Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica od zera- koncepcja budowy.

Condoriano 25 Maj 2015 22:01 1275 15
 • #1 25 Maj 2015 22:01
  Condoriano
  Poziom 2  

  Witam wszystkich odwiedzających. Jako iż jestem już po wszystkich maturach mam za dużo wolnego czasu. Chciałbym skonstruować prądnice ale nie używając jakichkolwiek gotowych elementów. Mam koncepcje aby zbudować zwojnicę a do środka włożyć obracający się magnes. Nie interesuje mnie jakieś konkretnie napięcie ale sam efekt. I tutaj pojawia się pytanie. Czy ten pomysł ma ręce i nogi? Czy zobaczę cokolwiek np. świecenie się podłączonej żarówki czy raczej powinienem zmienić konstrukcję? Z góry dziękuje za pomoc!
  Prądnica od zera- koncepcja budowy.

  0 15
 • #3 25 Maj 2015 22:14
  Condoriano
  Poziom 2  

  Właśnie tak myślałem czyli oś obrotu powinna być w "połowie" magnesu tam gdzie kończy się biegun N ,a zaczyna S, tak? Jako absolwent liceum teorie mam w miarę opanowaną, gorzej z techniczną stroną zagadnienia..

  0
 • Pomocny post
  #4 25 Maj 2015 23:27
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Oś obrotu zmienisz, ale przy takich konstrukcjach tylko niewielka część cewki będzie obejmowana przez pole magnesu - część cewki nie będzie brała udziału w wytwarzaniu napiecia.

  Zobacz jak zbudowane są rzeczywiste prądnice zarowno profesjonalne jak i amatorskie - np amerykanka.
  Zauważ że dba sie o to aby aby pole magnesów zamykało się przez elementy ferromagnetyczne (mała reluktancja - oporność magnetyczna) i sczeliny powierzne były niewielkie, a pole obejmowało cewki w całości

  Cytat:
  Jako absolwent liceum teorie mam w miarę opanowaną, gorzej z techniczną stroną zagadnienia..
  Jakbyś miał opanowanąteorię teorię nie wymyślał byś układów w których pole sie nie zmienia.

  1
 • #5 26 Maj 2015 07:12
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Condoriano napisał:
  Chciałbym skonstruować prądnice ale nie używając jakichkolwiek gotowych elementów. Mam koncepcje aby zbudować zwojnicę a do środka włożyć obracający się magnes. Nie interesuje mnie jakieś konkretnie napięcie ale sam efekt. I tutaj pojawia się pytanie. Czy ten pomysł ma ręce i nogi? Czy zobaczę cokolwiek np. świecenie się podłączonej żarówki czy raczej powinienem zmienić konstrukcję? Z góry dziękuje za pomoc!
  Prądnica od zera- koncepcja budowy.


  Tak jak to narysowałeś to przy obracaniu magnesu napięcie nie powstanie - magnes musiałbyś wsuwać i wysuwać ze zwojnicy - na tej zasadzie działały latarki "potrząsane" swego czasu sprzedawane w Tesco.

  0
 • #7 28 Maj 2015 12:56
  gwas27
  Poziom 14  

  Witam, zgodnie z teoria prądnicy napięcie na wyjściu prądnicy zależy od indukcji B, długości nawinięcia przewodnika L w polu magnetycznym oraz prędkości obrotowej wirnika V, e=BLV, jak prędkość obrotowa jest mała żeby uzyskać duże e musi być duże BL, jaka moc można osiągnąć z takiej prądnicy realnie patrząc , czy kilka Wat

  Dodano po 3 [minuty]:

  Można dać magnesy neodymowe na wirniku ale jest duża strata pola magnetycznego na szczelinie miedzy wirnikiem a stojanem

  0
 • #8 28 Maj 2015 13:18
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  gwas27 napisał:
  Można dać magnesy neodymowe na wirniku ale jest duża strata pola magnetycznego na szczelinie miedzy wirnikiem a stojanem


  Przy dużej szczelinie jest strata niezalężnie od materiału magnesów - po to robi sie nabiegunniki by szczelinę zmniejszyć.

  0
 • #10 31 Maj 2015 10:51
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Jakie realne moce można uzyskać np. gdy przerobi się silnik od wiertarki komutatorowej 750W
  To nie jest właściwie postawione pytanie, zauważ że wirnik w takiej konstrukcji osiąga bardzo wysokie obroty, na "wyjściu" po przekładni redukcyjnej masz 2000-3000 obr/min. Gdy ręcznie kręcisz za futerko wielu wiertarkach opory są tak duze że wiertło bez klucza mozna zacisnąć, te opory to głównie tarcie komutatora powiększone przez przekładnię która działa jako multiplikująca i do tego dochodzą straty w samej przekładni, to nie są porządane cechy w prądnicy, a w wiertarce taka konstrukcja jest konieczna żeby mały sinik miał dużą moc, jakie ma przy tym straty mocy nikogo nie obchodzi bo od tego jest wentylator żeby się tego ciepła pozbyć.


