Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

naprawa wiezy mod. ax815k (- need help :D)

26 Maj 2005 00:42 1870 20
  • Poziom 22  
    witam wszytkich

dostalem od znajomych wieze i powiedzieli ze jak ja naprawie to jest moje :D no to zabieram sie do akcji

jest to sprzet akai model ax 815 k i sa 2 problemy :D nie dziala i nie moge zdobyc do niej schematu

w sumie to wyglada to tak... wieze podlanczam do 220... potem po 3 sek zalancza sie wyswietlacz zaczyna mrugac dioda czy co to tam jest Od glopsnoci i powera.. i za 2 sek wierza sie wylancza i nie mozna nic juz z nia zrobic.. nie wiem nawet jak sie za to zabarac...byla w serwisie i powiedziali ze trzeba wymienic glowny scalak sterujacy cala praca urzadzenia... ale ja sadze ze jezeli by on poszedl to by sie ona naswet na 2 sek nie wlaczyla...

jak macie pomysla to piszcie

z gory dzieki ... (jak ktos ma schemat bo byl bym wdzieczny za przeslanie go na mateusz(malpa)chwarzno.pl )

________
    Dostaniesz ostrzezenie za te dopiski "need help" itd.!
    tom
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 19  
    Raczej obstawiałbym koncówke mocy.
    zobacz czy przez moment(jak ruszy) nie ma stałego na wyjściu głosnikowym.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Czesto jest tak ze miedzy wyjsciem a koncówką jest przekaznik połączony z wyjściem protect w końcówce mocy. Gdy coś sie z nią stanie to przekażnik nie jest załączany żeby uchronic przed zniszczeniem głośniki. Napisz jaką masz końcówke mocy. Wyprowadzenie protect tez moze byc połączone z procesorem i gdy cos jest nie tak z koncowką to cały sprzet nie jest załącza.

Pozdrawiam, Bartek
  • Poziom 22  
    ta koncowka mocy to stk 4142 II a na wy mam przez chwile ok 2V (miernik nie zdazy dokladnie zmiezyc) i od razu spada do praktycznie 0 ale to napiecie pojawia sie jeszcze zanim sie zalaczy wyswietlacz i zaczyna mrugac ...
  • Poziom 19  
    to koncowka jest trafiona!
    czasami jest tak ze koncowa zasilana jest symetrycznie +/- i któregoś z napieć może nie być i też jest stałe na wyjściu
  • Poziom 22  
    czyli mam po prostu wymienic te scalaki STK 4142?? tylko czy oba czy ktorys z kanalow ?? jak sprawdzic ktory jest trzepniety a ktory sprawny??
  • Poziom 27  
    Mateusz120986 napisał:
    czyli mam po prostu wymienic te scalaki STK 4142?? tylko czy oba czy ktorys z kanalow ?? jak sprawdzic ktory jest trzepniety a ktory sprawny??

To ile Ty masz tych końcówek mocy? Przecież w jednym układzie sa dwa wzmacniacze. Jeden do prawego kanału, drugi dla lewego.
    Tak bynajmniej wynika z noty aplikacyjnej tego układu.
    http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Sanyo/stk4142ii.pdf
  • Poziom 22  
    fajnie ... to wiem tylko jest taki maly problem ze ta wieza ma funkcje kina domowego czy cos w tym stylu i tam sa wy na 2 przednie 2 tylnie i jeszcze centralny ... wiec z tego co widzialem to sa tam 2 STK a centralny nie wiem jak jest wzmacniany bo sie nie przyjzalem dokladnie zreszta na radiatorze sa tylko te 2 scalaki ;]
  • Poziom 36  
    Ja bym nie zaryzykował wymiany końcówki mocy, choćby ze względu na wysoką cenę, wydasz 100 zł i nie zadziała i co wtedy. Gdyby była padnięta i włączałoby się zabezpieczenie, to dlaczego nie można już z nią wtedy nic zrobić ? I co dokładniej się dzieje ?
    Sprawdź czy dochodzi zasilanie do końcówek mocy STK i czy jak dotkniesz nóżki wejściowej czy buczy ? Wtedy wyeliminujesz uszkodzenie końcówek mocy i jeżeli naprawa będzie nieopłacalna, możesz go przebudować (wyrzucić część cyfrową) i wykorzystać go jako wzmacniacz, niestety bez pilota. I może by tak jednak posłuchać serwisanta ? Wycenił chyba naprawę ?
  • Poziom 19  
    MOŻESZ SPRÓBOWAĆ WYLUTOWAĆ KONCÓWKE MOCY OD PRZEDNICH I TYLNYCH GŁOSNIKÓW, POWINNA SIĘ URUCHOMIĆ, JAK NIE TO MOŻE BYĆ JESZCZE INNE USZKODZENIE.
    KIEDYŚ MIAŁEM AKAI NA TAPE(ZABLOKOWANY MECHANIZM) DAWAŁ PODOBNE EFEKTY NIE CHCIAŁ ODPALIĆ ZE STAND-BY
    Nie używaj dużych liter.[h]
  • Poziom 22  
    bylem w serwisie a nawet w 2 ;] tylko ze tam mi powiedzieli ze padniety jest glowny procesor ( uklad ktory steruje praca) w jednym powiedzieli ze naprawa jest nieoplacalna i nie podejma sie tego bo nie bylo na 100% pewni czy to napewno tgo a w drogim przez rok przesylali im scalaka wiec w koncu zrezygonwalem

