va*(j*ω*C)*RE - Vb*(1/R2)*RE + Vc*(1 + RE/R2 + j*ω*C*RE) = E
    Teraz podstawiamy zero za RE i mamy:
    -Va*(j*ω*C)*0 - Vb*(1/R2)*0 + Vc*(1 + 0/R2 + j*ω*C*0]) = E
    Nietrudno zauważyć, iż otrzymaliśmy to, co od początku było znane - i oczywiste - czyli
    Vc = E, teraz należy w pierwszych dwóch równaniach podstawić E za Vc oraz dokonać uporządkowania równań, a co daje nam zapis tożsamy z już wcześniej tu podanym:
    Va*(1/R1 + 1/R3 + j*ω*C) - Vb*(1/R3) = E*(j*ωC) - Iz
    -Va*(1/R3) + Vb*(1/R3 + 1/(j*ω*L)) = E/R2 + Iz

Vc = E

Mac3k napisał:
    Dodano po 3 [minuty]:

wyniki obliczeń, postać algebraiczna, moduł i argument przeliczony na stopnie z radianów, ręcznie sobie zapisałem na osobnej kartce postać chwilową i(t)
    Jak widać zgadza się z tym co ja policzyłem, ale nie ma czegoś takiego jak amplituda prądu zespolona Im - ta przecież w równaniu wartości chwilowej jest rzeczywista, jak i cały zapis tego równania.

Mac3k napisał:
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam, idę odespać bo o 7 trzeba wyemigrować na uczelnię.
    Proszę, ja do tej chwili nie dotrwałem - poszedłem spać po napisaniu tu tego posta :-?

Pozdrawiam