  W wiertarce przerobionej na prądnicę pewnie da się uzyskać sporą moc, ale jak duże będą wtedy straty?

  Cytat:
  ...i gdy da się magnesy neodymowe z nabiegunnikami nie przewijając uzwojenia na stojanie.

  Jest to silnik szeregowy więc na stojanie jest mało zwojów, poza tym umieszczenie magnesów w wirniku będzie trudniejsze niż w stojanie.

  0
 • #11 31 Maj 2015 11:28
  gwas27
  Poziom 14  

  Witam, znajomy zrobił kiedyś taką prądnicę z silnika mocy około 100W, przetoczył wirnik przykręcił magnesy neodymowe na wirniku 4sztuki, uzwojenia na stojanie były zostawione oryginalne połączone szeregowo, przy kręceniu ręka dawała napięcie około 6V ale pod obciążeniem żaróweczką 6V 100mA nic nie świeciło, dopiero jak napędził prądnicę wiertarką , były duże obroty to żaróweczka lekko się żarzyła, fakt że szczelina między magnesami i stojanem była spora rzędy 1,5mm do 3mm , ale te prądnice to raczej kicha jest dużej mocy się nie osiągnie

  Dodano po 9 [minuty]:

  Już lepiej kupić baterię słoneczną o mocy 50W albo więcej i przy pełnym słońcu daje moc i nic się nie musi kręcić, podłączaliśmy baterie słoneczną 50W pod oporniki 3,5oma i płynął prąd 1,5A, oporniki grzały się ładnie można je wykorzystać do grzania pomieszczenia albo nawet zbiornika z wodą, 50 W to trochę mało ale baterie są tanie, sprawa jest rozwojowa

  0
 • #12 04 Cze 2015 13:41
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  znajomy zrobił kiedyś taką prądnicę z silnika mocy około 100W, przetoczył wirnik przykręcił magnesy neodymowe na wirniku 4sztuki
  Stojan ma jedną parę biedunów, to jaki sens dawać cztery magnesy? żeby byłydwie pary biegunów i pola się odejmowały?
  Jakby dał dwa magnesy to mogło by dawać większą moc, ale z powodu dużych zmian reluktancji trudno było by obracać wirnik. Krótko mówiąc tego typu śmieci nie nadają siedo budowy prądnicy.

  Cytat:
  ale te prądnice to raczej kicha jest dużej mocy się nie osiągnie...
  Już lepiej kupić baterię słoneczną o mocy 50W albo więcej

  Porównujesz fabryczną baterię słoneczną i prądnicą wykonaną ze śmieci, trochę niesprawiedliwe porównanie.

  Ja napiszę że fabryczna prądnica jest duzo lepsza niż ogniwo słoneczne DIY (kiedyś amatorzy robili z rozebranych tranzystorów)

  A co do prądnic "DIY", zdobądź dobrej jakości silnik DC, mocy kilkudziesieciu W, w miarę mozliwości wolnoobrotowy, z łożyskami tocznymi i małymi oporami, w czasopiśmie EE był kiedyś projekt małej elektrowni wiatrowej (do 30W) z prądnicą z silnika od dmuchawy chłodnicy samochodowej.

  -1
 • #14 04 Cze 2015 14:13
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Każdy silnik prądu stałego z magnesem po napędzeniu staje się prądnicą
  Tylko trzeba wybrać taki który nie będzie miał duzych strat, niktóre silniki mają większe opoty niż inne.

  Cytat:
  także krokowe tylko one dają napięcie zmienne.
  Warto wspomnieć że daja spore napiecia przy niewielkich predkościach obrotowych, nawet w tych najmniejszych jak podłączysz LEDa i pokręcisz w palcach ośke, to LED zaświeci.

  0
 • #16 04 Cze 2015 14:25
  retrofood
  Moderator

  Condoriano napisał:
  Mam koncepcje aby zbudować zwojnicę a do środka włożyć obracający się magnes. Nie interesuje mnie jakieś konkretnie napięcie ale sam efekt. I tutaj pojawia się pytanie. Czy ten pomysł ma ręce i nogi?


  Jasne! Weź prądniczkę od roweru, rozbierz ją i wszystko zobaczysz.

  0