"I co dokładniej się dzieje ? "
    nic sie nie dziele...;] po prostu wszystko sie wlancza... nie swieci sie nawet stand-by mozna krecic wszystkim przyciskac co sie da i nic... jedyne wlasnie co da sie zrobic to wyjac wtyczke zasilania i wladzic ja ponownie ;] i wtedy znowu sie zaswieci na chwile i zgasnie..

postanowilem ze zrobie plytke do wzmacha wg jakiegos schematu na tym scalaku wylutuje z wiezy i wsadze do mojej plytki.. jak ruszy to znaczy ze to nie wzmacho...;]
  • Poziom 27  
    Rysunek ze ścieżkami do płytki masz na stronce do ktorej link podałem Ci wyżej

Pozdro
  • Poziom 36  
    Sprawdź zasilanie po wyłączeniu, jeżeli końcówki są dalej zasilane to nie musisz robić płytki tylko sprawdź przez dotknięcie wejścia STK. A jak odłącza się zasilanie to zrobienie płytki nie jest złym pomysłem, choć może to być niepotrzebne. Zależy czy jest tam jakiś przekaźnik, który mógłby odłączyć zasilanie od końcówek, nie wiem co tam moze byc bo to za nowy sprzęt dla mnie:). Najlepiej byłoby mieć schemat do tego.
  • Poziom 22  
    no niestety przekaznik jest w zasilaczu i jak sie podlancza do gniazdka to slychac jak sie zalancza a po tym jak wszystko sie wylaczy to jest kolejne pstrykniecie... i napiecia nie ma... przez weekend zrobie plytki a w poniedzialek kupie te elemnety potrzebne by to zadziaalo i sie zoabczy co z tego wyniknie

a ze schematem zeczywiscie jest problem .. na elektrodzie nie ma i nainnych stronkach tez nie dadza sciagnac za free a nie chce wydawac na ten rysuneczek 14 albo 20 zl zalezy gdzie sie kupuje...
  • Poziom 27  
    no to skoro masz przekaźnik kytory dołącza napiecie do końcówek mocy to mozesz go na chwile zmostkowac i sprawdzic czy koncowki dzialaja. Wtedy by sie obyło bez robienia płytek.

Pozdrawiam, Bartek
  • Poziom 36  
    Tylko jest jeszcze taka sprawa, że on się bez powodu nie wyłącza, i przed zmostkowaniem najlepiej odlaczyc co sie da.
  • Poziom 22  
    sorki ze tak pozno pisze ale nie mialem wczesniej czasu :-/ ok a wiec sprawdzileem i odziwo nie jest to wina koncowki mocy ;] jakies inne sugestie macie ??
  • Poziom 11  
    Witam
    Z opisu usterki widzę, że niestety ale serwis ma chyba rację. Uszkodzony jest główny procesor - on steruje przekaźnikiem w zasilaczu. Kompletną serwisówkę mozna kupić (www.schematy.com.pl), bez tego się nie obejdzie bo wieżyczka jest dosyc zagmatwana. Do tego powinna być reszta wieży tzn. część z CD i radiem, połączona taśmą wieloprzewodową.
    Koszt procesora to ok. 100$ i brak pewności, że zadziała. Myślę, że pomysł z przeróbką na wzmacniacz jest dobry. Jest w niej pięć końcówek mocy.
  • Poziom 22  
    a co do tego cd z radiem .. to ono jest podlaczone z reszta taka tasma .. a jak by mozna bylo to zorbic by dzialal sam odtwarzacz i radio ?? bo nie wiem w sumie po co tam az tyle tych przewodow ....
  • Poziom 11  
    Sama góra nie będzie działała ponieważ w dolnej części i w górnej są procesory (takie same tylko programy mają inne), które komunikują się ze sobą i dopiero jak komunikacja jest OK to wieża się uruchamia.
    Gdyby dolna część była sprawna to magnetofony i wzmacniacz będą działały ale sama góra nie ruszy. Czy zapala się wyświetlacz na części radiowej?
  • Poziom 15  
    spróbuj wymienic elektrolity te mniejsze przy zasilaczu i zobacz diode zenera d920