Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niewielka stacja pogodowa na Attiny85 z komunikacją radiową

mi_ma 25 Maj 2015 20:21 8745 3
 • Niewielka stacja pogodowa na Attiny85 z komunikacją radiową

  Oto przykład malutkiej stacji pogodowej zbudowane w oparciu o mikrokontroler Attiny85. Projekt powstał na bazie Arduino, jednak autor postanowił w części końcowej zaprojektować własne PCB, na bazie którego zbuduje samodzielne urządzenie.
  W sieci bardzo rzadko pojawiają się projekty, które wykorzystują Arduino jedynie w fazie modelowej/prototypowej. Przeważnie autorzy po uruchomieniu jakiegokolwiek projektu, który zbudowany jest w oparciu o te popularne moduły, często z partyzancko dołączonymi czujnikami i innymi peryferiami zamykają projekt. W efekcie internet jest zaśmiecony masą projektów, zrobionych na pająkach, w jakimś stopniu funkcjonalnych i od strony sprzętowej wyglądających niemalże identycznie - jak wyrzucone na śmietnik części zamienne.
  Poniższy projekt pokazuje, że do projektowania można podejść zupełnie inaczej. W efekcie otrzymujemy niewielką stację pogodową, która mierzy między innymi temperaturę i wilgotność. Cały projekt zbudowany jest z dwóch modułów - stacji nadawczej i odbiorczej. Oba oparte o ten sam mikrokontroler komunikują się ze sobą bezprzewodowo z użyciem niewielkich modułów nadajnika i odbiornika pracujących na częstotliwości 433MHz.
  W przypadku samej stacji pogodowej, autor korzysta z modułu DHT11, który posiada czujnik temperatury i wilgotności. Odczytane dane są przesyłane do stacji odbiorczej i wyświetlane na ekranie LCD 2x16.
  Projekt powstał po to, aby pokazać, że możliwe jest zbudowanie niewielkiej stacji komunikującą się droga radiową na niewielkim mikrokontrolerze. Autor zwraca uwagę, że warto budować takie projekty od podstaw, zamiast za każdym razem "zużywać" Arduino, z których może korzystać wielokrotnie w ramach różnych projektów, oszczędzając nieco na kosztach.

  Niewielka stacja pogodowa na Attiny85 z komunikacją radiową Niewielka stacja pogodowa na Attiny85 z komunikacją radiową Niewielka stacja pogodowa na Attiny85 z komunikacją radiową Niewielka stacja pogodowa na Attiny85 z komunikacją radiową

  Na stronie źródłowej znajdziecie wsady do mikrokontrolerów, a wczytując się nieco w krótki poradnik może dowiecie się czegoś dodatkowo. Autor przygotował także poradniki dotyczące obsługi wyświetlacza LCD oraz realizacji komunikacji bezprzewodowej:

  http://www.instructables.com/id/Receiving-and-sending-data-between-Attiny85/
  http://www.instructables.com/id/2-Wire-LCD-interface-for-Arduino-or-Attiny/


  Źródło http://www.instructables.com/id/Mini-weather-station-with-Attiny85

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 832 postów o ocenie 735, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
 • PCBway
 • #2
  markoz7874
  Poziom 31  
  Fajny, pytanie dlaczego autor najpierw stosuje attiny85 aby później "dokładać nóżki" za pomocą rejestru przesuwnego? Nie można było od razu zastosować procka z większa ilością wyprowadzeń?
 • PCBway
 • #3
  gemiel
  Poziom 21  
  Czujnik temperatury i wilgotności nie tworzy "stacji pogodowej". Szumna nazwa dla czujnika bezprzewodowego. Arduino na płytce uniwersalnej.
 • #4
  Frog_Qmak
  Poziom 25  
  Przy koszcie 2,3$ za arduino nano z przesyłką z Chin nie opłaca się "inwestować" w mikroprocesor :D